Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που δεν έχει αναφερθεί πουθενά από κανέναν, είναι το κατά πόσο (και αν) το πρόβλημα προοδευτικά επιδεινώνεται με τη χρήση της οθόνης και τη φυσιολογική φθορά που αυτή συνεπάγεται (απευκταίο). Γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, η συσκευή θα γίνει σύντομα Mate 20 Pro και θα γεμίσει η αγορά με ανακατασκευασμένα S20 FE.
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα το οποίο δεν το αντιλαμβάνεσαι καν αν δεν τρέξεις ειδικό πρόγραμμα, δεν είναι πρόβλημα.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει,όταν υπάρχει ένα πρόβλημα αλλά επειδή π.χ η χρήση σου δεν το αναπαράγει δεν πάει να πει ότι εξαφανίζεται...Συνεχίζει να υπάρχει απλά δεν έρχεσαι αντιμέτωπος...Βάλε κάποιο παιχνίδι που χρειάζεται εναλλαγή η γρήγορη κίνηση οθόνης και δες κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την λειτουργία...

Ακόμα για να πεις ότι δεν είναι πρόβλημα κατέβασε την εφαρμογή και δες αν η συσκευή σου δεν το κάνει....Το θέμα είναι αν όντως υπάρχει πρόβλημα στις οθόνες η είναι παρτίδα...Η Samsung δεν έχει πάρει θέση ακόμα,και με αναβαθισεις προσπαθεί να το φτιάξει...Αν είναι HW δεν θα φτιάξει...Ίσως μειωθεί αλλά δεν θα εξαφανιστεί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα προβλημα.στα γερμανικα φορουμ ξεκινησαν να εμφανίζονται στα παιχνίδια... Κανεις δεν ειχε παρει χαμπαρι μεχρι να αρχισουν να παιζουν παιχνίδια με συνεχη χρηση της οθονη....

Μετα εγιναν τα τεστ στο ειδικο προγραμμα...

Σε καθημερινη χρηση ομως, θεωρω απιθανο καποιος να καταλαβει οτι κάτι δεν παει καλα !

 

Σωστή η τελευταία παρατήρηση,αλλά αν μετά από ένα εξάμηνο η οθόνη λόγο χρήσης αρχίσει να συμπεριφέρεται περίεργα τότε τι θα γίνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν ισχύει,όταν υπάρχει ένα πρόβλημα αλλά επειδή π.χ η χρήση σου δεν το αναπαράγει δεν πάει να πει ότι εξαφανίζεται...Συνεχίζει να υπάρχει απλά δεν έρχεσαι αντιμέτωπος...Βάλε κάποιο παιχνίδι που χρειάζεται εναλλαγή η γρήγορη κίνηση οθόνης και δες κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την λειτουργία...

Ακόμα για να πεις ότι δεν είναι πρόβλημα κατέβασε την εφαρμογή και δες αν η συσκευή σου δεν το κάνει....Το θέμα είναι αν όντως υπάρχει πρόβλημα στις οθόνες η είναι παρτίδα...Η Samsung δεν έχει πάρει θέση ακόμα,και με αναβαθισεις προσπαθεί να το φτιάξει...Αν είναι HW δεν θα φτιάξει...Ίσως μειωθεί αλλά δεν θα εξαφανιστεί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωστή η τελευταία παρατήρηση,αλλά αν μετά από ένα εξάμηνο η οθόνη λόγο χρήσης αρχίσει να συμπεριφέρεται περίεργα τότε τι θα γίνει;;;

