Jump to content

Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα . Εδώ και καμιά βδομάδα έχω παρατηρησει περίεργη κατανάλωση στην μπαταρία . Από τις 8 ώρες sot τώρα παλεύω να βγάλω την μέρα χωρίς φόρτιση . Έκανα format ...ξανά πέρασα την 12.5 αλλά τα ίδια . Κοιμάμαι με 100% και ξυπνάω με 93% ... Και το κινητό δεν δεν έχει κλείσει ούτε 3μηνο στα χέρια μου .

 

https://www.dropbox.com/s/wek3887h4zm06a6/screenshot_2021-06-25-12-36-29-205_com.miui.securitycenter.jpg?dl=0

 

Παραθέτω ένα screenshot όπου το phone idle είναι στα ύψη . Και δεν ξέρω τι να κάνω

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Εδώ και καμιά βδομάδα έχω παρατηρησει περίεργη κατανάλωση στην μπαταρία . Από τις 8 ώρες sot τώρα παλεύω να βγάλω την μέρα χωρίς φόρτιση . Έκανα format ...ξανά πέρασα την 12.5 αλλά τα ίδια . Κοιμάμαι με 100% και ξυπνάω με 93% ... Και το κινητό δεν δεν έχει κλείσει ούτε 3μηνο στα χέρια μου .

 

 

 

https://www.dropbox.com/s/wek3887h4zm06a6/screenshot_2021-06-25-12-36-29-205_com.miui.securitycenter.jpg?dl=0

 

 

 

Παραθέτω ένα screenshot όπου το phone idle είναι στα ύψη . Και δεν ξέρω τι να κάνω

Ισχύει. Κι εμένα μου τρώει γύρω στο 10% τη νύχτα

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα

 

Κάτοχος mi 10t pro και θελω να ρωτήσω στην κάμερα στην Pro ρύθμιση που έχει αρχείο raw πως μπορω να βγαζω φωτογραφίες γρήγορα πχ 10-20 φωτο το δευτερόλεπτο?

Άλλο το raw κι άλλο αυτό που ζητάς. Αυτό που θες λέγεται burst συνήθως. Απλά κράτα πατημένο το πλήκτρο της λήψης συνεχόμενα. Στη φωτογραφία πάντα

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Κι εμένα μου τρώει γύρω στο 10% τη νύχτα

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άλλο το raw κι άλλο αυτό που ζητάς. Αυτό που θες λέγεται burst συνήθως. Απλά κράτα πατημένο το πλήκτρο της λήψης συνεχόμενα. Στη φωτογραφία πάντα

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγώ λέω οτι ενω βγάζω στις Pro ρυθμίσεις που εχει το raw .dng αρχείο δεν μπορω να βγάλω γρήγορα πολλές φωτογραφίες παρα εκει που λεει φωτογραφια που εχει μόνο αρχειο .jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Εδώ και καμιά βδομάδα έχω παρατηρησει περίεργη κατανάλωση στην μπαταρία . Από τις 8 ώρες sot τώρα παλεύω να βγάλω την μέρα χωρίς φόρτιση . Έκανα format ...ξανά πέρασα την 12.5 αλλά τα ίδια . Κοιμάμαι με 100% και ξυπνάω με 93% ... Και το κινητό δεν δεν έχει κλείσει ούτε 3μηνο στα χέρια μου .

 

 

 

https://www.dropbox.com/s/wek3887h4zm06a6/screenshot_2021-06-25-12-36-29-205_com.miui.securitycenter.jpg?dl=0

 

 

 

Παραθέτω ένα screenshot όπου το phone idle είναι στα ύψη . Και δεν ξέρω τι να κάνω

