Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O Clarkson ειναι γνωστος για το χιουμορ του;) Γνωριζει πολυ καλα απο αμαξια και τι λεει. Αυτο που λες για τα αγγλικα vs γερμανικα, δεν ισχυει. Ισα ισα που για το GTi εχει πει τα καλυτερα, οπως και για τις BMW. Διαβασε γιατι γραφει για το GT. Ειχε πατημενο το πληκτρο W. Και στο κατω κατω, η διαφορα τιμης στην Αγγλια δεν ειναι μεγαλη. Δεν υπαρχει λογος να μην παρεις το GTi και να προτιμησεις το GT

 

To αγγλικο χιουμορ στα χειροτερα του, δηλ χαλια εντελως. Αυτο που λες ισα ισα δειχνει ποσο μαλ..ας ειναι. Αν ειναι ενας επαγγελματιας που υποτιθεται οτι ζει με το να κανςι δοκιμες στα αμαξια και οχι μονο δεν ξερει πως λειτουργει το αμαξι που κανει δοκιμη (λες και ειναι διαστημικο λεοφωρειο), αλλα και δεν ρωταει να μαθει, αλλα το βγαζει και μαπα, λογω δικης του μαλ..ιας, ε τοτε σορι αλλα αυτο ειναι ο ορισμος του μαλ...κα. Μετα απο αυτο πρεπει να κανει δοκιμες σε πατινια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο Clarkson εχει φοβερο εγγλεζικο χιουμορ αλλα ενταξει αυτο δεν τον κανει και ειδικο στα αμαξια, αλλωστε την περισσοτερη ωρα χαβαλε κανει και στην εκπομπη και με αυτα που γραφει. Αφοριζει πανευκολα και στεκεται σε πρακτικα θεματα που ξερει οτι βγαζουν γελιο, τα κουμπακια, τα GPS που δεν δουλευουν κλπ. Απο οδηγηση δεν βλεπω να ειναι και κανενα ταλεντο, τις περισσοτερες φορες κατι παντιλικια στην ευθεια κανει (αντε τρεξανε και εναν αγωνα αντοχης με μια BMW diesel...), ευτυχως που εχουν και τον Stig στο Top Gear να γραφει κανενα χρονο στην πιστα. Για να σου μετατρεψει το αμαξι σε ταχυπλοο παντως καλος ειναι ;) Ή για να μεταφερει μια ολοκληρη ψοφια αγελαδα με το αυτοκινητο σου!
Link to comment
Share on other sites

...ή να μετατρεψει ενα Fiat Panda σε 20μετρη λιμουζινα...να διακοσμησει το εσωτερικο μιας S Class με πατωμα παρκε κ τζακι...να παει για Σ/Κ με τροχοσπιτο κ να παρει φωτια...κ αλλα πολλα... :p
Link to comment
Share on other sites

O Clarkson ειναι γνωστος μαλ...ας, και προσωπικα δεν τον εμπιστευομαι καθολου. Κλασικα βγαζει ολα τα αγγλικα αμαξια αψογα και ειδικα τα γερμανικα φολες. Αυτο το κανει συχνα. Ειναι δυνατον να λεει πως το GT ειναι ενα απο τα 5 χειροτερα αμαξια που εχει οδηγησει???? Δηλ ελεος!

 

Η ειναι μαλ.ας (που αυτο ειναι) ή τα μονα αμαξια που εχει οδηγησει ειναι απο Porsche Carrera GT και πανω.

 

Και το πιο τραγικο ειναι οτι αυτος ο τυπος πληρωνεται για να οδηγει αμαξια οπως Aston Martin DB9 και Bugatti Veyron...

 

 

αν ελεγε ομως οτι το gt ειναι απο τα καλυτερα γερμανικα που εχει οδηγησει δεν θα ηταν πλεον μακακας αλλα γαμικο**λας ετσι??