Αν χαλάσει η οθόνη στους 6 μήνες, εννοείται πως θα εξακολουθεί να καλύπτεται από την εγγύηση. Και τι λες να γίνει δηλαδή? Να βάλουμε τα χεράκια μας και να βγάλουμε τα ματάκια μας, όπως είχαμε κάνει με το Mate 20 Pro, που τρέχαμε σαν τα γίδια Τελαμών και επιστρέφαμε 500 συσκευές την ημέρα στο service, βουτάγαμε την καινούργια (ανακατασκευασμένη) συσκευή και τι ωραία? Το αποτέλεσμα, αχρηστέψαμε μόνοι μας μία ναυαρχίδα των 1049€, αφού δεν κυκλοφορούσε πια καινούργια (μη πειραγμένη) συσκευή. Να κάνουμε το ίδιο και εδώ? Να καταντήσουμε για τα σκουπίδια μία τόσο αξιόλογη συσκευή, για ποιο λόγο? Για ένα πρόβλημα που ίσως μας ενοχλήσει σε ένα χρόνο, ίσως σε 20 χρόνια, ίσως (και το πιθανότερο) ποτέ?

Edited by Gm87
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης του 5G μοντέλου, σχετικά με το πρόβλημα της οθόνης. Παιχνίδια δεν παίζω, οπότε δεν έχω άποψη. Σε scroll όμως, ειδικά αν είναι κείμενο που "πρέπει" να το πηγαίνω δεξιά - αριστερά για να διαβάσω (πχ, pdf σε κάθετη οθόνη και μεγέθυνση) κάποιες φορές κάνει ζουμ αντί μετακίνηση του κειμένου, σημάδι ότι ανιχνεύει δεύτερο άγγιγμα που δεν υπάρχει.

Είναι κάτι που χαλάει την εμπειρία χρήσης; Όχι γιατί δεν συμβαίνει συνεχώς, μάλλον σπάνια θα έλεγα. Είναι ενοχλητικό που υπάρχει, ναι, δεν έχει σημασία αν είναι μια σχετικά ακριβή συσκευή ή όχι, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.

 

Κατά τα λοιπά έχω εντυπωσιαστεί από τις δύο ημέρες αυτονομία (με περίπου 5 ώρες οθόνη και σε περιοχή με κακό σήμα 4G). Σε σχέση με το προηγούμενο τηλέφωνο (Sony XZ1) δεν υπάρχει σύγκριση βέβαια, απορώ γιατί η Samsung δεν έχει κάνει κάτι αντίστοιχο με την Sony σε ότι αφορά την φόρτιση όλη την νύχτα, όπου η συσκευή "σε μαθαίνει" και κανονίζει αργή φόρτιση μέχρι να ξυπνήσεις. Ακόμα διαβάζω το manual για να βρω όλες τις καινούριες λειτουργίες. Έχω την εντύπωση ότι προσπαθώντας να διορθώσουν το ζήτημα που συζητάμε, έχουν χαλάσει την ευαισθησία στα gestures και θέλει λίγη προσπάθεια κάποιες φορές για να καταλάβει το τηλέφωνο την κίνηση που κάνεις (πχ πάνω+κράτημα ανοίγει το συρτάρι εφαρμογών αντί για τα ανοιχτά προγράμματα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω αντιληφθεί καμία δυσλειτουργία στην οθόνη αφής, αν και δεν κάνω ιδιαίτερα απαιτητική χρήση. Πάντως, με έχει εντυπωσιάσει σε όλα η συσκευή και θα στεναχωρηθώ πάρα πολύ, στην περίπτωση που η εταιρεία αποφασίσει την καθολική ανάκληση τύπου Note 7, και ας την έχω μόλις 5 ημέρες. Ας ελπίσουμε να μη συμβεί κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω αντιληφθεί καμία δυσλειτουργία στην οθόνη αφής, αν και δεν κάνω ιδιαίτερα απαιτητική χρήση. Πάντως, με έχει εντυπωσιάσει σε όλα η συσκευή και θα στεναχωρηθώ πάρα πολύ, στην περίπτωση που η εταιρεία αποφασίσει την καθολική ανάκληση τύπου Note 7, και ας την έχω μόλις 5 ημέρες. Ας ελπίσουμε να μη συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Γιατί ακούγεται κάτι τέτοιο;;;Δεν έχω διαβάσει κάτι γι'αυτό σε ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακούγεται κάτι τέτοιο;;;Δεν έχω διαβάσει κάτι γι'αυτό σε ρωτάω...

