Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυκλοφόρησε και το vmware για mac σε beta. Μπορείται να το κατεβάσετε δωρεάν από το site της εταιρείας.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως επίσης και το νεο parallels που κάνει πολλά εντυπωσιακά!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ελληνικά στο firefox πως βάζω; Γιατί τι σελίδα του myphone τη δείχνει σκ***!!!!!! (μόνο αυτή, οι υπόλοιπες στα ελληνικά δεν έχουν πρόβλημα).

To parallels είναι ταχύτατο, δεν χρειάστηκε καν να εγκαταστήσω εκ νέου τα ΧΡ, τα μετέφερε από ένα vmware image που είχα στο λίνουξ. Το coherance είναι όλα τα λεφτά, δεν ξέρεις σε ποιο λειτουργικό είσαι

screenshot

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

το macbook το απλο λευκο το εχει 1174 το multirama,

αλλα λεει τιμη μονο internet..

με αντικαταβολη το στελνει κανεις?

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα μου παρουσιάζει στο i movie σε hd υλικό. Αργεί να αποκρυθεί ο υπολογιστής. Επίσης, δεν μπορώ να κάνω export στην κάμερα, λόγο αυτής της καθυστέρησης απόκρυσης. Υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω μια ασταθεια στο συστημα:vava: ???

 

Mια θελει μια δεν θελει να δουλεψουν μερικες εφορμογες π.χ itunes..

 

Eνα restart θα το θελησει.

 

Τι να πω ειδωμεν....:worry:

 

όταν πήρες το mac, είχε περασμένο το gr update της rainbow? Και μετά έκανες εσύ χειροκίνητα update απο το software update ? Αν έχεις gr update της rainbow καλύτερα να το ξεριζώσεις και αν δε βγαίνει.. κάνε φορμάτ και ξανά εγκατάσταση το 10.4 όσο είναι νωρίς (νωρίς και δεν έχεις σετάρει το mac σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου).

 

Κάπου είδα screenshot με winXP over mac os x. O λόγος που πήρες mac είναι για να τρέχεις winXP μέσω αυτού; Ότι κάνεις με τα winXP και θέλεις να το κάνεις με το os x, γίνεται με αναζήτηση κατάλληλων λογισμικών.

http://www.macupdate.com

http://www.versiontracker.com

 

Καλή χρονιά παιδιά, όλες οι επιθυμίες να βγούν αληθινές.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο Kenny για το θέμα του GrUpdate. Για τα XP, εγώ το parallels το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά διότι, όσα αντίστοιχα (και καλύτερα) προγράματα και να βρω, υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να τα κάνω από εκεί (όπως το web banking της eurobank πχ, να τσεκάρω τα sites μου και με IE κλπ). Και δε το θεωρώ καθόλου κακή ως λύση για τέτοιες περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σταθερό το τελευταίο (3106) parallels. Σταμάτησα να έχω και kernel panic. Μία ερώτηση: πως στο καλό ενεργοποιείς τα shared folders???

Έχω βάλει το parallels tools στα ΧΡ, του έχω βάλει ένα folder αλλά ενώ τον βλέπει δεν τον ανοίγει με τίποτα. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι από το ΟS X?

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσεις το virtual machine σου, μπορείς κάνοντας click εκεί που λέει configuration να ρυθμίσεις κάποιες παραμέτρους, μεταξύ των οποίων και το shared folders, ώστε τα paraller tools να το δουν μετά. Το έχεις κάνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχώς! Κλείνω, ανοίγω, αλλάζω folders αλλά τίποτα. Ενώ τα βλέπω στο parallels shared folders, όταν πάω να τα ανοίξω μου βγάζει access denied.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα μου παρουσιάζει στο i movie σε hd υλικό. Αργεί να αποκρυθεί ο υπολογιστής. Επίσης, δεν μπορώ να κάνω export στην κάμερα, λόγο αυτής της καθυστέρησης απόκρυσης. Υπάρχει λύση;

Κανείς δεν γνωρίζει; Μ'αρέσει που μου λέγαν πως τα αγοράζουν επαγγελματίες.:rolleyes:

Αλλα έχω την εντύπωση πως μόνο εαν ρώταγα για chat η downloading και τέτοια, τότε μόνο θα έπαιρνα άμεση απάντηση.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει. Το δείχνει ως R/W;

 

Πάντως αν έχεις το beta 2 ή το beta 3 (build 3106) δεν το πολυχρειάζεσαι μια που μπορείς να κάνεις κανονικά drag and drop μεταξύ Χ και Parallels.

