Jump to content

Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως μετά την αγορά του mi 10t το πρόβλημα μου είναι ότι δεν αντέχω καθόλου συσκευές και τάμπλετ που είναι ποιο αργά σε ταχύτητα και με οθόνες των 60Hz.

 

Μας κατέστρεψες Xiaomi :lol:

 

Τώρα αν εξαιρέσουμε τα μικροπροβλήματα με το λογισμικό που όλο το φτιάχνουν και όλο και κάτι ξεχνάνε και την ποιότητα της κάμερας σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού είμαι υπερβολικά ευχαριστημένος από την συσκευή.

 

Για να πω την αλήθεια την πήρα ως φθηνή συσκευή 5G για χρήση ως mifi για να σερβίρω δεδομένα στο λάπτοπ και σε άλλες συσκευές αλλά βγήκε πολύ τίμια και από εκεί που πίστευα ότι θα θέλω να την αλλάξω αμέσως βλέπω να την κρατάω αρκετό καιρό.

 

Με το καλό να έρθουν και οι φθηνές αναδιπλούμενες της μπας και δούμε φως γιατί της Samsung πάρα είναι ακριβές.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αγόραζες τις απευθείας 5G router για να κάνεις πιο σωστά τη δουλειά σου? Πιο φθηνά θα σου ερχόταν...

Μια φορά επιχείρησα να κατεβάσω 180GB στο λάπτοπ, βάζοντας το κινητό σε 5G hotspot, και ζεστάθηκε τόσο που τρόμαξα. Δεν νομίζω ότι προορίζεται για τόσο βαριά χρήση

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3f7c1162e07150510393d1edfb7bb799.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά την αγορά του mi 10t το πρόβλημα μου είναι ότι δεν αντέχω καθόλου συσκευές και τάμπλετ που είναι ποιο αργά σε ταχύτητα και με οθόνες των 60Hz.

 

Μας κατέστρεψες Xiaomi :lol:

 

SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άστα να πάνε γρήγορο κινητάκι και τα 144hz φοβερά. Έχω παίξει παιχνίδια δίπλα δίπλα με συσκευές διπλάσιου κόστους σύν σύν σύν και γελάω τους κάνει πλάκα...

Όσον αφορά φαινόμενα υπέρ θέρμανσης δεν έχω διαπιστώσει ποτέ και πουθενά...το Fe 5g με τον ίδιο επεξεργαστή στα updates ( λογισμικού & patches) ζεσταίνεται ενώ το Mi 10 T ούτε καν. Το δε 9ς (Xiaomi επίσης) που το χρησιμοποιεί κατά κόρον ως hot Spot για να παίζει PS 4 ο πιτσιρικάς επίσης τα πάει περίφημα σε θερμοκρασίες, βέβαια δεν κατεβάζω αρχεία της τάξης των 180 GB όμως σε μηνιαία βάση καμιά 500αρια ίσως και κοντά στα 800GB τα λιώνει ο μικρός με YouTube tik tok κλπ social...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε γρήγορο κινητάκι και τα 144hz φοβερά. Έχω παίξει παιχνίδια δίπλα δίπλα με συσκευές διπλάσιου κόστους σύν σύν σύν και γελάω τους κάνει πλάκα...

 

Όσον αφορά φαινόμενα υπέρ θέρμανσης δεν έχω διαπιστώσει ποτέ και πουθενά...το Fe 5g με τον ίδιο επεξεργαστή στα updates ( λογισμικού & patches) ζεσταίνεται ενώ το Mi 10 T ούτε καν. Το δε 9ς (Xiaomi επίσης) που το χρησιμοποιεί κατά κόρον ως hot Spot για να παίζει PS 4 ο πιτσιρικάς επίσης τα πάει περίφημα σε θερμοκρασίες, βέβαια δεν κατεβάζω αρχεία της τάξης των 180 GB όμως σε μηνιαία βάση καμιά 500αρια ίσως και κοντά στα 800GB τα λιώνει ο μικρός με YouTube tik tok κλπ social...

Βάλτο να κατεβάσει αρχεία και θα σου πω εγώ. Ψησταριά θα γίνει.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αγόραζες τις απευθείας 5G router για να κάνεις πιο σωστά τη δουλειά σου? Πιο φθηνά θα σου ερχόταν...

