Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ, μπήκε το build 527. Γενικά καλά, τρώει βέβαια καμιά φορά και τα κολλήματά του, αναμενόμενο. Αλλά αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν δουλεύει το Spotlight. Πάω και πατάρω τον μεγενθυντικό φακό, και δεν ανοίγει το πλαίσιο που γράφεις το keyword. Μόλις κάνω κλικ κάπου αλλού στην οθόνη, εμφανίζεται στιγμιαία το πλαίσιο και εξαφανίζεται τάχιστα.

Σε σας δουλεύει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

baudtec c802 usb adsl modem

θα δουλεψει?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε βάλει τα τελευταία 2 seeds του Leopard, κατεβάστε update

Επανήλθα, ευτυχώς σε 2 ωρίτσες ήμουν back n running. Θα δοκιμάσω τώρα ΜΟΝΟ boot από εξωτερικό δίσκο, δεν την ξαναπατάω...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται...

Τροπος για να συγχρονισω το macbook pro με ΗΤC P3300 με wm6 υπαρχει;Το μονο που βρηκα ειναι το missing sync, το οποιο απ'οτι καταλαβα δεν δουλευει με το δικο μου.

Επισης free software για να κατεβαζω και μετα να βλεπω Youtube files υπαρχει;Βρηκα ενα αλλα δεν ειναι free.

Επισης ψαχνω ενα καλο Messenger(για msn) που να υποστηριζει βιντεοκληση, και offline συνομιλια...ο msn messenger for mac, ειναι πολυ μετριος.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει drivers για mac όχι, αλλά με €36,50 παίρνεις το ethernet Speedtouch 530v6/6 από ΟΤΕ ;)

αυτο δουλευει σε ibook g3?

νομιζω εχει καρτα 10/100

τι σημαινει αυτο?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

...Επισης free software για να κατεβαζω και μετα να βλεπω Youtube files υπαρχει;Βρηκα ενα αλλα δεν ειναι free.

 

1) Πηγαίνουμε στην σελίδα του YouTube που δείχνει το βιντεάκι που θέλουμε να κατεβάσουμε.

 

2) Πατάμε Command (μήλο) + Option (alt) +A

 

3) Στο παράθυρο διαλόγου που θα ανοίξει αναζητούμε το link του YouTube που έχει μέγεθος μετρήσιμο σε Μb (όλα τα υπόλοιπα στην λίστα θα είναι σε Kb)

 

4) Κάνουμε διπλό κλικ πάνω του για να το κατεβάσουμε στο γραφείο μας (desktop, για όσους δεν έχουν περάσει το hello-macos)

 

5) Αλλάζουμε το όνομα του αρχείου προσθέτοντας το έκθεμα .flv

 

6) Το ανοίγουμε με το QuickTime εφόσον έχουμε κατεβάσει το Perian, ή με το VLC.

 

Απολαύστε υπεύθυνα. :)

 

 

Επισης ψαχνω ενα καλο Messenger(για msn) που να υποστηριζει βιντεοκληση, και offline συνομιλια...ο msn messenger for mac, ειναι πολυ μετριος.

 

Skype, ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόγραμμα (δωρεάν αν υπάρχει) για να διαχειρίζομαι συμπιεσμένα αρχεία zip, rar κλπ.?

Το stuffit expander ούτε να το δώ δεν θέλω

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Για zip υπάρχει ενσωματωμένη η υποστήριξη στο λειτουργικό.

 

Εγώ για rar χρησιμοποιώ το UnrarX αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται...

 

Επισης free software για να κατεβαζω και μετα να βλεπω Youtube files υπαρχει;Βρηκα ενα αλλα δεν ειναι free.

Επισης ψαχνω ενα καλο Messenger(για msn) που να υποστηριζει βιντεοκληση, και offline συνομιλια...ο msn messenger for mac, ειναι πολυ μετριος.

yparxoyn add ons toy firefox gia na katevazeis ta flv. videodownloader, media pirate kai to fast video download. tha ta vreis sth selida toy firefox. gia messenger to mercury messenger.:)

Link to comment
Share on other sites

Επισης free software για να κατεβαζω και μετα να βλεπω Youtube files υπαρχει;Βρηκα ενα αλλα δεν ειναι free.

Δε χρειάζεσαι software. Υπάρχει το keepvid.com στο οποίο περνάς το link του βίντεο στο youtube, και σου επιστρέφει ένα link για να το κατεβάσεις σε αρχείο flv (παίζει με τον wimpy) ή avi.

Επισης ψαχνω ενα καλο Messenger(για msn) που να υποστηριζει βιντεοκληση, και offline συνομιλια...ο msn messenger for mac, ειναι πολυ μετριος.

