Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια οταν πας σε αλλη χωρα δεν αλλαζει η ωρα αυτοματα??εγω για παραδειγμα που ειμαι Σουηδια τωρα δεν αλλαξε...

 

το ιδιο προβλημα εχω και με το iphone..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπόν γράφω εδώ γτ θέλω μια γνώμη..χρησιμοποιώ το pc μου για Networkin(msn,facebook κλπ),για εργασίες(καμιά φορά),να έχω φωτογραφίες και βίντεο και να κατέβαζω μέσω rapidshare...

και τώρα στο ψητό...επειδή ψήνομαι για λαπτοπ και τα βίστα π έχω τα τελευταία 2 χρόνια ποτέ δν με έπεισαν σκέφτομαι να αγοράσω ένα Mac με το leopard..επειδή μ τη σπάνε τυχόν format κλπ και έχω διαβάσει πς αυτό το λειτουργικό είναι σταθερότατο εσείς π είστε και χρήστες τι μ προτείνετε???

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν γράφω εδώ γτ θέλω μια γνώμη..χρησιμοποιώ το pc μου για Networkin(msn,facebook κλπ),για εργασίες(καμιά φορά),να έχω φωτογραφίες και βίντεο και να κατέβαζω μέσω rapidshare...

και τώρα στο ψητό...επειδή ψήνομαι για λαπτοπ και τα βίστα π έχω τα τελευταία 2 χρόνια ποτέ δν με έπεισαν σκέφτομαι να αγοράσω ένα Mac με το leopard..επειδή μ τη σπάνε τυχόν format κλπ και έχω διαβάσει πς αυτό το λειτουργικό είναι σταθερότατο εσείς π είστε και χρήστες τι μ προτείνετε???

 

Προχώρα στην αγορά άμεσα ! Σύντομα θα διαπιστώσεις ότι τα Windows είναι απλά ένα κακέκτυπο του MacOSX ... Νομίζω ότι σήμερα δεν υπάρχει σταθερότερο Home περιβάλλον από ότι ένας Mac με MacOSX ... Θα ξεχάσεις όχι απλά το Format, αλλά και οποιαδήποτε άλλη ... ασθένεια των Windows.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν θέλω να το κάνω vs αλλά για αυτά που θέλει τον υπολογιστή του γιατί να μην βάλει μια διανομή linux που είναι και τζάμπα και απόλυτα σταθερή. Δεν νομίζω ότι πρέπει να δώσει τόσα χρήματα απλά για να βλέπει φωτογραφίες και facebook.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Να ησυχάσει από τους μπελάδες θέλει ο άνθρωπος όχι να μπλέξει με νέους :)
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν θέλω να το κάνω vs αλλά για αυτά που θέλει τον υπολογιστή του γιατί να μην βάλει μια διανομή linux που είναι και τζάμπα και απόλυτα σταθερή. Δεν νομίζω ότι πρέπει να δώσει τόσα χρήματα απλά για να βλέπει φωτογραφίες και facebook.

 

Ο άνρωπος ρώτησε για το MacxOSX και όχι γενικά για το τι λειτουργικό να επιλέξει. Σε κάθε περίπτωση όμως, το Linux είναι και πολύ καλό και σταθερό και free, αλλά όπως και να το κάνεις θέλει και το ... σκάλισμά του. Δε νομίζω ότι είναι για τον καθένα που απλά θέλει να βλέπει φωτογραφίες και facebook όπως λες. Εκτώς κι αν πάρεις κάποιο έτοιμο NetBook ή στο στίσει/ετοιμάσει κάποιος ... Αλλιώς μπορεί να μπλέξεις πολύ άσχημα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να κανω μια ερωτηση πως μπορω να γραπσω μια ταινια την οποια την εχω σε dvdrip και θελω να την γραπσω μαζι με τους υποτιτλους σε dvd υπαρχει προγραμα σαν το convert x to dvd οπως στα windows?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ένας φίλος θέλει να αναβαθμίσει το imac του και να βάλει 4Gb μνήμη.

 

Είναι ο 2,4 Ghz MB 323 ο 20άρης...

 

Ξέρετε τι μάρκας μνήμες χρειάζεται? Για συμβατότητα ανησυχεί...

 

Δώστε κανένα λινκ αν μπορείτε!

 

Ευχαριστώ!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ένας φίλος θέλει να αναβαθμίσει το imac του και να βάλει 4Gb μνήμη.

 

Είναι ο 2,4 Ghz MB 323 ο 20άρης...

 

Ξέρετε τι μάρκας μνήμες χρειάζεται? Για συμβατότητα ανησυχεί...

