Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανενας ποια τουρμπινα φοραει το Tsi/GT?

 

Είναι η Κ03 της BorgWarner δες εδώ.

 

με παρόμοια χαρακτηριστικά με το turbo του GTi αλλά πρωτοτυπεί στο ότι δεν είναι από μαντέμι αλλά από ειδικό ατσάλι ωστέ να αντέχει σε θερμοκρασίες έως 1050C.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Golf TSi

 

Αλλαγές που ισχύουν από την 22η εβδομάδα παραγωγής

 

1. Καταργείται η έκδοση Sportline με κινητήρα 1.4L 80PS

 

2. H έκδοση Sportline σε όλους τους διαθέσιμους κινητήρες μετονομάζεται σε GT Sport και περιλαμβάνει :

 

3. Διαφορετικής σχεδίασης εμπρός μάσκα με λογότυπο GT Sport

 

4. Εμπρός φωτιστικά σώματα ίδιας σχεδίασης με αυτά του Golf GTI

 

5. Υφασμάτινες ταπετσαρίες καθισμάτων "Brick" και εσωτερικά διακοσμητικά στοιχεία "Black Onyx" στο ταμπλό και τις πόρτες

 

6. Λογότυπο GT στο τιμόνι.

 

7. Νέα υφασμάτινη ταπετσαρία Latte Machiatto είναι διαθέσιμη για τις εκδόσεις Trendline και Highline

 

8. Στο Climatronic το κουμπί ECON αντικαθίσταται από κουμπί ένδειξης λειτουργίας του AC. Παράλληλα προστίθεται λειτουργία αυτόματης ανακύκλωσης με αισθητήρες ποιότητας αέρα

 

9. Αλλάζουν οι συμβολισμοί στο μοχλό των υαλοκαθαριστήρων και του φλας

 

10. Αλλάζει η υφασμάτινη επένδυση στο κεντρικό υποβραχιόνιο

 

11. Τo ηχοσύστημα RCD 300 με 4ηχεία θα έχει δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων MP3. Σε περίπτωση που το ηχοσύστημα RCD 300 με 4 ηχεία αποτελεί βασικό εξοπλισμό, ο κωδικός για 4 επιπλέον ηχεία (συνολικά 8).

 

12. Όλα τα Golf θα διαθέτουν κανονική εξωτερική κεραία ακόμα και στην περίπτωση που εφοδιάζονται με σύστημα ραδιοπλοήγησης.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κανεις λαθος. το αμαξι απο τις 2.200 rpm μεχρι τις 3.500 rpm δουλευει twincharged! :X ειναι το σταδιο οπου το κλαπετο ειναι σε μια παραλληλη περιπου θεση με τον σωληνα αερα. Δουλευουν παραλληλα ωστε να μπορεσει ο κινητηρας να 'στροφαρει' το turbo ωστε να αποφευχθει το turbo lag. Σου παραθετω σχετικο αρθρο http://www.drive.com.au/Editorial/ArticleDetail.aspx?ArticleId=40001 :D

 

πανω κατω το ίδιο λεμε....αλλωστε η πίεση που δινει η τουρμπινα μεχρι αυτες τις στροφές ειναι ελάχιστη....μαλλον ο τροπος που το ειπα δεν ηταν σωστος...;)

Link to comment
Share on other sites

Golf TSi

 

Αλλαγές που ισχύουν από την 22η εβδομάδα παραγωγής

 

1. Καταργείται η έκδοση Sportline με κινητήρα 1.4L 80PS

 

2. H έκδοση Sportline σε όλους τους διαθέσιμους κινητήρες μετονομάζεται σε GT Sport και περιλαμβάνει :

 

3. Διαφορετικής σχεδίασης εμπρός μάσκα με λογότυπο GT Sport

 

4. Εμπρός φωτιστικά σώματα ίδιας σχεδίασης με αυτά του Golf GTI

 

5. Υφασμάτινες ταπετσαρίες καθισμάτων "Brick" (RS ή RT) και εσωτερικά διακοσμητικά στοιχεία "Black Onyx" στο ταμπλό και τις πόρτες

 

6. Λογότυπο GT στο τιμόνι.