Skype και πάλι skype.

Ένα πρόγραμμα (δωρεάν αν υπάρχει) για να διαχειρίζομαι συμπιεσμένα αρχεία zip, rar κλπ.?

Το stuffit expander ούτε να το δώ δεν θέλω

Για rar χρησιμοποιώ το SimpyRAR. Δεν ξέρω αν ανοίγει zip, ίσως να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

tora ena kalo gia na metatrepoyme ta flv gia itunes kai gia allh xrish;) einai to FLV2iTunes free to kanei kai ta vazei aytomata sto itunes apla akoympas ta flv sto prog oxi ena ena ola mazi.:)
Link to comment
Share on other sites

τωρα το οφφις 2004

πως θα το βγαλω;..

ξηλωνω τι και απο που;..

gia des edo tora to vrika

http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=25399

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει drivers για mac όχι, αλλά με €36,50 παίρνεις το ethernet Speedtouch 530v6/6 από ΟΤΕ ;)

 

αυτο δουλευει σε ibook g3?

νομιζω εχει καρτα 10/100

τι σημαινει αυτο?..

 

Δουλεύει με οποιοδήποτε υπολογιστή έχει κάρτα δικτύου (ethernet), ασχέτως λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόγραμμα (δωρεάν αν υπάρχει) για να διαχειρίζομαι συμπιεσμένα αρχεία zip, rar κλπ.?

Το stuffit expander ούτε να το δώ δεν θέλω

 

Εγω χρησιμοποιω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks σε ολους.

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει με τον συγχρονισμο macbook και HTC P3300 (το missing sync δεν μου δουλευει) θα του ειμαι ευγνωμων!

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Thanks σε ολους.

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει με τον συγχρονισμο macbook και HTC P3300 (το missing sync δεν μου δουλευει) θα του ειμαι ευγνωμων!

 

Εδώ έπεσες στα δύσκολα. Ο συγχρονισμός Mac με συσκευές windows mobile είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία και το συνειδητοποίησα όταν αγόρασα το MacBook Pro μου και ξαφνικά έχασα την δυνατότητα να συγχρονίζω σωστά το MIO A701. Το missing sync συγχρονίζει επαφές, αλλά όχι προγράμματα όπως το SPB Weather κλπ., γιαυτό και δεν το αγόρασα ποτέ.

 

Πίκρα.

Link to comment
Share on other sites

σε μενα το

missing sync 6 για palm

δεν ''δουλευει''..

(στειλτε κανενα pm..)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόγραμμα για sharing οθόνης over LAN υπάρχει;

Δε θέλω λύσεις τύπου remote desktop, αλλά κάτι για να στέλνω εικόνα σε εξωτερική οθόνη χωρίς να τη συνδέω στο VGA output του laptop.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δουλέυει (το missing sync) ως πρόγραμμα, ή δεν σου κάνει συγχρονισμό?

 

Οχι, ανοιγει κανονικα απλα δεν βρισκει το ppc με κανενα τροπο, και ας λεει οτι υποστηριζει wm6 συσκευες και οτι εχω το τελευταιο update.

 

Προς το παρων, θελω να βάλω μονο επαφες...με τα προγραμματα τα βολευω καπως.

 

Υπαρχει καποιος (αλλος) τροπος να βαλω τις επαφες μου απο το adress book στο ppc. Δοκιμασα και με export σε Vcard αλλα το ppc δεν τα κανει save...:worry:

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Εγω την συνδεση του ppc την ελυσα με το parallels στο Mac Book Pro και ηρεμησα αφου τα εβαλα που τα εβαλα τα xp ετσι για να ειπαρχουν καπου στο βαθος οποτε θελω να κανω δουλεια με το ppc τσουπ παμε μια βολτα στο διπλα desktop και ετοιμο!!!

 

Kαι μετα απο 15 μερες υπομονης ηρθε το ολοκαινουριο Mac Mini μου με το τρομερο αλουμινενιο πληκτρολογιο μιλαμε τα κουμπια του ειναι τελεια και τρομερα βολικα περασα με Boot Camp ξανα τα παλιο xp και ολα δουλευουν μια χαρα.

Ολα ειναι στο χερι μου οπως λεει και ενα γνωστο Tvc...:p:p

 

Kαι οποιος εχει 2 MAC διπλα διπλα ειπαρχει λυση να τα χειριζεσε και τα δυο με ενα mouse και ενα πληκτρολογιο και κανεις τους να απορουν περνας απο το ενα στο αλλο...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτο ελειπε το ξερω απλα αν δεν κανω κανω λαθος ειναι λιγο πολυπλοκο με αυτο που ειναι μονο για Mac.

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...