Εγώ εχθές πήρα την συσκευή μεταχειρισμένη 3 μηνών,και το βράδυ γύρω στις 5 ώρες με όλα ανοιχτά ακόμα και το Bluetooth λόγο smartwatch δεν έχασε καθόλου, επίσης μέχρι και αυτή την ώρα με αρκετή ομιλία και χρήση στη δουλειά με Viber, Messenger, Facebook η μπαταρία δείχνει τρένο44706a0e4bbf66a11d4c095f814dbd6a.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με κάρτα Vodafone δουλεύει κανονικά σε μένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όταν λέτε δεν δουλεύει εννοείται ότι όταν το πλησιάζετε στο αυτί δεν σας σβήνει η οθόνη;; Διότι εμένα δουλεύει κανονικά αυτό. Αυτό που δεν δουλεύει (ευτυχώς πολύ λίγες) είναι όταν το απομακρύνω από το αυτί να μην ανοίγει η οθόνη και να θέλει διπλό ταπ εκείνη την στιγμή για να ανοίξει. Αυτό όμως μου το κάνει και το Samsung A52 5g που έχω ως δεύτερη συσκευή.

Είχε γράψει εδώ στο νήμα, πριν έναν μήνα, ένας το εξής:

Δεν έχει proximity sensor, αλλά δουλεύει η αφή από το αυτί στην οθόνη ως proximity sensor.

Είναι σωστό αυτό; Η. είναι λάθος ;;

Link to comment
Share on other sites

Είχε γράψει εδώ στο νήμα, πριν έναν μήνα, ένας το εξής:

Δεν έχει proximity sensor, αλλά δουλεύει η αφή από το αυτί στην οθόνη ως proximity sensor.

Είναι σωστό αυτό; Η. είναι λάθος ;;

 

 

Είναι δυνατόν να μην έχει αισθητήρα εγγύτητας; Μην λέτε ότι ναναι ρε παιδιά. Φυσικά και έχει. Απλά το miui είναι ότι ναναι. Όποτε θέλει δουλεύει ο αισθητήρας, όποτε θέλει ανάβει η οθόνη για τερματισμό της κλήσης…και γενικά το λειτουργικο της xiaomi είναι τρισαθλιο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tsigo21
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο cit mode,, ( ρυθμίσεις>> έκδοση kernel>> πατάμε μερικές φορές.)

Και έλεγξα τον proximity sensor, και δεν δούλευε σωστά.

Δεν έχω τις γνώσεις, αν είναι θέμα software/hardware.

 

https://forum.xda-developers.com/t/proximity-sensor-issue.4189607/

 

υπαρχει προβλημα, το γραφουν και στην google.

Edited by athanasios1112
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Εδώ και καμιά βδομάδα έχω παρατηρησει περίεργη κατανάλωση στην μπαταρία . Από τις 8 ώρες sot τώρα παλεύω να βγάλω την μέρα χωρίς φόρτιση . Έκανα format ...ξανά πέρασα την 12.5 αλλά τα ίδια . Κοιμάμαι με 100% και ξυπνάω με 93% ... Και το κινητό δεν δεν έχει κλείσει ούτε 3μηνο στα χέρια μου .

 

https://www.dropbox.com/s/wek3887h4zm06a6/screenshot_2021-06-25-12-36-29-205_com.miui.securitycenter.jpg?dl=0

 

Παραθέτω ένα screenshot όπου το phone idle είναι στα ύψη . Και δεν ξέρω τι να κάνω

Σε πόσες ώρες το βράδυ σου καταναλώνει αυτό το ποσοστό της μπαταρίας? Το βάζεις σε πτήση? Αφήνεις wifi?

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα διαβάσει στο νήμα του 12 Pro Max και τελικά λύθηκε γυρνώντας το τηλέφωνο σε 3G καθότι δεν είχε καλή καλή 4G και όλο το βράδυ η συσκευή έψαχνε για καλύτερο σήμα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπήκα στο cit mode,, ( ρυθμίσεις>> έκδοση kernel>> πατάμε μερικές φορές.)

Και έλεγξα τον proximity sensor, και δεν δούλευε σωστά.

Δεν έχω τις γνώσεις, αν είναι θέμα software/hardware.

