Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα ναι, και εγώ μιλάω για μηχανήματα που θα βρει κανείς αυτή τη στιγμή (και ίσως και μέχρι τα μέσα του Δεκέμβρη) στην αγορά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανονικα δε θα επρεπε να πωλουνται μηχανιματα με Tiger ακομη και θεωρω οτι οσο και χαλια να ειναι η Rainbow, αποκλειεται να δινει υπολογιστες με Tiger. Μαλλον στο site δε θα το εχουν ανανεωσει...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχαμε Rainbow αλλά ας μην τα ξαναλέμε!

 

(Μέχρι το Πάσχα πούλαγαν στα Multirama και στα Media Markt Mac Mini G4 και Core Solo που έχουν καταργηθεί προ αμνημονεύτων, στο Tiger θα κολλήσουν; )

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δε θα επρεπε να πωλουνται μηχανιματα με Tiger ακομη και θεωρω οτι οσο και χαλια να ειναι η Rainbow, αποκλειεται να δινει υπολογιστες με Tiger. Μαλλον στο site δε θα το εχουν ανανεωσει...

 

Δεν ξέρω...

Αν τσεκάρεις, στα Macbook που έχουν ανανεωθεί ως σειρά τα αναφέρει με το 10.5

 

Και όμως...είναι ΤΟΣΟ χάλια η rainbow :rolleyes::mad:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...είναι ΤΟΣΟ χάλια η rainbow :rolleyes::mad:

 

:lol::lol::lol:

 

Μεχρι τωρα δεν εχω εμπειρια απο Rainbow, αλλα λογω ολοκληρωσης σπουδων και επιστροφης στην Ελλαδα συντομα θα εχω να κανω μαζι τους και ομολογω οτι δε με ενθουσιαζει η ιδεα...

 

(Μέχρι το Πάσχα πούλαγαν στα Multirama και στα Media Markt Mac Mini G4 και Core Solo που έχουν καταργηθεί προ αμνημονεύτων, στο Tiger θα κολλήσουν; )

 

Εχει μια εξηγηση (οχι βεβαια δικαιολογια), αφου δεν ειναι επισημοι πωλητες αλλα μεταπωλητες και ενδεχομενως ειχαν stock (κι εδω στη ιταλια εχει τυχει μαγαζια να πωλουν παλαιοτερα μηχανηματα απο αυτα που πουλαει η Apple...).

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια! Μαλλον αυτο που σκεφτηκα ειναι να πουλησω το pc μου και να παρω mac! Εχω τρελαθει πραγματικα! Μαλλον θα παω στο Multirama στο Πειραια να ρηξω μια ματια. Θα το παρω με δωσεις... χεχεχε :)
Link to comment
Share on other sites

Και η document με leopard τα πουλαει πηγα να δω μηπως παρω μια οθωνη και τους ρωτησα...

 

Παρε mac να βρεις την ηρεμια σου. . Και οχι μονο...

 

Και θες και pc βαλτω επανω στο mac και εχεις 2 σε 1 νοικοκυρεμανα...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Και θες και pc βαλτω επανω στο mac και εχεις 2 σε 1 νοικοκυρεμανα...

 

Δηλαδη θες να πεις πως θα μπορω να βαλω και windows επανω ε; :D

 

Λεω να παρω το παρακατω...

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=138504

Μεχρι τοσα λεφτα μπορω να διαθεσω... περιπου :p

 

Καλο ειναι; Να το τσιμπησω; Θα ειναι αργο;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα είναι καθόλου αργό, το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δεν γράφει DVD. Αν μπορείς να διαθέσεις 200 Ε παραπάνω, έχεις αυτό: http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=138505 το οποίο έχει λίγο πιο γρήγορο επεξεργαστή, 120άρη δίσκο και γράφει και DVD.

Αν δε σε ενδιαφέρει πάντως το θέμα DVD και δίσκος, η διαφορά στον επεξεργαστή δεν είναι συγκλονιστική.

 

(Πρόσεξε μην πετύχεις πουθενά κάποιο από τα παλιά MB. Το ξεχωρίζεις επειδή τα νέα έχουν αυτή την κάρτα γραφικών: Intel GMA X1300 144MB.)

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι; Να το τσιμπησω; Θα ειναι αργο;

 

 

Να η νοοτροπια του pca (δε σε κριτικαρω, προσπαθω να εξηγησησω κατι). Προσωπικη αποψη ειναι οτι τα mac δεν ειναι αργα, ουτε «σφαιρες» μπορεις να τα πεις (αναφερομαι σε καθημερινη χρηση κι οχι πχ. σε encoding αφου αυτο αφορα αποκλειστικα τη cpu. Εννοειται επισης οτι μιλαμε για consumer προιοντα κι οχι πχ για mac pro).