Δεν θα έλεγα ότι ακούγεται, αλλά ότι "ψιλοακούγεται" εντελώς ανεπίσημα. Φοβάμαι όμως, πως ό,τι κυκλοφορεί ως απλή φήμη, στο τέλος επαληθεύεται, Όπως ακουγόταν πριν από δύο μήνες, ότι θα ερχόταν καθολικό lockdown.

https://www.matrixlife.gr/samsung-galaxy-s20-fe-ta-provlimata-me-tin/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω αντιληφθεί καμία δυσλειτουργία στην οθόνη αφής, αν και δεν κάνω ιδιαίτερα απαιτητική χρήση. Πάντως, με έχει εντυπωσιάσει σε όλα η συσκευή και θα στεναχωρηθώ πάρα πολύ, στην περίπτωση που η εταιρεία αποφασίσει την καθολική ανάκληση τύπου Note 7, και ας την έχω μόλις 5 ημέρες. Ας ελπίσουμε να μη συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Αφού η συσκευή σου λειτουργεί μια χαρά γιατί θα στεναχωρηθείς σε τέτοιο ενδεχόμενο; Σε επηρεάζει κάπου; Ανάκληση τύπου Note 7 δύσκολο να γίνει γιατί τότε υπήρχε κίνδυνος για τους χρήστες οπότε δεν μπορούσες να κρατήσεις τη συσκευή. Εδώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Φαντάζομαι και ανάκληση να γίνει (λέμε τώρα...) δε θα σε υποχρεώσει κανείς αν δε θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ιδού, και εδώ με Note 7 συγκρίνουν το μέγεθος του προβλήματος:

https://www.sammobile.com/opinion/galaxy-s20-fe-display-issues-horrible-galaxy-note-7/

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι ακούγεται, αλλά ότι "ψιλοακούγεται" εντελώς ανεπίσημα. Φοβάμαι όμως, πως ό,τι κυκλοφορεί ως απλή φήμη, στο τέλος επαληθεύεται, Όπως ακουγόταν πριν από δύο μήνες, ότι θα ερχόταν καθολικό lockdown.

https://www.matrixlife.gr/samsung-galaxy-s20-fe-ta-provlimata-me-tin/

 

Απο που κι ως που θα γίνει ανακληση ?? Επειδη υπάρχει ενα πρόβλημα το οποίο το καταλαβαινει το 1% των κατοχων ??

Ουτε μια στο δισεκατομμύριο δεν δίνω για ανακληση... δεν γινονται παιδια αυτά.

Θα σου πουν φερτον να σου αλλαξω οθονη ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΊ.

Θα κάνουν οτι μπορούν απο λογισμικό κ τελος !

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το όποιο ghosting της οθόνης, άλλο το να σκάει η συσκευή, σε σημείο που να μην επιτρέπουν τη χρήση της συσκευής σε αεροπλάνο (αν θυμάστε την περίπτωση με το Note 7).

Καταλαβαίνω ότι αρκετός κόσμος έχει θορυβηθεί με την ύπαρξη τόσο ανταγωνιστικής συσκευής με τέτοια specs, αλλά θεωρώ ότι έχουν κάνει την τρίχα τριχιά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, αν στο μέσο χρήστη δεν είχε πει κανένας για το θέμα αυτό, σε καθημερινή χρήση θα το καταλάβαινε;

Σκέφτομαι να αποκτήσω τη συσκευή κάποια στιγμή μέσα στο Νοέμβριο ή αρχές Δεκεμβρίου, και μπαίνω σε σκέψεις.

 

Ομοίως και εγώ, έλεγα να την πάρω, αλλά τώρα?