 

https://forum.xda-developers.com/t/proximity-sensor-issue.4189607/

 

υπαρχει προβλημα, το γραφουν και στην google.

 

Το έχουμε ξανά λέι και παλιότερα!!

Έχει αισθητήρα ultra sonic όπως είχε το Mi Mix που σημαίνει πως κλείνει την οθόνη όταν ακουμπήσει το αυτί μας στην συσκευή. Εμένα δεν μου έχει κάποιο θέμα! Να ξέρετε ότι δημιουργεί προβλήματα στην συσκευή και η εφαρμογή google dialer, η οποία έχει πολλά bugs. Τίποτα από αυτά δεν θα υπήρχε εάν έμπαινε ο dialer της Xiaomi όπως μάθαμε τόσα χρόνια με ηχογράφηση, σημειώσεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες ώρες το βράδυ σου καταναλώνει αυτό το ποσοστό της μπαταρίας? Το βάζεις σε πτήση? Αφήνεις wifi?

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα διαβάσει στο νήμα του 12 Pro Max και τελικά λύθηκε γυρνώντας το τηλέφωνο σε 3G καθότι δεν είχε καλή καλή 4G και όλο το βράδυ η συσκευή έψαχνε για καλύτερο σήμα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το έχουμε ξανά λέι και παλιότερα!!

Έχει αισθητήρα ultra sonic όπως είχε το Mi Mix που σημαίνει πως κλείνει την οθόνη όταν ακουμπήσει το αυτί μας στην συσκευή. Εμένα δεν μου έχει κάποιο θέμα! Να ξέρετε ότι δημιουργεί προβλήματα στην συσκευή και η εφαρμογή google dialer, η οποία έχει πολλά bugs. Τίποτα από αυτά δεν θα υπήρχε εάν έμπαινε ο dialer της Xiaomi όπως μάθαμε τόσα χρόνια με ηχογράφηση, σημειώσεις κτλ.

 

Αν το βγάλω από την φόρτιση πριν κοιμηθώ μόνο με κλειστό wifi και ξυπνητήρι το πρωί θα είναι τουλάχιστον στο 94% . Και γενικά βλέπω ότι ενώ στην αρχή της 12.5 έβγαζα άνετα 7.30-8 ώρες sot .. τώρα θα είμαι καλυμμένος με 5 . Έκανα φορμάτ . Ξαναπέρασα την Ρομ . Ελπίζω να είναι θέμα software διότι αν σε 2 μήνες που το έχω αγοράσει κλαταρε η μπαταρία , το φτιάχνω και το δίνω και δεν ξανά ασχολούμαι με την εν λόγω εταιρεία .

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ετοιμάσει για πώληση σε γνωστό μου,, unroot, relock bootloader,

και πρόσεξα ότι δεν δουλεύει καλά ο proximity sensor,

Έτσι ακύρωσα την πώληση, και πήγε στο συρτάρι.

Θα δοκιμάσω με τον true dialer, μήπως έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και στο forum, και μια γνώμη :

" Οι δοκιμές έγιναν καλύπτοντας την οθόνη με την παλάμη; Δοκίμασε βάζοντας τη συσκευή στο κεφάλι όπως θα έκανες σε μια κλήση. Αν το κουμπί "πέρασμα" ενεργοποιηθεί, τότε ο αισθητήρας γύρισε στο 0 με το που το έβαλες στο κεφάλι και λειτουργεί κανονικά. Με την παλάμη αποτυγχάνει. Υποθέτω οτι είναι ρυθμισμένος να ενεργοποιείται μόνο αν διαβάσει κάποιο όριο μάζας και πάνω για να αποφεύγονται τυχαίες ενεργοποιήσεις.