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω την βοηθεια σας.για να μην ανοιγω καινουριο θεμα ειπα να γραψω εδω.λοιπον θελω να αγορασω μεταχειρησμενο αυτοκινητο και βρηκα ενα Volkswagen golf 1.4 3πορτο μοντελο 2002.το αμαξι εχει ερθει απο γερμανια και για 1 χρονο το ειχε μια κοπελα και εξωτερικα,λειτουργικα, ειναι στην πενα το πηγα σε δικο μου μηχανικο και το ψαξαμε πολυ πολυ καλα δεν εχει το παραμικρο.το μονο που ανακαληψα και δεν μου αρεσε καθολου απο ενα αυτοκολλητο αλλαγης ιμαντα, ειναι οτι εχει κατεβασμενα χιλιομετρα γραφει 77000 αλλα σιγουρα εχει περιπου στις 120000 θα το μαθω σιγουρα την παρασκευη.το δινουν 9000ευρω να υπολογισετε οτι ειμαι απο επαρχια και δεν υπαρχει ανταγωνισμος και οι τιμες ειναι τσιμπιμιμενες.πειτε μου αυτο ειναι προβλημα σοβαρο αμα ειναι πανω απο 100000χιλ θελει επισκευη αξιζει να το παρω η αληθεια ειναι οτι το γουσταρω πολυ και γι αυτο το σκευτομαι.και κατι τελευταιο ειναι αληθεια οτι τα golf καινε λιγο λαδακι?αν ναι στα 5000χιλιομετρα ποσο λαδι μπορει να καψει?
http://www.bikepics.com/pics/icon/modenas-dynamic125-06-bikepics-590056.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω την βοηθεια σας.για να μην ανοιγω καινουριο θεμα ειπα να γραψω εδω.λοιπον θελω να αγορασω μεταχειρησμενο αυτοκινητο και βρηκα ενα Volkswagen golf 1.4 3πορτο μοντελο 2002.το αμαξι εχει ερθει απο γερμανια και για 1 χρονο το ειχε μια κοπελα και εξωτερικα,λειτουργικα, ειναι στην πενα το πηγα σε δικο μου μηχανικο και το ψαξαμε πολυ πολυ καλα δεν εχει το παραμικρο.το μονο που ανακαληψα και δεν μου αρεσε καθολου απο ενα αυτοκολλητο αλλαγης ιμαντα, ειναι οτι εχει κατεβασμενα χιλιομετρα γραφει 77000 αλλα σιγουρα εχει περιπου στις 120000 θα το μαθω σιγουρα την παρασκευη.το δινουν 9000ευρω να υπολογισετε οτι ειμαι απο επαρχια και δεν υπαρχει ανταγωνισμος και οι τιμες ειναι τσιμπιμιμενες.πειτε μου αυτο ειναι προβλημα σοβαρο αμα ειναι πανω απο 100000χιλ θελει επισκευη αξιζει να το παρω η αληθεια ειναι οτι το γουσταρω πολυ και γι αυτο το σκευτομαι.και κατι τελευταιο ειναι αληθεια οτι τα golf καινε λιγο λαδακι?αν ναι στα 5000χιλιομετρα ποσο λαδι μπορει να καψει?

 

Φιλε δεν το ξερω το αμαξι αλλα απο οσα λες μια ειναι η γνωμη μου ΜΑΚΡΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Χτές πήγα το Golf για το πρώτο του service δλδ αλλαγή λαδιών.

 

Ο τεχνικός με ρώτησε αν είχε ανάψει καθόλου η λάμπα για τα λάδια και του είπα όχι. Μου έδειξε ότι τα λάδια που έβγαλε από το αμάξι ήταν κάτι παραπάνω από 2.5lt... και με δεδομένο ότι παίρνει 4lt παρα κάτι σημαίνει ότι κάπου "χάθηκε" γύρω στο 1lt!!!

 

Θα το έχω υπόψη μου να το τσεκάρω το επόμενο τρίμηνο μήπως και κάψει ξανά λάδια...

 

Τόσα πολλά είναι φυσιολογικό; Για το TSI 140

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω την βοηθεια σας.για να μην ανοιγω καινουριο θεμα ειπα να γραψω εδω.λοιπον θελω να αγορασω μεταχειρησμενο αυτοκινητο και βρηκα ενα Volkswagen golf 1.4 3πορτο μοντελο 2002.το αμαξι εχει ερθει απο γερμανια και για 1 χρονο το ειχε μια κοπελα και εξωτερικα,λειτουργικα, ειναι στην πενα το πηγα σε δικο μου μηχανικο και το ψαξαμε πολυ πολυ καλα δεν εχει το παραμικρο.το μονο που ανακαληψα και δεν μου αρεσε καθολου απο ενα αυτοκολλητο αλλαγης ιμαντα, ειναι οτι εχει κατεβασμενα χιλιομετρα γραφει 77000 αλλα σιγουρα εχει περιπου στις 120000 θα το μαθω σιγουρα την παρασκευη.το δινουν 9000ευρω να υπολογισετε οτι ειμαι απο επαρχια και δεν υπαρχει ανταγωνισμος και οι τιμες ειναι τσιμπιμιμενες.πειτε μου αυτο ειναι προβλημα σοβαρο αμα ειναι πανω απο 100000χιλ θελει επισκευη αξιζει να το παρω η αληθεια ειναι οτι το γουσταρω πολυ και γι αυτο το σκευτομαι.και κατι τελευταιο ειναι αληθεια οτι τα golf καινε λιγο λαδακι?αν ναι στα 5000χιλιομετρα ποσο λαδι μπορει να καψει?

 

α δεν στο εχουνε πει??μερικες αληθειες για τα μεταχειρισμενα

 

1)ολα τα αυτοκινητα που ειναι στις μαντρες ειχανε ιδιοκτητη κοπελα/γυναικα/πεθερα/γιαγια παντως οχι αντρα

 

2) στην απιθανη περιπτωση που ο ιδοκτητης ηταν αντρας(αποκλειεται αλλα λεμε τωρα) αυτος σιγουρα θα ειναι γιατρος/δικηγορος/εφοπλιστης/βιομηχανος, και το συγκεκριμενο αυτοκινητο το ειχε ως 4ο και αγοραστηκε μονο και μονο για να πηγαινει η γυναικα του(παλι γυναικα οδηγος)τα παιδια στο σχολειο.απο εκει και περα φυλασεται σε κλειστο υπογειο παρικινγ με 18 πιτ-μπουλ 34 καμερες και 10 σεκιουριταδες να το φυλανε μην φταρνιστει-ολα αυτα προδιδουνε την αριστη κατασταση του για οποιον αναρωτιεται-

