Jump to content

Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιαυτό έπειτα από πάρα πολύ παιχνίδι με τις custom roms (σε oneplus κυρίως), δεν ξανά ασχολήθηκα. Τι aosp τι cyanogen, reassurection remix κλπ κλπ κατέληξα στην πιο σταθερή λύση. Εργοστασιακή ρομ. (αντε ίσως με λίγο debloat όπου χρειάζεται μέσω cmd και τέλος.)

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

Kατι τετοιο βλεπω και εγω.Ετσι κ αλλιως δεν εχω δει καμια αλλαγη σημαντικη.,αν εξαιρεσεις την ηχογραφηση κλησης που πριν δεν ειχα

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό έπειτα από πάρα πολύ παιχνίδι με τις custom roms (σε oneplus κυρίως), δεν ξανά ασχολήθηκα. Τι aosp τι cyanogen, reassurection remix κλπ κλπ κατέληξα στην πιο σταθερή λύση. Εργοστασιακή ρομ. (αντε ίσως με λίγο debloat όπου χρειάζεται μέσω cmd και τέλος.)

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

+1.000

Πάντως το έχω λατρέψει το 10Τ όλα λειτουργούν ρολόι, έχει ΑΤΕΛΕΊΩΤΗ μπαταρία τέρμα φωτεινότητα την ημέρα δίπλα σε πανάκριβες συσκευές στέκεται στα ίσα κάτω από το φως ,θέαση βίντεο σε χαμηλή φωτεινότητα σε σκοτεινό δωμάτιο ξεγυμνωνει ( για όποιους είχαν s8 plus, s9 plus) τις κορυφαίες υποτίθεται τότε amoled με τα γνωστά πιξελιάσματα αποτυπωμένα σαν μπογιά μαύρη θυμάμαι πάντα υπό αυτές τις συνθήκες που ανέφερα, όλα αυτόματα ενεργοποιηθηκαν volte κλπ ,σήμα ποιότητα κλήσεων κορυφή, φωτογραφία ότι βλέπει βγάζει χωρίς ακρότητες κι έχει και εξαιρετική ένταση στα ακουστικά με την χρήση του adapter σε αντίθεση με άλλες πανάκριβες συσκευές...αυτή η συσκευή θα παραμείνει ως backup κι όταν περάσει η μπογιά της διότι είναι γρήγορο απροβλημάτιστο απολαυστικό στα βίντεο και στα παιχνίδια με τα 144hz του με μια μπαταρία όνειρο όπως την πρώτη μέρα και καλύτερη εδώ κι έξι μήνες περίπου...

Ελπίζω το πολυδιαφημισμένο miui 12.5 μην μας βγει μούφα και το καταστρέψει ,διότι το έχω απολαύσει πραγματικά αυτό το κινητό.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι στιγμής, η πλειοψηφία των προβλημάτων που έχουν αναφερθεί έχει προέλευση τον ίδιο το χρήστη.. είτε κάποια λάθος ρύθμιση, είτε κάποιο app, είτε κάποιο θέμα που έχει εφαρμοστεί στη συσκευή και δεν είναι συμβατό κλπ..

 

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ποια ρύθμιση μπορεί να είναι λάθος ώστε να κολλάει το κινητό όταν πας να ανεβάσεις την...φωτεινότητα; Και δεν κολλάει συνέχεια αλλά όποτε του έρθει...

Πχ από προχτές, δεν το ξανάκανε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ισως ειναι το γεγονος να μην εχει πατησει καλα το update. Το μονο ευκολο να το δεις ειναι να κατεβασεις ξανα ολη την ρομ κ να την περασεις. Πας εκει που σου δινει τα updates, πανω δεξια κ επιλεγεις ληψη τελευταιου πακετου. Την κατεβαζει ολη κ την ξανακανεις εγκατασταση.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Με 1.2 ευρωπαϊκή φυσικά παραμένω εγώ , τελείως απροβληματιστη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Patches Γενάρη ακόμη βέβαια , αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο αν σκεφτεί κανείς πως οδεύουμε στα μέσα Απριλίου σιγά σιγά...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω την RINGKE Fusion X για τον mi 10t pro ποιο tempered πρέπει να πάρω για να κάθεται σωστά? Σαν θήκη την προτείνεται?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Με 1.2 ευρωπαϊκή φυσικά παραμένω εγώ , τελείως απροβληματιστη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Patches Γενάρη ακόμη βέβαια , αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο αν σκεφτεί κανείς πως οδεύουμε στα μέσα Απριλίου σιγά σιγά...

Και εγώ με αυτήν είμαι. Κάπου διάβασα ότι 1.4 είναι ακόμα καλύτερη με patches Μαρτίου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω την RINGKE Fusion X για τον mi 10t pro ποιο tempered πρέπει να πάρω για να κάθεται σωστά? Σαν θήκη την προτείνεται?