Με τον τρόπο που σου είπα ο αισθητήρας στη συσκευή μου περνάει το τεστ πάντα. "

 

Όσες φορές έλεγξα τον αισθητήρα, πάντα με την παλάμη, σε διαφορετικές συσκευές χιαομι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα η συσκευή μου είναι από Κωτσόβολο και στο μήνυμα που στέλνω για ενεργοποίηση 5g στην COSMOTE έρχεται αρνητική απάντηση, πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα η συσκευή μου είναι από Κωτσόβολο και στο μήνυμα που στέλνω για ενεργοποίηση 5g στην COSMOTE έρχεται αρνητική απάντηση, πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει ερωτηθεί η ίδια ερώτηση πάμπολλες φορές! Είναι θέμα της Κοσμοτέ!!

Καλείς στην εξυπηρέτηση πελατών και τους λες να στο ενεργοποιήσουν και ότι σε ταλαιπωρούν αφού στην λίστα με τις διαθέσιμες συσκευές που υποστηρίζουν 5G είναι και η δικιάς μας!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα και εγώ..πήρα στην κοσμοτε και η απάντηση ήταν ότι από εδώ είναι ενεργοποιημένο και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.θα αναγκαστώ να το στείλω infoquest για σέρβις.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ xiaomi mi 10 , xiaomi mi 10t pro και OnePlus 8t. Οποιοδήποτε σχόλιο θα ήταν χρήσιμο ευχαριστώ.

Αν δεν έχεις απαραίτητη προϋπόθεση την Amoled οθόνη θα σου πρότεινα Mi 10 T Pro. Είχα OnePlus 7 Pro & Mi 10 T ( όχι το πρό) για πέντε μήνες μαζί καθημερινή χρήση και τα δύο. Το Xiaomi κέρδιζε καθαρά σε ταχύτητα παντού. Ιδιαίτερα στα 144hz η εμπειρία σερφαρίσμστος scrolling κλπ είναι μοναδική. Με την τελευταία μάλιστα ρομ ευρωπαϊκή (12.5.1) παρακαλάω να μην πειράξουν τίποτα. Σε όλα το κινητό είναι υπέροχο. Σε επίπεδο κάμερας είναι σούπερ δίχως κάτι το Wow για πολλούς. Η φωτεινότητα είναι ελαφρώς καλύτερη από του 1+ 7 πρό. Αν είχα ως απαραίτητη προϋπόθεση την amoled οθόνη , αυτή την στιγμή θα επέλεγα το νέο κινητό της Realme Gt με σναπ 888 , amoled (1000 nits φωτεινότητα) καλή κάμερα 64Mp κλπ στα 499 ευρώ ή ένα μεταχειρισμένο Fe 5g της Samsung. Διαφορετικά 1+ 8T και τελευταία επιλογή το Mi 10 μιας και το βάζεις στις επιλογές σου.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις απαραίτητη προϋπόθεση την Amoled οθόνη θα σου πρότεινα Mi 10 T Pro. Είχα OnePlus 7 Pro & Mi 10 T ( όχι το πρό) για πέντε μήνες μαζί καθημερινή χρήση και τα δύο. Το Xiaomi κέρδιζε καθαρά σε ταχύτητα παντού. Ιδιαίτερα στα 144hz η εμπειρία σερφαρίσμστος scrolling κλπ είναι μοναδική. Με την τελευταία μάλιστα ρομ ευρωπαϊκή (12.5.1) παρακαλάω να μην πειράξουν τίποτα. Σε όλα το κινητό είναι υπέροχο. Σε επίπεδο κάμερας είναι σούπερ δίχως κάτι το Wow για πολλούς. Η φωτεινότητα είναι ελαφρώς καλύτερη από του 1+ 7 πρό. Αν είχα ως απαραίτητη προϋπόθεση την amoled οθόνη , αυτή την στιγμή θα επέλεγα το νέο κινητό της Realme Gt με σναπ 888 , amoled (1000 nits φωτεινότητα) καλή κάμερα 64Mp κλπ στα 499 ευρώ ή ένα μεταχειρισμένο Fe 5g της Samsung. Διαφορετικά 1+ 8T και τελευταία επιλογή το Mi 10 μιας και το βάζεις στις επιλογές σου.
Λίγο άστοχη η σύγκριση mi 10t με one plus 7 με την έννοια ότι έχουν διαφορετικό επεξεργαστή. Το 8t έχει ίδιο επεξεργαστή με τα 10t και 10t pro

