Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalisperizw kai egw -tora vrika afto to topic!-

macbook user here!

core 2 duo 2ghz 1gb ram

 

thelw na trexw windows(oxi oti mou lipoun:P),ti na protimisw?bootcamp h parallels?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Parallels προτείνω, τις λύσεις dual boot δεν τις χώνεψα ποτέ.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό νέο του MCSF, εκτός απ'το τηλέφωνο ( :) ) είναι και η ανακοίνωση της microsoft για το Office 2008 for mac. Βγαίνει στα μέσα του 2007.

 

Office 2008 will share the same graphics engine as Office for Windows, and include Office Art 2.0. Office 2008 will also gain new interface features from Office for Windows 2007 like the Ribbon.

Also mentioned are new Mac-only features such as a Publishing Layout View that will allow Word users to create layout-rich documents (newsletters, fliers, and brochures), Ledger Sheets in Excel, and "My Day" priority tracking in Entourage.

Office 2008 will use Microsoft's new Open XML format, and Microsoft has pledged to provide beta file format converters for users of Office 2004 by Spring 2004. Also, Office 2008 will be the first version of Office to be a Universal Binary.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Και τελος εχω το popcorn2 και toast6 και οταν κανω register το ενα πεταει το αλλο και θελει παλι rest δεν τα κραταει, και πολλες φορες δεν δεχεται το serial και κανω restart για να το δεχτει, αλλα ποτε δεν τα εχω και τα δυο μαζι παντα κανω instal μονιμος, γιατι το κανει αυτο ενω στο ibook δουλευανε μια χαρα?

 

Ρε παιδια ακομα εχω αυτο το προβλημα εχετε καμια ιδεα για γινετε αυτο οποτε παω να τα ανοιξω τα εχει στειλει και θελει ξανα register και πολλες φορες δεν τα περνει τα serials με την πρωτη αλλα με την δεκατη και οταν τα παρει μετα απο μια μερα τελος τα προγραματα και παλι απο την αρχη?

 

Ευχαριστω!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά δυστυχώς (για σένα :)) δεν μου έχει παρουσιαστεί ποτέ κάποιο τέτοιο πρόβλημα,
Link to comment
Share on other sites

Eχει κανεις macbook pro; Πως παει απο μπαταρια; Κανενα προβλημα; Eκτος του οτι δεν χει 56Κ.:mad:
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να το θέλει για να συνδέσει την τηλεφωνική γραμμή και να λαμβάνει φαξ. Δεν το θεωρώ απίθανο.
Link to comment
Share on other sites

Eχει κανεις macbook pro; Πως παει απο μπαταρια; Κανενα προβλημα; Eκτος του οτι δεν χει 56Κ.:mad:

 

Μια χαρα ειναι η μπαταρια του 3:30 και βεβαια αν τα ζοριζεις κατεβαινει αλλα μια μερα του εκανα test και το ζορισα και στο συνολο κρατησε 2:45..

 

Eγραψα και dvd...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να το θέλει για να συνδέσει την τηλεφωνική γραμμή και να λαμβάνει φαξ. Δεν το θεωρώ απίθανο.

Ε, σε αυτη την περίπτωση παίρνει κανείς ένα εξωτερικό μόντεμ. Εκτός αν λαμβάνει πολλά φαξ οπότε παίρνει...φαξ.:D Αλλά όχι και έλλειψη η μη ύπαρξη 56k ενσωματωμένου σε ένα μηχάνημα σαν αυτό...

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι, δεν είπα ότι άποτελεί handycap του μηχανήματος η έλλειψη μόντεμ, απλώς ανέφερα μια λογική χρήση που μπορεί να έχει ένα 56k την σήμερον ημέρα. Όχι ότι εγώ το μόντεμ του mac mini το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για φαξ, αλλά λέμε... :lol:

 

btw, αγαπητοί μοντεράτορες, μιας και το ενδιαφέρον για την πλατφόρμα της Apple στο φόρουμ μας είναι μεν μικρούλη :D , αλλά υπαρκτό, δεν το κάνουμε μια επισήμανση το thread? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω ο ολα τα λαπτοπ απο το φτηοτερο μεχρι το ακριβερο εχουν ενσωτομενο 56Κ.

