Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι, ευχαριστω..

 

καλα καθε φορα που βαζω το itunes αναβαθμιση, μου αλλαζει τις ρυθμισεις..

μια τις παει σε AAC,

μια ριχνει την κωδικοποιηση

σε medium quality mp3..

καλα τι επιδιωκουν;.. :D

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να γράφεις ελληνικά;;

Όποια χώρα και να επιλέξεις μπορείς να γράφεις ελληνικά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μέσα στο λειτουργικό υπάρχει υποστήριξη Ελληνικών?

 

Φυσικά, αυτό έλειπε.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχετε παρατηρήσει δυσλειτουργία στο wirelless??? Έχω ένα macbook (late 2006) και οι σελίδες ανοίγουν έως και ποτέ!

Το Pc που έχει ενσύρματη σύνδεση παίζει κανονικότατα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχετε παρατηρήσει δυσλειτουργία στο wirelless??? Έχω ένα macbook (late 2006) και οι σελίδες ανοίγουν έως και ποτέ!

Το Pc που έχει ενσύρματη σύνδεση παίζει κανονικότατα.

 

 

Mac book pro: ((Leopard))

mac mini: ((Tiger))

 

Oλα πανε μια χαρα κανενα προβλημα..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα, υπάρχει ένα άλλο ρούτερ από απέναντι στο ίδιο κανάλι και μάλλον αυτό κάνει το πρόβλημα. Άλλαξα κανάλι και τα πράγματα βελτιώθηκαν.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να ενεργοποιήσεις το interference robustness; Νομίζω πως για κάτι τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει, εκτός κι αν έχω καταλάβει λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτό είναι αλλά άλλαξα κανάλι και έφτιαξε. Το interference robustness είναι σε περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, ΑΛΛΑ η επικοινωνία με το access point θα εξακολουθεί να είναι σε χαμηλή ταχύτητα λόγω του check.

 

"Reading between the line, it looks like some kind of mumbo-jumbo for

forcing the access point to use small packets and short preambles.

Small packets has the statistical advantage of having a greater

probability of delivery as compared to larger packets. If you get a

noise hit in the middle of a large packet, the whole monster packet

will need to be resent. Chop the big packet into smaller pieces and

only the piece that gets hit will need to be resent. Of course,

there's a price. The overhead and inter-packet spaces increase

resulting in lousy thruput. Most access points do this automatically.

I'm rather surprised that Apple has it as a manual control."

 

Οπότε άμα έχετε εναλλακτική, μην το χρησιμοποιείτε.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα, υπάρχει ένα άλλο ρούτερ από απέναντι στο ίδιο κανάλι και μάλλον αυτό κάνει το πρόβλημα. Άλλαξα κανάλι και τα πράγματα βελτιώθηκαν.

 

Τί εννοείς κανάλι; Mac address? Νομίζω ότι έχω το ίδιο πρόβλημα με ένα wi-fi repeater.

Όταν συνδέομαι δηλαδή απευθείας στο modem router η σύνδεση δουλεύει άψογα αλλά όταν απομακρυνθώ και μπω στην εμβέλεια του repeater έχω ένα φαινόμενο σαν αυτό που περιγράφεις, οι σελίδες ανοίγουν μέχρι τη μέση, τα downloads σταματάνε μετά από λίγα δευτερόλεπτα κλπ. - και όλα αυτά ενώ το σήμα του wi-fi δείχνει 3-4 γραμμές. Καμμία άλλη συσκευή δεν μου το κάνει αυτό.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εννοεί κανάλια στα οποία έχει χωριστεί η μπάντα. http://www.moonblinkwifi.com/2point4freq.cfm

Η Mac address είναι μοναδική για κάθε μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εννοεί κανάλια στα οποία έχει χωριστεί η μπάντα. http://www.moonblinkwifi.com/2point4freq.cfm

Η Mac address είναι μοναδική για κάθε μηχάνημα.

Αυτό ακριβώς

 

Τί εννοείς κανάλι; Mac address? Νομίζω ότι έχω το ίδιο πρόβλημα με ένα wi-fi repeater.