 

Κανείς δεν γνωρίζει; Μ'αρέσει που μου λέγαν πως τα αγοράζουν επαγγελματίες.:rolleyes:

Αλλα έχω την εντύπωση πως μόνο εαν ρώταγα για chat η downloading και τέτοια, τότε μόνο θα έπαιρνα άμεση απάντηση.:worry:

Είναι πολύ συγκεκριμένη και ιδιαίτερη η απορία σου. Δεν ασχολούμαστε όλοι με video editing (πόσο μάλλον HD) που να το γυρνάμε κιόλας πίσω στην κάμερα. Τι configuration έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Πως δεν ασχολήστε ενώ ήξερα πως το αγοράζουν φωτογράφοι και για μοντάζ βίντεο, γραφίστες κλπ. Κανείς δεν βρέθηκε στο myphone;

configuration τι ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Πως δεν ασχολήστε ενώ ήξερα πως το αγοράζουν φωτογράφοι και για μοντάζ βίντεο, γραφίστες κλπ. Κανείς δεν βρέθηκε στο myphone;

configuration τι ακριβώς είναι;

 

Πάνε οι εποχές που τα αγόραζαν μόνο γραφίστες.

Configuration=τι μηχάνημα έχεις, πόση μνήμη, τι κάμερα, πόσο δίσκο, πως έχεις ρυθμίσει το iMovie κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν γνωρίζει; Μ'αρέσει που μου λέγαν πως τα αγοράζουν επαγγελματίες.:rolleyes:

Αλλα έχω την εντύπωση πως μόνο εαν ρώταγα για chat η downloading και τέτοια, τότε μόνο θα έπαιρνα άμεση απάντηση.:worry:

Ίσως ούτε και τότε να έπαιρνες απάντηση. Όλα είναι στην καλή διάθεση των υπόλοιπων χρηστών. Αν θέλουν και ξέρουν απαντάνε. Αν όχι, δεν απαντάνε.

 

Εννοείται βέβαια, πως όταν τους "προσβάλλεις" (λέγοντας πως μόνο για chat και downloading ξέρουν να απαντήσουν) ο αριθμός εκείνων που πιθανόν να ξέρουν και να θέλουν να σου απαντήσουν, μειώνεται σημαντικά ;)

 

Φιλικά

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

28 σελίδες, ερωτοαπαντήσεις είναι γεμάτες. Εσύ τώρα μου λές για καλή η οχι διάθεση; Εαν δεν υπήρχε αυτό το αλησβερίσι, θα καθόμουν τώρα να ρωτήσω;

Φυσικά δεν περιμένω απαντήσεις απο σένα που μου απαντάς κάπως κομπλεξικά - εχθρικά, θιγμένος για το τσάτινγκ που έγραψα. Διοτι θα μπορούσες να γράψεις...<< φίλε, για τέτοια ζητήματα πήγαινε ρώτα στο τάδε μαγαζί, στην τάδε ιστοσελίδα κλπ>>. Όμως είδα γράψιμο εδώ και μέρες και μόνο όταν τόνισα τα περι τσάτ, τσούπ, απάντησες!!!

 

stereo, έχω τον iMac 20" με 1024 μνήμη κλπ. Δισκο 250, με duallayer driver. Τα υπόλοιπα είναι πολλοί παράμετροι. Μάλλον είναι δύσκολο με γραπτά. Πρέπει να βρώ κάποιον να το δεί απο κοντά. Πάντως η εικόνα με την hd κάμερα εν σχέση με dv, είναι μέρα με την νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όταν δεν απαντάμε για ένα ερώτημα δε σημαίνει ότι γράφουμε κάποιον, μπορεί να σημαίνει ότι δεν γνωρίζουμε κιόλας. Ή μπορεί να μην έχουμε το χρόνο για μια εκτενή απάντηση εκείνη τη στιγμή.