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι μεταξύ xiaomi mi 10 , xiaomi mi 10t pro και OnePlus 8t. Οποιοδήποτε σχόλιο θα ήταν χρήσιμο ευχαριστώ.
Ποια συσκευή έχεις τώρα;;

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το σκηνικο με την μπαταρια μετα την 12.5 ειχε παραγινει. Δεν γινει 5000mh μπαταρια και να βγαζει 3 ωρες sot . Και μεσα σε ολα αυτα παρατηρησα οτι το 2ο ανω μικροφωνο οταν τραβαω βιντεο μετα στην αναπαραγωγη κανει παρασιτα. Ετρεξα διαγνωση και το up microphone απλα δεν δουλευει και βγαζει fail στο test. Σημερα ηρθαν απο acs και ειναι στον δρομο προς ξεκοιλιασμα απο infoquest. Κινητο ουτε 3 μηνων και αρχισαμε τις τσαμπα διαδικασιες .

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει το κινητο να γινει root και να μπει η ελληνικη custom rom ή οχι; Ειναι μεγαλες οι διαφορες; Μηπως να περιμενω οταν βγει η καινουρια εκδοση MIUI σε λιγο καιρο;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβγαλα την ζελατίνα και έβαλα τζαμακι όχιfull face και ο proximity δουλεύει 100% καλά στις κλήσεις, πιστεύω ότι φταίει η εργοστασιακή ζελατίνα για τα θέματα που έχει η συσκευή,πια θεωρείται καλύτερη θήκη για την συσκευή;

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άστοχη η σύγκριση mi 10t με one plus 7 με την έννοια ότι έχουν διαφορετικό επεξεργαστή. Το 8t έχει ίδιο επεξεργαστή με τα 10t και 10t pro

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια συσκευή έχεις τώρα;;

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το Mi 10t , αλλά θα το δώσω στην γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Το Mi 10t , αλλά θα το δώσω στην γυναίκα.
Τότε πήγαινε σε one plus. Να νιώσεις ακόμα περισσότερο ότι άλλαξες συσκευή.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το pro. Δεν έχω δεδομένα στην κάρτα 1 vodafone. Το παρατήρησα μετά που έκλεισε από μπαταρία το βράδυ. Δεν ξέρω αν ήταν από πριν.

Έκανα επανεκκίνηση. Δεδομένα υπάρχουν αρκετά. Δεν βλέπω όμως να βγάζει σήμα και δεν έχω Internet.

Δοκίμασα 4g και 3g τα ίδια.

Να είναι πρόβλημα της Vodafone ή της συσκευής?

Θα δοκιμάσω να αλλάξω θέση μιας η cosmote στην θέση 2 δουλεύει κανονικά.

Απλώς ρώτησα μήπως κάποιος ξέρει κάτι....

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους... εγώ εχω παρατηρήσει αποτ ην 12.5 και μετά πρόβλημα στο wifi, στα δεδομένα και στο Bluetooth.... στο ίντερνετ σαν να μπουκώνει το κινητό πολλές φορές μένω στην φόρτωση και στο Bluetooth με τα ιδια ακουστικά έχω πολλές διακοπές και μόλις απομακρυνθώ από το κινητό κόβεται η σύνδεση που πριν δεν συνέβαινε. δοκίμασα και άλλα ακουστικά καινούρια τα ίδια και με αυτά..

τι προτείνετε ν κάνω;; γτ μάλλον θέλει reset το κινητό μου φαίνεται και επανεγκατασταση

να κάνω αρχικά μια επανεκκίνηση στις ρυθμίσεις του WiFi;

η τα φτύνει το κινητό;

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...