Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι το παραλάβετε γράψτε εντυπώσεις,ιδίως σε ότι έχει να κάνει με κάμερα...

 

Για ωα δούμε πότε θα παραδώσει η Samsung τα 5G στα καταστήματα....

Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες μέρες θα παραγγείλω το S20 FE 4g στο navy blue από Vodafone.Θα γράψω εντυπώσεις και εγώ καθώς στο YouTube λένε ότι ο 990 έχει βελτιωμένη ισχύει και διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με τα S20/Note 20.
Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες μέρες θα παραγγείλω το S20 FE 4g στο navy blue από Vodafone.Θα γράψω εντυπώσεις και εγώ καθώς στο YouTube λένε ότι ο 990 έχει βελτιωμένη ισχύει και διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με τα S20/Note 20.

 

Μάλλον απίθανο... Προφανώς φοβούνται ότι τα 4g θα πάνε ακλαφτα με τον Exynos οπότε κάπως πρέπει να σωθεί η παρτίδα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απίθανο... Προφανώς φοβούνται ότι τα 4g θα πάνε ακλαφτα με τον Exynos οπότε κάπως πρέπει να σωθεί η παρτίδα...

 

+1

To αμερικάνικο S20+ (snapdragon) με το ευρωπαικό S20+ (exynos) έχει διπλάσιο SOT απο το ευρωπαικό!

Πόσο να το έχουν βελτιώσει στο FE? (5,10 , 15% , 20%(που δεν νομίζω)) πάλι μακρύα είναι απο τον snapdragon...

Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες μέρες θα παραγγείλω το S20 FE 4g στο navy blue από Vodafone.Θα γράψω εντυπώσεις και εγώ καθώς στο YouTube λένε ότι ο 990 έχει βελτιωμένη ισχύει και διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με τα S20/Note 20.

 

Δεν ισχυει σε καμια περιπτωση αυτό...

Πουθενα σε κανενα site δεν αναφερεται αυτο.

Αλλιως θα τον ελεγαν 990+ η 990Se η δεν ξερω κ γω πως .... Τουλάχιστον στην Γερμανια κ στην Αμερικη δεν εχει αναφερθει πουθενα αυτό και σε κανενα forum.. Ουτε σε επισημες παρουσιασεις της Samsung .

Τωρα οσα αφορα την μπαταρία, ισως αν κ δεν το πιστεύω. Ισως το λογισμικο του ειναι ελαφρυτερο, ισως δεν εχει τοσα features κ δεν εχει τοση καταναλωση.... Ισως. Αυτο σιγουρα θα φανεί σε καμια 20 μερες... Να το δουλεψει ο κοσμος !

Edited by HSP
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ελληνικό συγκριτικό review για τις δύο εκδόσεις, με δεδομένα επιδόσεων, κατανάλωσης μπαταρίας και επιπέδων θερμοκρασίας. Δεν ξέρω αν το έχετε δει:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω πλεον, προερχομενος απο poco f2 pro.

Το ξερω οτι ακομα δεν εχουν πολλοι αποκτησει την συσκευη, αλλα απο θηκες και τζαμακια που κοιταμε?

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω πλεον, προερχομενος απο poco f2 pro.

Το ξερω οτι ακομα δεν εχουν πολλοι αποκτησει την συσκευη, αλλα απο θηκες και τζαμακια που κοιταμε?

AliExpress ...

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ από public, όλα καλά μέχρι στιγμής, θα επανέλθω σύντομα για σχόλια στη μπαταρία και στην κάμερα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να "κλείνει" η οθόνη χωρίς να πατάμε το power button? Έχει double tap για να ξυπνάει η οθόνη και θα με βόλευε αν υπάρχει κάτι που να την κλείνω χωρίς να πατάω το πλαϊνό πλήκτρο.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ από public, όλα καλά μέχρι στιγμής, θα επανέλθω σύντομα για σχόλια στη μπαταρία και στην κάμερα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να "κλείνει" η οθόνη χωρίς να πατάμε το power button? Έχει double tap για να ξυπνάει η οθόνη και θα με βόλευε αν υπάρχει κάτι που να την κλείνω χωρίς να πατάω το πλαϊνό πλήκτρο.

