Jump to content

Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση στο φίλο που είναι στην ομάδα testers της Xiaomi...Ας πούμε ότι βάζω το Android 11 και διατηρώ και το NOVA LAUNCHER... Φυσικά με αυτό το συνδυασμό δε μπορώ να έχω τα gestures της Xiaomi... Ωστόσο, μπορώ να έχω μια ξεχωριστή εφαρμογή για τα gestures από το Playstore που δουλεύει τέλεια? Μιλάω για την FNG... Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρέπει να ενεργοποιήσεις από τις επιλογές προγραμματιστών την βελτιστοποίηση MIUI κάτω κάτω.

Ο πόλεμος νεύρων συνεχίζεται. Διπλοτυπες εφαρμογές ανοίγουν με δευτερόλεπτα καθυστέρηση. Οι εικόνες συνομιλητή του messenger πάνε κατω δεξιά ή αριστερά και δεν μετακινουνται. Ένα μπάχαλο γενικά, όλα δούλευαν άψογα πριν την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Mi note 10 πολυ καλο, ομως ο επεξεργαστης του εχει παλιωσει λιγο πλεον. Το Μι 10 ειναι το καλυτερο απο ολα εχει και σταθεροποιητη και Amoled οθονη. Μετα πας σε Μi 10t pro που εχει λιγο καλυτερη καμερα απο το mi10t το απλο

 

Δηλαδή τα Μi10t / pro δεν εχουν σταθεροποιητή ?

 

Τωρα ως προς την ποιότητα στις φωτο από οτι κατάλαβα η σειρά είναι

Mi10 - Mi note10 - Mi10Tpro - Mi10T , επίσης κορυφαίο πρέπει να ειναι και το Huawei P30pro (480.-) αρα χρηματικά στην ιδια κατηγορία που μάλλον πρέπει να ξεπερνάει και το Μι10 .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα Μi10t / pro δεν εχουν σταθεροποιητή ?

 

 

 

Τωρα ως προς την ποιότητα στις φωτο από οτι κατάλαβα η σειρά είναι

 

Mi10 - Mi note10 - Mi10Tpro - Mi10T , επίσης κορυφαίο πρέπει να ειναι και το Huawei P30pro (480.-) αρα χρηματικά στην ιδια κατηγορία που μάλλον πρέπει να ξεπερνάει και το Μι10 .

Και το p30 pro πολύ καλή επιλογή και με Google services μάλιστα. Το μόνο πρόβλημα που έχουν γενικότερα τα pro, είναι ότι έχουν πολύ επιθετικό post processing με αποτέλεσμα να χάνεις πάρα πολύ λεπτομέρεια στο τελικό αρχείο. Σε αντίθεση με το αποτέλεσμα του mi 10 όπου πραγματικά η τελική λεπτομέρεια που περνάει στο αρχείο είναι πολύ ψηλά. Φυσικά αυτό είναι κάτι που μπόρεσα να επιβεβαιώσω μόνο όταν απέκτησα και το mi10 και έβγαλα δίπλα δίπλα τις ίδιες φώτο με P20 pro και p30 pro. Μέχρι τότε εννοείται ότι ήμουν ΑΠΌΛΥΤΑ ευχαριστημένος με ότι ζήτησα από το p20 pro μου (και του είχα ζητήσει πααααααραα πολλά φωτογραφικά τουλάχιστον) και θα πρότεινα και το 20 κσι το 30 φυσικά στα λεφτά αυτά.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα Μi10t / pro δεν εχουν σταθεροποιητή ?

 

Τωρα ως προς την ποιότητα στις φωτο από οτι κατάλαβα η σειρά είναι

Mi10 - Mi note10 - Mi10Tpro - Mi10T , επίσης κορυφαίο πρέπει να ειναι και το Huawei P30pro (480.-) αρα χρηματικά στην ιδια κατηγορία που μάλλον πρέπει να ξεπερνάει και το Μι10 .