 

Εγώ προσωπικά είχα την ringke και έβαλα το τζάμι της Spigen και έχει κάτσει άψογα .

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω την RINGKE Fusion X για τον mi 10t pro ποιο tempered πρέπει να πάρω για να κάθεται σωστά? Σαν θήκη την προτείνεται?

 

Nαι τη προτεινω σαν θηκη....αψογη,ειναι απολυτως συμβατη με αυτο το γυαλι που του φοραω: https://www.skroutz.gr/s/26877672/Spigen-GlastR-Full-Face-Tempered-Glass-Mi-10T-Mi-10T-Pro.html?from=account_favorites

 

Κι ενα Nillkin που εβαλα δοκιμαστικα απο πανω χωρις να το κολλησω ηταν ΟΚ κι αυτο. (το εχω για backup...)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερώτηση στο φίλο που είναι στην ομάδα testers της Xiaomi...Ας πούμε ότι βάζω το Android 11 και διατηρώ και το NOVA LAUNCHER... Φυσικά με αυτό το συνδυασμό δε μπορώ να έχω τα gestures της Xiaomi... Ωστόσο, μπορώ να έχω μια ξεχωριστή εφαρμογή για τα gestures από το Playstore που δουλεύει τέλεια? Μιλάω για την FNG...

 

Απανταω στο ερωτημα που ειχα κανει ο ιδιος πριν λιγες ημερες...

 

Αναβαθμισα σε Android 11 κι εχω το NOVA LAUNCHER....Ως γνωστο με Android 11 και NOVA ΔΕΝ μπορεις να εχεις τις χειρονομιες της Xiaomi ,πρεπει αναγκαστικα να χρησιμοποεις τα κατω 3 κομβια της περιηγησης...

Με ξεχωριστη εφαρμογη λοιπον για τα Gestures (FNG - Fluid Navigation Gestures) (αυτη: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fb.fluid&hl=el&gl=US ) μπορω κι εχω:

-κανονικα χειρονομιες.

-κρυμεννα τα 3 κομβια στο κατω μερος της οθονης.

-και NOVA φυσικα χωρις κανενα προβλημα εως τωρα.

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχουμε καμία λύση για το πρόβλημα που δεν κλείνει το κινητό όταν μιλάμε σε κλήση ? Έχει βγει κάποιο update?
Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε αλλαγή?? Εγώ το 'χω πεθάνει στο double tap to open για να μ'ανοίγει :) χα χα χα
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είχα την ringke και έβαλα το τζάμι της Spigen και έχει κάτσει άψογα .

 

 

Ευχαριστώ πολύ. Έκανα την παραγγελία μου.

Λοιπόν το θέμα δεν το έχω μόνο με τον δεύτερο viber αλλά και με το δεύτερο watch up. Διάβασα ότι είναι πρόβλημα του Android 11 για της διπλοτυπης εφαρμογές με πρόβλημα στο storage λέει... Έχει κανείς άλλο παρόμοιο πρόβλημα?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ισως ειναι το γεγονος να μην εχει πατησει καλα το update. Το μονο ευκολο να το δεις ειναι να κατεβασεις ξανα ολη την ρομ κ να την περασεις. Πας εκει που σου δινει τα updates, πανω δεξια κ επιλεγεις ληψη τελευταιου πακετου. Την κατεβαζει ολη κ την ξανακανεις εγκατασταση.

 

Το γνωρίζω φίλε μου :) Το έκανα στο mi max 2 παλιότερα με μερικά updates!

Στο Mi9 μάλλον στέκομαι τυχερός, πλην ελαχίστων περιπτώσεων, δεν είχα πρόβλημα με updates.

Θα το δοκιμάσω και στο mi 10t αλλά προς το παρόν δεν έχει ξαναεμφανίσει το πρόβλημα. Αυτό είναι που με παραξενεύει. Δεν βλέπω τίποτα το περίεργο να έχει κάνει η κοπέλα μου στο κινητό της ώστε να πω ότι είναι από λάθος χειρισμό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχουμε καμία λύση για το πρόβλημα που δεν κλείνει το κινητό όταν μιλάμε σε κλήση ? Έχει βγει κάποιο update?
Μήπως έχεις βάλει τζαμακι κι έχεις θέμα τον αισθητήρα;;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει τζαμακι...έχω αφήσει την ζελατίνα όπως το πήρα ...θέμα αισθητήρα τι εννοείς ? Από πού μπορώ να το καταλάβω ?δεν μου το κάνει πάντα ... μερικές φορές όταν μιλάω κ τελειώνω τη κλήση κ πατάω να το κλείσω δεν πιάνει ..όπως επίσης μερικές φορές στο αυτί ενεργοποιηται αυτόματα το μεγάφωνο
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει τζαμακι...έχω αφήσει την ζελατίνα όπως το πήρα ...θέμα αισθητήρα τι εννοείς ? Από πού μπορώ να το καταλάβω ?δεν μου το κάνει πάντα ... μερικές φορές όταν μιλάω κ τελειώνω τη κλήση κ πατάω να το κλείσω δεν πιάνει ..όπως επίσης μερικές φορές στο αυτί ενεργοποιηται αυτόματα το μεγάφωνο

