Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομιζω να μπορουμε να την πουλησουμε πανω απο 400... Αν αλλαζα ζαντες και τα φαναρια μπροστα (απο το Sport Gt τα smoked) θα ημουν ευχαριστημενος. Τα εχει βαλει κανενας αυτα τα φαναρια? Απο τιμη τι παιζει? Καμια 300αρα?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορουμε να την πουλησουμε πανω απο 400... Αν αλλαζα ζαντες και τα φαναρια μπροστα (απο το Sport Gt τα smoked) θα ημουν ευχαριστημενος. Τα εχει βαλει κανενας αυτα τα φαναρια? Απο τιμη τι παιζει? Καμια 300αρα?

 

Εννοείς αυτά που είναι κάπως μαυρισμένα μέσα? Εμένα τα είχε πάνω (GTsport140) και μ'αρέσουν πολύ. Σκέφτομαι όταν το πάω για service να αλλάξω τις λάμπες και να πάρω άσπρες. Έχει ένας φίλος και νομίζω είναι πιο άνετη η οδήγηση το βράδυ.

Be well.

ilias
Link to comment
Share on other sites

paidia oi diafores tou tsi 122 me to tsi 140 hp einai megalesh elaxistes thelw nagorasw to golf alla de vgainw me taalefta k skeftomai an einai elaxistes oi diafores na parw ta122 aloga.tilete?oi gnwmes sas gia tisantiproswpeiws pazaropoulos h mandylas sh thessaloniki poies einai?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Touran TSi DSG ακόμα στο στρώσιμο (300 km). Δεν ανοίγω πολύ το γκάζι αλλά βλεπω ότι όταν βυθίσω παραπάνω το γκάζι ακόμα και απο τις 1500 στροφές ακούγεται το φύσημα (υποθέτω του τούρμπο ή του κομπρέσσορα). Η αίσθησή μου όμως είναι ότι δεν αλλάζει το τράβηγμα του αυτοκινήτου.

Ερώτηση πρώτη (αυτό που ακούγεται όταν ζητήσεις δύναμη τι είναι - το τούρμπο νόμιζα ότι δεν εμπλέκεται τόσο χαμηλά ενω ο κομπρέσσορας νόμιζα ότι εμπλέκεται μόνιμα μέχρι να παραδώσει την συμπίεση στο τούρμπο). Μήπως τελικά αν οδηγείς ήπια δεν έχουμε καμία υπερπλήρωση και αυτή ξεκινά όταν ζητήσουμε παραπάνω δύναμη?

Ερώτηση δεύτερη. Μήπως κάτι δεν παέι καλά με την υπερπλήρωση (δηλαδή η διαφορά με το που ακούγεται το φύσημα δεν θα έπρεπε να είναι αισθητή?) Και ανα αυτό συμβαίνει δεν θα έδινε πρόβλημα (κάποια ένδειξη ή λαμπάκι?)

Ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις απο τους γνώστες και έμπειρους.

 

Απάντηση ακόμα δεν πήρα. Κρατάω σταθερές 1500 στροφές με 2α ή 3η, πατάω γκάζι, ακούω το φύσημα που σταδιακά δυναμώνει όσο κρατάω το πόδι βαθιά στο γκάζι, οι στροφές ανεβαίνουν αργά όμως χωρίς μετά απο 1-2 δευτερόλεπτρα να αντοπίζω κάποια ώθηση. Νομίζω δηλαδή ότι η λειτουργία δεν διαφοροποιήται απο την εμπλοκή των διατάξεων υπερπλήρωσης. Οπότε επανέρχομαι, υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν οι διατάξεις υπερπλήρωσης χωρίς όμως αποτέλεσμα?

Για να καταλάβεται το προηγούμενο αμάξι που είχα (Renault Scenic 1.4) νομίζω ότι επιταχύνει το ίδιο. Δεν θα έπρεπε με διπλάσια ροπή να νιώθω διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν αισθάνεσαι κάποια έκρηξη επιτάχυνσης είναι ότι η ροπή που δίνει ο κινητήρας είναι πάρα πολύ γραμμική. Μη σε ξεγελάει όμως αυτό, η επιτάχυνση υπάρχει. Και ο τρόπος να την καταλάβεις είναι αν συγκρίνεις το Scenic που λες με το TSi σου σε μια (επιστημονικής φύσης!) "κόντρα"...