 

Λοιπόν, τον ίδιο έχω και εγώ, αλλά με 2 γίγα μνήμη. Αν και δεν έχω κάμερα, έχω δουλέψει σε HD υλικό. Καθυστέρηση μου παρουσιάζε μόνο όταν είχα όλη την "ταινία" ως ένα clip και την επεξεργαζόμουν. Όταν τη χώρισα σε μικρότερα clips ανάλογα με το περιεχόμενο πχ τότε η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά. Επίσης έχω το παράθυρο σε μικρό μέγεθος (σε σχέση με τις native διαστάσεις του HD). Δεν ξέρω αν αυτά παίξουν ρόλο σε σένα, όπως και το αν τυχόν έχεις επιλεγμένο το Play DV project through camera από το Preferences (αυτό το καθυστερεί).

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει. Το δείχνει ως R/W;Πάντως αν έχεις το beta 2 ή το beta 3 (build 3106) δεν το πολυχρειάζεσαι μια που μπορείς να κάνεις κανονικά drag and drop μεταξύ Χ και Parallels.

Ναι, η αλήθεια είναι ότι δεν το χρειάζομαι και πολύ, μόνο για μεγάλα αρχεία χαρτών που δουλεύω και θα με βόλευε να τα είχα shared παρά να τα μεταφέρω. Άσε που έχω και μικρό image (12 GB), ούτε για καλημέρα δεν φτάνει.

Πιθανά να οφείλεται σε κάποιο conflict από τη μετατροπή του vmware image που ήταν αρχικά, σε image συμβατό με το parallels. Θα τσεκάρω και το site της εταιρείας μήπως βρω καμιά λύση.

Ευχαριστώ πολύ

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όταν δεν απαντάμε για ένα ερώτημα δε σημαίνει ότι γράφουμε κάποιον, μπορεί να σημαίνει ότι δεν γνωρίζουμε κιόλας. Ή μπορεί να μην έχουμε το χρόνο για μια εκτενή απάντηση εκείνη τη στιγμή.

 

Λοιπόν, τον ίδιο έχω και εγώ, αλλά με 2 γίγα μνήμη. Αν και δεν έχω κάμερα, έχω δουλέψει σε HD υλικό. Καθυστέρηση μου παρουσιάζε μόνο όταν είχα όλη την "ταινία" ως ένα clip και την επεξεργαζόμουν. Όταν τη χώρισα σε μικρότερα clips ανάλογα με το περιεχόμενο πχ τότε η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά. Επίσης έχω το παράθυρο σε μικρό μέγεθος (σε σχέση με τις native διαστάσεις του HD). Δεν ξέρω αν αυτά παίξουν ρόλο σε σένα, όπως και το αν τυχόν έχεις επιλεγμένο το Play DV project through camera από το Preferences (αυτό το καθυστερεί).

Εαν κάνα 2άρα την μνήμη και εγώ, θα δώ μεγάλη διαφορά απόκρισης;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Πως δεν ασχολήστε ενώ ήξερα πως το αγοράζουν φωτογράφοι και για μοντάζ βίντεο, γραφίστες κλπ. Κανείς δεν βρέθηκε στο myphone;

configuration τι ακριβώς είναι;

 

Γιατί δεν κοιτάς στο HelMUG και το macephemera ? Είναι πιο αρμόδια για την εξειδικευμένη απορία που έχεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλό θα είναι να ηρεμήσετε λίγο ορισμένοι. Εδώ οι πληροφορίες δίνονται από την καλή διάθεση των μελών και μόνο. Επιπλέον, στην προκειμένη περίπτωση, έχουμε μια εξειδικευμένη ερώτηση, σε ένα forum που -όπως έχει φανεί- έχει λίγα μέλη που ασχολούνται με mac. Είναι φυσιολογικό να μην υπάρχει κάποιος που να μπορεί να απαντήσει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι δεν το χρειάζομαι και πολύ, μόνο για μεγάλα αρχεία χαρτών που δουλεύω και θα με βόλευε να τα είχα shared παρά να τα μεταφέρω. Άσε που έχω και μικρό image (12 GB), ούτε για καλημέρα δεν φτάνει.

