Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και αν δεν παραλάβει ο κωτσος;;; εγώ περιμένω από δαύτους ένα one plus nord από 2/9!!!

Ευτυχώς δηλαδή γιατί το κινητό έβγαλε σοβαρό πρόβλημα σε software κια επομένως αν έρθει ποτέ δεν πρόκειται να παραλάβω...

 

Δεν νομιζω να μην παραλάβει απο την στιγμή που υπάρχει και επίσημη αντ/πεία κάτι που δεν έχει η Oneplus.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτοχος S20 fe 5G από το Σαββατοκύριακο, δύο λόγια για τις πρώτες εντυπώσεις.

 

Πρώτα απ όλα ξεκινώντας από το μέγεθος, καταφέρνει να κρύβει καλά το βάρος του, σε σχέση με το Redmi note 9 pro ή poco f2 pro πχ. Ειναι λίγο πιο βαρύ απ το προηγούμενό μου, αλλά δεν μου άφησε αυτή την αρνητική εντύπωση του βάρους που ένιωσα στα xiaomi.

 

Οθόνη: Amoled, πολύ fluid, τα 120Hz κάνουν το σκρολλάρισμα πολύ ωραία εμπειρία, δεν βρίσκω το λόγο να το χρησιμοποιήσω στα 60hz (υπάρχει η δυνατότητα, μιας και κάποιος το ρώτησε παραπάνω)

 

Μπαταρία: Προερχόμενος από Oneplus 3, εννοείται το χάος, και από τη στιγμή που βγάζει υπερ άνετα τη μέρα, για μένα ειναι άψογα. Για τη πλήρη φόρτιση της χρειάζεται πάνω από μία ωρα με το φορτιστή της συσκευασίας, θα ήθελα να είχαν συμπεριλάβει τον 25w και όχι τον 15άρι στη συσκευασία. Ενδιάμεση φόρτιση δεν πρόλαβα να κάνω, κάτι μου λέει ότι για τις ενδιάμεσες θα είναι ιδανικός ο 25w.

 

Λειτουργικό: Είχα χρονια να πάω σε samsung (από εποχές S3), οπότε η σύγκριση μου πάλι θα είναι με το oxygenOS. Φαίνεται λοιπόν πολύ Smooth, ταχύτατο παντού, δεν έχει αποτρεπτικό bloatware για να γίνει λόγος απόρριψης. Αν θα έχει και 3 χρόνια υποστήριξη από την Samsung, προσωπικά θα είμαι φουλ ευχαριστημένος.

 

Κάμερες: Δυστύχως από ιδία εμπειρία δε μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλες συσκευές φετινές ή περσινές, θα προσπαθήσω όμως κάποια στιγμή να τραβήξω συγκριτικές φώτο με iphone 11 pro maχ ή/και με περσινά μοντέλα. Πάντως δείχνουν πολύ ζωντανά τα χρώματα και ειναι καθαρές ακόμα και σε ψιλοσκοτεινά περιβάλλοντα. Για να κρίνετε οι ίδιοι, θα βγάλω φώτος και θα τις ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία.

 

Αυτά τα λίγα σε γενικές γραμμές, ότι συγκεκριμένο θέλετε με ρωτάτε:O

 

'Εχεις παρατηρήσει τίποτα προβλήματα με το touch του κινητού?

Υπάρχουν πολλές αναφορές στο ιντερνετ για αυτό το θέμα... δές παρακάτω τα link:

https://www.androidauthority.com/samsung-galaxy-s20-fe-display-problems-1167388/

https://www.phonearena.com/news/samsung-galaxy-s20-fe-display-issues_id127751

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία με την touchscreen. Όλα καλά προς το παρόν.

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγω περιμενω να ερθει μετα απο παραγγελια στον κωτσοβολο.Με ειπαν γυρω στις 15 με 20 εργασιμες.Καθε μερα βλεπω διαβαζω συνεχεια για την συσκευη και μενω εκπληκτος πλη της καμερας που πρεπει να το πιασω στα χερια μου να δω διαφορα.Μιλαω σαν πρωην χρηστης s20 plus.Αυτο που με κανει εντυπωση σε βιντεο παρολο που εχει 6gb ram ειναι απιστευτα γρηγορο σε σχεση με αλλα με 8gb ναυαρχιδες.Τωρα ενα θεμα που εχω ειναι οτι πηρα απο κινα την nilkin frosted θηκη και επειδη θα αργησει δεν βλεπω απο ελλαδα να υπαρχει καμια φτηνη σιλικονης

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πολύ φρέσκο και επομένως θήκες/τζαμάκια είναι ακόμα ή σε έλλειψη ή πανάκριβα.

Αν όμως σου παραδώσει ο Κώτσος σε 15-20 εργάσιμες τότε μάλλον θα έχουν φτάσει στα ράφια και των σκρουτζομάγαζων φτηνές θήκες σιλικόνης (μη σου πω ότι θα σου έχει έρθει ήδη η θήκη από Κίνα...)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία με την touchscreen. Όλα καλά προς το παρόν.