 

7. Νέα υφασμάτινη ταπετσαρία Latte Machiatto είναι διαθέσιμη για τις εκδόσεις Trendline (κωδ. GC) και Highline (κωδ. JB)

 

8. Στο Climatronic το κουμπί ECON αντικαθίσταται από κουμπί ένδειξης λειτουργίας του AC. Παράλληλα προστίθεται λειτουργία αυτόματης ανακύκλωσης με αισθητήρες ποιότητας αέρα

 

9. Αλλάζουν οι συμβολισμοί στο μοχλό των υαλοκαθαριστήρων και του φλας

 

10. Αλλάζει η υφασμάτινη επένδυση στο κεντρικό υποβραχιόνιο

 

11. Τo ηχοσύστημα RCD 300 με 4ηχεία θα έχει δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων MP3. Ο αντίστοιχος κωδικός αλλάζει από RCA σε RCK. Σε περίπτωση που το ηχοσύστημα RCD 300 με 4 ηχεία αποτελεί βασικό εξοπλισμό, ο κωδικός για 4 επιπλέον ηχεία (συνολικά 8) αλλάζει από RCC σε RCL.

 

12. Όλα τα Golf θα διαθέτουν κανονική εξωτερική κεραία ακόμα και στην περίπτωση που εφοδιάζονται με σύστημα ραδιοπλοήγησης.

 

Δηλαδή το GT δεν αλλάζει?!?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το GT δεν αλλάζει?!?

Φίλε UnHaCkAble,

 

Δεν γνωρίζω για το GT. Για το TSi ρώτησα έναν φίλο μου που εργάζεται στην Kosmocar και μου έστειλε την απάντηση που παράθεσα στον προηγούμενο post.

 

Από όσο γνωρίζω πάντως μπορείς να πας σε κάποιον αντιπρόσωπο της VW και να ρωτήσεις για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του GT Sport είτε 170 hp είτε 140 hp.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

ποιός το λέει αυτό? :blink:

 

φιλε μου κανεις λαθος. το αμαξι απο τις 2.200 rpm μεχρι τις 3.500 rpm δουλευει twincharged! :X ειναι το σταδιο οπου το κλαπετο ειναι σε μια παραλληλη περιπου θεση με τον σωληνα αερα. Δουλευουν παραλληλα ωστε να μπορεσει ο κινητηρας να 'στροφαρει' το turbo ωστε να αποφευχθει το turbo lag. Σου παραθετω σχετικο αρθρο http://www.drive.com.au/Editorial/ArticleDetail.aspx?ArticleId=40001 :D

 

Ο εγκέφαλος ορίζει αν θα ανοίξει το κλαπέτο για λειτουργήσει το turbo όπως και το αν θα συμπλέξει τον κομπρέσσορα. Άρα είναι δυνατόν να μην μπαίνει το turbo όπως αναφέρθηκε πιο πάνω στη νεκρά ταχύτητα. Το αν όντως συμπλέκεται ή οχι δεν το γνωρίζω απλά αναφέρω ότι θα μπορούσε να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.volkswagen.dk/mere-vw/teknologi.asp?content=TSI

 

για σας παρακαλω παρακολουθηστε το πιο πανω, να μην λεμε οτι θεμε:mad:

http://car.biglobe.ne.jp/newcar/testdrive_report/200704/img/volkswagen-golf_gt_tsi_tdr004.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο εγκέφαλος ορίζει αν θα ανοίξει το κλαπέτο για λειτουργήσει το turbo όπως και το αν θα συμπλέξει τον κομπρέσσορα. Άρα είναι δυνατόν να μην μπαίνει το turbo όπως αναφέρθηκε πιο πάνω στη νεκρά ταχύτητα. Το αν όντως συμπλέκεται ή οχι δεν το γνωρίζω απλά αναφέρω ότι θα μπορούσε να γίνει.

 

 

o υπερσυμπιεστής τούρμπο στην ουσία είναι πάντα ανοιχτός και κινείται

από τα καυσαέρια, ακόμα και σε χαμηλό φορτίο.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Golf TSi

 

Αλλαγές που ισχύουν από την 22η εβδομάδα παραγωγής

 

1. Καταργείται η έκδοση Sportline με κινητήρα 1.4L 80PS

 

2. H έκδοση Sportline σε όλους τους διαθέσιμους κινητήρες μετονομάζεται σε GT Sport και περιλαμβάνει :

 

3. Διαφορετικής σχεδίασης εμπρός μάσκα με λογότυπο GT Sport

 

4. Εμπρός φωτιστικά σώματα ίδιας σχεδίασης με αυτά του Golf GTI

 

5. Υφασμάτινες ταπετσαρίες καθισμάτων "Brick" (RS ή RT) και εσωτερικά διακοσμητικά στοιχεία "Black Onyx" στο ταμπλό και τις πόρτες

 

6. Λογότυπο GT στο τιμόνι.