Ειναι ελλειψη.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν πραγματικά δεν χρησιμοποιείς fax. Επίσης, τα ίδια λέγαμε και όταν έκοψε το floppy από τους πρώτους iMac το 98 αλλά, όπως φάνηκε, καλά έκανε!
Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν πραγματικά δεν χρησιμοποιείς fax. Επίσης, τα ίδια λέγαμε και όταν έκοψε το floppy από τους πρώτους iMac το 98 αλλά, όπως φάνηκε, καλά έκανε!

 

Καμια σχεση με την δισκεττα. Εαν η Apple απευθυνεται σε καποιες πολυ προηγμενες πολιτειες of USA οπου εκει τα παντα ειναι ασυρματα και ευρυζωνικα τοτε καλα εκανε και το εκοψε το μοντεμ των 2-3 δολλαριων.

 

Εαν απευθυνεται ομως σε ενα ευρυτερο αγοραστικο κοινο σε πολλες χωρες αυτου του πλανητη, τοτε ειναι κατ' ελαχιστο βλακες. Εαν αυτοι ζουνε 100 χρονια μπροστα στο Palo Alto, θα πρεπει να τους εξηγησει καποιος πως και εγω ο ποταπος χρηστης που κανω την δουλεια μου με τον φορητο θα τους προτιμησω 100 χρονια μετα.

Στον υπολοιπο πλανητη λοιπον δεν ειναι τα παντα ουτε ευρυζωνικα ουτε ασυρματα οποτε υπαρχει η αναγκη για ενα ξεφτιλισμενο μοντεμακι. Οταν παω στο εξοχικο μου η σε πελατη τι θα κανω? Να ψαχνω να βρω το ανυπαρκτο 3G (και γιατι να πληρωσω 3G στο κατω κατω) η Wifi η Lan?

 

Ας μην προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα λοιπον... Ευτυχως η κατασταση σωζεται καπως κανοντας τα στραβα ματια βαζοντας εξωτερικο μοντεμακι αλλα τελος παντων...

 

Ερωτηση τωρα στους χρηστες Macbook. Επειδη ενδιαφερομαι για το εν λογω μηχανημα λυστε μου 2 αποριουλες. Το macbook μπορει να δουλευτει σκετο στο ρευμα με την μπαταρια εκτος? Και επειδη στην rainbow δεν βλεπω πουθενα τιμες για επεκταση εγγυησης... ποσο να υπολογιζω?

 

Thanx...:O

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το δουλεύεις χωρίς τη μπαταρία πάνω. Επεκτάσεις εγγύησης δεν προσφέρει η Rainbow, ούτε αναγνωρίζει επεκτάσεις αγορασμένες από άλλες χώρες.
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση με την δισκεττα.

Γιατί? Μήπως όταν την κατήργησε είχαμε όλοι φλασάκια? Όταν όμως ο Compac που αγόρασα το 2003 δεν είχε οδηγό δισκέτας όλα ήταν φυσιολογικά, ε?

 

Εαν απευθυνεται ομως σε ενα ευρυτερο αγοραστικο κοινο σε πολλες χωρες αυτου του πλανητη, τοτε ειναι κατ' ελαχιστο βλακες.

Σωστά, πολύ βλάκες. Για αυτό δεν μπορεί να ορθοποδήσει η κακομοίρα η Apple και βρίσκεται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Επειδή η βλακεία πάει σύννεφο. Άκου κει να κόψουν το μόντεμ. Και πώς θα μπαίνει στο Ίντερνετ ο υπόλοιπος έξυπνος κόσμος? Έλα ντε...:rolleyes:

 

Οταν παω στο εξοχικο μου η σε πελατη τι θα κανω? .. Ευτυχως η κατασταση σωζεται καπως κανοντας τα στραβα ματια βαζοντας εξωτερικο μοντεμακι αλλα τελος παντων...