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδω αναπαραγεται κανονικα το προβλημα:

 

Link to comment
Share on other sites

Σορυ, έγραψα ένα μήνυμα αλλά πήγαινε για το διπλανό φόρουμ του s20 plus

 

Πάντως με την πρώτη ευκαιρία αφού περάσουν μερικές μέρες, θα είχε ενδιαφέρον να μας ενημερώσετε μας οι κάτοχοι για αυτονομία και χρόνους on screen.

Κυρίως για το variant με τον 865, να δούμε πόση διαφορά κάνει πια από τον 990.

Edited by chavnick
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνωμη σας οπως ειπα σε προηγουμενο post περιμενω απο κωτσοβολο να ερθει s20 fe.Διαβαζω για προβληματα χρηστων με το touchscreen και οτι το προβλημα το αναγνωρισε η samsung και δεν ξερει αν ειναι software η hardware και προσπ;θει να το λυσει.Τωρα σκεφτομαι να ακυρωσω την παραγγελια για να μην μπλεξω?Γενικα πως το βλεπετε το θεμα?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως για το variant με τον 865, να δούμε πόση διαφορά κάνει πια από τον 990.

 

Ατοπο τελειως.... Πως θα δεις τι διαφορα εχει ?? Πρεπει καποιος να εχει ΚΑΙ τις 2 συσκευες, με τις ιδιες εφαρμογες ακριβως κ να κανει ολοιδια χρήση κ στα δυο..... Η εστω να έχει κ τις 2 συσκευες κ να κάνει μια παρομοια χρήση....

Αλλιως, οτι κ να σου πει ο κατοχος 5g συσκευης, θα ειναι απλα χαζό να το συγκρινεις με εμενα, εσενα η τον γειτονα....

Link to comment
Share on other sites

Σορυ, έγραψα ένα μήνυμα αλλά πήγαινε για το διπλανό φόρουμ του s20 plus

 

Πάντως με την πρώτη ευκαιρία αφού περάσουν μερικές μέρες, θα είχε ενδιαφέρον να μας ενημερώσετε μας οι κάτοχοι για αυτονομία και χρόνους on screen.

Κυρίως για το variant με τον 865, να δούμε πόση διαφορά κάνει πια από τον 990.

 

Υπάρχουν άπειρα tests στο internet μεταξυ S20+ (snapdragon) vs S20+ (exynos) και η διαφορα είναι απο 50% εώς 75% SOT ανάλογα την χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το θέμα με το touch φαίνεται σοβαρό. Και δε βλέπω να λύνεται με software update, κατά πάσα πιθανότητα είναι hardware. Κρίμα γιατί πρόκειται για πολύ καλή συσκευή.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω τη συσκευη και την χειριζομαι καθημερινα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο με το touch.

 

Εσύ τον ξεπέρασες τον σκόπελο! Σειρά μας τώρα, για να δούμε τι θα μας τύχει???

Το μόνο καλό στην καθυστέρηση που έχει ο Κωτσόβολος είναι οτι τώρα που είναι γνωστό το πρόβλημα, ελπίζω το quality control της Samsung να μην αφήσει συσκευές να βγουν στην αγορά με αυτό το πρόβλημα ( εφόσον οφείλετε σε hardware , πιθανή κακής ποιότητας παρτίδα στο digitizer) οπότε οι συσκευές που θα παραλάβουμε μέσω του Κωτσόβουλου να είναι καινούργια παρτίδας χωρίς το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τον ξεπέρασες τον σκόπελο! Σειρά μας τώρα, για να δούμε τι θα μας τύχει???

Το μόνο καλό στην καθυστέρηση που έχει ο Κωτσόβολος είναι οτι τώρα που είναι γνωστό το πρόβλημα, ελπίζω το quality control της Samsung να μην αφήσει συσκευές να βγουν στην αγορά με αυτό το πρόβλημα ( εφόσον οφείλετε σε hardware , πιθανή κακής ποιότητας παρτίδα στο digitizer) οπότε οι συσκευές που θα παραλάβουμε μέσω του Κωτσόβουλου να είναι καινούργια παρτίδας χωρίς το πρόβλημα.

https://www.sammyfans.com/2020/10/21/screen-touch-issue-fix-software-update-starts-releasing-for-galaxy-s20-fe/

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το παρακατω update:

 

https://doc.samsungmobile.com/SM-G781B/EUR/doc.html

Είναι το update που υποτίθεται διορθώνει το πρόβλημα με το touch στην οθόνη .

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να το τσιμπήσω, αλλά αφενός περιμένω μήπως και βγει καμιά προσφορά και απο την άλλη με κρατάει και αυτό το θέμα με το touch που προέκυψε. Επίσης, Η 6αρα RAM είναι αρκετή; Και ρωτάω με προοπτική στο μέλλον αν π.χ. σε 1 χρόνο απο τώρα με τυχόν updates κλπ θα βλέπουμε lag κ.λπ. Επίσης ξέρουμε αν θα ερθει Ελλάδα η έκδοση 8/256; Για το 5G πάντα
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το παρακατω update:

 

https://doc.samsungmobile.com/SM-G781B/EUR/doc.html

 

Είναι το update που υποτίθεται διορθώνει το πρόβλημα με το touch στην οθόνη .