 

7. Νέα υφασμάτινη ταπετσαρία Latte Machiatto είναι διαθέσιμη για τις εκδόσεις Trendline (κωδ. GC) και Highline (κωδ. JB)

 

8. Στο Climatronic το κουμπί ECON αντικαθίσταται από κουμπί ένδειξης λειτουργίας του AC. Παράλληλα προστίθεται λειτουργία αυτόματης ανακύκλωσης με αισθητήρες ποιότητας αέρα

 

9. Αλλάζουν οι συμβολισμοί στο μοχλό των υαλοκαθαριστήρων και του φλας

 

10. Αλλάζει η υφασμάτινη επένδυση στο κεντρικό υποβραχιόνιο

 

11. Τo ηχοσύστημα RCD 300 με 4ηχεία θα έχει δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων MP3. Ο αντίστοιχος κωδικός αλλάζει από RCA σε RCK. Σε περίπτωση που το ηχοσύστημα RCD 300 με 4 ηχεία αποτελεί βασικό εξοπλισμό, ο κωδικός για 4 επιπλέον ηχεία (συνολικά 8) αλλάζει από RCC σε RCL.

 

12. Όλα τα Golf θα διαθέτουν κανονική εξωτερική κεραία ακόμα και στην περίπτωση που εφοδιάζονται με σύστημα ραδιοπλοήγησης.

 

Pappous78 ti na pw file itan simantiki info auti pou mas edwses, egw pantws den tha paw na to akirwsw to amaxi esi pappou mallon eisai mesa stous tixerous nomizw dld.Ti skopeueis na kaneis?

Madness?

This is TSI!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Pappous78 ti na pw file itan simantiki info auti pou mas edwses, egw pantws den tha paw na to akirwsw to amaxi esi pappou mallon eisai mesa stous tixerous nomizw dld.Ti skopeueis na kaneis?

Φίλε Morbidas,

 

Χαίρομαι που βοήθησα να ξεκαθαρήσει κάπως η κατάσταση με το GT Sport. Εξάλλου και γω, όπως όλα τα παιδιά, προσπαθώ να ενημερώνω έγκυρα τους υπόλοιπους.

 

Όσον αφορά το TSi που έχω παραγγείλει, η μέχρι τώρα ενημέρωση που έχω είναι πως θα είναι GT Sport, οπότε δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Επειδή όμως δεν έχω πάρει ακόμα οριστική απάντηση θα περάσω από την αντιπροσωπεία για να ρωτήσω ξανά.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

o υπερσυμπιεστής τούρμπο στην ουσία είναι πάντα ανοιχτός και κινείται

από τα καυσαέρια, ακόμα και σε χαμηλό φορτίο.

 

Δεν είμαι σίγουρος και δε θέλω να λέω ανακρίβειες γιαυτό αν κάποιος ξέρει ας πει πιο σίγουρα. Πάντως σε ένα τούρμπο που έχω ανοίξει να επεξεργαστώ, στην είσοδο των καυσαερίων υπάρχει και εκεί ένα καπάκι (ή κλαπέτο δεν ξέρω πως λέγεται) το οποίο ανοίγει-κλείνει και έτσι τα καυσαέρια μπορούν και δεν περνάνε καθόλου από το στρόβιλο του τούρμπο. Άρα λογικά μπορεί το τούρμπο να απεμπλέκεται και αυτό κατά βούληση όταν δε χρειάζεται...

 

 

Αλλιώς πως εξηγείται ότι το όργανο της πίεσης του τούρμπο πέφτει όταν έχεις νεκρά και φτάσει στις 4000σαλ:

 

Τελικά όντως έχει κόφτη στις 4.000σαλ με νεκρά. Για την ακρίβεια, αν πατήσεις τέρμα γκάζι με νεκρά, οι στροφές ανεβαίνουν αμέσως, το όργανο της υπερπλήρωσης τερματίζει και γενικά συμπεριφέρεται σα να είχε ταχύτητα. Όμως, όταν οι στροφές φτάσουν τις 4.000, το όργανο της υπερπλήρωσης πέφτει στο μηδέν, παρότι εσύ εξακολουθείς να πατάς τέρμα γκάζι! Προφανώς, όταν έχει νεκρά δεν συμπλέκεται καθόλου το turbo.

 

Υποθέτω ότι όλα αυτά γίνονται για να αποφεύγονται οι (πολύ) απότομες εκκινήσεις, καθώς και επειδή όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο, αν δουλεύει σε υψηλές στροφές υπερθερμαίνεται μιας και δε μπαίνει αέρας στο ψυγείο.