Μια φορά επιχείρησα να κατεβάσω 180GB στο λάπτοπ, βάζοντας το κινητό σε 5G hotspot, και ζεστάθηκε τόσο που τρόμαξα. Δεν νομίζω ότι προορίζεται για τόσο βαριά χρήση

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3f7c1162e07150510393d1edfb7bb799.jpg

Το χρησιμοποιώ μήνες για ρούτερ είναι μόνιμα με μαγνητικό καλώδιο στο ρεύμα και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με θερμοκρασίες χρησιμοποιώ τη στάνταρ θήκη και ένα τζαμάκι από μπροστά. Τώρα θα μου πεις γιατί δεν πήρα ρούτερ γιατί αυτό είναι και πιο ευέλικτο να μπορώ να έχω και δεύτερη κάρτα SIM μέσα και τα λοιπά.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άστα να πάνε γρήγορο κινητάκι και τα 144hz φοβερά. Έχω παίξει παιχνίδια δίπλα δίπλα με συσκευές διπλάσιου κόστους σύν σύν σύν και γελάω τους κάνει πλάκα...

 

Όσον αφορά φαινόμενα υπέρ θέρμανσης δεν έχω διαπιστώσει ποτέ και πουθενά...το Fe 5g με τον ίδιο επεξεργαστή στα updates ( λογισμικού & patches) ζεσταίνεται ενώ το Mi 10 T ούτε καν. Το δε 9ς (Xiaomi επίσης) που το χρησιμοποιεί κατά κόρον ως hot Spot για να παίζει PS 4 ο πιτσιρικάς επίσης τα πάει περίφημα σε θερμοκρασίες, βέβαια δεν κατεβάζω αρχεία της τάξης των 180 GB όμως σε μηνιαία βάση καμιά 500αρια ίσως και κοντά στα 800GB τα λιώνει ο μικρός με YouTube tik tok κλπ social...

Κανένα απολύτως πρόβλημα όπως το είπες κατά μέσο όρο παίζω από 300 έως και 800GB κάποιες φορές ανάλογα τη δουλειά. Μηδέν ζέσταμα μηδέν λαγκ.

 

Μόνο η κάμερα δεν με ικανοποιεί σε νυχτερινές λήψεις κατά τα άλλα τούρμπο.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάλτο να κατεβάσει αρχεία και θα σου πω εγώ. Ψησταριά θα γίνει.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Έχω κατεβάσει καθοδόν μεγάλα αρχεία της τάξης των 30 GB εν κινήσει με φόρτιση ταυτόχρονη στο αυτοκίνητο με pd φορτιστή στα 30 watt και να το ψηλό βαραει και ο ήλιος. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Α ταυτόχρονα να δίνω και σε έναν συνεπιβάτη με tethering ο οποίος έβλεπε και βιντεάκια και έκανε social και τα λοιπά στη διαδρομή.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Μια ερώτηση, λίγο αμπαλη απλά με ενοχλεί(είναι και λίγο συνήθεια). Όταν πατάω το αριστερό πλήκτρο και ανοίγει η σελίδα με τις εφαρμογες που τρέχουν στη ραμ γιατί όταν πατάω το x δεν κλείνουν όλες αλλά μένει η πρώτη ανοιχτή? Αυτό έτσι το έχει η xiaomi? Είναι τι πρώτο μου xiaomi. Είναι κάτι στο βασικό launcher? Αλλάζει?

 

Δείτε τι εννοώ στις πικ. Πατάω Χ αλλά αντί να κλείσουν όλες μένει η πρώτη. Λεπτομέρεια είναι απλά να ρωταω αν αλλάζει.

 

https://ibb.co/qgg0xTS

 

https://ibb.co/wWL3Jry

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έτσι είναι μήν αγχώνεσαι. Και με χρήση gestures που δουλεύω έτσι μου φαίνεται συμβαίνει.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Μια ερώτηση, λίγο αμπαλη απλά με ενοχλεί(είναι και λίγο συνήθεια). Όταν πατάω το αριστερό πλήκτρο και ανοίγει η σελίδα με τις εφαρμογες που τρέχουν στη ραμ γιατί όταν πατάω το x δεν κλείνουν όλες αλλά μένει η πρώτη ανοιχτή? Αυτό έτσι το έχει η xiaomi? Είναι τι πρώτο μου xiaomi. Είναι κάτι στο βασικό launcher? Αλλάζει?

 

 

 

Δείτε τι εννοώ στις πικ. Πατάω Χ αλλά αντί να κλείσουν όλες μένει η πρώτη. Λεπτομέρεια είναι απλά να ρωταω αν αλλάζει.