Όταν συνδέομαι δηλαδή απευθείας στο modem router η σύνδεση δουλεύει άψογα αλλά όταν απομακρυνθώ και μπω στην εμβέλεια του repeater έχω ένα φαινόμενο σαν αυτό που περιγράφεις, οι σελίδες ανοίγουν μέχρι τη μέση, τα downloads σταματάνε μετά από λίγα δευτερόλεπτα κλπ. - και όλα αυτά ενώ το σήμα του wi-fi δείχνει 3-4 γραμμές. Καμμία άλλη συσκευή δεν μου το κάνει αυτό.

 

γιατί έχεις και ρούτερ wirelless και repeater???!!! Η εμβέλεια του ενός σε καλύπτει για σπίτι (τ.μ. Βαρδινογιάννη). Απενεργοποίησε το 1 από τα 2.

 

edit: Μπορείς να δεις τα ασύρματα της περιοχής σου με το istumbler

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

 

γιατί έχεις και ρούτερ wirelless και repeater???!!! Η εμβέλεια του ενός σε καλύπτει για σπίτι (τ.μ. Βαρδινογιάννη). Απενεργοποίησε το 1 από τα 2.

 

Σε ένα επίπεδο ίσως, αλλά εν προκειμένω το router είναι στο υπόγειο και το μηχάνημα στον πρώτο όροφο (μονοκατοικία). Λες να μην είχα προσπαθήσει πριν πάρω το repeater?

Πώς αλλάζουμε το κανάλι; Από το web interface του router να υποθέσω ή από τις ρυθμίσεις δικτύου του μηχανήματος;

Μήπως να κοιτάξω για draft n access point?

(Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά ενώ είχα παραιτηθεί ξαναγεννήθηκε μέσα μου η ελπίδα :p :O)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχεις και ρούτερ wirelless και repeater???!!! Η εμβέλεια του ενός σε καλύπτει για σπίτι (τ.μ. Βαρδινογιάννη). Απενεργοποίησε το 1 από τα 2.
Αν δεν παρεμβάλλεται τίποτα, μπορεί. Στις περισσότερες περιπτώσεις που υπάρχουν τοίχοι, τότε η εμβέλεια μειώνεται δραματικά.

Σε ένα επίπεδο ίσως, αλλά εν προκειμένω το router είναι στο υπόγειο και το μηχάνημα στον πρώτο όροφο (μονοκατοικία). Λες να μην είχα προσπαθήσει πριν πάρω το repeater?

Πώς αλλάζουμε το κανάλι; Από το web interface του router να υποθέσω ή από τις ρυθμίσεις δικτύου του μηχανήματος;

Μήπως να κοιτάξω για draft n access point?

(Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά ενώ είχα παραιτηθεί ξαναγεννήθηκε μέσα μου η ελπίδα :p :O)

Για τέτοιες συζητήσεις όμως, υπάρχει το Ευρυζωνικά Σταθερά Δίκτυα που έχει πολλές σχετικές πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

στο πληκτρολογιο του imac που ειναι το euro???

 

 

ps

switcher απο pc σε mac

Είναι fn και alt και ε!

 

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είμαι τρελός, κάποιο πρόβλημα έχει το wifi του macbook μου. To επιβεβαιώνουν και άλλοι. :wacko:
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

http://www.apple.com/uk

 

Μονο για σημερα, εχει εκπτωση στα περισσοτερα, επισκεφθειτε το!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μετα απο την αγορα του iPhone εχω τρελαθει και θελω τωρα να παρω και MAC!!! Ειδικα θελω το καινουριο με Leopard επανω :)

 

Απλα ειναι ακριβα ρε γμτ... Εχω μπει στο site της applestore.gr και εχω δει τιμες και τετοια. Μονο που το μαγαζι μου πεφτει λιγο μακρια για να παω. Επισης βλεπω και το eshop οτι πουλαει. Μπορω να παω σε καποιο καταστημα πχ Multirama να δω απο κοντα πως ειναι; Εχουν εκει περα η μπα;

 

Βασικα δεν θελω να ειναι τουμπανο! Απλα θελω να εχω μεσα σε αυτο την μουσικη μου, τις φωτογραφιες μου, documents και να σερφαρω στο ιντερνετ και να κανω chat. Δεν το θελω για να παιζω και τετοια. Γενικα μπορω να παρω ενα mac book με Leopard επανω;

 

Ευχαριστωωωω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ένα mac mini θα ήταν μια χαρά για σένα, πόσο μάλλον ένα MacBook. Και δεν είναι τόσο ακριβά αν τα συγκρίνεις με αντίστοιχα πισιά. Σκέψου κιόλας το ότι και 2 χρόνια μετά, πάλι μια χαρά θα τρέχει, δε θα έχεις κολλήματα, μπορείς να τρέχεις και windows αν σου είναι απαραίτητο και χίλια δυο ακόμα!

