Jump to content

Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει τον ίδιο αισθητήρα με το fe 5g????

Νομίζω πως όχι...

12/12/8 φοράει νομίζω το fe. Νομίζω ότι δεν είναι ίδιος αισθητήρας.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο ενώ είναι ίδιου αριθμού 64Μρ έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά τόσο στο μέγεθος των Mp όσο και στο διάφραγμα. Αναφέρομαι πάντα στον κυρίως αισθητήρα με τον wide φακό μιας και το Mi 10 δεν έχει φυσικά τηλεφακό. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι πρόκειται για μια πολύ πολύ καλή φωτογραφική εμπειρία για αυτό το εύρος τιμής κι όχι μόνο , χάνει στο βίντεο απ' το Samsung και βέβαια αν δεν σε νοιάζει το οικονομικό πάς στο 10T Pro παίρνοντας ταυτόχρονα διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο και ois στον κυρίως wide φακό. Επαναλαμβάνω ότι το απλό Τ είναι εξαιρετικό αλλά το Mi 10 T Pro πιθσνολογώ καλύτερο αφού δεν το έχω δουλέψει και η απόφαση επιλογής δική σου φυσικά.

https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s20_fe_5g-ampp-10377.php

https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/xiaomi_mi_10t_5g-ampp-10473.php

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μερικά πρόχειρα δείγματα...

IMG-20210330-142140.jpgIMG-20210331-203504.jpgIMG-20210407-203203.jpgIMG-20210407-203241.jpgIMG-20210407-203244.jpg

 

Οι δύο τελευταίες τραβηγμένες σε λειτουργία νυχτερινής λήψης και μία πίσσα κατράμι 11 το βράδυ σε λειτουργία αυτόματη πάλι

IMG-20210327-225746.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

και είσαι και παλιός αφού ξέρεις μόνο στο flick ανεβάζουμε φώτο,εδώ μια μουτζούρα φαίνεται από την υπερσυμπιεση

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

@akalos τρολάρεις έτσι?? ...εκτός αν μπαίνεις από tapatalk το οποίο δεν χρησιμοποιώ σε browsers ανοίγουν φουλ size κανονικότατα

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελα, πες την αλήθεια.... Με Note 20 ultra τις τράβηξες.... :-P

 

χα,χα,χα ναι ναι ναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέσο όρο 7MB αρχεία είναι άμα κάνεις download θα δεις ;) εν ολίγοις είναι οι αρχικές πρωτότυπες φωτό δίχως την παραμικρή φυσικά επεξεργασία

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

ε βέβαια από ταπαταλκ εκτός αυτού φαίνονται και αλλες πληροφορίες στο flick της φωτό και αυτό το ξέρεις

ποιος τρολαρει ποιον ? ηρέμησε λίγο

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήρεμος είμαι αγαπητέ, εσύ είχες επιθετικό ύφος. Μάλλον σας επηρέασε η φαγωμάρα στα άλλα νήματα με τα Xiaomi. Κρίμα...@ουφιανα καραντίνα χτυπάς κατακέφαλα τελικά...αν θες μπες και δες τες

εφόσον σε ενδιαφέρει μέσω κάποιου browser ανοίγουν φουλ size όπως προανέφερα.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ χα χα χα απ'το Mi 10 T είναι..... Έχω Flickr & 500px απλά εκεί ανεβάζω συγκεκριμένο υλικό με αρτ φωτός που μοιραζόμαστε κάποιοι φίλοι γνωστοί και που έχει νόημα από κορμιά full frame μηχανές κλπ. Καλή συνέχεια, ελπίζω να βοήθησα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις gcam ανάλογα το xml έχουν μια τάση να ωραιοποιουν τις φωτό η και με στοκ xml,για αυτό το λέω

ένα κινητό που για μένα πλησιάζει κάπως αυτό που βλέπω και το αποτυπώνει στην φώτο είναι το μισητό μήλο 12 χωρίς ρυθμίσεις κτλ,διότι αν είναι να ρυθμίζω για να βγάλω φωτό όπως κάναμε παλιά με το πουλάκι χαιρετά μου τον Πλάτανο

αν καταλαβαινεις τι εννοώ

και εκεί νομίζω μέχρι στιγμής έχουν αποτύχει όλα τα κινητά που έχω δει και δεν τρέφω ελπίδες και για το μέλλον

αυτά και σορυ για το off topic

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν χρησιμοποιώ gcam σε καμία συσκευή μου, μια φορά έβαλα στο 1+ 7 Pro και αφού την δούλεψα την απεγκατεστησα ,απλά απογοητεύτηκα για τον λόγο που είπες. Προτιμώ να κάνω την επεξεργασία μου πάντα στον υπολογιστή μου. Επί ευκαιρία ο τηλεφακός του 1+ 7 pro είχε πολύ καλλιτεχνική απόδοση απαλός δίχως υπέρ οξύτητα... τέλος το off topic από μένα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

on topic λοιπόν

ωραία!!!με βαθμολογία έως το 20 αυτό που βλέπεις εσύ πόσο πλησιάζει αυτό που αποτυπώνει το κινητό ?

για μένα αν πλησιάζει το 10 σε συνθήκες πλήρους φωτισμού δηλ sunlight είναι πολύ καλό

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστεί υπερβολικό αλλά είναι ακριβώς ότι βλέπω ,ένα 19αρι σίγουρα τόσο σε χρωματική ακρίβεια όσο και σε πραγματικές συνθήκες. Παίζει ρόλο φυσικά και πως το κρατάς αν διαβάζει δηλαδή ο αισθητήρας τον φωτισμό των λαμπτήρων κλπ φωτιστικών σωμάτων ή αν θες να "δώσεις" φωτεινότητα στα σκιερά. Το σίγουρο είναι πως το Samsung( fe 5g) είναι πολύ πιο επιθετικο σε όλες τις συνθήκες και περιπτώσεις ωραιοποιώντας εν μέρει και ως ένα βαθμό παραπάνω.

