Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπάρχει πάντα η λύση του gcam ,εχουν δει τα μάτια μου σε πολυ φτηνά κινητά να κανει θαύματα.
Τα οποία είναι ημίμετρα, διότι οι Gcams συνήθως δεν δουλεύουν σωστά για όλους τους φακούς/αισθητήρες, πρέπει να ψάχνεις ώρες και μέρες για να στήσεις xml's και να την φέρεις στα μέτρα σου (όταν λέω στα μέτρα τα δικά σου κι όχι του γούστου του κάθε developer) και αυτά τις περισσότερες φορές ποτέ δεν φτάνουν σε επίπεδα Pixel, εκτός αν έχεις Pixel με την κατάλληλη Gcam.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ισχύει αυτό αλλα αξίζει το κόπο , το κάνεις μια φορά και μένει

Απο την άλλη η χαμηλή ποιότητα στο σημα και η μη υποστήριξη απο τους παρόχους δυστυχώς δε μπαλώνονται 

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό αλλα αξίζει το κόπο , το κάνεις μια φορά και μένει
Απο την άλλη η χαμηλή ποιότητα στο σημα και η μη υποστήριξη απο τους παρόχους δυστυχώς δε μπαλώνονται 
Θα φτιαχτούν όλα. Είναι απλά τα δύστροπα radio της Samsung. Για 5G κλπ πιθανότατα ναι, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει προσωπικά.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λέει ο Βάιος.
Ναι μεν υπάρχουν οι gcam, αλλα δεν είναι δεδομένο ότι θα "κουμπωσουν" σε ολα τα κινητά.
Άσε που εγώ δεν έχω και τις γνώσεις για να στήσω xml και τα συναφή.
Για το 5G δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι ποτέ, αλλά όλα τα υπόλοιπα πιστεύω ότι σε βάθος χρόνου θα φτιάξουν.

Εστάλη από το Google Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όλα τα κινητά μου τα έχω στα αγγλικά και χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το Google Assistant χωρίς πρόβλημα. Είναι μάλιστα ένας από τους βασικούς λόγους που παραμένω με Pixel γιατί λειτουργεί τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2022 at 10:28 ΠΜ, casabel said:

κάτοχος 3α για αρκετά χρόνια κ μεγάλος φαν του στοκ αντροιντ δυστυχώς τα χρήματα να το φέρεις στην Ελλάδα δεν αξίζουν μόνο για τη βουτυρίλα και τη κάμερα. Το κινητό δεν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα στον ασισταντ και αρα χανει σχεδόν ολη τη χρησιμότητα του και τις λειτουργίες που το ξεχωρίζουν απο τα αλλα αντροιντ. Το γεγονός οτι δεν υποστηρίζεται και απο τους παρόχους, εχει επίσης επίπτωση στη ποιότητα της κλήσης και κάνει το πρόβλημα ακόμα χειρότερο.

Συμφωνώ, κι εγώ τα τελευταία χρόνια με pixel αλλά αυτές οι "δυσλειτουργίες" με κούρασαν. Δεν κατηγορώ τη Google, τα ήξερα από πριν ολ' αυτά. Αλλά το γεγονός είναι ότι πληρώνεις πολλά λεφτά για μία συσκευή χωρίς καμία εγγύηση ή κάλυψη, που στην Ελλάδα υπολειτουργεί δυστυχώς. Πχ, να είσαι έξω με δεδομένα, να μιλάς στο τηλέφωνο και ταυτόχρονα να θέλεις να δεις κάτι που σου έστειλαν και να μη μπορείς γιατί κόβεται το 4g είναι τραγικό. Και πολλά άλλα. Η κάμερα δεν είναι τόσο θέμα, αν δεν είσαι πολύ της φωτογραφίας. Τα περισσότερα τηλέφωνα από 200-250€ και πάνω κάνουν πολύ αποδεκτή δουλειά. Αλλά η απλότητα που κάνει τα πάντα το stock android είναι όλα τα λεφτά και το κύριο προσόν τους. Πέρσι ανεπιτυχώς προσπάθησα να αλλάξω μάρκα, πήρα 2 τηλέφωνα (Samsung και OnePlus) που τα πούλησα με συνοπτικές διαδικασίες και ξαναγύρισα σε pixel. Τώρα είμαι στη δεύτερη προσπάθεια "απεξάρτησης" και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Πχ, να είσαι έξω με δεδομένα, να μιλάς στο τηλέφωνο και ταυτόχρονα να θέλεις να δεις κάτι που σου έστειλαν και να μη μπορείς γιατί κόβεται το 4g είναι τραγικό.