 

Καθώς επίσης και όταν κινείσαι (στις στροφές που λειτουργεί το τούρμπο) αυτό λειτουργεί μόνο όταν πατήσεις το γκάζι και απαιτήσεις δύναμη, αλλιώς είναι απενεργοποιημένο και τα καυσαέρια περνάνε από εκεί που ανέφερα χωρίς να το περιστρέφουν.

Link to comment
Share on other sites

Golf GT Sport Specification

(in addition to the standard specification)

 

* Alarm with interior protection

* Alloy wheels, four 7J x 17 'ClassiXs'' with 225/45 R17 tyres and anti-theft wheel bolts Automatic coming/leaving home lighting function

* Body-coloured bumper strips

* Body-coloured side bump strips and door handles

* Darkened front headlights

* Dark tinted rear windows

* Electric windows, rear

* Front fog lights

* Front sports seats

* GT Sport styling pack including uniquely shaped front bumper GT Sport badge, and back front grille

* Leather trimmed three spoke steering wheel

* Multifunction computer (Midline)

* Radio/CD player with 8 speakers

* Rain sensor and automatic dimming interior rear-view mirror

* Sports suspension, lowered by approx. 15mm

 

Note: From 27th April Golf GT Sport will be available to order replacing previous Golf Sport and Golf GT models, for further details please contact your local retailer.

 

Golf Sport and GT models will be available from stock.

to GT or not to GT?[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ζητησα golf gti και τελικα με ειδοποιησαν οτι θα μου στειλουν αυτο!!!

 

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=72&NEWS_DATA_ID=61433

to GT or not to GT?[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ζητησα golf gti και τελικα με ειδοποιησαν οτι θα μου στειλουν αυτο!!!

 

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=72&NEWS_DATA_ID=61433

 

file wraio! na mas pas kai kamia volta na doume pws paei!!!! :lol: pisteuw pantws pws psila tha kremaei ligo... den thelw na se stenaxwrhsw:blink: ekanes thn epilogh sou:blink:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Golf GT Sport Specification

(in addition to the standard specification)

 

* Alarm with interior protection

* Alloy wheels, four 7J x 17 'ClassiXs'' with 225/45 R17 tyres and anti-theft wheel bolts Automatic coming/leaving home lighting function

* Body-coloured bumper strips

* Body-coloured side bump strips and door handles

* Darkened front headlights

* Dark tinted rear windows

* Electric windows, rear

* Front fog lights

* Front sports seats

* GT Sport styling pack including uniquely shaped front bumper GT Sport badge, and back front grille

* Leather trimmed three spoke steering wheel

* Multifunction computer (Midline)

* Radio/CD player with 8 speakers

* Rain sensor and automatic dimming interior rear-view mirror

* Sports suspension, lowered by approx. 15mm

 

Note: From 27th April Golf GT Sport will be available to order replacing previous Golf Sport and Golf GT models, for further details please contact your local retailer.

 

Golf Sport and GT models will be available from stock.

Φίλε Ainu,

 

Το Golf GT Sport Specification που παραθέτεις βρίσκεται στο αγγλικό site της VW και δεν διεκρινίζει για ποιές εκδόσεις GT Sport είναι. Δε νομίζω για παράδειγμα το Golf 1.6 FSI GT Sport να έχει στάνταρ ζάντες 17". Επίσης μπορεί άλλο βασικό εξοπλισμό να έχει το GT Sport στη Γερμανία, άλλο στην Αγγλία και άλλο στην Ελλάδα.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο pappou αλλα απ΄οτι διαβασα στο περιοδικο drive πριν κανα μηνα ελεγε

οτι αναμενετε face lift κατα το καλοκαιρι. Ακομα αναφερει οτι θα παρουσιασει νεα

μηχανικα συνολα και καταργηση των 1.6 & 2.0FSI μιας και θα παρουσιασει τον TSI με 122hp χωρις κομπρεσορα.

to GT or not to GT?[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ainu,

 

Το Golf GT Sport Specification που παραθέτεις βρίσκεται στο αγγλικό site της VW και δεν διεκρινίζει για ποιές εκδόσεις GT Sport είναι. Δε νομίζω για παράδειγμα το Golf 1.6 FSI GT Sport να έχει στάνταρ ζάντες 17". Επίσης μπορεί άλλο βασικό εξοπλισμό να έχει το GT Sport στη Γερμανία, άλλο στην Αγγλία και άλλο στην Ελλάδα.