 

Καλά νεα! για να δούμε θα δοθει τελική λύση στο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το παρακατω update:

 

 

 

https://doc.samsungmobile.com/SM-G781B/EUR/doc.html

Κι εγώ το πήρα. Αλλά δεν είναι αυτό που διορθώνει το θέμα της οθόνης όπως αναφέρει ένας φίλος εδώ. Θα το διορθώνει απ' ότι λένε το G781NKSU1ATJ5. Πάντως εγώ δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποιο πρόβλημα στο touch μέχρι στιγμής.

 

Στο τρέχον update φαίνεται ότι κάποιοι αντιλήφθηκαν το θέμα.

 

 

Πάμε στα περί μπαταρίας:

 

Για μια ολοκληρωμένη φόρτιση χρειάζεται με τον φορτιστή της συσκευασίας 1.30 ώρα. Ως μονοκαρτο, με data/wifi/bt on, μου κράτησε 1.5 μέρα με sot 6.30 ώρες. Η οθόνη στα 120hz. Χρήση για browsing, τηλέφωνο, WhatsApp, YouTube.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μια ολοκληρωμένη φόρτιση χρειάζεται με τον φορτιστή της συσκευασίας 1.30 ώρα. Ως μονοκαρτο, με data/wifi/bt on, μου κράτησε 1.5 μέρα με sot 6.30 ώρες. Η οθόνη στα 120hz. Χρήση για browsing, τηλέφωνο, WhatsApp, YouTube.

 

Το περιμένω από Κοτσώ...... Τα νούμερα αυτά είναι για το 5G; Ούτως ή άλλως δεν παίζονται !!!!!!!!!!!!!

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω από Κοτσώ...... Τα νούμερα αυτά είναι για το 5G; Ούτως ή άλλως δεν παίζονται !!!!!!!!!!!!!

 

Αν έχεις κανένα νεο απο Κωτσόβολο κάνε share , περιμένω και εγω απο εκει και δεν εχουν ιδεα πότε θα παραλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κανένα νεο απο Κωτσόβολο κάνε share , περιμένω και εγω απο εκει και δεν εχουν ιδεα πότε θα παραλάβουν.

Ημερομηνία και ώρα καταχώρησης παραγγελίας

14/10/2020 12:57

 

Eκτιμώμενη ημερομηνία έναρξης αποστολής : 26/10/2020

Για να δούμε......

 

Screenshot-20201023-163538-Chrome.jpg

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία και ώρα καταχώρησης παραγγελίας

14/10/2020 12:57

 

Eκτιμώμενη ημερομηνία έναρξης αποστολής : 26/10/2020

Για να δούμε......

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν το έιχα παρατηρήσει τηλέφωνο τους είχα πάρει και δεν είχαν ιδέα.... Και στο δικό μου λογαριασμό ίδια ημερομηνία (26/10) έχουν για να δούμε θα το τηρήσουν...

 

24-10-2020-11-36-50.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν το έιχα παρατηρήσει τηλέφωνο τους είχα πάρει και δεν είχαν ιδέα.... Και στο δικό μου λογαριασμό ίδια ημερομηνία (26/10) έχουν για να δούμε θα το τηρήσουν...

 

Όταν το παράγγειλα (όπως όλοι μας 14/10), είχα πάρει τηλέφωνο και μου είπαν πως θα παραδοθεί τέλος Οκτωβρίου. Οπότε λογικά η 26/10 που έχετε είναι μια καλή ημερομηνία. Σε εμένα δεν δείχνει την εξέλιξη όπως σε εσάς....

Μόλις σήμερα, με sms θα θέλανε να με ενημερώσουνε ότι η παραγγελία μου θα καθυστερήσει λόγω αναβολής παραλαβής από τον προμηθευτή. μπλα μπλα μπλα ευχαριστούμε για την κατανόηση.....

2 σημεία που ίσως έχουν σημασία. 1ον την παραγγελία την έβαλα γύρω στις 3 το μεσημέρι (αν παίζει ρόλο η σειρά προτεραιότητας) και 2ον την έχω βάλει αντικαταβολή (για να μη δεσμεύω χρήματα και γιατί δεν ήμουν πολύ σίγουρος εκείνη τη μέρα) και παράδοση σε κατάστημα, όποτε δεν ξέρω αν ο Κοτσώ θα δώσει προτεραιότητα στα ήδη εξοφλημένα.....

 

Περιμένουμε.....

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άπειρα tests στο internet μεταξυ S20+ (snapdragon) vs S20+ (exynos) και η διαφορα είναι απο 50% εώς 75% SOT ανάλογα την χρήση.

 

Υπερ ποιου σε ποιον τομεα ?

 

Μπαταρια ή επιδοσεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...