 

Το Mi10t το απλό δεν εχει σταθεροποιητη. Το Mi10t pro εχει. Η σειρα στις φώτο είναι Mi10-- P30 pro( για λίγο χανει)- Mi 10t pro- Mi10t και μετα το Μi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Και το p30 pro πολύ καλή επιλογή και με Google services μάλιστα. Το μόνο πρόβλημα που έχουν γενικότερα τα pro, είναι ότι έχουν πολύ επιθετικό post processing με αποτέλεσμα να χάνεις πάρα πολύ λεπτομέρεια στο τελικό αρχείο. Σε αντίθεση με το αποτέλεσμα του mi 10 όπου πραγματικά η τελική λεπτομέρεια που περνάει στο αρχείο είναι πολύ ψηλά. Φυσικά αυτό είναι κάτι που μπόρεσα να επιβεβαιώσω μόνο όταν απέκτησα και το mi10 και έβγαλα δίπλα δίπλα τις ίδιες φώτο με P20 pro και p30 pro. Μέχρι τότε εννοείται ότι ήμουν ΑΠΌΛΥΤΑ ευχαριστημένος με ότι ζήτησα από το p20 pro μου (και του είχα ζητήσει πααααααραα πολλά φωτογραφικά τουλάχιστον) και θα πρότεινα και το 20 κσι το 30 φυσικά στα λεφτά αυτά.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

Τι ακριβώς σημαίνει

έχουν πολύ επιθετικό post processing με αποτέλεσμα να χάνεις πάρα πολύ λεπτομέρεια στο τελικό αρχείο
?
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σημαίνει

 

?

Σχεδόν όλα τα pro έχουν την τάση να δίνουν στις φώτο υπερβολικό hdr, καθώς και κορεσμό χρωμάτων, με στοχο το wow factor στον τελικό χρήστη. (εμφανίζουν ένα αποτέλεσμα που μπορεί να φαίνεται ωραίο στο Instagram, αλλά στο έμπειρο μάτι, είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας)

Σε αντίθεση με το αποτέλεσμα του mi 10 όπου αυτό που βλέπεις αυτό Περνεις στο τελικό αρχείο, με αποτέλεσμα την τεράστια Διαφορά στην λεπτομέρεια που διατηρεί το τελικό αρχείο. Τεράστια διαφορά με το αντίστοιχο των P.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω χωρίς καν να επέμβει ο χρήστης μετά την λήψη του αρχείου και προβολή σε οθόνη PC, (όχι στο κινητό καθώς εκεί όλα φαίνονται αγγελικά)

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και στο mi 10T για αυτό και το ξανά πήρα πίσω, γουστάρω πολύ όπως αποτυπώνει τις φωτογραφίες και δεν έχει και υπέρ οξύτητα που βγάζουν τα περισσότερα για να εντυπωσιάσουν όπως πολύ σωστά είπες insta κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι φωτογραφίες του στο αγαπημένο μου μόνιτορ 27" 2Κ της iiyama είναι θαυμάσιες! Μέχρι 60% ζουμ είναι εξαιρετικές, σε λαπτοπ δεν το συζητώ κάποιος δύσκολα θα διακρίνει κάποια διαφορά...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ο πόλεμος νεύρων συνεχίζεται. Διπλοτυπες εφαρμογές ανοίγουν με δευτερόλεπτα καθυστέρηση. Οι εικόνες συνομιλητή του messenger πάνε κατω δεξιά ή αριστερά και δεν μετακινουνται. Ένα μπάχαλο γενικά, όλα δούλευαν άψογα πριν την ενημέρωση.

Για κανένα λόγο αναβάθμιση...πολλά προβλήματα κ χάνεις κ σε μπαταρία. .μείνε με την έκδοση που σου βγάζει όταν περνεις το κινητό για να το ευχαριστηθεις...ανάγκαστικα να κάνω downgrade με ξεκλείδωμα κινητού για να γυρίσω στη 12.0.8

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο πόλεμος νεύρων συνεχίζεται. Διπλοτυπες εφαρμογές ανοίγουν με δευτερόλεπτα καθυστέρηση. Οι εικόνες συνομιλητή του messenger πάνε κατω δεξιά ή αριστερά και δεν μετακινουνται. Ένα μπάχαλο γενικά, όλα δούλευαν άψογα πριν την ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω το εξής κουλό στης κοπέλας μου το mi 10T.

Είναι στην τελευταία έκδοση και πριν από κάποιο καιρό όταν πήγαινε να αυξομειώσει την φωτεινότητα, το κινητό κολλούσε εκεί. Κλείδωνε, φαινομενικά, ακουγόταν ήχοι, αλλά η εικόνα παγωμένη εκεί. Στρώσιμο μόνο με επανεκκίνηση. Είχε σταματήσει να το κάνει και απόψε, στα καλά καθούμενα, το έκανε ξανά, 3 φορές σερί.