 

3)το συγκεκριμενο αυτοκινητο-κελεπουρι(κατα τον μαντρά) δεν υπαρχει περιπτωση να εχει πανω απο 30.000χιλιομετρα αν και ειναι 5ετιας παρολο που ο μεσος ελληνας κανει 20000χιλομετρα τον χρονο και ο μεσος ευρωπαιος 25000...(και λιγα ειπα)

 

περα απο την πλακα η περιπτωση μεταχειρισμενο ειναι καθαρα δικοπο μαχαιρι, μπορει το αυτοκινητο να εχει 120.000χιλ μεν αλλα ο ιδιοκτητης να το προσεχε(α συγνωμη ιδιοκτητρια ηθελα να πω) η μπορει να εχει πολυ λιγοτερα χιλιομετρα και το αυτοκινητο να εχει περασει τα πανδυνα ...

 

με αλλα λογια.....ζαρια παιζεις???...... :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω την βοηθεια σας.για να μην ανοιγω καινουριο θεμα ειπα να γραψω εδω.λοιπον θελω να αγορασω μεταχειρησμενο αυτοκινητο και βρηκα ενα Volkswagen golf 1.4 3πορτο μοντελο 2002.το αμαξι εχει ερθει απο γερμανια και για 1 χρονο το ειχε μια κοπελα και εξωτερικα,λειτουργικα, ειναι στην πενα το πηγα σε δικο μου μηχανικο και το ψαξαμε πολυ πολυ καλα δεν εχει το παραμικρο.το μονο που ανακαληψα και δεν μου αρεσε καθολου απο ενα αυτοκολλητο αλλαγης ιμαντα, ειναι οτι εχει κατεβασμενα χιλιομετρα γραφει 77000 αλλα σιγουρα εχει περιπου στις 120000 θα το μαθω σιγουρα την παρασκευη.το δινουν 9000ευρω να υπολογισετε οτι ειμαι απο επαρχια και δεν υπαρχει ανταγωνισμος και οι τιμες ειναι τσιμπιμιμενες.πειτε μου αυτο ειναι προβλημα σοβαρο αμα ειναι πανω απο 100000χιλ θελει επισκευη αξιζει να το παρω η αληθεια ειναι οτι το γουσταρω πολυ και γι αυτο το σκευτομαι.και κατι τελευταιο ειναι αληθεια οτι τα golf καινε λιγο λαδακι?αν ναι στα 5000χιλιομετρα ποσο λαδι μπορει να καψει?

 

Απο θέμα λαδιου το golf v καιει λαδι!Εμενα μου ειχε καψει 2,5 λιτρα 0-15000χλμ με 0-30 λαδι αλλα μετα του εβαλα 5-30 και εκαψε γυρω στο 1,5 στα υπολοιπα 15000χλμ!Υπολογιζε 0,5 λιτρο/5000χλμ που ειναι πολυ σχετικο αλλα δεν ξερω αν ισχυει για golf iv που θελεις να παρεις γιατι εχουν αλλαξει οι κινητηρες μεταξυ του iv kai v!

Link to comment
Share on other sites

για την τσεπη σου μαλλον οχι...:p

 

αν ειναι fsi ναι

 

fsi ειναι.47000χλμ εχω κανει με 100αρα μεχρι που το τελευταιο γεμισμα το εκανα με 95αρα και παρατηρησα οτι στην εκκινηση την στιγμη που αφηνω συμπλεκτη και παταω γκαζι κανει εναν ηχο στιγμαια.Αυτο να προερχεται απο τα λεγομενα πιρακια λογο ποιοτητας βενζινης ή απο κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

To αγγλικο χιουμορ στα χειροτερα του, δηλ χαλια εντελως. Αυτο που λες ισα ισα δειχνει ποσο μαλ..ας ειναι. Αν ειναι ενας επαγγελματιας που υποτιθεται οτι ζει με το να κανςι δοκιμες στα αμαξια και οχι μονο δεν ξερει πως λειτουργει το αμαξι που κανει δοκιμη (λες και ειναι διαστημικο λεοφωρειο), αλλα και δεν ρωταει να μαθει, αλλα το βγαζει και μαπα, λογω δικης του μαλ..ιας, ε τοτε σορι αλλα αυτο ειναι ο ορισμος του μαλ...κα. Μετα απο αυτο πρεπει να κανει δοκιμες σε πατινια.

 

Ο Clarkson εχει φοβερο εγγλεζικο χιουμορ αλλα ενταξει αυτο δεν τον κανει και ειδικο στα αμαξια, αλλωστε την περισσοτερη ωρα χαβαλε κανει και στην εκπομπη και με αυτα που γραφει. Αφοριζει πανευκολα και στεκεται σε πρακτικα θεματα που ξερει οτι βγαζουν γελιο, τα κουμπακια, τα GPS που δεν δουλευουν κλπ. Απο οδηγηση δεν βλεπω να ειναι και κανενα ταλεντο, τις περισσοτερες φορες κατι παντιλικια στην ευθεια κανει (αντε τρεξανε και εναν αγωνα αντοχης με μια BMW diesel...), ευτυχως που εχουν και τον Stig στο Top Gear να γραφει κανενα χρονο στην πιστα. Για να σου μετατρεψει το αμαξι σε ταχυπλοο παντως καλος ειναι ;) Ή για να μεταφερει μια ολοκληρη ψοφια αγελαδα με το αυτοκινητο σου!