Αυτό ναι, είναι κομματάκι εκνευριστικο. Κι εμένα με ενοχλεί πολύ.
Να μιλάς με τη δουλειά, να σου στέλνουν mail για να το διαβάσεις την ώρα που μιλάτε κι εσύ να λες, κλείστε για να μου έρθει το mail και σας ξαναπαίρνω.
Τεσπά, θα δούμε πως θα πάει κι αυτό.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Απλα να προσθεσω οτι οι λειτουργιες που συζηταμε δεν ειναι απαραιτητα ενεργες στις χωρες που πωλειται "επισημα" (δηλαδη στις χωρες του Google store) αλλα σε μια επιλεκτικη λιστα "προηγμενων" χωρων σε διαφορες περιοχες/ηπειρους του κοσμου οπως φαινεται αναλυτικα εδω https://support.google.com/pixelphone/answer/10082009?hl=en κι εδω https://pixel.withgoogle.com/5G/?p=networkinfo&visit_id=637783868139634553-2345501656&rd=1                                         

Για παραδειγμα, στο Πουερτο Ρικο υπαρχει προσβαση για αγορα μεσω του store, αλλα η χωρα δεν περιλαμβανεται στη λιστα αυτων που ειναι ενεργο το 5G... 🤨 

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ξεκαθαρη στο μυαλο τους μια ελιτ προσεγγιση η οποια αντανακλαται στην λιστα των χωρων - αυτο που δεν εχουν "σκεφτει", ειναι το ποσο απογοητευμενος θα νιωσει ο "προηγμενος" Ευρωπαιος, Αμερικανος, Γιαπωνεζος κλπ οταν επισκεφτει για τουρισμο μια χωρα οπως η Ελλαδα και βλεπει ξαφνικα να χανεται το 5G και το VoLTE. Αλλα προφανως ουτε η μαζικοτητα των πωλησεων τους απασχολει για την ωρα τουλαχιστον, οποτε αδιαφορια προς τον αγοραστη και ολα τα σχετικα παραπονα στα επισημα φορουμ της...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει πόσο θα πουλήσουν. Αυτό να το έχουν υπόψη τους αυτοί που σκέπτονται να το αγοράσουν.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2022 at 8:07 ΠΜ, jimteo said:

Από τη στιγμή όμως που είναι γνωστό τοίς πάσι ότι 5G και volte/vowifi δε λειτουργούν, δεν το λες και τιμωρία.
Όσοι το παίρνουν, γνωρίζουν τα συγκεκριμένα "ελαττώματα".

Εστάλη από το Google Pixel 6

Είναι γνωστό μόνο σε όσους ψάχνονται με αυτά πολύ. Ακόμα και στο εδώ forum(που υποτίθεται ότι σχολιάζουν άτομα που ασχολούνται λίγο παραπάνω),θα εκπλαγείς αν δείς πόσοι δεν έχουν ιδέα περί υποστήριξης google στα παραπάνω.

Η πλειοψηφία του κόσμου/μέσος χρήστης δεν έχει ιδέα, και από ότι φαίνεται μάλλον και μεγάλοι youtubers δεν έχουν ιδέα για να μην το αναφέρουν καθόλου.