 

Και εγώ στην αρχή το ίδιο πίστευα για το polo 1.4 που οδηγούσα πριν, αλλά μετά από 8000χμ στο Golf οδήγησα ξανά το polo και διαπίστωσα ότι ήταν ιδέα μου!

Link to comment
Share on other sites

paidia oi diafores tou tsi 122 me to tsi 140 hp einai megalesh elaxistes thelw nagorasw to golf alla de vgainw me taalefta k skeftomai an einai elaxistes oi diafores na parw ta122 aloga.tilete?oi gnwmes sas gia tisantiproswpeiws pazaropoulos h mandylas sh thessaloniki poies einai?

 

Χωρίς να έχω οδηγίσει το 122, υποθέτω ότι θα είναι ΣΑΦΩΣ κατώτερο, αφού δεν έχει compressor. Ο τίτλος "tsi" σήμαινε την καινοτομία, αφού δύο υπερσυμπιεστές συνδιάζονται και μπλα μπλα μπλα.

 

Ο κομπρέσορας κάλυπτε το lag του turbo στις χαμηλές στροφές (1500-3500), που είναι και η περιοχή καθημερινής χρήσης. Τώρα χωρίς αυτόν, φαντάζομαι είναι σαν ένα 1400αρι με ένα τούρμπο + την ποιότητα και καινοτομία της VW. (injection? κάποια εξυπνάδα στο πρόγραμμα? σίγουρα καλύτερα από το να βάλεις μόνος ένα turbo σε έναν 14άρι)

 

Το διάγραμμα ροπή/ιπποδύναμής του το έχεις βρει?

 

Απάντηση ακόμα δεν πήρα. Κρατάω σταθερές 1500 στροφές με 2α ή 3η, πατάω γκάζι, ακούω το φύσημα που σταδιακά δυναμώνει όσο κρατάω το πόδι βαθιά στο γκάζι, οι στροφές ανεβαίνουν αργά όμως χωρίς μετά απο 1-2 δευτερόλεπτρα να αντοπίζω κάποια ώθηση. Νομίζω δηλαδή ότι η λειτουργία δεν διαφοροποιήται απο την εμπλοκή των διατάξεων υπερπλήρωσης. Οπότε επανέρχομαι, υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν οι διατάξεις υπερπλήρωσης χωρίς όμως αποτέλεσμα?

Για να καταλάβεται το προηγούμενο αμάξι που είχα (Renault Scenic 1.4) νομίζω ότι επιταχύνει το ίδιο. Δεν θα έπρεπε με διπλάσια ροπή να νιώθω διαφορά?

bourasnik,

Έχεις κανένα pocket pc με gps πρόχειρο, να μετρήσεις 0-100?

Έστω σκέτο gps?

 

Χρονόμετρο? (αν και πρέπει να συνυπολογίσεις τη χασούρα του κοντέρ σου) (υπάρχουν charts που σου λένε πόσο χάνει ανα 10 χιλιόμετρα)

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση ακόμα δεν πήρα. Κρατάω σταθερές 1500 στροφές με 2α ή 3η, πατάω γκάζι, ακούω το φύσημα που σταδιακά δυναμώνει όσο κρατάω το πόδι βαθιά στο γκάζι, οι στροφές ανεβαίνουν αργά όμως χωρίς μετά απο 1-2 δευτερόλεπτρα να αντοπίζω κάποια ώθηση. Νομίζω δηλαδή ότι η λειτουργία δεν διαφοροποιήται απο την εμπλοκή των διατάξεων υπερπλήρωσης. Οπότε επανέρχομαι, υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν οι διατάξεις υπερπλήρωσης χωρίς όμως αποτέλεσμα?

Για να καταλάβεται το προηγούμενο αμάξι που είχα (Renault Scenic 1.4) νομίζω ότι επιταχύνει το ίδιο. Δεν θα έπρεπε με διπλάσια ροπή να νιώθω διαφορά?

 

ε αν λες οτι δε βλεπεις να τσιμπαει ουτε με δευτερα ε τοτε τι να πω...

μια βολτα απο ενα συνεργειο δεν ειναι κακη ιδεα...

