Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ελπιζω να υπαρχει τροπος στον firefox

να μην παιζουν τα gif συνεχεια, η να μην εμφανιζονται καθολου..

δεν εννοω να παταμε συνεχεα το esc..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπλε οθόνη; Δηλαδή πώς είναι; Γράφει κάτι συγκεκριμένο ή είναι απλά μπλε με αυτό το πραγματάκι που γυρίζει στη μέση κάτω; Δεν σού έβγαλε κάποιο μήνυμα σφάλματος, έτσι;

 

Μπορείς να ξεκινήσεις κρατώντας πατημένα τα Command + V (τα αφήνεις μόλις βγει η μαύρη οθόνη με τα γράμματα) για να δεις αν κάπου εμφανίζει κάποιο σφάλμα, κάποιο conflict.

 

Μερικές (ελάχιστες είναι η αλήθεια) φορές μετά από κάποιο update είναι πιθανόν να εμφανιστεί σε μια κατάσταση εκκίνησης, να «κολλήσει» εκεί και έπειτα να επανεκκινήσει μόνο του μετά από λίγο. Δεν ξέρω αν είναι λογικό ή καλό, πάντως συμβαίνει.

 

Προτίμησε να βρεις από το site της Apple (support) τo combo update για το 10.4.10 και να του κάνεις μια εγκατάσταση ακόμα κι αν είσαι ήδη στο 10.4.10.

 

Μπορείς να διαβάσεις και κάποια βήματα στα ελληνικά που ίσως να μην έχεις ακολουθήσει ως τώρα.

 

Καλή τύχη!

 

Thanks αλλα το προβλημα το εχω λυσει γιαυτο και εγραψα οτι ολα πηγανε μια χαρα..:O

 

Αλλα στο ερωτημα σου για την μπλε οθωνη δεν εκανε τιποτα ειχε μονο μπλε οθωνη ουτε καν μηνυμα τελικα κατεβασα απο την apple to 10.4.10 και ολα μια χαρα εκανα και ολες της αναβαθμισεις..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Διέρρευσε ήδη η final version του Leopard στα τορεντάδικα :D

 

http://www.rlslog.net/apple-mac-osx-leopard-v105-iso-osx/

Link to comment
Share on other sites

εμεις που το πηραμε μεσα του Σεμπεβρη δηλαδη ******...:mad:

Anw τι πρεπει να προσεξω κατα την εγκατασταση του final version του Leopard;

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Έχει καιρό που θέλω να αγοράσω Μακ αλλά περίμενα την λεοπάρδαλη... Η λεοπάρδαλη έχει φθάσει και τώρα σκεύτομαι κατα πόσο είναι καλή κίνηση να αγοράσω ένα τώρα ή κατά πόσο να περιμένω μέχρι τα χριστούγεννα όπου και ότι δήποτε προβήματα θα έχουν λυθεί.

Την συμβουλή σας.....

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι οι 20ρες οθόνες ιμακ έχουνε προβλήματα.. στέκει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καιρό που θέλω να αγοράσω Μακ αλλά περίμενα την λεοπάρδαλη... Η λεοπάρδαλη έχει φθάσει και τώρα σκεύτομαι κατα πόσο είναι καλή κίνηση να αγοράσω ένα τώρα ή κατά πόσο να περιμένω μέχρι τα χριστούγεννα όπου και ότι δήποτε προβήματα θα έχουν λυθεί.

Την συμβουλή σας.....

 

Εαν αγοράσεις ΤΩΡΑ Mac, το πιθανότερο είναι ότι θα το πάρεις με OS X Tiger, και θα δικαιούσαι το DVD του Leopard με €10 μέχρι το Δεκέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, άρα αυτό που μου λες, βασικά είναι να περιμένω μέχρι τα χριστούγεννα...

 

Όχι, πουθενά δε σου έγραψα να περιμένεις μέχρι τα Χριστούγεννα. :blink:

Εαν αγοράσεις ΤΩΡΑ Mac, το πιθανότερο είναι ότι θα το πάρεις με OS X Tiger, και θα δικαιούσαι το DVD του Leopard με €10, εαν η αγορά γίνει μέχρι 15/12.

Link to comment
Share on other sites

Και αν το αγοράσεις από αμερική, από AppleStore, από τώρα και μετά, θα έχει το leopard.
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το Leopard έχω να πω. Ακόμα και το iBook μου το G4 πάει καλύτερα από πριν (ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται :))

 

BTW, έχει επιλογή για να θεωρεί ως δεξί click το πάτημα με δύο δάχτυλα στο trackpad, ακόμα και για τα παλιά φορητά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stereo μας αναψες φωτιες περιμενω και εγω την τεταρτη να τα βαλω και αφου λες οτι πάει καλύτερα το ibook τοτε το book pro τι θα κανει??:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι κάνει στο iMac με Core Duo (όχι 2 Duo). Πάει σαφώς το ίδιο γρήγορα με πριν, αν όχι περισσότερο. Σίγουρα είναι πιο άνετο σαν συνολική εμπειρία και αν και οι διαφορές δεν είναι εμφανείς με την πρώτη, όσο περισσότερο το χρησιμοποιείς τόσο περισσότερο τις βλέπεις.