Και σε κριτικές στο skroutz μόλις 2άτομα αναφέρουν αυτές τις απουσίες (και καλά προς ενημέρωση και των υπολοίπων και μιλάμε για κατόχους).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πάντως εδώ, έχουμε το παρόν ξεχωριστό θέμα που το αναγράφει στον τίτλο του, τι άλλο να κάνουμε; 🙂

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Είναι γνωστό μόνο σε όσους ψάχνονται με αυτά πολύ. Ακόμα και στο εδώ forum(που υποτίθεται ότι σχολιάζουν άτομα που ασχολούνται λίγο παραπάνω),θα εκπλαγείς αν δείς πόσοι δεν έχουν ιδέα περί υποστήριξης google στα παραπάνω.

Η πλειοψηφία του κόσμου/μέσος χρήστης δεν έχει ιδέα, και από ότι φαίνεται μάλλον και μεγάλοι youtubers δεν έχουν ιδέα για να μην το αναφέρουν καθόλου.

Και σε κριτικές στο skroutz μόλις 2άτομα αναφέρουν αυτές τις απουσίες (και καλά προς ενημέρωση και των υπολοίπων και μιλάμε για κατόχους).

 

 

 

Χαρακτηριστικο παραδειγμα εγω, που ασχετο δε με λες 🤭

38 minutes ago, athanaso77 said:

Πάντως εδώ, έχουμε το παρόν ξεχωριστό θέμα που το αναγράφει στον τίτλο του, τι άλλο να κάνουμε; 🙂

.....και δεν ειχα ιδεα για το προβλημα, γιατι ουτε εδω ειχε ανοιξει το παρον θεμα οταν αγορασα το κινητο 😞

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dbal said:

Χαρακτηριστικο παραδειγμα εγω, που ασχετο δε με λες 🤭

.....και δεν ειχα ιδεα για το προβλημα, γιατι ουτε εδω ειχε ανοιξει το παρον θεμα οταν αγορασα το κινητο 😞

Μα για αυτό το έγραψα το παραπάνω και εννοείται ότι έχεις δίκιο γιατί αυτό το θέμα ανοίχτηκε πρόσφατα τον Δεκέμβριο αφού ειχαν κυκλοφορήσει στην αγορά και τα νέα Pixel.

Το πρόβλημα και απαράδεκτο της υπόθεσης είναι να βλέπεις κανάλια τεχνολογικού περιεχομένου στο γνωστό youtube(που έχει πολύ μεγαλύτερη επισκεψιμότητα), και να μην αναφέρουν το παραμικρό, όπως και στα σχόλια στις κριτικές στο skroutz.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπάρχουν αρκετοί που δε γνωρίζουν τα όποια "κουσουρια".
Απλά επειδή τα Pixel αποτελούν από μόνα τους μια πιο ψαγμενη επιλογή, θεώρησα ότι ότι οι περισσότεροι θα είναι ενήμεροι.
Θέλω να πω πως ο περισσότερος κόσμος αγνοεί παντελώς ότι η Google βγάζει κινητά.
Εδώ σε φίλους που υποτίθεται ότι είναι του αθλήματος και όταν τους λες Pixel, σε κοιτάνε σαν χάνοι.
Συνεπώς κάποιος που καταλήγει να πάρει ένα τέτοιο κινητό, είναι συνήθως πιο πολύ μέσα στα πραγματα, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jimteo said:

Σαφώς και υπάρχουν αρκετοί που δε γνωρίζουν τα όποια "κουσουρια".
Απλά επειδή τα Pixel αποτελούν από μόνα τους μια πιο ψαγμενη επιλογή, θεώρησα ότι ότι οι περισσότεροι θα είναι ενήμεροι.
Θέλω να πω πως ο περισσότερος κόσμος αγνοεί παντελώς ότι η Google βγάζει κινητά.
Εδώ σε φίλους που υποτίθεται ότι είναι του αθλήματος και όταν τους λες Pixel, σε κοιτάνε σαν χάνοι.emoji16.png
Συνεπώς κάποιος που καταλήγει να πάρει ένα τέτοιο κινητό, είναι συνήθως πιο πολύ μέσα στα πραγματα, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας.