 

Να μην πας στο applestore (που πλέον αν έχετε προσέξει τα λένε Apple Demo Centers τρομάρα μου). Να πας στο fnac ή ακόμα καλύτερα στο Multirama του Πειραιά που έχει σχεδόν έναν όροφο αποκλειστικά για macs :)

 

Τέλος, όλα τα mac πλέον έρχονται με Leopard.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μετα απο την αγορα του iPhone εχω τρελαθει και θελω τωρα να παρω και MAC!!! Ειδικα θελω το καινουριο με Leopard επανω :)

 

 

Το Tiger μεχρι τωρα δε σε εξυπηρετει; Δεν ικανοποιει πλεον τις αναγκες σου :p

 

(φυσικα αστειευομαι, αφου απο ο,τι καταλαβα δεν εχεις υπολογιστη mac)

 

 

Και δεν είναι τόσο ακριβά αν τα συγκρίνεις με αντίστοιχα πισιά. Σκέψου κιόλας το ότι και 2 χρόνια μετά, πάλι μια χαρά θα τρέχει, δε θα έχεις κολλήματα, μπορείς να τρέχεις και windows αν σου είναι απαραίτητο και χίλια δυο ακόμα!

 

Επισης ας προσθεσουμε και την αξια του sw που δινεται μαζι με τον υπολογιστη: περαν του λειτουργικου και το iLife ;)

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ένα mac mini θα ήταν μια χαρά για σένα, πόσο μάλλον ένα MacBook. Και δεν είναι τόσο ακριβά αν τα συγκρίνεις με αντίστοιχα πισιά. Σκέψου κιόλας το ότι και 2 χρόνια μετά, πάλι μια χαρά θα τρέχει, δε θα έχεις κολλήματα, μπορείς να τρέχεις και windows αν σου είναι απαραίτητο και χίλια δυο ακόμα!

 

Να μην πας στο applestore (που πλέον αν έχετε προσέξει τα λένε Apple Demo Centers τρομάρα μου). Να πας στο fnac ή ακόμα καλύτερα στο Multirama του Πειραιά που έχει σχεδόν έναν όροφο αποκλειστικά για macs :)

 

Τέλος, όλα τα mac πλέον έρχονται με Leopard.

Stereo, δεν ισχύει απαραίτητα αυτό.

 

Στα Macbook θα γίνει η ενσωμάτωση με το νέο configuration ενώ για Macbook Pro, iMac και Mac Pro ακόμα και στο site της rainbow τα αναφέρει με το 10.4.

 

Ωστόσο συνεχίζει να ισχύει (με επιβάρυνση 10€ μόλις) η αποστολή του Leopard στους χρήστες Μac που αγόρασαν το μηχάνημά τους από 1η Οκτώβρη και μετά.

 

@WolfRathmA: Aν το δεις καθαρά σαν τεχνικά χαρακτηριστικά, ναι είναι πιο ακριβά από το μέσω laptop. Ωστόσο αν προσθέσεις το Mac OS X, τα διάφορα "καλούδια" που έρχονται μαζί, την ασφάλεια που σου παρέχει το Tiger ή το Leopard, αλλά και κάποια χαρακτηριστικά όπως είναι η Airport Extreme που υποστηρίζει και 802.11n (κάτι που δε θα συναντήσεις πουθενά σε άλλα laptop παραπλήσιας τιμής)...ε συμφέρει ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς τι λέει στο ρεινμποουσαιτ αλλά θεωρητικά όλα τα μηχανάκια που εισήγαγε μετά τις 26/10 πρέπει να έχουν Leopard. Λογικό κιόλας μια που η προσφορά για αναβάθμιση ισχύει μέχρι τέλος Δεκέμβρη, οπότε δύσκολο μετά να πουλάει μηχανήματα με Tiger.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...