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό και αν ναι, το έχει λύσει; Είναι τελείως κουφό, πραγματικά.

ΥΓ: Δεν έχουμε κάνει επαναφορά αλλά αν είναι μετά από κάθε update να κάνουμε επαναφορά, θα το δώσω να της πάρω κάτι άλλο να ηρεμήσουμε. Σφαίρα το κινητό, καλή μπαταρία, αλλά bugs που εκνευρίζουν (και όχι, δεν θα κάνω κανένα unlcok/root/custom rom - δεν είμαστε για τέτοια ).

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα απροβληματιστη απο την τελευταία αναβάθμιση και μετά. (12.1.2). Χτες του έβαλα και την spigen rugged (είχα την hybrid) και το τζαμακι της Spigen (είχα άλλης εταιρίας) και είδα τεράστια διαφορα στην οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω το εξής κουλό στης κοπέλας μου το mi 10T.

Είναι στην τελευταία έκδοση και πριν από κάποιο καιρό όταν πήγαινε να αυξομειώσει την φωτεινότητα, το κινητό κολλούσε εκεί. Κλείδωνε, φαινομενικά, ακουγόταν ήχοι, αλλά η εικόνα παγωμένη εκεί. Στρώσιμο μόνο με επανεκκίνηση. Είχε σταματήσει να το κάνει και απόψε, στα καλά καθούμενα, το έκανε ξανά, 3 φορές σερί.

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό και αν ναι, το έχει λύσει; Είναι τελείως κουφό, πραγματικά.

ΥΓ: Δεν έχουμε κάνει επαναφορά αλλά αν είναι μετά από κάθε update να κάνουμε επαναφορά, θα το δώσω να της πάρω κάτι άλλο να ηρεμήσουμε. Σφαίρα το κινητό, καλή μπαταρία, αλλά bugs που εκνευρίζουν (και όχι, δεν θα κάνω κανένα unlcok/root/custom rom - δεν είμαστε για τέτοια ).

Thanx

 

Θεωρώ μεγάλο foul για συσκευή των 400+ ευρώ να έχει τέτοια bugs . Εγώ έχω μεγάλο θέμα με ειδοποιήσεις μηνυμάτων και messenger πχ . Και δεν θεωρώ λύση να κόψουμε την εγγύηση για φλασαρισμα κλπ .Αυτά τα έκανα σε κάτι Samsung για να περάσω Cyanogen Mod που όντως τότε τα κινητά είχαν φουλ θέματα και bloatware

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή παιδιά. Τον άλλον μήνα παίρνουμε την 12.5.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα pro έχουν την τάση να δίνουν στις φώτο υπερβολικό hdr, καθώς και κορεσμό χρωμάτων, με στοχο το wow factor στον τελικό χρήστη. (εμφανίζουν ένα αποτέλεσμα που μπορεί να φαίνεται ωραίο στο Instagram, αλλά στο έμπειρο μάτι, είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας)

Σε αντίθεση με το αποτέλεσμα του mi 10 όπου αυτό που βλέπεις αυτό Περνεις στο τελικό αρχείο, με αποτέλεσμα την τεράστια Διαφορά στην λεπτομέρεια που διατηρεί το τελικό αρχείο. Τεράστια διαφορά με το αντίστοιχο των P.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω χωρίς καν να επέμβει ο χρήστης μετά την λήψη του αρχείου και προβολή σε οθόνη PC, (όχι στο κινητό καθώς εκεί όλα φαίνονται αγγελικά)

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

Απο ότι κατάλαβα έτσι βγαίνουν οπως περιγράφεται παραπάνω και στο Mi10T και στο Μι 10Τ pro?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ μεγάλο foul για συσκευή των 400+ ευρώ να έχει τέτοια bugs . Εγώ έχω μεγάλο θέμα με ειδοποιήσεις μηνυμάτων και messenger πχ . Και δεν θεωρώ λύση να κόψουμε την εγγύηση για φλασαρισμα κλπ .Αυτά τα έκανα σε κάτι Samsung για να περάσω Cyanogen Mod που όντως τότε τα κινητά είχαν φουλ θέματα και bloatware

 

Και εγώ φάουλ το θεωρώ. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται οι μισοί να έχουν το πρόβλημα ή να γίνεται κάπως trigger, και άλλοι μισοί όχι.