Εστάλη από το Google Pixel 6
 

του αθλήματος κ να μη ξέρεις τη σειρά pixel.. χμμμ

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μίλησα με εξυπηρέτηση πελατών στην Cosmote με το παιδί εκεί πολύ ευγενικός, του εξήγησα πως το κινητό το κλειδώνει επίτηδες η Google σε χώρες που επιλέγει και αν είναι δυνατών να προβεί σε κάποιες ενέργειες η Cosmote ώστε να γίνει πιστοποίηση της συσκευής για το δίκτυο της για 5G volte και vowifi, μου είπε να δοκιμάσω το κλασικό 5G στο 1333 ώστε να κάνω force το κινητό να διαβάσει 5G κάτι που δεν λειτουργεί ως γνωστών και εκείνος είπε πως δεν γίνεται η ναυαρχίδα του android από την Google να μην υποστηρίζεται, ενώ υπάρχουν άλλες μάρκες τύπου Cat κτλ. Εν τέλη δεν βγάλαμε κάποιο συμπέρασμα βέβαια τι να μου κάνει και εκείνος απλή εξυπηρέτηση πελατών είναι. Δεν ξέρω, σήμερα βγαίνει νέα ενημέρωση λέτε να έχουμε κανένα δωράκι 😂 

Edited by uranus
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο δωράκι ούτε ο Άγιος Βασίλης δεν πρόκειται να σου φέρει.
Μην περιμένεις να αλλάξει κάτι στον τομέα αυτό. Εννοώ 5G και volte/vowifi.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει καταφέρει κανείς να κάνει το VoLTE κ το VoWIFI να δουλέψει σε Pixel 6/6Pro στην Ελλάδα;

Διαβάζω σε διάφορα forum του εξωτερικού ότι το έχουν καταφέρει αλλά όλοι οι τρόποι που δοκίμασα -με root- απέτυχαν...

Εάν υπάρχει κανείς που είχε επιτυχία θα ήταν πολύ να ζητήσω να κάνει έναν λεπτομερή οδηγό;;;;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikosp88 said:

Ακόμη και στην Αγγλία είναι κλειδωμένο το 5g :classic_laugh: και περιμένουμε να ανοίξει στην Ελλάδα ..

https://support.google.com/pixelphone/thread/146634713/would-it-be-possible-to-have-5g-please?hl=en 

Τραγικοί!!

 

Και Αγγλία μένεις; Εγώ βλέπω ότι οι έξι μεγαλύτεροι Carriers της Αγγλίας δίνουν 5G σε Pixel... 

Smarty Mobile... χα χα χα MVNO

https://pixel.withgoogle.com/5G/?p=networkinfo&visit_id=637798701058957234-347610192&rd=1 

Πολύ κόλλημα ρε συ @nikosp88 Αφού πήρες iPhone και ξένοιαξες... Άσε τα Pixel!

image.thumb.png.82609a8a3640eaf840af5bc76a3a6331.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, elteo said:

Στο screenshot γράφει Pixel 4a. Στα τελευταία Pixel 6 και 6 Pro έχουν κόψει το 5G ή είναι ιδέα μου?

Pixel 4a (5G) or later phone...

Κάντε τον κόπο και τρέξτε τον οδηγό της Google... Όλοι οι carriers της Αγγλίας υποστηρίζουν 5G στα Pixel 6/6Pro... πχ O2 UK

image.thumb.png.02bc1aeaacee6b6390d85070ef7468f1.png

Μην τα ξανά λέμε εδώ και 15 σελίδες! ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ 5G/VOLTE/WOWIFI, ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ OFFICIAL ΕΧΟΥΜΕ!!! + BONUS ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΠΩΣ ΕΛΒΕΤΙΑ, ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΚΛΠ

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικό να υποστηρίζεται. Δεν διαφωνώ. Αλλωστε στο UK πωλούνται κανονικά τα Pixel οπότε έχουν και την υποστήριξη σε 5G.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...