 

 

 

https://ibb.co/qgg0xTS

 

 

 

https://ibb.co/wWL3Jry

Βρες αυτή τη ρύθμιση και ενεργοποίησε την. Αν καμιά φορά μένει κάποια εφαρμογή ανοιχτή μπορείς να την σκοτώσεις με παρατεταμένο πάτημα του πίσω. Κάντο μια φορά και δες αν ξεκόλλησε η εφαρμογή του Twitter, γιατί είναι περίεργο να στις κλείνει όλες εκτός αυτής. Που δεν είναι και κλειδωμένη κι όλας...894dbccc4d1286573c2493ca1b5715e7.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν ψάχνω αυτό δεν θέλω να κλείνω την εφαρμογή. Αυτό που θέλω είναι πατώντας το τετράγωνο και ανοίγει το μενού μετά πατώντας το Χ να κλείνουν όλες οι εφαρμογές. Σε μένα κλείνουν όλες εκτός την τελευταία που άνοιξα (στο παράδειγμα ήταν το Twitter). Όπως αναφέρει κι του παλικάρι άποψη πάνω πρέπει να σχετίζεται με τον λαντσετ Edited by aaaaztek84
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν ψάχνω αυτό δεν θέλω να κλείνω την εφαρμογή. Αυτό που θέλω είναι πατώντας το τετράγωνο και ανοίγει το μενού μετά πατώντας το Χ να κλείνουν όλες οι εφαρμογές. Σε μένα κλείνουν όλες εκτός την τελευταία που άνοιξα (στο παράδειγμα ήταν το Twitter). Όπως αναφέρει κι του παλικάρι άποψη πάνω πρέπει να σχετίζεται με τον λαντσετ
Με το Χ στις κλείνει όλες εκτός της τρέχουσας. Για να σου κλείνει όλες μαζί με την τρέχουσα, πρέπει πρώτα να επιστρέψεις στην επιφάνεια εργασίας και μετά να μπεις στα recent και με το Χ θα τις κλείσει όλες.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν οι εφαρμογές φαίνονται σαν κλειδωμένες στα recents ενώ αν πατήσετε παρατεταμένα πάνω τους φαίνεται ότι δεν είναι,ξανά κλειδώσετε τις και θα φύγουν όλες με το πρώτο Χ,ίσως είναι bug .....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Μια ερώτηση, λίγο αμπαλη απλά με ενοχλεί(είναι και λίγο συνήθεια). Όταν πατάω το αριστερό πλήκτρο και ανοίγει η σελίδα με τις εφαρμογες που τρέχουν στη ραμ γιατί όταν πατάω το x δεν κλείνουν όλες αλλά μένει η πρώτη ανοιχτή? Αυτό έτσι το έχει η xiaomi? Είναι τι πρώτο μου xiaomi. Είναι κάτι στο βασικό launcher? Αλλάζει?

 

Δείτε τι εννοώ στις πικ. Πατάω Χ αλλά αντί να κλείσουν όλες μένει η πρώτη. Λεπτομέρεια είναι απλά να ρωταω αν αλλάζει.

 

https://ibb.co/qgg0xTS

 

https://ibb.co/wWL3Jry

Με το Χ στις κλείνει όλες εκτός της τρέχουσας. Για να σου κλείνει όλες μαζί με την τρέχουσα, πρέπει πρώτα να επιστρέψεις στην επιφάνεια εργασίας και μετά να μπεις στα recent και με το Χ θα τις κλείσει όλες.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Αυτό ακριβώς. Αν είσαι στο Twitter και ανοίξεις τη καρτέλα εφαρμογών και Χ θα κλείσουν όλες πλην του Twitter. Αν κάνεις το ίδιο ενώ είσαι στη κεντρική σελίδα, θα κλείσουν όλες. Πάντα έτσι λειτουργούσε αυτό σε όλα τα κινητά

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ήταν γκαις είχε αυτή την λεπτομέρεια και με μπέρδευε, στο s7 που είχα 4 χρόνια έκλειναν απευθείας. Το ίδιο είναι, θέμα συνήθειας. Θενξς καλή συνέχεια
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έχω το Huawei p20 pro και επειδή βαρέθηκα 2.5 χρόνια λέω να κάνω τη μετάβαση, τι λέτε αξίζει ή θα σπάσω τα νεύρα μου με τα bugs.

Εχω να πω τα καλύτερα για το P20 pro και πιθανόν να πηγαινα στο p40 pro αλλά δεν θέλω να δώσω 600 €.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Huawei P20 pro έκανα την μετάβαση σε Χiaomi mi 10T pro και από τις λίγες μέρες που έχω το κινητό στα χέρια μου είμαι ευχάριστημενος.
Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι ευχαριστημένος... Βέβαια το έχω λίγες μέρες και δεν το έχω δοκιμάσει παντού.