τι λέτε για το xiaomi mi 10? (ίδιος επεξεργαστής!, φοβάμαι τις αναβαθμίσεις της xiaomi)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω αντιληφθεί καμία δυσλειτουργία στην οθόνη αφής, αν και δεν κάνω ιδιαίτερα απαιτητική χρήση. Πάντως, με έχει εντυπωσιάσει σε όλα η συσκευή και θα στεναχωρηθώ πάρα πολύ, στην περίπτωση που η εταιρεία αποφασίσει την καθολική ανάκληση τύπου Note 7, και ας την έχω μόλις 5 ημέρες. Ας ελπίσουμε να μη συμβεί κάτι τέτοιο.

Για δες εδω

και πες μας , σου συμβαίνει?????Περιμένω εναγωνίως

Link to comment
Share on other sites

Απο που κι ως που θα γίνει ανακληση ?? Επειδη υπάρχει ενα πρόβλημα το οποίο το καταλαβαινει το 1% των κατοχων ??

Ουτε μια στο δισεκατομμύριο δεν δίνω για ανακληση... δεν γινονται παιδια αυτά.

Θα σου πουν φερτον να σου αλλαξω οθονη ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΊ.

Θα κάνουν οτι μπορούν απο λογισμικό κ τελος !

 

Το ότι υπάρχει όμως το πρόβλημα χωρίς να παίρνει θεση η Samsung αν αφορά παρτίδα η κατασκευαστικό λάθος αυτό λέει πολλά...Αν είναι παρτιδα οθονών με δυσλειτουργία κάνει μια αντικατάσταση συσκευής και λήγει το θέμα...

Αν είναι κατασκευαστικό όμως το πρόβλημα εκεί αλλάζει το πράγμα...

Και το ότι το σύνολο των χρηστών δεν θα έρθουν αντιμέτωποι γιατί η χρήση τους δεν αναπαράγει το πρόβλημα είναι λάθος,γιατί είναι πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω

και πες μας , σου συμβαίνει?????Περιμένω εναγωνίως

Όχι, δε μου το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε μου το έκανε.

 

Αυτό είναι θετικό γιατι μάλλον έχει να κάνει με παρτίδες..

Από την άλλη ομως θα αναγνωρίσει το πρόβλημα.η Samsung για αντικατάσταση???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θετικό γιατι μάλλον έχει να κάνει με παρτίδες..

Από την άλλη ομως θα αναγνωρίσει το πρόβλημα.η Samsung για αντικατάσταση???

Φίλε μου, η περίπτωση του Mate 20 Pro, μου δίδαξε πώς οι εταιρείες αντιμετωπίζουν τέτοια περιστατικά. Η αντικατάσταση γίνεται από το επίσημο service της εταιρείας. Ως γνωστόν, το service δεν πουλά νέες συσκευές, αλλά μόνο επισκευάζει τις ήδη υπάρχουσες. Τέτοια αντικατάσταση, να τη βράσω. Προτιμώ να έχω μία συσκευή που έχει έρθει από το εργοστάσιο και δυνητικά παρουσιάζει κάποιο ήσσονος σημασίας πρόβλημα, το οποίο δεν με ενοχλεί στην καθημερινότητά μου, παρά μία ανακατασκευασμένη συσκευή που λειτουργεί καθόλα τέλεια. Βέβαια, ο καθένας έχει τη δική του προσωπική άποψη, γούστα είναι αυτά άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, η περίπτωση του Mate 20 Pro, μου δίδαξε πώς οι εταιρείες αντιμετωπίζουν τέτοια περιστατικά. Η αντικατάσταση γίνεται από το επίσημο service της εταιρείας. Ως γνωστόν, το service δεν πουλά νέες συσκευές, αλλά μόνο επισκευάζει τις ήδη υπάρχουσες. Τέτοια αντικατάσταση, να τη βράσω. Προτιμώ να έχω μία συσκευή που έχει έρθει από το εργοστάσιο και δυνητικά παρουσιάζει κάποιο ήσσονος σημασίας πρόβλημα, το οποίο δεν με ενοχλεί στην καθημερινότητά μου, παρά μία ανακατασκευασμένη συσκευή που λειτουργεί καθόλα τέλεια. Βέβαια, ο καθένας έχει τη δική του προσωπική άποψη, γούστα είναι αυτά άλλωστε.

