Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άσε το τεστ να ολοκληρωθεί, μην το κόβεις στη μέση (φιλικά).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, seranata said:

Άσε το τεστ να ολοκληρωθεί, μην το κόβεις στη μέση (φιλικά).

Μετα το καταλαβα...να σαι καλα 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, seranata said:

Άσε το τεστ να ολοκληρωθεί, μην το κόβεις στη μέση (φιλικά).

Βρήκα την ολοκληρωμένη μέτρηση !!! 

5g(1).jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikosp88 said:

vodafonάρα.... 

Έκανα παραγγελία το mu5001. Ανυπομονώ 

Μόλις μπήκε Αυτό το massive. Πάνω στην Λαγκάδα η μέτρηση; Τουλάχιστον δεν είναι backgaul limited όπως το massive στον ΝΣΣ.. Βάζουν n78 σε αρκετούς στθμους , απλά το σημείο που είναι το massive αυτό είναι καταδικασμένο να μην καλύπτει μεγάλη περιοχή … 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, georgebad said:

Μόλις μπήκε Αυτό το massive. Πάνω στην Λαγκάδα η μέτρηση; Τουλάχιστον δεν είναι backgaul limited όπως το massive στον ΝΣΣ.. Βάζουν n78 σε αρκετούς στθμους , απλά το σημείο που είναι το massive αυτό είναι καταδικασμένο να μην καλύπτει μεγάλη περιοχή … 

Πάνω στην οδό Λαγκαδά στο ύψος του ΟΤΕ έγινε η μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ZTE MU5001. Δεν έχει έρθει ακόμα βέβαια. Έχω unlimited κάρτα Vodafone. Την πετάω μέσα και δουλεύει έτσι; είναι από σκρουτζ, δε θέλει κάποια ρύθμιση ε;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DjTony said:

Πήρα το ZTE MU5001. Δεν έχει έρθει ακόμα βέβαια. Έχω unlimited κάρτα Vodafone. Την πετάω μέσα και δουλεύει έτσι; είναι από σκρουτζ, δε θέλει κάποια ρύθμιση ε;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Όχι δεν θέλει καμία ρύθμιση. Απλά η Vodafone το έχει ποιο φθηνό από το Σκρουτζ.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλει καμία ρύθμιση. Απλά η Vodafone το έχει ποιο φθηνό από το Σκρουτζ.
Ωπ σωστά. Ακυρώνω από σκρουτζ και θα το πάρω από εκεί. Cosmote κάρτα παίρνει αυτό της Vodafone?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλει καμία ρύθμιση. Απλά η Vodafone το έχει ποιο φθηνό από το Σκρουτζ.
Νομίζω μου είχες πει παλαιότερα που δε είχα ρωτήσει ξανά ότι δουλεύει ταυτόχρονα 2.4 και 5ghz wifi σαν τα κανονικά ρουτερ σωστά; διότι με ενδιαφέρει πολύ αυτό. Έχω κάποιες συσκευές που δεν έχουν 5ghz wifi και θέλω να παίρνω 5ghz στα κινητά μου εγώ. Επίσης τα ονόματα των wifi κλπ πως τα ορίζουμε; έχει εφαρμογή ή από το μηχάνημα από την οθόνη; σε ευχαριστώ

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Καλαμάτας. Μέχρι τώρα δεν είχα δει πάνω από 70. Μάλλον DSS είναι και πάλι (fake 5G), αλλά με λιγότερη κίνηση σήμερα (αργία). Το χαμηλό upload υποθέτω είναι διότι είχε ως βασική μπάντα την 800 (δεν κάνει CA στο upload? 🥺) . 

Screenshot_2022-05-02-11-38-26-477_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-05-02-11-38-30-649_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Κέντρο Καλαμάτας. Μέχρι τώρα δεν είχα δει πάνω από 70. Μάλλον DSS είναι και πάλι (fake 5G), αλλά με λιγότερη κίνηση σήμερα (αργία). Το χαμηλό upload υποθέτω είναι διότι είχε ως βασική μπάντα την 800 (δεν κάνει CA στο upload? 🥺) . 

Screenshot_2022-05-02-11-38-26-477_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-05-02-11-38-30-649_cz.mroczis.netmonster.jpg

Σαν speedtest 4G φαίνεται αλλά παίζει στην πορεία να έπεσε απο 5g σε 4g για να χει τόσο upload.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, DjTony said:

Επίσης κάποιοι γράφουν wifi 5 και κάποιοι wifi 6. Τι ισχύει τελικά;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Το MU5001 είναι WiFi 6. Πέρα από το ότι η διαφορά από το WiFi 5 δεν είναι τεράστια, χρειάζεται και η συσκευή που συνδέεται πάνω του να είναι WiFi 6 για να την αξιοποιήσεις πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Το MU5001 είναι WiFi 6. Πέρα από το ότι η διαφορά από το WiFi 5 δεν είναι τεράστια, χρειάζεται και η συσκευή που συνδέεται πάνω του να είναι WiFi 6 για να την αξιοποιήσεις πλήρως.
Ναι εννοείται το γνωρίζω αυτό, όλα τα κινητά της οικογένειας έχουν wifi 6. Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση που στο σκρουτζ το πουλάνε για wifi 5.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα στην παρέα. Ας δούμε και μια μέτρηση στην Νικήτη Χαλκιδικής (Σιθωνία) με 5g. Με 4g τα νούμερα ήταν λίγο χαμηλότερα. Παρα πολύ μικρή διαφορά.