 

Είχα το ίδιο θέμα. Αφαίρεσα σήμερα τη ζελατίνα και δείχνει να έστρωσε. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Τουλάχιστον θα βάλεις μετά καλύτερο τζαμάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει τζαμακι...έχω αφήσει την ζελατίνα όπως το πήρα ...θέμα αισθητήρα τι εννοείς ? Από πού μπορώ να το καταλάβω ?δεν μου το κάνει πάντα ... μερικές φορές όταν μιλάω κ τελειώνω τη κλήση κ πατάω να το κλείσω δεν πιάνει ..όπως επίσης μερικές φορές στο αυτί ενεργοποιηται αυτόματα το μεγάφωνο
Για να ανοιγοκλεινει η οθόνη κατά την κλήση, το κινητό έχει έναν αισθητήρα εγγύτητας, που καταλαβαίνει ποτέ πλησιάζει στ αυτί σου και πότε απομακρύνεται. Ίσως η ζελατίνα δυσκολευει τη λειτουργία του

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις που εχει το Mi10T pro αν κανει post procecing τις φωτογραφιες ? Οπως ειπώθηκε παραπάνω , που τις επεξεργάζεται από μόνο του ωστε να δειχνει στο κινητό καλύτερο αποτελεσμα αλλά απαξ και το πας στο pc θα δεις υψηλο HDR,θόρυβο και άλλα ή τις αφήνει όπως τραβήχτηκαν οπως και στι Mi10 ?
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξω στο Play Store για τον Google Dialer, ανοίγει ο μαμά dialer του κινητού. Άρα υποθέτω ότι αυτός είναι.

Όταν όμως πάω να τον εγκαταστήσω σε ένα άλλο τηλέφωνο (Huawei) βλέπω ότι έχει διάφορες από αυτόν της Xiaomi. Συγκεκριμένα αν και στον δικό μας μπορώ να ρυθμίσω SIP Account, στον άλλον τον "κατεβασμένο" δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. Γιατί?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις που εχει το Mi10T pro αν κανει post procecing τις φωτογραφιες ? Οπως ειπώθηκε παραπάνω , που τις επεξεργάζεται από μόνο του ωστε να δειχνει στο κινητό καλύτερο αποτελεσμα αλλά απαξ και το πας στο pc θα δεις υψηλο HDR,θόρυβο και άλλα ή τις αφήνει όπως τραβήχτηκαν οπως και στι Mi10 ?
Ούτε στο mi10 είναι χωρίς post processing. Αυτή ακριβώς είναι η λειτουργία του AI σε όλες τις συσκευές. Το σωστό ερώτημα θα ήταν πόσο επιθετικό η όχι είναι το Ai. Φυσικά αν θες φωτογραφίζει σε pro mode (προσωπικά το αγαπημένο μου σε όλα τα κινητά Ai) και έχεις ανοθευτο αποτέλεσμα. Αν έχεις διάθεση και γνώση, βγάζεις και σε raw και μετά ασχολησε με το edit όπως σου αρέσει.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το απλό ενθουσιασμένος- εντυπωσιασμένος. Η πλάκα είναι ότι έχω και το fe 5g που χρησιμοποιούν τον ίδιο αισθητήρα κι όταν στέλνω τις φωτογραφίες πάντα σε πλήρες αρχείο σε γνωστό μου όλο τα μπερδεύει...εν ολίγοις το θεωρώ εξαιρετικό διότι πολύ απλά ότι βλέπει βγάζει. Τόσο πολύ ευχαριστημένος που όταν το είχα δώσει για μερικές μέρες δεν ασχολήθηκα ούτε καν μπήκα στον κόπο να κινηθώ για το Pro ας είχε πέσει η τιμή του. Το πήρα πίσω φυσικά :) Το τιμιότερο κινητό της αγοράς για μένα. Υπόψιν το θέμα φωτογραφία είναι καθαρά υποκειμενικο οπότε κάποιος που θέλει για παράδειγμα να κάνει το σκοτάδι του δωματίου του μέρα δεν μπορώ να του απαντήσω. Αυτό όμως που μπορώ να απαντήσω με σιγουριά είναι ότι έχει απόλυτη πιστότητα χρωμάτων βγάζει καθαρές ωραίες φωτογραφίες που κρατάνε λεπτομέρεια και δεν έχει παστέλ αποτύπωση δηλαδή δεν έχει επιθετική αποθορυβοποίηση και μου αρέσει περισσότερο από το Samsung διότι στο fe οι φωτογραφίες έχουν παραπάνω οξύτητα κάτι που δεν το θέλω, προτιμώ την πιο σοφτ απαλή εικόνα συνηθισμένος από τις ff μηχανές μου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ώρες ώρες δεν μπορώ να πιστέψω πως η συσκευή δεν έχει ois στον βασικό φακό. Εξαιρετική δουλειά το eis σε συνδυασμό με το εξελιγμένο λογισμικό και τους αλγορίθμους που χρησιμοποιούνται.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το απλό ενθουσιασμένος- εντυπωσιασμένος. Η πλάκα είναι ότι έχω και το fe 5g που χρησιμοποιούν τον ίδιο αισθητήρα κι όταν στέλνω τις φωτογραφίες πάντα σε πλήρες αρχείο σε γνωστό μου όλο τα μπερδεύει...εν ολίγοις το θεωρώ εξαιρετικό διότι πολύ απλά ότι βλέπει βγάζει. Τόσο πολύ ευχαριστημένος που όταν το είχα δώσει για μερικές μέρες δεν ασχολήθηκα ούτε καν μπήκα στον κόπο να κινηθώ για το Pro ας είχε πέσει η τιμή του. Το πήρα πίσω φυσικά :) Το τιμιότερο κινητό της αγοράς για μένα. Υπόψιν το θέμα φωτογραφία είναι καθαρά υποκειμενικο οπότε κάποιος που θέλει για παράδειγμα να κάνει το σκοτάδι του δωματίου του μέρα δεν μπορώ να του απαντήσω. Αυτό όμως που μπορώ να απαντήσω με σιγουριά είναι ότι έχει απόλυτη πιστότητα χρωμάτων βγάζει καθαρές ωραίες φωτογραφίες που κρατάνε λεπτομέρεια και δεν έχει παστέλ αποτύπωση δηλαδή δεν έχει επιθετική αποθορυβοποίηση και μου αρέσει περισσότερο από το Samsung διότι στο fe οι φωτογραφίες έχουν παραπάνω οξύτητα κάτι που δεν το θέλω, προτιμώ την πιο σοφτ απαλή εικόνα συνηθισμένος από τις ff μηχανές μου...