αλλα στο ερωτημα σου "υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν οι διατάξεις υπερπλήρωσης χωρίς όμως αποτέλεσμα" η απαντηση ειναι οχι...

αν και ισως καποιος που εχει dsg να μπορει να σε βοηθησει πιο πολυ...(εχει επιλογες για προγραμματα...sport normal etc...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορουμε να την πουλησουμε πανω απο 400... Αν αλλαζα ζαντες και τα φαναρια μπροστα (απο το Sport Gt τα smoked) θα ημουν ευχαριστημενος. Τα εχει βαλει κανενας αυτα τα φαναρια? Απο τιμη τι παιζει? Καμια 300αρα?

 

Προσοχη γιατι οι ζαντες της vw είναι BBS και μαλλον περιεχουν μαγνησιο γιαυτο ειναι πανακριβες και γιαυτο λοιπον δεν στραβωνουν με το παραμικρο στις λακουβες!!!!Εγω την δικια μου ζαντα θα την βαψω μαυρη και θα βαλω κοκκινες γραμμες του gti στο στεφανι.Για φωτογραφιες δειτε εδω..http://www.vwgolf-club.gr

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας κανεις ενα Upload την photo γιατι το http://www.vwgolf-club.gr θελει αποστολη ταυτοτητας και δεν προκειται να την στειλω... τι λετε για αυτα? http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=6986
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Πιαδια εχω 16900κμ και οταν πηρα τλ να κανω το σερβις των 15000κμ μου ειπε ο μηχανικος δεν χρειαζεται διοτι θα σου αναψει ενδειξη στην οθονη για σερβις.Μου ειπε πως ειναι long life servise τα λαδια και θα περιμενεις μηνυμα.Πως βλεπω ποσα κμ χρειαζεται για αλλαγη λαδιων?Επισης ξερω πως αναλογως την χρηση που κανεις στο αυτοκινητο βγαζει και τα χιλ που απομενουν για αλλαγη.

 

Ξεχασα να σας πω επισης αν μου βγαλει ενδειξη στα 25000κμ τοτε ποτε θα κανω το σερβις των 30000κμ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα μια χάρη.. Μπορεί κανείς να εκτιμίσει αν μπορεί να χωρέσει αυτή η σειρήνα μπροστά, στη μηχανή? Πού αλλού θα μπορούσα να τη βάλω?

 

http://img.twigtrick.com/i/07c/ux_a07091400ux0004_ux_c.jpg

 

Size: 178x157x110mm (speaker)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα μια χάρη.. Μπορεί κανείς να εκτιμίσει αν μπορεί να χωρέσει αυτή η σειρήνα μπροστά, στη μηχανή? Πού αλλού θα μπορούσα να τη βάλω?

 

http://img.twigtrick.com/i/07c/ux_a07091400ux0004_ux_c.jpg

 

Size: 178x157x110mm (speaker)

 

:lol::lol: Ανοιξες την πυροσβεστικη χτες βραδυ????:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: Ανοιξες την πυροσβεστικη χτες βραδυ????:p:p:p

 

Μάλλον θέλει να τραγουδάει στις εκδρομές των μικρών προσκόπων..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα μια χάρη.. Μπορεί κανείς να εκτιμίσει αν μπορεί να χωρέσει αυτή η σειρήνα μπροστά, στη μηχανή? Πού αλλού θα μπορούσα να τη βάλω?

 

Size: 178x157x110mm (speaker)

O... Χρηστός και η Μανούλα Του!!! :blink: :p Τι αρχι-καγκουριά είναι τούτη πάλι; :lol: :rotfl:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα μια χάρη.. Μπορεί κανείς να εκτιμίσει αν μπορεί να χωρέσει αυτή η σειρήνα μπροστά, στη μηχανή? Πού αλλού θα μπορούσα να τη βάλω?

 

http://img.twigtrick.com/i/07c/ux_a07091400ux0004_ux_c.jpg

 

Size: 178x157x110mm (speaker)

 

:confused::confused::blink::blink::lost::dizzy::hunter::lol::lol:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδιά, με παρεξηγήσατε..

Ούτε πυροσβεστική διέρρηξα, ούτε πρόσκοπος είμαι, ούτε θα φωνάζω στους οδηγούς!