 

5gnikiti.jpg

Edited by polaris3
Link to comment
Share on other sites

Εκκλησία Αγίας Σοφίας Estrella

https://drive.google.com/file/d/1OnCg0YjbQ4VJCt62ffv7AtHpl5dL5_gK/view?usp=drivesdk

και εννεοιτε handover 

λίγο ποιο κάτω στον πεζόδρομο της Αγίας Σοφίας 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5099398469

Link to comment
Share on other sites

Νέα παραλία στο βέλος μπροστά 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5100122179

Θεσσακονικη Δεσπεραι (παράλληλη αγγελακης)

το τεστ ξεκινησε με 25-30mbps , με πετάει σε 3G μέρα ΝΟ SERVICE και μετά ξανά σε 5G και μου έδωσε αυτό 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5100151492

Προσπαθώ να την χρησημοποιησω σαν βασική αλλά δεν . Τα drops αυτά είναι υπερβολικά πολλά . Πολύ χειρότερα σε αυτό το θέμα η Vf … κάθε πέρυσι και καλύτερα . Μέχρι τώρα ίχνος N78 … Αν τα διαβάζει κάποιος από τεχνικό τμήμα της εταιρίας κάντε κάτι η Θεσσαλονίκη έχει κολλήσει σε δικτυο του 2013 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ήξερα και δεν πήρα και φέτος κινητό με 5G να συγχύζομαι τζάμπα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, georgebad said:

Νέα παραλία στο βέλος μπροστά 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5100122179

Θεσσακονικη Δεσπεραι (παράλληλη αγγελακης)

το τεστ ξεκινησε με 25-30mbps , με πετάει σε 3G μέρα ΝΟ SERVICE και μετά ξανά σε 5G και μου έδωσε αυτό 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5100151492

Προσπαθώ να την χρησημοποιησω σαν βασική αλλά δεν . Τα drops αυτά είναι υπερβολικά πολλά . Πολύ χειρότερα σε αυτό το θέμα η Vf … κάθε πέρυσι και καλύτερα . Μέχρι τώρα ίχνος N78 … Αν τα διαβάζει κάποιος από τεχνικό τμήμα της εταιρίας κάντε κάτι η Θεσσαλονίκη έχει κολλήσει σε δικτυο του 2013 

Θα συμφωνήσω,το δίκτυο έχει γίνει πίτα με τα φοιτητικά και τα καρτοκινητά που έχει ο κόσμος και πραγματικά όπου έβαλαν νέους σταθμούς δεν παίζουν σωστά. Σε πετάει σε 3G/2G χωρίς λόγο ενώ υπάρχει σήμα. Ούτε η Wind δεν έχει τόσες εναλλαγές. 
Η Θεσσαλονίκη θέλει μαζική αναβάθμιση, αύξηση χωρητικότητας με ανακατανομή φάσματος όπως προσθήκη B1 και B7 που δεν έχει διότι συνήθως είναι B20+B3 που ήταν στα 15Mhz και πριν δυο χρόνια άλλαξε και είναι στα 20Mhz.

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μερικά test από Θεσσαλονίκη... 

Πλατεία Ναυρινου 

IMG_6984.thumb.jpg.292a0ae4507c8906d6f48aa79e8544a4.jpg

Αλεξάνδρου σβολου 

IMG_6985.thumb.jpg.5c5d41caaa2e622b351cc2c8725df4b7.jpg

Λευκός Πυργος

IMG_6986.thumb.jpg.486050de1fdebea55e7fe963713aac7c.jpg

Μακεδονία Palace

IMG_6987.thumb.jpg.26ce61e40e7bf976d1d8070c1d13d283.jpg

Επιτέλους λίγο N78 ... Να προχωράει λίγο μέσα στην πόλη. Έχει πλέον σε 8 περίπου σταθμούς

Link to comment
Share on other sites

Το κέντρο σέρνεται ο Ιβάν όμως κανόνισε κεραιούλα στο ξενοδοχείο του


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgebad said:

Μερικά test από Θεσσαλονίκη... 

Πλατεία Ναυρινου 

IMG_6984.thumb.jpg.292a0ae4507c8906d6f48aa79e8544a4.jpg

Αλεξάνδρου σβολου 

IMG_6985.thumb.jpg.5c5d41caaa2e622b351cc2c8725df4b7.jpg

Λευκός Πυργος

IMG_6986.thumb.jpg.486050de1fdebea55e7fe963713aac7c.jpg

Μακεδονία Palace

IMG_6987.thumb.jpg.26ce61e40e7bf976d1d8070c1d13d283.jpg

Επιτέλους λίγο N78 ... Να προχωράει λίγο μέσα στην πόλη. Έχει πλέον σε 8 περίπου σταθμούς

Κάτι μου λεει οτι σ'αυτή τη περιοχή, παντρεύεσαι το παράθυρο για να μιλήσεις...

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-05-04 170035.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...