Ρε παιδια συγνωμη, αλλα ποσο καιρο ξερετε το Top Gear kai ton Jeremy Clarkson? Οσο καιρο υπαρχει το Sky TV? Γιατι αν παρακολουθουσατε Top Gear για χρονια δε θα τα λεγατε αυτα. Επειδη ειμαστε off-topic ας το σταματησουμε ομως.

Link to comment
Share on other sites

Mipws xerei kaneis pou mporw na vrw fanaria xenon se kali timh gia to golf v pou echw?

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=79752&page=342

Post 6830

 

Κανε και ενα κοπο να ψαχνεις αν εχει απαντηθει η ερωτηση σου πριν ξαναποσταρεις αλλη.....;)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Oι δεξαμενές στα πρατήρια δεν πρέπει να αδειάζουν και να καθαρίζονται ανά τακά χρονικά διαστήματα?

Θέλω να πω ότι με τον καιρό στον πάτο πρέπει να επικάθονται διάφορα αδρανή υλικά τύπου λάσπης.

Για αυτό άλλωστε (από ότι μου έχουν πει) και οι δεξαμενές δεν είναι σχεδιασμένες να αδειάζουν τελείως ώστε ότι τέτοια "λάσπη" δημιουργείται να μένει στη δεξαμενή και να μην μπαίνει στα αυτοκίνητά μας.

Οχι δεν ειναι απαραιτητο... Αν γινοταν κατι τετοιο το τελικο κοστος του καυσιμου θα ηταν απιστευτα υψηλοτερο μιας και αυτοι οι καθαρισμοι θα περνουσαν στον καταναλωτη! Οσο για τις λασπες τα πραγματα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τοσο τραγικα... Αρκει να δεις το φιλτρο βενζινης οταν στο αλλαζουν μετα απο πολλες χιλιαδες χιλιομετρα! Σχεδον σαν καινουριο...

 

Οσο για τις δεξαμενες, δεν εχουν κανενα ιδιαιτερο σχημα... Απλα τεραστια βαρελια ειναι με 3 σωληνες! 1 προς τις αντλιες, 1 για να γεμιζει απο τα βυτια και ενας για να φευγει ο αερας κατα τον ανεφοδιασμο απο το βυτιο! Και επισης τοσα χρονια εγω φτανω παντα στο πρατηριο για να γεμισω σχεδον με τις αναθυμιασεις... Ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με σκουπιδα και λασπη!!

 

Ρε παιδια συγνωμη, αλλα ποσο καιρο ξερετε το Top Gear kai ton Jeremy Clarkson? Οσο καιρο υπαρχει το Sky TV? Γιατι αν παρακολουθουσατε Top Gear για χρονια δε θα τα λεγατε αυτα. Επειδη ειμαστε off-topic ας το σταματησουμε ομως.

 

Πες τα γιατι καποιοι εδω μεσα κινδυνευουν να χαρακτηριστους γραφικοι... Ειπε μια κακια κριτικη ο ανθρωπος για το αμαξι σας και αμεσω βγηκατε να τον βγαλετε αχρηστο, κουλο, βλακα, γελοιο κλπ κλπ! Κλασσικος (νεο)Ελληνας δηλαδη..

 

Μιλατε για τον αθρωπο που εχει αυτη τη στιγμη την κορυφαια εκπομπη αυτοκινητου στον κοσμο (ισως με μια εξαιρεση απο Ιαπωνια μερια!)... Για τον αθρωπο που πηρε μια εκπομπη και την εκανε θρυλο!!! Μεχρι και ΕΜΥ χτυπησε...

 

Και εσεις καθεστε και μου λετε οτι δεν ειναι καλο οδηγος και οτι κανει κανενα μπαντιλικι κλπ κλπ... Λες και αυτη ειναι η δουλεια του!!!

 

Οσο για το κουμπακι με το "W" οποιος δεν το καταλαβε ηταν το κλασσικο αγγλικο χιουμορ... Λες και δεν υπηρχε και ολοκληρη η αντιπροσωπεια στην πιστα κατα την διαρκεια της δοκιμης για να του το πουνε...?!?!

Link to comment
Share on other sites

Πες τα γιατι καποιοι εδω μεσα κινδυνευουν να χαρακτηριστους γραφικοι... Ειπε μια κακια κριτικη ο ανθρωπος για το αμαξι σας και αμεσω βγηκατε να τον βγαλετε αχρηστο, κουλο, βλακα, γελοιο κλπ κλπ! Κλασσικος (νεο)Ελληνας δηλαδη..

 

Μιλατε για τον αθρωπο που εχει αυτη τη στιγμη την κορυφαια εκπομπη αυτοκινητου στον κοσμο (ισως με μια εξαιρεση απο Ιαπωνια μερια!)... Για τον αθρωπο που πηρε μια εκπομπη και την εκανε θρυλο!!! Μεχρι και ΕΜΥ χτυπησε...

 

Και εσεις καθεστε και μου λετε οτι δεν ειναι καλο οδηγος και οτι κανει κανενα μπαντιλικι κλπ κλπ... Λες και αυτη ειναι η δουλεια του!!!