 

Η ιδέα που μου έχει αφήσει είναι η εξής: με κάποιες εξαιρέσεις, δεν έχει κάτι που θα δείς και θα πεις "ααααααα", μοιάζει όμως σα να το έπιασαν όλο και να το ξεσκόνισαν πολύ καλά. Και αυτό το βλέπεις από τα μεγαλύτερα (πως συνδέεσαι πλέον για παράδειγμα σε άλλα μηχανήματα) μέχρι τις μικρολεπτομέρειες (τα επεξηγηματικά κείμενα που εμφανίζονται εδώ κι εκεί).

Link to comment
Share on other sites

kapio kalo kai fthino tv tuner gia mac exete na protinete?

 

Για τι Mac μιλάμε; Έχει USB2.0;

Ψάχνεις για DVB-T + Αναλογικό (hybrid) tv tuner;

Φθηνό δε θα βρείς. Υπολόγιζε 100-150€.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα,

που να βρει ολες τις εκδοσεις των προγραμματων που εχω;;

 

αν δεν υπαρχει αυτο..

μηπως υπαρχει καποιο που να εχει σε βαση ολα τα προγραμματα, για να γραψω τις εκδοσεις, σε αυτα που εχω φυσικα..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για τι Mac μιλάμε; Έχει USB2.0;

Ψάχνεις για DVB-T + Αναλογικό (hybrid) tv tuner;

Φθηνό δε θα βρείς. Υπολόγιζε 100-150�.

 

panta gia mac milame!

thelw analogiko tuner,kai nai fisika kai exei usb

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η λεοπαρδάλω σπέρνει!!!!!!!!!!!!!!

Έχουν συμπληρώσει το μεγαλύτερο μέρος των ατελειών (ελλείψεων) που είχε το 10.4 και το λειτουργικό πραγματικά είναι καταπληκτικό.

  • stereo δεν είναι η ιδέα σου, ειναι πολύ καλύτερο σε ταχύτητα.
  • Το spotlight είναι πολύ βελτιωμένο, δεν χρειάζομαι πια το quicksilver (αν και μου αρέσει το σηματάκι που βγάζει όταν ξεκινά)
  • H απόκριση του συστήματος είναι εξαιρετική
  • Το time machine είναι κορυφή
  • το mail επιτέλους έχει notes, to do list
  • το μόνο που δεν μου έπαιζε είναι το inquisitor (σαφάρι) αλλά είδα ότι έβγαλαν update και τώρα παίζει και αυτό. Όσοι ανησυχήτε για parallels παίζει.
  • To cover flow είναι ΦΟΒΕΡΟ. Βλέπεις τα πάντα σε preview χωρίς να ανοίξει το αρχείο. Γυρνάς τις σελίδες στο pdf, παίζει βίντεο σε preview. Και όλα αυτά στιγμιαία, χωρίς κολλήματα.

Όταν πέρασα το update για το keychain στο πρώτο reboot μου έκανε κάτι κουλά το πληκτρολόγιο. Για να γράψεις με μικρά γράμματα έπρεπε να είναι πατημένο το caps lock και για να γράψεις γενικά το num lock! Έκανα reboot και έστρωσε.

Πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του μέχρι σέντσι. Αν και το κατέβασα, το παράγγειλα ήδη για να το έχω.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι activation δεν θέλει ε? :confused:

 

το κατεβάζεις και παίζει κανονικά? ρωτάει φίλος με mac book.

 

Υ.Γ. το ζήτημα με τις μπλε οθόνες που προέκυψε λύθηκε? είναι αρκετά σταθερό για μετάβαση από τα 10.4->10.5?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλει activation. Registration κάνει κατά την εγκατάσταση βέβαια αλλά δεν θα σου πει ότι το έχεις ήδη εγκαταστήσει άλλες 45 φορές.

 

Οι μπλε οθόνες εμφανίζονταν αν υπήρχε έστω και ένα third party haxie στο σύστημα. Ιδιαίτερα το Application Enhancer της Unsanity. Αν το βγάλει πριν την εγκατάσταση δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια το αγοράζει 129 ευρώ (το έχει φέρει η ΡΕΙΝ?) και το βάνει και στο mac book αλλά και στο mini?

 

το "κατέβασμα" από το ιντερνετ είναι άχρηστο δλδ?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...