 

Αυτο που κανει τη διαφορα στα mac ειναι οτι ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ! Ειναι δυσκολο να το εξηγησει κανεις, αλλα οταν το αποκτησεις θα το καταλαβεις... :)

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο άνθρωπος ρώτησε μήπως είναι αργό επειδή είναι το μικρότερο μοντέλο από όλα τα mac που κυκοφορούν.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκεφτηκα κι εγω αυτο, απλα ηθελα να εκφρασω το γεγονος οτι τα mac δεν «φημιζονται» για την ταχυτητα τους, ή τουλαχιστον ετσι θεωρω εγω, αλλα για το οτι μπορεις να ασχοληθεις απερισκεπτα με τη δουλεια σου (ο,τι δουλεια κανει καποιος με τον υπολογιστη του).

 

Δεν ηταν καμια επιθεση στον WolfRathmA ή σε αλλους pcades (αλλωστε δεν εχουν νοημα τετοιες αντιπαραθεσεις) κι ελπιζω να μην εκληφθει ετσι.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκεφτηκα κι εγω αυτο, απλα ηθελα να εκφρασω το γεγονος οτι τα mac δεν «φημιζονται» για την ταχυτητα τους...

 

Ξέρεις όμως γιατί υπάρχει αυτή η φήμη;

 

Επειδή η άλλη φήμη που αναφέρεις (ότι δηλαδή θα κάνεις απερίσπαστα τη δουλειά σου) μερικές φορές μπερδεύεται από πολλούς καταναλωτές με το θέμα της ταχύτητας. Έτσι, όταν κάποιος που έχει Macbook προσπαθήσει να τρέξει με 1GB Ram Photoshop και το ρίξει στα rendering, εκεί όντως δε θα δει ΤΗΝ ταχύτητα. Αλλά εκεί δε φταίει το άμοιρο το macbook.

 

Φταίει το γεγονός πως ο καταναλωτής είτε επειδή τις υπόλοιπες (πιο απλές) δουλειές του τις κάνει τέλεια είτε επειδή τα Mac έχουν τη φήμη του μηχανήματος που δουλεύει ρολόι ότι και να τους ζητήσεις, φτάνουμε στο σημείο να απαιτούμε από εκείνα πράγματα που ποτέ δε θα ζητούσαμε να κάνει έστω καλά ένα αντίστοιχων δυνατοτήτων PC.

 

Άλλωστε μην ξεχνάμε πως τα Mac πέρα από άλλο λειτουργικό είναι κατά τα άλλα ένα μηχάνημα όπως πολλά άλλα, με Intel επεξεργαστή και ισοδύναμη μνήμη. ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Περαν της φημης, βασιζομαι και στην προσωπικη εμπειρια. Οταν αγορασα το πρωτο μου mac, macbook pro, δεν ειχα δει ποτε μου macosx. Οταν λοιπον εφτασε στο σπιτι ειχε φορτωμενο το Tiger 10.4.5 και το μονο που δε με εντυπωσιασε ηταν η ταχυτητα του, για να μην πω οτι ξενερωσα λιγο πανω σε αυτο το θεμα.

Εννοειται βεβαια οτι αποζημιωθηκα με αλλα πραγματα, απλα αν καποιος περιμενει απο τα mac ΤΗΝ ταχυτητα ισως απογοητευτει στην αρχη...

 

Οσον αφορα αυτο που λες, δεν ξερω αν φταιει οτι του βγαζουμε το λαδι, αν ειναι θεμα λειτουργικου ή κατι αλλο. Για για να μην παρεξηθω, δε λεω οτι δεν ειναι γρηγορο ή δεν αναταποκρινεται σωστα αλλα αναφερομαι στη γενικοτερη αισθηση που σου δινει και στο να μην περιμενουν αυτοι που δεν εχουν δουλεψει με macosx οτι προκειται για το flash gordon os :p .

Στο hw δεν αναφερομαι καν, αφου οπως ειπες ειναι το ιδιο...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Με όλα τα εφέ - καλούδια που φορτώνει όχι, δεν σου δίνει την αίσθηση του γρήγορου, όπως π.χ. ΧΡ με σκαζι δίσκο. Αλλά, οι χρόνοι φορτώματος είναι πάντα οι ίδιοι, δεν εμφανίζει κρέμασμα με το χρόνο. Επίσης, αν απενεργοποιήσεις πολλά εφέ, έχει καλύτερη απόκριση. Προσωπικά, είμαι υπέρ ευχαριστημένος με τα defaults και δεν αλλάζω τίποτα στο λειτουργικό.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι η μόνη καθυστέρηση που είδα ήταν στο ότι έπρεπε (αρχικά) να σκέφτομαι για το πως θα κάνω διάφορα πράγματα.

 

Επίσης δε συζητάμε για τίποτα λιγότερο από 1 γίγα μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι έμεινα και με την ταχύτητα και με τον τρόπο που "δουλεύεται"!

Με macbook στα 2.0ghz και 1gb ram ξεκίνησα και το μόνο που με χαλάει είναι η κάρτα γραφικών!