 

Οσο για το κουμπακι με το "W" οποιος δεν το καταλαβε ηταν το κλασσικο αγγλικο χιουμορ... Λες και δεν υπηρχε και ολοκληρη η αντιπροσωπεια στην πιστα κατα την διαρκεια της δοκιμης για να του το πουνε...?!?!

 

Εμενα παντως δεν με νοιαζει καθολου μα καθολου η κακη κριτικη του Clarkson για το GT, αν και αν διαβασεις τι γραφει για τρομερα κομπιασματα κλπ. ειναι λιγο περιεργο, και διθυραμβους να εγραφε παλι την ιδια αποψη θα ειχα για αυτον. Και για να ξερουμε τι λεμε παραθετω και ενα κομματι απο το κειμενο του για το GT στα αγγλικα παρακατω. Περα απο αυτο ρε παιδια μην θεοποιειτε μια εκπομπη λογω της απηχησης της, και εγω τον βλεπω φανατικα στο Top Gear, εχω κατεβασει ολα τα επεισοδια απο Season 1 μεχρι Season 10 αλλα ξερω τι ειναι αυτο που βλεπω και δεν εχω το Top Gear για ευαγγελιο, ημαρτον! Για κατι πιο ουσιαστικο υπαρχει και το Fifth Gear με τρεις πραγματικους οδηγους αγωνων (Plato, Vicki, Tiff) να δοκιμαζουν νεα αυτοκινητα! Τωρα αν αυτο εμενα με κανει γραφικο ελληναρα ενταξει τι να πω.

 

http://driving.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/driving/jeremy_clarkson/article754961.ece

 

On roads as good as this, the GT handles well too. But that’s it, I’m afraid, so far as good news is concerned. The rest of it is rubbish. The headlamps were set too high, so everyone coming the other way flashed me. The handle that you pull to move the passenger seat fell off, and then there was the truly woeful engine. It’s all very well having direct petrol injection and a supercharger to fill in the black hole while the turbo girds its loins: this is clever, but my God it’s jerky.

 

I like the power delivery of an engine to be smooth, like a ball bearing rolling down a child’s playground slide. In the GT it’s delivered with the smoothness of someone in a wheelchair falling down some stairs.

 

And where’s the power? If you’re going to stick GT badges on a car and claim it delivers 168bhp, then kindly give us some oomph to match. Time and again I had to change down on hills, and once, with my foot welded to the floor, I was overtaken by a Mercedes van.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν με νοιαζει καθολου μα καθολου η κακη κριτικη του Clarkson για το GT...

Τωρα αλλαζει το θεμα... Τωρα εχεις ολα τα δικια του κοσμου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν με νοιαζει καθολου μα καθολου η κακη κριτικη του Clarkson για το GT, αν και αν διαβασεις τι γραφει για τρομερα κομπιασματα κλπ. ειναι λιγο περιεργο, και διθυραμβους να εγραφε παλι την ιδια αποψη θα ειχα για αυτον. Και για να ξερουμε τι λεμε παραθετω και ενα κομματι απο το κειμενο του για το GT στα αγγλικα παρακατω. Περα απο αυτο ρε παιδια μην θεοποιειτε μια εκπομπη λογω της απηχησης της, και εγω τον βλεπω φανατικα στο Top Gear, εχω κατεβασει ολα τα επεισοδια απο Season 1 μεχρι Season 10 αλλα ξερω τι ειναι αυτο που βλεπω και δεν εχω το Top Gear για ευαγγελιο, ημαρτον! Για κατι πιο ουσιαστικο υπαρχει και το Fifth Gear με τρεις πραγματικους οδηγους αγωνων (Plato, Vicki, Tiff) να δοκιμαζουν νεα αυτοκινητα! Τωρα αν αυτο εμενα με κανει γραφικο ελληναρα ενταξει τι να πω.

 

http://driving.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/driving/jeremy_clarkson/article754961.ece

 

On roads as good as this, the GT handles well too. But that’s it, I’m afraid, so far as good news is concerned. The rest of it is rubbish. The headlamps were set too high, so everyone coming the other way flashed me. The handle that you pull to move the passenger seat fell off, and then there was the truly woeful engine. It’s all very well having direct petrol injection and a supercharger to fill in the black hole while the turbo girds its loins: this is clever, but my God it’s jerky.

 

I like the power delivery of an engine to be smooth, like a ball bearing rolling down a child’s playground slide. In the GT it’s delivered with the smoothness of someone in a wheelchair falling down some stairs.

 

And where’s the power? If you’re going to stick GT badges on a car and claim it delivers 168bhp, then kindly give us some oomph to match. Time and again I had to change down on hills, and once, with my foot welded to the floor, I was overtaken by a Mercedes van.

 

 

2006 Winners

Best New Engine: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

 

Link - http://www.ukintpress.com/engineoftheyear/previous04.html

 

2007 Winner

1-litre to 1.4-litre Engine: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

 

Link - http://www.ukintpress.com/engineoftheyear/winners_07/1_14.html

 

Reviewed by: 62 No. International Motor Journalists

 

"Verdict: One of the five worst cars ever made"

Reviewed by: Jeremy Clarkson

 

ONE AND LONELY!!!! I would say....