 

Σε ολα τα samsung που πηρα φιλε μου περασα αυτην τη εφαρμογη για να κλεινω την οθονη πολυ βολικη.Μπορεις να κανεις και αλλες ρυθμισεις αλλα εγω την εχω να κλεινει μονο η οθονη σερνοντας το δαχτυλο απο αριστερα και προς την οθονη θα το καταλαβεις.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsung.android.sidegesturepad

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα samsung που πηρα φιλε μου περασα αυτην τη εφαρμογη για να κλεινω την οθονη πολυ βολικη.Μπορεις να κανεις και αλλες ρυθμισεις αλλα εγω την εχω να κλεινει μονο η οθονη σερνοντας το δαχτυλο απο αριστερα και προς την οθονη θα το καταλαβεις.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsung.android.sidegesturepad

Την δοκίμασα μόλις και όντως βολεύει, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Με γεια παιδιά, να τις χαρείτε τις συσκευές! Για τις κάμερες περιμένουμε εντυπώσεις, αν έχουν κάτι auto focus θεματάκια που διαβάζαμε στα S20 κτλ. Επίσης στις επιλογές βίντεο απ' όσο είδα λίγο που το περιεργάστηκα σε κάποιο κατάστημα όταν πας σε 60fps απενεργοποιείται η επιλογή tracking auto focus, δηλ. να μπορείς να έχεις εστιασμένα κινούμενα αντικείμενα. Λογικό βέβαια αφού και στα υπόλοιπα S20 παίζει έτσι. Αν θέλετε δείτε στην πράξη πόσο ενοχλεί αυτό γιατί σε άλλα κινητά (π.χ. Mate 10 Pro που το έχω δουλέψει αρκετά) ήταν το βασικό πρόβλημα που είχε το βίντεο. Λίγο να κινηθεί αυτός που τραβάς και βγαίνει εκτός εστίασης! Πολύ εκνευριστικό και χαλάει όλη την εγγραφή. Πρέπει να πηγαίνεις να κάνεις manual focus κάθε λίγο που δεν είναι λύση...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο snap865 τα αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω σε σχέση με τον exynos990;;; για το 5G δεν το συζητάω, ακόμα είναι άχρηστο στην Ελλάδα...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω πλεον, προερχομενος απο poco f2 pro.

Το ξερω οτι ακομα δεν εχουν πολλοι αποκτησει την συσκευη, αλλα απο θηκες και τζαμακια που κοιταμε?

 

Εγώ παράγγειλα την Spigen Ultra Hybrid (έχει και κουπόνι 2 ευρω)

https://www.amazon.de/-/en/Compatible-Transparent-Silicone-Crystal-ACS01848-UH-Clear/dp/B08C99QF8Y/ref=sr_1_5?dchild=1&keywords=samsung+s20+fe+h%C3%BClle+spigen&qid=1603050718&sr=8-5

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήση στους κατόχους....

Το refresh rate αλλαζει απο 120 σε 60hz η ειναι μονιμο ?

Οι καμερες τι λενε ?? Αγορασα τον Αύγουστο τo s10 lite ... Αψογο σε ολα αλλα με χαλαει οτι δεν εχει 2πλα ηχεια στερεοφωνικα κ αδιαβροχοποιηση.....

Κατα τα αλλα... το sd 855 αψογος κ βαραω τρελα SOT σε συγκριση πχ με το s9+ που είχα πριν ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την έχεις παραλάβει; πόσες μέρες κάνει να έρθει Ελλάδα;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την έχεις παραλάβει; πόσες μέρες κάνει να έρθει Ελλάδα;

 

Όχι ακόμα αλλά έχει αποσταλλεί , και την περιμένω, εξάλλου δεν έχω το κινητό στο χέρι περιμένω απο τον Κωτσόβολο να παράλαβει.......αμην και πότε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα αλλά έχει αποσταλλεί , και την περιμένω, εξάλλου δεν έχω το κινητό στο χέρι περιμένω απο τον Κωτσόβολο να παράλαβει.......αμην και πότε.