όταν είσαι επαγγελματίας επιλέγεις το καλύτερο εργαλείο για τη δουλειά σου. Αν, τελικά, αγοράσεις μακμπουκ δεν θα το κάνεις επειδή έχει ή δεν έχει μόντεμ αλλά για άλλους (πολύ σημαντικότερους) λόγους. Και επειδη εισαι επαγγελματίας θα έχεις και ένα εξωτερικό μοντεμάκι. Έτσι είναι αυτά. Αν η τεχνολογία προτού προχωρήσει ένα βήμα περίμενε την κάθε υπανάπτυκτη αγορά να ακολουθήσει θα βρισκόμασταν ακόμα στο 5,25 φλόπι.

 

Τέλος, βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι για μακμπουκ. Στη θέση σου δεν θα αγόραζα ένα προϊόν κατασκευασμένο απο βλάκες που απευθύνεται σε κοινό για μετά από 100 χρόνια. :rolleyes::lol:

 

Εγω ξερω οτι ολα τα λαπτοπ απο το φτηνοτερο μεχρι το ακριβερο εχουν ενσωματωμενο 56Κ.

Ειναι ελλειψη.

Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τις ανάγκες του. Όποιος χρειάζεται το μοντεμάκι το θεωρεί έλλειψη. Μαζί σου. Αλλά όποιος, αποκλειστικά λόγω αυτής της έλλειψης, αποφασίσει να μην το προτιμήσει τότε, σόρι, αλλά εχει μπερδέψει ορισμένα πράγματα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τις ανάγκες του. Όποιος χρειάζεται το μοντεμάκι το θεωρεί έλλειψη. Μαζί σου. Αλλά όποιος, αποκλειστικά λόγω αυτής της έλλειψης, αποφασίσει να μην το προτιμήσει τότε, σόρι, αλλά εχει μπερδέψει ορισμένα πράγματα.
Δεν διαφωνώ, όμως δεν καταλαβαίνω γιατί να κοπεί ένα χαρακτηριστικό που μπορεί να φαίνεται παρωχημένο, αλλά κοστίζει ελάχιστα, τόσο σε χώρο, όσο και σε χρήμα, ενώ μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο. Ίσως για την αγορά εντός US να μην τίθεται καν θέμα, όμως τα μηχανήματα αυτά πωλούνται και αλλού, όπου ένα modem μπορεί να είναι η μόνη λύση δικτύωσης... Κι εγώ προτιμώ την 3G card, αλλά 3G σήμα δεν έχω παντού και το gprs μπορεί να είναι πιo αργό από pstn.
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το απλό MacBook από μπαταρία πως τα πάει;

Επίσης με τη θερμοκρασία τί γίνεται; Ξερω ότι η πρώτη "γενιά" είχε σοβαρά προβλήματα υπεθέρμανσης που μερικές φορές οδηγούσαν σε random shutdowns.

Έχω αρχίσει να το γλυκοκοιτάζω :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!

Είμαι μαλλον ο μικροτερος σε αυτο το thread, 17 χρονών, και κάτοχος MacBook Pro 15. **2Ghz, 1Gig RAM, 100Gig Hard Drive** αγορασμένο εξ Αμερικής. Έχω δυο ερωτήσεις:

 

1) Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό Tutorial για εγκατάσταση Windows με BootCamp?