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Ώρες ώρες δεν μπορώ να πιστέψω πως η συσκευή δεν έχει ois στον βασικό φακό. Εξαιρετική δουλειά το eis σε συνδυασμό με το εξελιγμένο λογισμικό και τους αλγορίθμους που χρησιμοποιούνται.

Θα συμφωνήσω σε όλη την περιγραφή.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το απλό ενθουσιασμένος- εντυπωσιασμένος. Η πλάκα είναι ότι έχω και το fe 5g που χρησιμοποιούν τον ίδιο αισθητήρα κι όταν στέλνω τις φωτογραφίες πάντα σε πλήρες αρχείο σε γνωστό μου όλο τα μπερδεύει...εν ολίγοις το θεωρώ εξαιρετικό διότι πολύ απλά ότι βλέπει βγάζει. Τόσο πολύ ευχαριστημένος που όταν το είχα δώσει για μερικές μέρες δεν ασχολήθηκα ούτε καν μπήκα στον κόπο να κινηθώ για το Pro ας είχε πέσει η τιμή του. Το πήρα πίσω φυσικά :) Το τιμιότερο κινητό της αγοράς για μένα. Υπόψιν το θέμα φωτογραφία είναι καθαρά υποκειμενικο οπότε κάποιος που θέλει για παράδειγμα να κάνει το σκοτάδι του δωματίου του μέρα δεν μπορώ να του απαντήσω. Αυτό όμως που μπορώ να απαντήσω με σιγουριά είναι ότι έχει απόλυτη πιστότητα χρωμάτων βγάζει καθαρές ωραίες φωτογραφίες που κρατάνε λεπτομέρεια και δεν έχει παστέλ αποτύπωση δηλαδή δεν έχει επιθετική αποθορυβοποίηση και μου αρέσει περισσότερο από το Samsung διότι στο fe οι φωτογραφίες έχουν παραπάνω οξύτητα κάτι που δεν το θέλω, προτιμώ την πιο σοφτ απαλή εικόνα συνηθισμένος από τις ff μηχανές μου...

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Ώρες ώρες δεν μπορώ να πιστέψω πως η συσκευή δεν έχει ois στον βασικό φακό. Εξαιρετική δουλειά το eis σε συνδυασμό με το εξελιγμένο λογισμικό και τους αλγορίθμους που χρησιμοποιούνται.

Έχει τον ίδιο αισθητήρα με το fe 5g????

Νομίζω πως όχι...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...