Και αν δεν παραλάβει ο κωτσος;;; εγώ περιμένω από δαύτους ένα one plus nord από 2/9!!!

Ευτυχώς δηλαδή γιατί το κινητό έβγαλε σοβαρό πρόβλημα σε software κια επομένως αν έρθει ποτέ δεν πρόκειται να παραλάβω...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν παραλάβει ο κωτσος;;; εγώ περιμένω από δαύτους ένα one plus nord από 2/9!!!

Ευτυχώς δηλαδή γιατί το κινητό έβγαλε σοβαρό πρόβλημα σε software κια επομένως αν έρθει ποτέ δεν πρόκειται να παραλάβω...

 

Αντί πρόβλημα είναι software θα φτιαχτεί...Μιλάς για τις εοαναφορες σε εργοστασιακές ρυθμίσεις...Όντως πολύ περίεργο,και μάλιστα να γίνει στην 1+ που το Oxygen είναι από τις καλύτερες εκδόσεις του Android...

Link to comment
Share on other sites

Κλείνει από μόνη της η συσκευή (Nord) στα καλά καθούμενα...

 

Ναι το έχω διαβάσει και μου κάνει εντύπωση για 1+ συσκευή...

Τέλος πάντων ας επιστρέψουμε στο FE περιμένω εντυπώσεις από τους κατόχους...Και κανένα συγκριτικό σε σχέση με προηγούμενες συσκευές θα ήταν κατατοπιστικό...

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος S20 fe 5G από το Σαββατοκύριακο, δύο λόγια για τις πρώτες εντυπώσεις.

 

Πρώτα απ όλα ξεκινώντας από το μέγεθος, καταφέρνει να κρύβει καλά το βάρος του, σε σχέση με το Redmi note 9 pro ή poco f2 pro πχ. Ειναι λίγο πιο βαρύ απ το προηγούμενό μου, αλλά δεν μου άφησε αυτή την αρνητική εντύπωση του βάρους που ένιωσα στα xiaomi.

 

Οθόνη: Amoled, πολύ fluid, τα 120Hz κάνουν το σκρολλάρισμα πολύ ωραία εμπειρία, δεν βρίσκω το λόγο να το χρησιμοποιήσω στα 60hz (υπάρχει η δυνατότητα, μιας και κάποιος το ρώτησε παραπάνω)

 

Μπαταρία: Προερχόμενος από Oneplus 3, εννοείται το χάος, και από τη στιγμή που βγάζει υπερ άνετα τη μέρα, για μένα ειναι άψογα. Για τη πλήρη φόρτιση της χρειάζεται πάνω από μία ωρα με το φορτιστή της συσκευασίας, θα ήθελα να είχαν συμπεριλάβει τον 25w και όχι τον 15άρι στη συσκευασία. Ενδιάμεση φόρτιση δεν πρόλαβα να κάνω, κάτι μου λέει ότι για τις ενδιάμεσες θα είναι ιδανικός ο 25w.

 

Λειτουργικό: Είχα χρονια να πάω σε samsung (από εποχές S3), οπότε η σύγκριση μου πάλι θα είναι με το oxygenOS. Φαίνεται λοιπόν πολύ Smooth, ταχύτατο παντού, δεν έχει αποτρεπτικό bloatware για να γίνει λόγος απόρριψης. Αν θα έχει και 3 χρόνια υποστήριξη από την Samsung, προσωπικά θα είμαι φουλ ευχαριστημένος.

 

Κάμερες: Δυστύχως από ιδία εμπειρία δε μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλες συσκευές φετινές ή περσινές, θα προσπαθήσω όμως κάποια στιγμή να τραβήξω συγκριτικές φώτο με iphone 11 pro maχ ή/και με περσινά μοντέλα. Πάντως δείχνουν πολύ ζωντανά τα χρώματα και ειναι καθαρές ακόμα και σε ψιλοσκοτεινά περιβάλλοντα. Για να κρίνετε οι ίδιοι, θα βγάλω φώτος και θα τις ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία.

 

Αυτά τα λίγα σε γενικές γραμμές, ότι συγκεκριμένο θέλετε με ρωτάτε:O

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...