 

2) Eπίσης, επειδή ψάχνω το Parallels, μπορώ να βρώ κάπου το κλειδάκι;

 

Στο YouTube έχω βρει έναν, ονόματι MacTalk (url: http://www.youtube.com/profile?user=MacTalk ), o οποίος φτιάχνει καλά βιντεάκια με tricks και tutorials πανω σε διάφορα θέματα που αφορούν τα Macintosh. Ρίχτε μια ματιά αν ενδιαφέρεστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, όμως δεν καταλαβαίνω γιατί να κοπεί ένα χαρακτηριστικό που μπορεί να φαίνεται παρωχημένο, αλλά κοστίζει ελάχιστα, τόσο σε χώρο, όσο και σε χρήμα, ενώ μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο.

Όταν μια συσκευή καταλήγει να είναι χρήσιμη μόνο σε μια μειοψηφία και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις τότε καλώς κάνει και αποσύρεται.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Όταν μια συσκευή καταλήγει να είναι χρήσιμη μόνο σε μια μειοψηφία και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις τότε καλώς κάνει και αποσύρεται.

 

Σε ποιο μερος του πλανητη εγινε αυτο και δεν το πηραμε πρεφα? :rolleyes:

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Αλφαλίντερ αν η έρευνά σου βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα από εκείνα της Apple δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.

 

Η πραγματικότητα είναι πως ένας χρήστης MacBook (και Pro) θα μπει με dial up πόσες φορές το χρόνο. Δύο? Τρεις?? Αν είναι επαγγελματίας, ταξιδεύει, έχει εξοχικό, συγγενείς χωρίς πρόσβαση κλπ μπορεί θαυμάσα να πάρει το USB modem της Apple, μεγέθους μικρότερο από αναπτήρα, ελάχιστα γραμμάρια βάρους χωρίς τροφοδοτικά και αηδίες. Βάλτο σε ένα τσεπάκι της τσάντας μεταφοράς και ξέχασέ το. Αλλά ας μην ζητάμε από τους άλλους να πληρώσουν για κάτι που μόνο εμείς χρειαζόμαστε.

 

Αλλά δεν υπάρχει λόγος για μια μικρή μειοψηφία να πληρώνουν ΟΛΟΙ οι κάτοχοι MacBook ένα εξάρτημα που το χρειάζονται λίγοι. Θα μου πεις "γιατί δεν υπάρχει ως επιλογή?". Σε αυτό θα συμφωνήσω. Θα έπρεπε να έχεις την επιλογή. Αλλά και το 1998 η δισκέτα καταργήθηκε από τους Μακ και η κίνηση αποδείχτηκε σωστή. Φυσικά υπήρχαν και οι οπαδοί της δισκέτας ή εκείνοι που δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς. Αλλά τη βρήκαν την άκρη.

 

Την πιο πλήρη και διεξοδική συζήτηση για το θέμα τη βρήκα εδω.

 

Επίσης, εκτός απο το μόντεμ, τα MacBook δεν έχουν έξοδο S-video, το σλοτ δεν έχει συρταράκι (για μικρά δισκάκια dvd), δεν υπάρχει firewire 800 και (αν δεν κάνω λάθος) ούτε PCMCIA θύρα. Στο καλό να πάνε. Αυτά που έχει πάνω του είναι σημαντικότερα από εκείνα που δεν έχει. Όποιος έχει ιδιαίτερες ανάγκες έχει πάντα την επιλογή των έξτρα περιφερειακών.

 

Και, όπως λέω πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, γούστα είναι αυτά. Περί ορέξεως....

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να μεταβώ σιγά σιγά σε mac os , και να φύγω επιτέλους από τα καταρραμένα windows. Προτού όμως πάρα ένα δικό μου mac; θέλω να το δοκιμάσω , βάζοντάς το σε ενα από τα δυο pc μου. Το ένα είναι pentium4 2.4ghz 512mb ram και το λαπτοπ μου είναι centino 1.7ghz 512mb ram. Κατεβάζω το macos.tigerX.10.4.6.x86 για να το βάλω αρχικά σαν δεύτερο λειτουργικό. Θα παίζει σε κάποιο από τα δύο ή θα ΄σερνεται?
Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...