Ελπίζω με την έλευση της 12.5 να λυθούν τα περισσότερα θέματα.. Μόλις μίλησα για επιστροφή του κινητού στην κοπέλα μου, με κυνηγούσε γιατί πλην των όποιων θεμάτων, το λάτρεψε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι στιγμής, η πλειοψηφία των προβλημάτων που έχουν αναφερθεί έχει προέλευση τον ίδιο το χρήστη.. είτε κάποια λάθος ρύθμιση, είτε κάποιο app, είτε κάποιο θέμα που έχει εφαρμοστεί στη συσκευή και δεν είναι συμβατό κλπ..

 

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι στιγμής, η πλειοψηφία των προβλημάτων που έχουν αναφερθεί έχει προέλευση τον ίδιο το χρήστη.. είτε κάποια λάθος ρύθμιση, είτε κάποιο app, είτε κάποιο θέμα που έχει εφαρμοστεί στη συσκευή και δεν είναι συμβατό κλπ..

 

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν αυτο παει για εμενα , θεματα στο default message app της συσκευης που το επιβεβαιωσε και αλλο μελος του φορουμ και facebook messenger που δεν εχω πειραξει κατι στις ρυθμισεις. Οπως εγκατασταθηκε απο το play store (οχι beta κλπ ) . Οσο για θεμα εχω το default . Που και το θεμα να φταιει οπως εχει διατυπωθει σε αλλη σελιδα . Αν ειναι απο την εφαρμογη της xiaomi παλι ειναι foul να δημιουργει προβληματα στην σωστη λειτουργια της συσκευης .

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο προβλήματα να αναφέρω, το ένα είναι το κυκλάκι του Facebook Messenger που δεν ανοίγει στα μηνύματα, και δεύτερον η οθόνη δεν ανάβει γρήγορα όταν μιλάς στο τηλέφωνο και απομακρύνεις το κινητό από το αυτί σου.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο προβλήματα να αναφέρω, το ένα είναι το κυκλάκι του Facebook Messenger που δεν ανοίγει στα μηνύματα

 

νομιζω ειναι ρυθμιση στο messenger αυτο....

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ξέρω αλλά δεν λειτουργεί.

Φυσαλίδες > Συννεφάκια > Εμφάνιση ειδοποιήσεων ενεργό.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στις πληροφοριες της εφαρμογης του messenger και τσεκαρε τις ρυθμισεις ειδοποιησεων...εκει κατι θα θελει ενεργοποιηση κατι,κατα ολα για αρχη και δες...

πατα παρατεταμενα στο εικονιδιο δηλαδη...

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Τελικα αυτες oi custom rom μπορεί να ναι ωραιες εμφανισιακα, αλλα απο μπαταρια δεν λενε τιποτα.. Πριν με την global το φορτιζα 2 φορες την εβδομαδα. εδω θελει μερα παρα μερα
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Τελικα αυτες oi custom rom μπορεί να ναι ωραιες εμφανισιακα, αλλα απο μπαταρια δεν λενε τιποτα.. Πριν με την global το φορτιζα 2 φορες την εβδομαδα. εδω θελει μερα παρα μερα
Και λοιπόν? Τι ψυχαναγκαστικό σύνδρομο είναι αυτό? Εγώ το φορτίζω 2 φορές τη μέρα. Δεν έγινε και τίποτα...

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Τελικα αυτες oi custom rom μπορεί να ναι ωραιες εμφανισιακα, αλλα απο μπαταρια δεν λενε τιποτα.. Πριν με την global το φορτιζα 2 φορες την εβδομαδα. εδω θελει μερα παρα μερα
Γιαυτό έπειτα από πάρα πολύ παιχνίδι με τις custom roms (σε oneplus κυρίως), δεν ξανά ασχολήθηκα. Τι aosp τι cyanogen, reassurection remix κλπ κλπ κατέληξα στην πιο σταθερή λύση. Εργοστασιακή ρομ. (αντε ίσως με λίγο debloat όπου χρειάζεται μέσω cmd και τέλος.)

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...