Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, nikosp88 said:

4) δεν κάνει όλος ο κόσμος speedtests

Όταν όμως ο κόσμος έχει συσκευές 5G σε αντίστοιχο ποσοστό που έχει το 4G τώρα, να δω τι ταχύτητες θα πιάνει ρε συ Guzel.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι μακριά η μέρα αυτή. Όλοι πλέον ή τουλάχιστον οι περισσότεροι αγοραστές νέων κινητών παίρνουν 5g συσκευές, μια και οι τιμές τους έχουν πέσει πολύ. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει αλλη δουλειά να κάνει ο κόσμος παρά να παίρνει κινητά για το ανύπαρκτο 5g !!!
στην κοσμαρα μας είμαστε εδώ μέσα μαζί και γω ,δεν τον φτάνει η ακρίβεια

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Πρόβλεψη για το ποσοστό κάλυψης του 5G μέχρι τέλος του 2022. Εγώ πιστεύω 70% με άνοιγμα και άλλων Ν78. Εσείς; Γνώμες!

Πολύ αισιόδοξος είσαι. Κάτσε να δούμε να καλύπτει σωστά πρώτα την πρωτεύουσα και την συμπρωτεύουσα έστω σε ένα 50%  που είναι η μεγαλύτερη της πελατειακή βαση και βλέπουμε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nikosp88 said:

Έρχεται η επέλαση του Giga Network ΠΑΝΤΟΥ

Κρατηθείτε θα ανοίξει και τη n258 και θα πλημμυρίσουμε.

@nikosp88Άκουσα θα έχει 80% πανελλαδική κάλυψη 5G mmWave μέχρι το 2022, ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Άτυχοι όσοι θα ανήκουν στο 20%.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Άτυχοι όσοι θα ανήκουν στο 20%.

Το 2023, μη σου πω Q1 2023 αφού έχει πάρει τέτοια φόρα το Giga Network.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Είδα 700αρα στην Αθήνα 

Και Θεσσαλονίκη βάλαν 

Link to comment
Share on other sites

Οι Store supervisors και πωλητές των καταστημάτων κανουν παρτυ εδω μέσα. 

band n78 απο Vodafone ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ και ΤΡΙΓΎΡΩ μεχρι το 2024 .  Ειναι εντολή απο .... πάνω:)  Δεν εχουν λεφτα για μικροκυματικα links και σκαψιμο παρα μονο οπου περνανε VDSL καμπινες  ( και εχουν ΗΔΗ victus τριγύρω με καλα συμβόλαια με τους ... σπιτονοικοκυρηδες )

Σας στενοχώρησα παλι

Εδω καλα καλα δεν εχουν 2600 MHz

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, HORGRAP said:

Οι Store supervisors και πωλητές των καταστημάτων κανουν παρτυ εδω μέσα. 

band n78 απο Vodafone ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ και ΤΡΙΓΎΡΩ μεχρι το 2024 .  Ειναι εντολή απο .... πάνω:)  Δεν εχουν λεφτα για μικροκυματικα links και σκαψιμο παρα μονο οπου περνανε VDSL καμπινες  ( και εχουν ΗΔΗ victus τριγύρω με καλα συμβόλαια με τους ... σπιτονοικοκυρηδες )

Σας στενοχώρησα παλι

Εδω καλα καλα δεν εχουν 2600 MHz

Η μπλε τα ίδια? 

Link to comment
Share on other sites

Η Wind βαζει 2100 και 2600 οπου μπορει να εχει  backhaul χωρις να εχει τα KPI statistics σε ελάχιστες ταχύτητες. ( Μπορει να δεις 800 1800 2600 σε cell που ειναι παντα αδειο ( χειμωνα καλοκαίρι) (πετανε λεφτα σε λαθος περιοχές αρκετές φορές)

Η Voda στην Ελλαδα κανει ακριβως οτι στην Αγγλια.  Δεν βαζει 2600 3500 αν δεν πεσει ο μεσος ορος ανα συνδρομητη στο Cell κατω απο 4 MBps.

Στην Cosmote θελουν μεσο ορο πολυ πολυ ψηλοτερα minimum speeds για να " πειραξουν " τις δεσμες των κυψελων σε μια περιοχή ΚΑΙ ξεψαχνιζουν οτι KPI log υπαρχει ακομα και σε Handover failures . Δεν τα αγνοούν.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, TakeOverNet said:

4 CA και σου δείχνει μόνο 20 MHz????

Ναι δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα στο netmonster αλλά έτσι φαίνεται. 

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

Fake 5G και στο Allou Fun Park.

Κράξτε με όσο θέλετε, αλλά στο 90% των σημείων που βλέπω 5G με Vodafone, είναι fake (DSS) και κατά μέσο όρο πιάνει περίπου 50-70 Mbps. 

Screenshot_2022-04-16-12-24-21-465_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MitsosDaBest13 said:

Fake 5G και στο Allou Fun Park.