 

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με την χρηση που κάνω παρόλο που το πρόβλημα το αναπαράγω (στο τελευταίο τεστ)

Αν παρέλπιδα δεν το φτιάξει η Samsung το πρόβλημα με software update, Φυσικά και δεν θα το πάω το κινητό στο service μια και δεν με ενοχλεί στην καθημερινή μου χρήση, αλλά λίγο πριν λήξει η εγγύηση στα 2 χρόνια θα το σκεφτώ σοβαρά να το πάω τότε να πάρω μια ποιο πρόσφατη συσκευή με ποιο καινούργια μπαταρία από την τότε δικιά μου και με σαφώς λιγότερα χλμ από το δικό μου εκείνη την περίοδο.

Οπότε όπως το βλέπω εγώ, με βλέπω κερδισμένο!

Edited by mmathiou
Link to comment
Share on other sites

Στα 480€ το 5G Snapdragon αξίζει;

 

Αυτονομία και κάμερα νύχτα ψαχνω

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αξίζει!! Και σε αυτά που ζητάς τα πάει περίφημα. Οκ δεν είναι κορυφαίο όμως τα πάει πάρα πολύ καλά!!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω

και πες μας , σου συμβαίνει?????Περιμένω εναγωνίως

 

Έκανα το ίδιο τεστ όπως δείχνει στο βίντεο με την ίδια εφαρμογή και έβγαλε τις ίδιες άκυρες διαγώνιες γραμμές σημάδι ότι "έχει θέμα".

 

Επειδή ωστόσο μέχρι να το κάνω, δεν είχα παρατηρήσει από μόνος μου πρόβλημα σε νορμάλ καθημερινή χρήση (δεν παίζω παιχνίδια) υποθέτω πως το ζήτημα υπάρχει γενικά αλλά το εντοπίζουν μόνο όσοι χρησιμοποιούν εφαρμογές με έντονη χρήση διπλού ταυτόχρονου touch, παιχνίδια κτλ. ενώ οι υπόλοιποι απλά το αγνούν (ignorance is bliss που λένε και στο χωριό μου :rolleyes:)

 

Η ερώτηση είναι από εκεί και πέρα τι κάνει κάποιος; Δεν νομίζω δηλαδή η Samsung να δέχεται ως αιτιολογία αντικατάστασης τις άκυρες γραμμές σε μια random test εφαρμογή του store. Αλλά και να τις δεχόταν, το θέμα έχει να κάνει με τα πάνελ ή με το software?

 

Προσωπικά από τη στιγμή που δεν με ενοχλεί στην χρήση που κάνω, δεν υπάρχει περίπτωση να στείλω καινούριο κινητό σε αντιπροσωπεία για εγχειρήσεις και δοκιμές οπότε απλά θα παρακολουθήσω την εξέλιξη του ζητήματος. Αν είναι software λογικά κάποια στιγμή θα λυθεί, αν είναι hardware θα εξαρτηθεί τι στάση θα κρατήσει επίσημα η εταιρεία. Είδωμεν...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Στα 480€ το 5G Snapdragon αξίζει;

 

Αυτονομία και κάμερα νύχτα ψαχνω

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Που το βρήκες 480€;

Έχεις καποιο λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκατε πουθενα σε προσφορά τωρα στο black friday? δυστυχως εγω πουθενα.. γνωριζετε ποτε αναμένεται καμια καλή προσφορά για το 5G μοντελο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...