 

Λεμόνια πουλάω με το golf!

 

Εντάξει, το θέλω για να κάνω πλάκες στην παρέα. Δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω στο δρόμο, σε αγνώστους. Αλλά θα έχει πολύ γέλιο να κάνει μια μαγκιά ένας φίλος, ή καλύτερα ένας φίλος φίλου, και μετά να ακουστεί η σειρήνα της αστυνομίας.. Θα ψαρώσει πολύ άσχημα!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να αλλαξω τα μπροστα τα φαναρια με αυτα του GT Sport και να μου κρατησουν τα τωρινα σαν μεταχειρισμενο ανταλλακτικο?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

 

Λες ε? 149€ δεν ειναι και πολλα συγκριτικα με τα 490€ που τα ειχε πριν,μονο που δε ξερω αν ειναι πραγματικη εκπτωση ή ενα απλο διαφημιστικο τρικ...

Καπου ειχα δει και τιμες γυρω στα 120€,αλλα δε θυμαμαι καλα.

Μπορει καποιος που εχει ασχοληθει τωρα τελευταια με xenon να μας διαφωτισει μηπως?

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να αλλαξω τα μπροστα τα φαναρια με αυτα του GT Sport και να μου κρατησουν τα τωρινα σαν μεταχειρισμενο ανταλλακτικο?

 

ούτε με σφαίρες όμως (γιατί νομίζω ότι το 'χω ξαναδεί αυτό, εδώ ή αλλού ?).

Link to comment
Share on other sites

ούτε με σφαίρες όμως (γιατί νομίζω ότι το 'χω ξαναδεί αυτό, εδώ ή αλλού ?).

 

καλημερες Dis το εχεις δει μαλλον στο VW CLUB....

μπηκε τελικα και το bluetooth της parrot με το συστημα για να δουλευουν τα κουμπια στο πολυλειτουργικο τιμονι..... ενα απο τα μειον του ειναι οτι δεν βλεπεις τον αριθμο καλουντος !!!! και δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις κατι για να το δεις :(

 

και 1 προβλημα που εγω τουλαχιστον δεν καταφερα να βρω ακρη ειναι στην μπροστινη κολονα του συνοδηγου (εκει που υπαρχει ο αεροσακο) ακουγεται ενας τριγμος κατα την διαρκεια επιταχυνσης ή αλλαγης πορειας το ελυσα χθες αλλα δεν βρηκα κατι παραξενο και ετσι αρκεστηκα να βαλω στους αρμους λιγη μαυρη τσοχα μπας και αλλα μπαααααα τιποτα.

το ερωτημα μου ειναι αν καποιος αλλος εχει παρατηρησει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

καλημερες Dis το εχεις δει μαλλον στο VW CLUB....

μπηκε τελικα και το bluetooth της parrot με το συστημα για να δουλευουν τα κουμπια στο πολυλειτουργικο τιμονι..... ενα απο τα μειον του ειναι οτι δεν βλεπεις τον αριθμο καλουντος !!!! και δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις κατι για να το δεις :(

 

και 1 προβλημα που εγω τουλαχιστον δεν καταφερα να βρω ακρη ειναι στην μπροστινη κολονα του συνοδηγου (εκει που υπαρχει ο αεροσακο) ακουγεται ενας τριγμος κατα την διαρκεια επιταχυνσης ή αλλαγης πορειας το ελυσα χθες αλλα δεν βρηκα κατι παραξενο και ετσι αρκεστηκα να βαλω στους αρμους λιγη μαυρη τσοχα μπας και αλλα μπαααααα τιποτα.

το ερωτημα μου ειναι αν καποιος αλλος εχει παρατηρησει κατι τετοιο

 

Ίσως μπορείς να βάλεις βεντούζα-holder του κινητού, ώστε να βλέπεις στη οθόνη του.. 10 ευρώ από ebay. (άσχημο βέβαια)

 

Αν έχεις smartphone ή pocketPC μπορείς να βάλεις το microsoft voice command που σου διαβάζει κλήσεις, reminders, μηνύματα, όλα. (στα αγγλικά)

 

Έβαλες το parrot χωρίς οθόνη ε? Θα ήταν άσχημο το άλλο μάλλον ε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...