Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή οι beta εκδόσεις κυκλοφορούν στον θείο, αξίζει να βάλουμε και μεις ή είναι τίγκα στα προβλήματα?

Θέλω να σου πω πως κάνει σαν λειτουργικό, ή θα ξαναπεράσω το 10.4 στο άψε σβήσε?

 

Αξίζει, ναι, αλλά υπάρχουν προγράμματα που δεν θα παίζουν με το 10.5. Προς το παρόν διαπίστωσα ότι παίζουν

Parallels

VMWare

iLife 08

Toast 8.0.1

Opera 9

VLC

DivX

Είναι αρκετά πιο γρήγορο από το 10.4!

 

EDIT

H apple έδωσε έναν αριθμό από firmware updates για τα iMac, Mac Pro, MacBook, MacBook Pro και Xserve. Η αναβαθμίσεις περιλαμβάνουν διάφορες διορθώσεις συμπεριλαμβάνοντας:

 

-Βελτιωμένη απόδοση και σταθερότητα για Intel Core 2 Duo Processors (iMac, MacBook, MacBook Pro)

-Βελτιωμένη απόδοση και σταθερότητα για Dual-Core Intel Xeon Procesors (Xserve)

-Διορθώνει προβλήματα που σχετίζονται με το Boot Camp (iMac, Mac Pro, MacBook, MacBook Pro)

-Διορθώνει προβλήματα με τον ανεμιστήρα του Mac Pro.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Disaster!!!!

Δοκίμασα να εγκαταστήσω την 9a559 σε 2 μακ, ένα coreduo και ένα core2duo. Στο πρώτο έπαιξε κανονικότατα, χωρίς ασυμβατότητες.

Στον δεύτερο που ήταν και δικός μου, ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, crashare με όποιο τρόπο, upgrade, archive and install, clean install, από USB, Firewire, DVD. Τίποτα.

 

Στο πρώτο mac, αυτό που δούλεψε, το λειτουργικό είναι πλήρες, τα πάντα παίζουν άψογα από κύρια προγράμματα εκτός από το inquisitor για το Safari, όπως και ένα πρόγραμμα γενεθλίων. Η ταχύτητα είναι βελτιωμένη και έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στα πράγματα που έλειπαν από το OS X και μας την έσπαγαν.

Δίκτυο, εκτυπωτές, δικτυακοί δίσκοι, spotlight κλπ. μεγάλη βελτίωση στην ταχύτητα. Πραγματικά πολύ καλή δουλειά.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Disaster!!!!

Δοκίμασα να εγκαταστήσω την 9a559 σε 2 μακ, ένα coreduo και ένα core2duo. Στο πρώτο έπαιξε κανονικότατα, χωρίς ασυμβατότητες.

Στον δεύτερο που ήταν και δικός μου, ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, crashare με όποιο τρόπο, upgrade, archive and install, clean install, από USB, Firewire, DVD. Τίποτα.

 

Στο πρώτο mac, αυτό που δούλεψε, το λειτουργικό είναι πλήρες, τα πάντα παίζουν άψογα από κύρια προγράμματα εκτός από το inquisitor για το Safari, όπως και ένα πρόγραμμα γενεθλίων. Η ταχύτητα είναι βελτιωμένη και έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στα πράγματα που έλειπαν από το OS X και μας την έσπαγαν.

Δίκτυο, εκτυπωτές, δικτυακοί δίσκοι, spotlight κλπ. μεγάλη βελτίωση στην ταχύτητα. Πραγματικά πολύ καλή δουλειά.

Σε εξωτερικό σκληρό μπαίνει φαντάζομαι, ε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε εξωτερικό το δοκίμασα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
Link to comment
Share on other sites

Όχι πήγα να κάνω εγκατάσταση κανονικά, βλέποντας ότι δουλεύει στον ένα λαπτοπ και την έφαγα!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

σε ibook G3

με αφησε να βαλω το iwork 08..

το οποιο δουλευει καλα..

 

τωρα το οφφις 2004

πως θα το βγαλω;..

ξηλωνω τι και απο που;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

paidia afto pou diavasa einai alithia oti ta Apple MacBook h MacBook pro exoune provlima me theromokrasies kai xalane ?

 

Δεν χαλάνε αλλά στα πόδια σου δεν θα αντέχεις να το ακουμπάς από την ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χαλάνε αλλά στα πόδια σου δεν θα αντέχεις να το ακουμπάς από την ζέστη.

το καλοκαιρι ναι το χειμώνα όμως ειναι απολαυση

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τα G4 ειναι πιο κρυα..

παντως μονο τους ανεμιστηρες απο τα pc που γλυτωνεις ειναι θαυμα.. :)

(Χρηστο πηρα ibook g3 και ειναι πολυ ΟΚ..:) )

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Όχι πήγα να κάνω εγκατάσταση κανονικά, βλέποντας ότι δουλεύει στον ένα λαπτοπ και την έφαγα!

Upgrade πάνω στα 10.4 δεν παίζει, ε? Αν δεν παίζει, το ερώτημα είναι το εξής: αν κάνω backup τις ρυθμίσεις μου (ρυθμίσεις προγραμμάτων, photos, emails, passwords κλπ), και μετά τις "ρίξω" στα φρεσκο-εγκατεστημένα 10.5 θα παίζουν ή θα τραβάω τα μαλλιά της κεφαλής μου? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παίζει, και μάλιστα ακόμα αν κάνεις νέα εγκατάσταση σε άλλο δίσκο (σε ρωτάει αν έχεις κάποια άλλη εγκατάσταση του 10.4 από την οποία μπορεί να πάρει όλα σου τα στοιχεία).