Πιθανά να οφείλεται σε κάποιο conflict από τη μετατροπή του vmware image που ήταν αρχικά, σε image συμβατό με το parallels. Θα τσεκάρω και το site της εταιρείας μήπως βρω καμιά λύση.

Ευχαριστώ πολύ

Αν δοκιμάσεις να το βάλεις να δείχνει σε άλλο folder από το default (αν και μάλλον θα το έχεις ήδη δοκιμάσει φαντάζομαι);

 

Εαν κάνα 2άρα την μνήμη και εγώ, θα δώ μεγάλη διαφορά απόκρισης;

Δεν γνωρίζω για τη συγκεκριμένη εργασία, εγώ όταν άρχισα να ασχολούμαι είχα ήδη τα 2 γίγα. FYI, όταν είχα κάνει τα στάνταρ 512 Μ με τα οποία είχε έρθει, 1 γίγα, είχα δει τρομερή διαφορά γενικά. Όταν τα είχα κάνει μετέπειτα 2 γίγα, η διαφορά ήταν μικρότερη. Λογικά πάντως για τέτοιες δουλειές θα δεις διαφορά, αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου. Στη θέση σου θα δοκίμαζα και τι συμβαίνει με κομμάτια μικρότερης διάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ stereo, τελικά μετά από άπειρες επανεκκινήσεις, κάνοντας mapping το folder από τα windows δούλεψε (σταυροκόπημα).
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

όταν πήρες το mac, είχε περασμένο το gr update της rainbow? Και μετά έκανες εσύ χειροκίνητα update απο το software update ? Αν έχεις gr update της rainbow καλύτερα να το ξεριζώσεις και αν δε βγαίνει.. κάνε φορμάτ και ξανά εγκατάσταση το 10.4 όσο είναι νωρίς (νωρίς και δεν έχεις σετάρει το mac σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου).

 

Κάπου είδα screenshot με winXP over mac os x. O λόγος που πήρες mac είναι για να τρέχεις winXP μέσω αυτού; Ότι κάνεις με τα winXP και θέλεις να το κάνεις με το os x, γίνεται με αναζήτηση κατάλληλων λογισμικών.

http://www.macupdate.com

http://www.versiontracker.com

 

Καλή χρονιά παιδιά, όλες οι επιθυμίες να βγούν αληθινές.

 

Καλη χρονια σε ολους!!!:happy:

 

Mισο γιατι σε εχασα...:confused:

 

Εγω δεν ειπα ποτε οτι εχω xp και οταν το ανοιξα το μηχανημα δεν ειχε καν ελληνικα επανω ουτε το gr update της rainbow.

 

Πριν τα βαλω το laptop εκανε οτι ηθελε οπως ανοιγες μια εφαρμογη και σε πεταγε και ξανα ανοιγμα, τωρα καπως εστρωσε σε αυτον τον τομεα.

 

Ενα απλο, πας να αλλαξεις το χρωμα μεσα στο folder και δεν το κραταει ποτε βαζει αυτο οτι θελει..

 

Και αλλα πολλα κουλα μικρα και μεγαλα το μονο που μενει οπως ειπες ενα format και το σεταρω απο την αρχη ο ιδιος και βλεπουμε.

 

Φταιει το οτι μπηκε επανω ο intel και θελει 2,3 update για να στρωσει?

 

Και τελος εχω το popcorn2 και toast6 και οταν κανω register το ενα πεταει το αλλο και θελει παλι rest δεν τα κραταει, και πολλες φορες δεν δεχεται το serial και κανω restart για να το δεχτει, αλλα ποτε δεν τα εχω και τα δυο μαζι παντα κανω instal μονιμος, γιατι το κανει αυτο ενω στο ibook δουλευανε μια χαρα?

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...