Να γυρίσω σε pc ούτε που μου έχει περάσει απο το μυαλό! Ένα macbook pro όμως θα με έφτιαχνε αρκετά!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείται με τον λέξη ταχύτητα, εδώ είπαν ότι το macbook pro το 17άρι τρέχει τα vista καλύτερα από κάθε άλλο μηχάνημα....

Link to comment
Share on other sites

Είναι η αίσθηση απόκρισης του λειτουργικού και των εφαρμογών, τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω.

Η κάρτα γραφικών μη σε απασχολεί, το μακ δεν είναι pc. Φαντάσου ότι το Leopard παίζει και με υποδυέστερες κάρτες με φούλ εφε. Μόνο αν θες να τρέχεις παιχνίδια σε windows θα έχεις πρόβλημα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο εννοουσα murex ;)

 

Για windows δε συζηταμε. Δεν κουβεντιαζουμε το hw, ουτε το πως τρεχει τα windows, αλλα το πως καποιος ο οποιος δεν εχει δουλεψει ποτε macosx και ακουει τοσα καλα πραγματα γι'αυτο, μπορει λανθασμενα να πιστεψει οτι η μεγαλη και κυρια διαφορα που θα δει, το μεγαλο βημα δηλαδη παιρνοντας σε εναν υπολογιστη apple, θα ειναι η ταχυτητα.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μετα απο την αγορα του iPhone εχω τρελαθει και θελω τωρα να παρω και MAC!!!

 

Aκριβως το ιδιο επαθα και εγω φιλε μου :)

Ετσι πηγα και ειδα τα ''μηχανακια'' απο κοντα και επαθα πλακα με το σχεδιασμο τους αλλα κυριως με το λειτουργικο

Ετσι αγορασα τον imac για αρχη και σιγουρα εχουμε πορεια

Ηδη αρχισα να χαριζω τα pc και να ψαχνω για ανταλλαγη τα laptop με macbook

Tο μονο που θα κρατησω θα ειναι ενα laptop για οτι χρειαζομαι 4 windows

 

 

υγ

ΔΕΝ θα βαλω ΠΟΤΕ windows στα mac μου :X

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

looool

 

Τουλαχιστον εσεις ειχατε παρει μια ιδεα απο macosx... Πριν 1,5 χρονο περιπου, οταν παρηγγειλα το φορητο δεν ειχα ιδεα τι εστι macosx. Δεν το ειχα δει ποτε μου και το μονο που γνωριζα ειναι αυτο που ειχα διαβασει στον νετ: ο,τι οποιος το εχει ειναι ευχαριστημενος.

Αποτελεσμα της αγορας αυτης, ηταν μετα απο 6 μηνες να πουλησω το desktop και να αγορασω και imac :D

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μου συνχρονιζει απο το calendar του iphone στο ical του imac?

το αντιθετο λειτουργει ok!

any idea?

Αν και μάλλον καλύτερα να τα ρωτάμε αυτά στο forum για το iPhone, για να το κάνει αυτό πρέπει να πας στο iTunes, να επιλέξεις το iPhone στη λίστα στα αριστερά, και μετά, στο tab Info, στην κατηγορία Calendars να ρυθμίσεις την επιλογή Put new events created on this iPhone into the calendar...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κ εγω ειμαι χρηστης pc πολλα χρονια. κ ο πατερας μου μολις παρειγγειλε το macbook pro! ειμαι πολυ χαρουμενος που θα εχουμε ενα mac σπιτι αν και δεν ξερω πολλα απο το λειτουργικο τους.

διαβασα οτι μπορω να του βαλω και windows αληθευει???

εξηγηστε μου λιγο γιατι δεν ξερω, θα μπορω να διαλεγω με τι λειτουργικο θα τρεχει καθε φορα που το ανοιγω?

και οταν θα εχει τα windows πως θα τα πηγαινει απο ταχυτητα? θα ειναι σαν ενα κοινο λαπτοπ με 2,2gh και 2γιγα μνημη?

παιχνιδια θα τα παιζει καλα με την καρτα γραφικων του?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σου πω:

The fastest Windows Vista notebook we've tested this year (through 10/25/07) is a Mac.

PCWorld

 

Τα Windows μπορείς να τα βάλεις είτε σε ξεχωριστό partition και να επιλέγεις κατά το μπουτάρισμα σε ποιό λειτουργικό θα μπει είτε με virtualization στο Χ οπότε θα μπορείς να τρέχεις ταυτόχρονα και τα δύο. Στην πρώτη περίπτωση τα τρέχει εγγενώς, στην δεύτερη όχι οπότε θα είναι και πιο αργά. Όμως αν τα θες για απλά πράγματα θα τρέχουν μια χαρά ακόμα και στη 2η περίπτωση.

 

Πίστεψέ με πάντως, εκτός και αν έχεις κάποιο πρόγραμμα που σου είναι απόλυτα απαραίτητο και το οποίο δεν υπάρχει για X, τα Windows θα τα ξεχάσεις πολύ γρήγορα :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...