Το 1+ το έχανε στο white balance κι εξαρτώνταν το που εστιαζε και που έπαιρνε φωτομέτρηση. Εγώ το κινητό το επέλεξα λόγω μεγάλης οθόνης και 144hz που χρησιμοποιώ πάρα πολύ σε internet browsing, games και λόγω μπαταρίας και προσιτής τιμής στα 350 ευρώ. Έδωσα το s20 plus 550 όσο το είχα πάρει μεταχειρισμένο κι έψαχνα κινητό με πρώτη προτεραιότητα το υψηλό refresh rate. Τελικά αποδείχθηκε υπεράνω προσδοκιών σε όλους τους τομείς μπαταρία, απολαυστική οθόνη ( δεν με νοιάζει ότι δεν είναι amoled) έχει όμως εξαιρετική πιστότητα χρωμάτων και η κάμερα του βασικού φακού αποκάλυψη για τα γούστα και τα θέλω μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο ultra wide είναι σοφτ στα άκρα όμως αυτό έρχεται και διορθώνεται στον υπολογιστή,η υπέρ οξύτητα δεν φτιάχνεται εύκολα να μην πω καθόλου. Θυμίζει tamron 17-35 f2.8 όπου στα άκρα σοφτάρει αρκετά δίχως όμως να υπάρχει βινιετάρισμα. Τίμιο τηλέφωνο με καταπληκτικό σήμα τόσο σε κλήσεις όσο και data και στο WiFi του.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

δηλ στο φως του ήλιου σε επίπεδες επιφάνειες π.χ ένας τοίχος ενός κτίριου έχει ακριβώς το ίδιο χρώμα με τη φωτο,νομίζω ότι υπερβάλλουμε εδώ αρκετά

αλλά οκ μακάρι να είναι έτσι και να το ευχαριστηθείς το κινητό

πάντως εγώ δεν μίλησα για γούστα και συνολικά σαν συσκευή ....μιλάω πάντα για την κάμερα το τι βλέπουμε και τι τυπώνει το κινητό και αν μας αρέσει η όχι είναι άλλο θέμα

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά ντέμο σοτς απλά όπως έχω αναφέρει κατ' επανάληψη το φωτογραφικό κομμάτι είναι καθαρά υποκειμενικό. Για αυτό και δεν μπαίνω ούτε ποσταρω στα νήματα με vs καμερών κινητών.

Τα σώματα που έχω για καθημερινή αλλά και επαγγελματική χρήση είναι nikon d500 ,d 750 και απ'τα παλιά και αγαπημένα D300 και δύο 700αρες Nikon full frame μαζί με την 750 που προανέφερα. Όπως καταλαβαίνεις κι όπως έγραψα πριν τα κινητά δεν τα χρησιμοποιώ για να καλύπτω τις φωτογραφικές μου ανησυχίες, απλά είναι ωραίο και υποστηρικτικό να έχεις μαζί σου πάντα μια συμπαθητική αξιοπρεπή κάμερα ειδικότερα για κοντινές λήψεις :)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους ....χαχα !!!

και γω σταμάτησα να ασχολούμαι με τα δήθεν καμεροτηλεφωνα στο αυτόματο πάντα!!!

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπες με κάποιον browser και δες , στο αυτόματο,με ή χωρίς hdr σε pro mode όλες με το Mi 10 T φυσικά...

IMG-20210330-142037.jpgIMG-20210330-142052.jpgIMG-20210330-142137.jpgIMG-20210330-142138.jpgIMG-20210330-142140.jpgIMG-20210330-142200.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

νομιζα ότι κατάλαβες,δεν είμαι εγώ εκεί για να ξέρω αυτο θα το κρίνεις εσύ και μόνο και όπως λένε σάν θέλει η νύφη και ο γαμπρός....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και μου έβγαλε ενημέρωση 12.0.18. Την κάνω κανονικά? Μi 10t

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποια είναι η καλύτερη gcam για το mi 10t το απλό?

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα είμαι και εγώ κάτοχος του τηλεφώνου από εχθές προερχόμενος από mate 20 pro και έχω ένα δύο ερωτήσεις για αρχή όταν είμαι στο Chrome και κάνω scroll γιατί φαίνεται ένα ξεθώριασμα πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση και επίσης δεν σκάνε ειδοποίησεις με φούσκα στο messager δεν ξέρω αν βοηθήσει είμαι με nova launcher ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιωργος

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 Pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ο chrome δεν είναι ότι καλύτερο για την συγκεκριμένη συσκευή κατά την γνώμη μου, μόνο στο 1× 7 προ που είχα είχε σμουθ εμπειρία στο σκρολινκ.

Για δούλεψε και Samsung browser μερικές μέρες,ενεργοποίησε και το adguard blocker έχει πολύ ωραία αίσθηση σμουθ πολύ όπως και ο Via browser. Αν σου κάνει το ξεθώριασμα και στον Samsung browser τότε κάτι συμβαίνει με την οθόνη σου.

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα που μπήκε στο site του in gr μέσω του Chrome που είναι μεγάλο και προσφέρεται για ατελείωτο scrolling, δεν είδα κάποιο πρόβλημα ή κόλλημα. Για δοκιμάστε και εσείς και πείτε...

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...