 

Αλλά αν το βάλεις στον κύριο δίσκο σου μετά δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής. Οπότε μήπως σε κανένα εξωτερικό καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, την πάτησα τρελά!!!! Είδα ότι εγκαταστάθηκε στο macbook του φίλου και το έβαλα χωρίς να σκεφτώ. Τα παράξενα είναι τα παρακάτω:

1) Ενώ είχα κάνει backup (τη 10.4) όλο το δίσκο με το carbon copy, δεν μπορώ να bootάρω, δεν ξέρω γιατί.

2) Στην εγκατασταση του Leopard φτάνει στο τέλος και μου βγάζει error, ότι δεν μπορεί να κάνει το δίσκο bootable. Από το startdisk δεν μπορώ να επιλέξω το εσωτερικό δίσκο να κάνω boot. Τι verify permissions, ti format, ti fix. Ό,τι μπορείς να φανταστείς έχω κάνει, τίποτα.

Έχω την εντύπωση ότι κάνει παίζει με το firmware update που έκανα το πρωί της Παρασκευής. Όλο το ΣΚ έχω σκάσει, πρέπει να έχω προσπαθήσει να κάνω εγκατάσταση πάνω από 20 φορές.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, σχεδιάζω να κάνω backup τα βασικά μου δεδομένα (ρυθμίσεις, emails, photos, documents κλπ.) πριν περάσω τα leopard, οπότε σε περίπτωση που δεν κάτσει το upgrade, ξαναπερνάω τα 10.4 και ρίχνω μέσα το backup. Σε περίπτωση που κάτσει όμως, τότε έχω γλιτώσει τις πατέντες με εξωτερικό δίσκο (λέω πατέντες, γιατί όλοι οι δίσκοι μου είναι μέσα στο pc, και έχουν απλωθεί έτσι τα partitions που αλλού είναι τα boot files των windows-linux, και αλλού οι εγκαταστάσεις, με αποτέλεσμα αν βγάλω έναν δίσκο να μην boot-αρει καθόλου το μηχάνημα).

 

Οπότε μάλλον πάω για upgrade. Firmware δεν έχω κάνει update στο mini, οπότε ελπίζω να παίξει κανονικά.

 

Από το startdisk δεν μπορώ να επιλέξω το εσωτερικό δίσκο να κάνω boot. Τι verify permissions, ti format, ti fix. Ό,τι μπορείς να φανταστείς έχω κάνει, τίποτα.

Όπα, κάτσε λίγο. Εννοείς ότι δεν μπορείς να κάνεις boot ούτε με το dvd των 10.4, για να προχωρήσει η εγκατάσταση του tiger? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Υπ'οψιν ότι δεν παίζουν όλα τα είδη format με όλες τις εκδόσεις του λειτουργικού και όλα τα macs (πχ για intel mac θες υποχρεωτικά GUID partition scheme).
Link to comment
Share on other sites

Σε HFS+ για PPC δεν θα παίξει? Αλλά και να μην παίξει, δεν μπορεί να διαμορφώσει τον δίσκο στο format που θέλει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το είδος το format αλλά με το είδος του partition scheme, το εμφανίζει αν από το Disk Utility πας στο tab partition και πατήσεις Options. Εκεί έχει τρία, το πρώτο νομίζω είναι το GUID, το δεύτερο είναι ένα Apple Partition Scheme και το τρίτο ένα άσχετο.

 

Αν θες ο δίσκος να μπουτάρει σε intel mac πρέπει άσχετα με το HFS+ να τον έχεις με GUID, αν θες να μπουτάρει σε PPC πρέπει να έχεις το 2ο. Από μόνο του νομίζω δεν κάνει τίποτα.

 

Όλα αυτά από μνήμης γιατί στη δουλειά δεν έχουμε mac γκρρρρ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στέρεο, μέσα στο Σαββατοκύριακο έχω εντρυφήσει, στο θέμα partitioning σε mac. Το Dvd των tiger το έχει ένας φίλος που του το έστειλα στην Πάτρα... Έρχεται με κούριερ σήμερα.

Έτοιμος ήμουν να πεταχτώ το Σάββατο το βράδυ... άστα, πάω να σκάσω.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, βάλε να κατεβαίνει το Tiger από τον θείο, για να κάνεις τη δουλιά σου. Δεν θα σε μαλώσει κανείς, αφού έτσι κι αλλιώς το'χεις και αυθεντικό (πες πως έκανες ένα backup). :p
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, βάλε να κατεβαίνει το Tiger από τον θείο, για να κάνεις τη δουλιά σου. Δεν θα σε μαλώσει κανείς, αφού έτσι κι αλλιώς το'χεις και αυθεντικό (πες πως έκανες ένα backup). :p

Το σκέφτηκα το βράδυ του Σαββάτου, αλλά είχαν κλείσει και τα video clubs. Δεν έχει κανείς Dual layer DVD. Ήρθε και το κούριερ, ευτυχώς, σε 2 ωρίτσες θα έχω σετάρει τα πάντα.

Καλά να πάθω, που θέλω και beta releases!!!!!!!!! :lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα το βράδυ του Σαββάτου, αλλά είχαν κλείσει και τα video clubs. Δεν έχει κανείς Dual layer DVD. Ήρθε και το κούριερ, ευτυχώς, σε 2 ωρίτσες θα έχω σετάρει τα πάντα.

Καλά να πάθω, που θέλω και beta releases!!!!!!!!! :lol:

 

μη στενοχωριεσαι καθε εμποδιο για καλο;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...