 

 

 

απλα παραθετω τι εχω γραψει πιο παλια στο site του κυριου clarkson. αν πιστευετε σε ενα ατομο οποιος αρεσκεται απλα να τον σχολιαζουν για αυτο το σαρκαστικο του χιουμορ και δεν πιστευετε σε ολους αυτους που εχουν ψηφισει και εχουν γραψει τοσα καλα σχολια για αυτη την επιτυχια της VW, τι να σας πω???

 

α... κατι ακομα και το σημαντικοτερο, αν δεν πιστευετε στην δικη σας κριση!!!!!!!!!!

http://car.biglobe.ne.jp/newcar/testdrive_report/200704/img/volkswagen-golf_gt_tsi_tdr004.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παντα πιστευα οτι ο Clarkson ειναι ψιλο-ασχετος με το αντικείμενο και οτι απλα κανει show εκει περα. Υπαρχουν πολυ πιο σοβαρες εκπομπες (και Ελλαδα) απο ανθρωπους που και χιουμορ εχουν, και ξερουν τι τους γινεται.

 

Και φυσικα ουτε νεο-ελληναρες ειμαστε,οπως κατευθειαν μας κατηγορησε ενας οντως γνησιος νεο-ελληναρας, ουτε τα λεμε αυτα επειδη μας ''εθιξε'' το αμαξι ουτε προσβληθηκαμε επειδη αυτο το οργιο ειπε οτι το GT ειναι χαλια.

Ισα-ισα που επειδη ειπε αυτο, τωρα νομιζω οτι ειναι ακομα καλυτερο.

 

Και πριν βγει αυτη η γελοια ''κριτικη'' και καλα, παλι τα ιδια πιστευα.

 

Μονο η γιαγια μου παντως, θα μπορουσε να πει οτι το GT (ανεξαρτητα αμα αρεσει σε καποιον η οχι, η ποσο καλο ειναι η οχι), ειναι ενα απο τα 5 (ΠΕΝΤΕ) χειροτερα αμαξια που εχει οδηγησει ποτε!!! Αν ημουνα VW δεν θα του ξαναδινα αμαξι να οδηγησει ποτε.

 

Δηλ ο τυπος ειναι κρετινος, δεν παει να τον βλεπουνε και στον Αρη...

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα ας μην δινουμε τετοια υπεραξια στο gt γιατι δεν ειναι κ οτι καλυτερο εχει βγαλει η vw απο θεμα αξιοπιστιας κινητηρα!Ενος φιλου εχει μπει 2 φορες συνεργειο στα 50000χλμ για σοβαρη βλαβη(ακριβως δεν ξερω αλλα θεμα κινητηρα) και ουσιαστικα τον αλλαξαν σχεδον ολο!δεν ειναι honda για να το εχεις συνεχεια στην τσιτα!Αλλα δεν ανηκει με την καμια στα χειροτερα αυτοκινητα!
Link to comment
Share on other sites

Παντα πιστευα οτι ο Clarkson ειναι ψιλο-ασχετος με το αντικείμενο και οτι απλα κανει show εκει περα. Υπαρχουν πολυ πιο σοβαρες εκπομπες (και Ελλαδα) απο ανθρωπους που και χιουμορ εχουν, και ξερουν τι τους γινεται.

 

Και φυσικα ουτε νεο-ελληναρες ειμαστε,οπως κατευθειαν μας κατηγορησε ενας οντως γνησιος νεο-ελληναρας, ουτε τα λεμε αυτα επειδη μας ''εθιξε'' το αμαξι ουτε προσβληθηκαμε επειδη αυτο το οργιο ειπε οτι το GT ειναι χαλια.

Ισα-ισα που επειδη ειπε αυτο, τωρα νομιζω οτι ειναι ακομα καλυτερο.

 

Και πριν βγει αυτη η γελοια ''κριτικη'' και καλα, παλι τα ιδια πιστευα.

 

Μονο η γιαγια μου παντως, θα μπορουσε να πει οτι το GT (ανεξαρτητα αμα αρεσει σε καποιον η οχι, η ποσο καλο ειναι η οχι), ειναι ενα απο τα 5 (ΠΕΝΤΕ) χειροτερα αμαξια που εχει οδηγησει ποτε!!! Αν ημουνα VW δεν θα του ξαναδινα αμαξι να οδηγησει ποτε.

 

Δηλ ο τυπος ειναι κρετινος, δεν παει να τον βλεπουνε και στον Αρη...

Να του απαγορεψουμε του ανθρωπου να εχει αποψη δηλαδη??

Μηπως να του απαγορεψουμε να την εκφραζει κι ολας??

 

Ουτε εμενα μου αρεσει το GT! Το θεωρω απλα ενα φθηνο υποκαταστατο... Καμια σχεση με το real thing!

Χωρις καν να σχολιασω την αξιοπιστια... Το 90% εδω μεσα παραπονιεται για το κιβωτιο, για το γρατζουνισμα της 3ης, για περιεγους θορυβους στον κομπρεσορα, για ξαφνικες παυσεις στη λειτουργια ενος εκ των δυο υπερσυμπιεστων, για ξαφνικες λειτουγιες του κινητηρα σε safe mode και παει λεγοντας!!