Κράξτε με όσο θέλετε, αλλά στο 90% των σημείων που βλέπω 5G με Vodafone, είναι fake (DSS) και κατά μέσο όρο πιάνει περίπου 50-70 Mbps. 

Screenshot_2022-04-16-12-24-21-465_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Κοιτά, με τέτοιο upload μάλλον είναι n78 αλλά από την άλλη το download είναι λίγο προβληματικό. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CaptainNickGR said:

Κοιτά, με τέτοιο upload μάλλον είναι n78 αλλά από την άλλη το download είναι λίγο προβληματικό. 

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση το upload. Τώρα θυμήθηκα πως έχω κι ένα screenshot, το οποίο δεν δείχνει 5G disconnected, αλλά ούτε 2100. Οπότε κάτι δεν πάει καλά είτε με την κεραία, είτε με το Netmonster... Υποπτεύομαι το 2ο, καθώς συμβαίνει συχνά. 

Αλλά το 90% στο fake 5G ισχύει. 

Screenshot_2022-04-16-12-24-31-034_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

ήρθε η ώρα για το τσίρκο μεντρανο... Σέρρες , 5G n1 dss, με τις καλύτερες συνθήκες σηματος που μπορεί να έχει κάποιος... στο βίντεο φαίνονται και οι κεραίες....

https://youtube.com/shorts/kWOk8hoag-4?feature=share

αυτό είναι και το μόνο μέρος στο όποιο έχω διψήφιες ταχύτητες μέσα στο σπίτι ... Κατα τα αλλά 5mbps η edge(με διακοπες και ρομποτικη φωνη), ενω δεν ειναι λιγες οι φορες που ειμαι και εκτος δικτυου

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση το upload. Τώρα θυμήθηκα πως έχω κι ένα screenshot, το οποίο δεν δείχνει 5G disconnected, αλλά ούτε 2100. Οπότε κάτι δεν πάει καλά είτε με την κεραία, είτε με το Netmonster... Υποπτεύομαι το 2ο, καθώς συμβαίνει συχνά. 

Αλλά το 90% στο fake 5G ισχύει. 

Screenshot_2022-04-16-12-24-31-034_cz.mroczis.netmonster.jpg

Pdcp aggregation είναι. Φυσιολογικό το uplink. To downlink λίγο χαμηλά θα έλεγα.  

1 hour ago, georgebad said:

ήρθε η ώρα για το τσίρκο μεντρανο... Σέρρες , 5G n1 dss, με τις καλύτερες συνθήκες σηματος που μπορεί να έχει κάποιος... στο βίντεο φαίνονται και οι κεραίες....

https://youtube.com/shorts/kWOk8hoag-4?feature=share

αυτό είναι και το μόνο μέρος στο όποιο έχω διψήφιες ταχύτητες μέσα στο σπίτι ... Κατα τα αλλά 5mbps η edge(με διακοπες και ρομποτικη φωνη), ενω δεν ειναι λιγες οι φορες που ειμαι και εκτος δικτυου

Σε τόσο ψηλό σημείο και έχεις θέμα με κάλυψη;;;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mixtri said:

Pdcp aggregation είναι. Φυσιολογικό το uplink. To downlink λίγο χαμηλά θα έλεγα.  

Σε τόσο ψηλό σημείο και έχεις θέμα με κάλυψη;;;

Nαι... Τα ίδια και η μπλε που έχει σταθμό σε περίπου ίδιο σημείο(δεν παίζουν συνεγκατασταση)...Η κότες έχει και άλλους σταθμούς και έχω άριστη κάλυψη μέχρι και στο υπόγειο .. Το ίδιο συμβαίνει και μέσα στην πόλη. Εσωτερικοί χώροι ολοι με edge αν εισαι στο 1-2 ο οροφο

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, nikosp88 said:

Κάλυψη 5g Επαρχία: 

Αντίπαρος, Ηράκλειο σε κεντρικά σημεία, Καλαμάτα σε κεντρικά σημεία, Λάρισα σε κεντρικά σημεία, Μύκονος, Πάρος, Πάτρα σε κεντρικά σημεία, Ρόδος σε κεντρικά σημεία, Σαντορίνη, Σέρρες σε κεντρικά σημεία, Τρίκαλα σε κεντρικά σημεία, Χαλκίδα κεντρικά σημεία, Χαλκιδική Κασσάνδρα και Σιθωνία σε κεντρικά σημεία, Χανιά σε κεντρικά σημεία 

Αφού πιάνεις τέτοιες ταχύτητες μέσα σε χώρο και όχι κεντρικά μια χαρά! Φαντάσου όταν μπουν οι νέοι σταθμοί ..

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/diktyo/diktyo-5g/

Στα κεντρικά σημεία που λέει η Κυρια vodafone εχει 4g single b3 ΑΝΤΕΕ και καμια 800 αρααα.  θα βγω μια βολτα να δοκιμασω τα δικτυα σημερα . Και δεν ειναι καν εσωτερικος χωρος. Ειναι εξωτερικος , και εχω ληψη -80 rsrp

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...