Σωστος. Το εχω ξαναγραψει αλλλα κανενας δεν εδωσε σημασια. Στην Αγγλια δεν κυκλοφορησε ΠΟΤΕ σαν TSi αλλα σαν Golf Sport to 140ps kai Golf GT to 170ps.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αληθεια ως κατοχος του TSI Sportline εχω ξενερωσει με αυτες τις αλλαγες που προκειται να γινουν, γιατι θα εχω αμαξι 3 μηνων και θα φαινεται παλιο μπροστα στα καινουρια (GTSport) και ας το εχω πληρωσει και τα ιδια λεφτα.... :(

Εγω προσωπικα αν περιμενα το TSI Sportline θα ακυρωνα την παραγγελια και θα εκανα τα παντα να παρω το GTSport και ας περιμενα και αλλους 3 μηνες

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με ενημερωσει σχετικα με τον κλιματισμο?

1 Οταν ειναι ενεργοποιημενο το κουμπι econ στην ψυξη δουλευει κανονικα η φερνει σκετο αερα?

2 Τον χειμωνα για ζεστο υπαρχει η δυνατοτητα ενεργοποιησης απλα του καλορυφερ (για μεγαλυτερη οικονομια), η πρεπει να δουλευει για ζεστο το κλιμα αποκλειστικα?

3 Στην τελικη το κουμπι econ τι ακριβως κανει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θα υπάρχουν κάποια sportline και GT Sport ταυτόχρονα σε στοκ από προπαραγγελίες των αντιπροσωπειών πώς θα τα σπρώξουν τα Sportline? Φθηνότερα?

Αν είναι έτσι σκέφτομαι να τους απαιτήσω έκπτωση ή να μου αντικαταστήσουν τον προφυλακτήρα με του GT μιας κι έχω 21η βδομάδα παραγωγής.

Έχω δικαίωμα ακύρωσης της παραγγελίας αφού το αμάξι έχει παραχθεί(είναι στη μεταφορά) έχοντας δώσει προκαταβολή και τα υπόλοιπα με χρηματοδοτικό? Αν όντως έχω τέτοιο δικαίωμα το σκέφτομαι ως ένα μέτρο πίεσης για να διεκδικίσω τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί econ απενεργοποιεί τον κλιματιστικό έτσι ώστε να μην τραβά ενέργεια από τον κινητήρα όταν δεν το χρειάζεσαι. Άρα πλέον δουλεύει ώς ανεμιστήρας απλώς στο κρύο και το χειμώνα φέρνει ζεστό αέρα με τον κλασσικό τρόπο παίρνοντας ζέστη από τον κινητήρα.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στον Φιλιππαίο, για να ρωτήσω ξανά για το GT Sport. Μου επιβεβαίωσαν ότι οι αλλαγές μεταξύ Sportline & GT Sport είναι αυτές που έχω αναφέρει σε προηγούμενο post. Σε αυτό συνηγορεί και το γεγονός ότι δεν θα υπάρξει αλλαγή στην τιμή του αυτοκινήτου, όπως απάντησε ο πωλητής σε σχετική ερώτηση που του έκανα.

 

Τέλος με διαβεβαίωσαν ότι το TSi 140 hp που έχω παραγγείλει, με εβδομάδα παραγωγής την 26η, θα είναι GT Sport.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θα υπάρχουν κάποια sportline και GT Sport ταυτόχρονα σε στοκ από προπαραγγελίες των αντιπροσωπειών πώς θα τα σπρώξουν τα Sportline? Φθηνότερα?

Αν είναι έτσι σκέφτομαι να τους απαιτήσω έκπτωση ή να μου αντικαταστήσουν τον προφυλακτήρα με του GT μιας κι έχω 21η βδομάδα παραγωγής.

Έχω δικαίωμα ακύρωσης της παραγγελίας αφού το αμάξι έχει παραχθεί(είναι στη μεταφορά) έχοντας δώσει προκαταβολή και τα υπόλοιπα με χρηματοδοτικό? Αν όντως έχω τέτοιο δικαίωμα το σκέφτομαι ως ένα μέτρο πίεσης για να διεκδικίσω τα παραπάνω.

 

SubWRC mazi sou kai egw ligo diskola na akirwsw to amaxi mias kai erxetai se 2 weeks alla mporw na apaitisw kana parapanw dwraki i kai ekptosi.

Prepei na mathoume an exoume dikaioma akirosis (nomizw pws exoume).

 

Egw eimai stin 20h vdomada.

Madness?

This is TSI!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...