Αλλά μπορείς να δεις βίντεο με σύγκριση στο youtube και παραδείγματα με φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έχω το Huawei p20 pro και επειδή βαρέθηκα 2.5 χρόνια λέω να κάνω τη μετάβαση, τι λέτε αξίζει ή θα σπάσω τα νεύρα μου με τα bugs.

Εχω να πω τα καλύτερα για το P20 pro και πιθανόν να πηγαινα στο p40 pro αλλά δεν θέλω να δώσω 600 €.

 

Παίζουν πολλά μεταχειρισμένα από ημερών μέχρι λίγων μηνών πάντα με την εγγύηση ( να επιλέξεις) της επίσημης εισαγωγής infoquest σε γνωστό τεχνολογικό site αγγελιών κι όχι μόνο. Αν σε ενδιαφέρει και δίνεις μεγάλη έμφαση στην amoled οθόνη εξίσου καλό τηλέφωνο είναι και το Mi 11 lite με 5nm επεξεργαστή. Εγώ έχω το απλό Mi 10 T που τώρα με τιμολόγιο το βρίσκεις από γνωστές αλυσίδες σε προσφορά περίπου στα 300 ευρώ.

Οι διαφορές του με το Pro είναι η έλλειψη ois στον βασικό φακό ( κάτι που εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη εδώ και έξι μήνες που το έχω) είναι 64Μρ αντί 108 και ο αποθηκευτικός χώρος επίσης 128 αντί 256GB που είναι του Pro.Αν είναι να ανέβεις στα 600 ευρώ και θες Xiaomi πας δαγκωτό στο Mi 11 ένα ολοκληρωμένο τηλέφωνο με επεξεργαστή αιχμής , μεταχειρισμένα παίζουν στα 6 με επτά κατοστάρικα ή με προσφορές καινούργια από Amazon.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αν αγόραζα τώρα, ίσως να κοιτούσα και προς MI 11 μεριά, lite ή κανονικό αν σε παίρνει να περιμένεις να πέσει η τιμή ή ακόμα και το mi 10t pro καθαρά λόγω κάμερας.

 

Όμως και το mi 10T προσφέρει μια εξαιρετική εμπειρία χρήσης και σίγουρα δε θα απογοητεύσει. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

To 10pro παραμενει μια εξαιρετικη επιλογη σημερα αν το ψαξεις λιγο ..:)

με ξενερωνει λιγο η ελλειψη καρτα μνήμης η ελλειψη jack καθως και οτι δεν ειναι αδιαβροχο ..

διαφορετικα θα ηταν μια καλη συνεχεια του LG8s που ακομη και σημερα λατρεύω ...

Link to comment
Share on other sites

Το mi10 θα πάρεις και θα ξεχάσεις το p20 pro όπως έκανα και εγώ. Η φωτογραφία του mi10 είναι έτη φωτός μπροστά από το p20 pro που είχα, σε αποδοσοση, ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΜΊΑ ΕΠΑΦΉ μεταξύ των δύό συσκευών, η μπαταρία επίσης πολύ πολύ καλύτερη από του p20 pro και πολύ όμορφη αισθητικά συσκευή.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση για όσους χρησιμοποιούν δικαρτο.

Βρήκα τις επιλογές όποια από τις δύο σιμ θέλω να χρησιμοποιώ είτε για κλήσεις είτε για δεδομένα. Τα έχω και μάλιστα εναλλάξ όλα καλά μέχρι εκεί.

Για τα σμσ όμως πως μπορώ να κάνω εναλλαγή? Δεν το βρίσκω ούτε στις ρυθμίσεις των σμσ. Μου βγάζει μόνο την πρώτη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προστασια η συσκευη δεν εχει καθολου ? (εστω σκονη η σταγονες βροχης κτλ )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση για όσους χρησιμοποιούν δικαρτο.

 

Βρήκα τις επιλογές όποια από τις δύο σιμ θέλω να χρησιμοποιώ είτε για κλήσεις είτε για δεδομένα. Τα έχω και μάλιστα εναλλάξ όλα καλά μέχρι εκεί.

 

Για τα σμσ όμως πως μπορώ να κάνω εναλλαγή? Δεν το βρίσκω ούτε στις ρυθμίσεις των σμσ. Μου βγάζει μόνο την πρώτη κάρτα.

Στη σύνταξη των μηνυμάτων έχει αυτή την επιλογή e80c0ba5a63d0c5f877f51ff520fb77e.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...