 

Αλλα αυτη ειναι η αποψη μου!! Διατυπωμενη με βαση τα δικα μου κριτηρια... Σε εσενα το αυτοκινητο μπορει να ειναι το καλυτερο στον κοσμο! Δεν ισχυει το ιδιο ομως και για εμενα...

 

Φανταζομαι βεβαια τα πραγματα και γενικα αυτη η συζητηση θα ηταν εντελως διαφορετικη αν η αποψη του Jeremy ηταν η αντιθετη... Τοτε θα μιλουσαμε για εμπεριστατωμην εκπομπη, με ουσια, ικανους παρουσιαστες/οδηγους κλπ!

Προσπαθησε να με πεισεις τωρα για τον αντιθετο.... ;)

 

edit: Πραγματικα ψοφαω να μου πεις μια καλυτερη (ελληνικη) εκπομπη αυτοκινητο... Πραγματικα ομως ψοφαω να δω ποιον απο τους ελαχιστους που προσπαθησαν να κανουν μια εκπομπη θα διαλεξεις?!?!

Τον καλο αλλα γραφικο Θεοφραστου ο οποιος ηταν ο μονος που προσπαθησε να ξεκινησει μια προσπαθεια,

τον εταιροχρονισμενο τυπο με το ταμπλω απο αυτοκινητο των seventies για στουντιο, Supercar της TV100 η μηπως τους ακομα πιο γελοιους και κρυοκωλους οι οποιοι ξαφνικα το ειδαν ηθοποιοι/κωμικοι/οδηγοι αγωνων/παρουσιαστες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ του Traction?!?!?!

Οποιος ειδε μια φορα μονο Top Gear νομιζω πως δεν θα ξαναγυρισει ουτε να τους φτυσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Να του απαγορεψουμε του ανθρωπου να εχει αποψη δηλαδη??

Μηπως να του απαγορεψουμε να την εκφραζει κι ολας??

 

Ουτε εμενα μου αρεσει το GT! Το θεωρω απλα ενα φθηνο υποκαταστατο... Καμια σχεση με το real thing!

Χωρις καν να σχολιασω την αξιοπιστια... Το 90% εδω μεσα παραπονιεται για το κιβωτιο, για το γρατζουνισμα της 3ης, για περιεγους θορυβους στον κομπρεσορα, για ξαφνικες παυσεις στη λειτουργια ενος εκ των δυο υπερσυμπιεστων, για ξαφνικες λειτουγιες του κινητηρα σε safe mode και παει λεγοντας!!

 

Αλλα αυτη ειναι η αποψη μου!! Διατυπωμενη με βαση τα δικα μου κριτηρια... Σε εσενα το αυτοκινητο μπορει να ειναι το καλυτερο στον κοσμο! Δεν ισχυει το ιδιο ομως και για εμενα...

 

Φανταζομαι βεβαια τα πραγματα και γενικα αυτη η συζητηση θα ηταν εντελως διαφορετικη αν η αποψη του Jeremy ηταν η αντιθετη... Τοτε θα μιλουσαμε για εμπεριστατωμην εκπομπη, με ουσια, ικανους παρουσιαστες/οδηγους κλπ!

Προσπαθησε να με πεισεις τωρα για τον αντιθετο.... ;)

 

edit: Πραγματικα ψοφαω να μου πεις μια καλυτερη (ελληνικη) εκπομπη αυτοκινητο... Πραγματικα ομως ψοφαω να δω ποιον απο τους ελαχιστους που προσπαθησαν να κανουν μια εκπομπη θα διαλεξεις?!?!

Τον καλο αλλα γραφικο Θεοφραστου ο οποιος ηταν ο μονος που προσπαθησε να ξεκινησει μια προσπαθεια,

τον εταιροχρονισμενο τυπο με το ταμπλω απο αυτοκινητο των seventies για στουντιο, Supercar της TV100 η μηπως τους ακομα πιο γελοιους και κρυοκωλους οι οποιοι ξαφνικα το ειδαν ηθοποιοι/κωμικοι/οδηγοι αγωνων/παρουσιαστες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ του Traction?!?!?!

Οποιος ειδε μια φορα μονο Top Gear νομιζω πως δεν θα ξαναγυρισει ουτε να τους φτυσει!!!

 

+1 συμφωνώ και επαυξάνω

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα ας μην δινουμε τετοια υπεραξια στο gt γιατι δεν ειναι κ οτι καλυτερο εχει βγαλει η vw απο θεμα αξιοπιστιας κινητηρα!Ενος φιλου εχει μπει 2 φορες συνεργειο στα 50000χλμ για σοβαρη βλαβη(ακριβως δεν ξερω αλλα θεμα κινητηρα) και ουσιαστικα τον αλλαξαν σχεδον ολο!δεν ειναι honda για να το εχεις συνεχεια στην τσιτα!Αλλα δεν ανηκει με την καμια στα χειροτερα αυτοκινητα!

 

 

Ναι καλα φίλε μου....

με το μου το ειπε ο φιλος του φιλου της ξαδερφης του μπατζανακη μου του θειου κωστα ...δεν βγαζουμε ακρη!!!!

Μαθε πρωτα τι ακριβως παρουσιασε του φιλου σου οπως λες και μετα ελα να το συζητησουμε και να κανουμε και οτι συκγριση θες!!

Και προς θεου δεν λεω οτι το GT ειναι καλυτερο απο ολα ....αλλα με τετοια επειχηρηματα του τυπου "ακουσα...μου ειπαν.....κτλ" δεν γινετε κουβεντα!!

:)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Να του απαγορεψουμε του ανθρωπου να εχει αποψη δηλαδη??

Μηπως να του απαγορεψουμε να την εκφραζει κι ολας??

 

Ουτε εμενα μου αρεσει το GT! Το θεωρω απλα ενα φθηνο υποκαταστατο... Καμια σχεση με το real thing!

Χωρις καν να σχολιασω την αξιοπιστια... Το 90% εδω μεσα παραπονιεται για το κιβωτιο, για το γρατζουνισμα της 3ης, για περιεγους θορυβους στον κομπρεσορα, για ξαφνικες παυσεις στη λειτουργια ενος εκ των δυο υπερσυμπιεστων, για ξαφνικες λειτουγιες του κινητηρα σε safe mode και παει λεγοντας!!

 

Αλλα αυτη ειναι η αποψη μου!! Διατυπωμενη με βαση τα δικα μου κριτηρια... Σε εσενα το αυτοκινητο μπορει να ειναι το καλυτερο στον κοσμο! Δεν ισχυει το ιδιο ομως και για εμενα...

 

Φανταζομαι βεβαια τα πραγματα και γενικα αυτη η συζητηση θα ηταν εντελως διαφορετικη αν η αποψη του Jeremy ηταν η αντιθετη... Τοτε θα μιλουσαμε για εμπεριστατωμην εκπομπη, με ουσια, ικανους παρουσιαστες/οδηγους κλπ!

Προσπαθησε να με πεισεις τωρα για τον αντιθετο.... ;)

 

edit: Πραγματικα ψοφαω να μου πεις μια καλυτερη (ελληνικη) εκπομπη αυτοκινητο... Πραγματικα ομως ψοφαω να δω ποιον απο τους ελαχιστους που προσπαθησαν να κανουν μια εκπομπη θα διαλεξεις?!?!

Τον καλο αλλα γραφικο Θεοφραστου ο οποιος ηταν ο μονος που προσπαθησε να ξεκινησει μια προσπαθεια,

τον εταιροχρονισμενο τυπο με το ταμπλω απο αυτοκινητο των seventies για στουντιο, Supercar της TV100 η μηπως τους ακομα πιο γελοιους και κρυοκωλους οι οποιοι ξαφνικα το ειδαν ηθοποιοι/κωμικοι/οδηγοι αγωνων/παρουσιαστες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ του Traction?!?!?!

Οποιος ειδε μια φορα μονο Top Gear νομιζω πως δεν θα ξαναγυρισει ουτε να τους φτυσει!!!

 

Απο που να αρχισουμε...

 

Καταρχας δεν απαγορευω σε κανεναν να πει την αποψη του. Απλα οταν σε ακουει τοσος κοσμος, δεν μπορει επειδη εισαι οργιο να γυρνας και να λες οτι το GT ειναι απο τα ΠΕΝΤΕ χειροτερα αμαξια που φτιαχτηκαν ποτε. Γιατι γινεσαι γραφικος και μαλ..ας, με ολη την σημασια της λεξης. Πες, παιδια δεν μ αρεσει το αμαξι και αστο εκει.

 

Οπως ειπες εσυ. Βεβαια εσυ προσθεσες το ''το θεωρω ενα φθηνο υποκαταστατο, καμια σχεση με το the real thing'', πραγμα που δεν πολυκαταλαβα, και παραπεμπει λιγο σε Clarkson is talking.

 

Τι εννοεις φθηνο υποκαταστατο? Τι ειναι φιξακι? Ειναι ενα συγκεκριμενο αυτοκινητο, με συγκερκιμενες δυνατοτητες, και συγκεκριμενη τιμη που προοριζεται για συκεκριμενη αγορα. Ποιο real thing μας λες? Αν σ αρεσει το παιρνεις αν δεν σ αρεσει δεν το παιρνεις, τοσο απλα.

 

Ουτε υποκαταστατο κανενος πραγματος ειναι, ουτε φθηνο ειναι.

 

Εχω βαρεθει να ακουω για θεματα αξιοπιστιας...Ολα τα αμαξια μπορει να παρουσιασουν προβληματα. Αν ειχε τεθει θεμα αξιοποπιστιας τοτε ο τοσος χαμος που εχει γινει με το αμαξι τι ειναι ζωα που πηγαν και το αγορασαν?

 

Η συζητηση θα ηταν ακριβως η ιδια, απο την μερια μου, ακομα και αν ο Clarkson ειχε αγοραρει 100 GT. Παλι ο ιδιος μαλ..ας θα ηταν για μενα.

 

Και για να μην ψοφησεις φιλαρακο γιατι σε θελουμε, ναι ο Θεοφραστου ας πουμε ειναι για μενα 10 φορες καλυτερος απο τον Clarkson. Ο τυπος εχει χιουμορ, ειναι ωραιος και ξερει απο αμαξια. Δεν ειναι Clarkson που γραφει για δοκιμη για αμαξι και απο τις 10 παραγραφους, τις 9 μας ζαλιζει τα @@ για το τι εφαγε στη διαδρομη...

 

Θεοφραστου, τελειος τυπος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...