 

Δώστε κανένα λινκ αν μπορείτε!

 

Ευχαριστώ!

 

Θα ανοίξει τα δυο καπάκια που έχει κάτω από την οθόνη, θα βγάλει το DIMMάκι και θα πάρει 2 των 4Gb με τα ίδια χαρακτηριστικά. Ο iMac φοράει 200pin DIMMs (από Laptop δηλαδή) και αν δεν κάνω λάθος (έχω καιρό που αναβάθμισα τον δικό μου) η μάρκα που φοράει είναι Samsung. Εν πάση περιπτώσει, αν πάρει μνήμες με τα ίδια χαρακτηριστικά δεν θα έχει πρόβλημα.

 

Προς Θεού, να μην ακούσει την Rainbow που θα του πει ότι ΜΟΝΟ οι δικές της μνήμες κάνουν ... Τις πουλάει πανάκριβες 80-90 Euro το Gb αν θυμάμαι, ενώ μπορεί να τις βρει ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ φτηνότερα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

http://www.crucial.com

 

Και θα μάθει ακριβώς τι χρειάζεται και θα το παραγγείλει σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξει τα δυο καπάκια που έχει κάτω από την οθόνη, θα βγάλει το DIMMάκι και θα πάρει 2 των 4Gb με τα ίδια χαρακτηριστικά. Ο iMac φοράει 200pin DIMMs (από Laptop δηλαδή) και αν δεν κάνω λάθος (έχω καιρό που αναβάθμισα τον δικό μου) η μάρκα που φοράει είναι Samsung. Εν πάση περιπτώσει, αν πάρει μνήμες με τα ίδια χαρακτηριστικά δεν θα έχει πρόβλημα.

 

Προς Θεού, να μην ακούσει την Rainbow που θα του πει ότι ΜΟΝΟ οι δικές της μνήμες κάνουν ... Τις πουλάει πανάκριβες 80-90 Euro το Gb αν θυμάμαι, ενώ μπορεί να τις βρει ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ φτηνότερα ...

 

 

http://www.crucial.com

 

Και θα μάθει ακριβώς τι χρειάζεται και θα το παραγγείλει σε πολύ καλή τιμή.

 

Ευχαριστώ!

 

Το έκανα αυτό χειροκίνητα γιατί δεν είμαι στον υπολογιστή του και βγήκε αυτό:

http://www.crucial.com/eu/store/listparts.aspx?model=iMac%202.4GHz%20Intel%20Core%202%20Duo%20%2820-inch%20-%20800MHz%29%20MB323LL/A&mfgr=Apple&cat=RAM

 

οπότε κάτι σαν αυτό φαντάζομαι χρειάζεται:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553204

 

Δεν νομίζω να έκανα λάθος...

 

Ενώ ο δικός μου μακούλης που παίρνει μόνο μέχρι 2GB...Κλαψ...ζηλεύω...:cry:

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ο άνρωπος ρώτησε για το MacxOSX και όχι γενικά για το τι λειτουργικό να επιλέξει. Σε κάθε περίπτωση όμως, το Linux είναι και πολύ καλό και σταθερό και free, αλλά όπως και να το κάνεις θέλει και το ... σκάλισμά του. Δε νομίζω ότι είναι για τον καθένα που απλά θέλει να βλέπει φωτογραφίες και facebook όπως λες. Εκτώς κι αν πάρεις κάποιο έτοιμο NetBook ή στο στίσει/ετοιμάσει κάποιος ... Αλλιώς μπορεί να μπλέξεις πολύ άσχημα ...

 

ευχαριστώ..μάλλον πήρα κάποιες απαντήσεις π έψαχνα..σε λίγο καιρό π θα έρθει η ώρα για την αγορά μάλλον θα την κάνω για mac!!:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ..μάλλον πήρα κάποιες απαντήσεις π έψαχνα..σε λίγο καιρό π θα έρθει η ώρα για την αγορά μάλλον θα την κάνω για mac!!:D

 

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις.Δεν θα το μετανιώσεις καθόλου

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν πας σε αλλη χωρα δεν αλλαζει η ωρα αυτοματα??εγω για παραδειγμα που ειμαι Σουηδια τωρα δεν αλλαξε...

 

το ιδιο προβλημα εχω και με το iphone..

 

someone??:(

Link to comment
Share on other sites

πώς να αλλάζει μόνο του?

 

φυσικά και τπτ δεν αλλάζει. στο κινητό (τα περισσότερα) ο πάροχος σου pushάρει την νέα ώρα μια φορά και αν θες τη δέχεσαι.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Για το iPhone:

Στο Settings/General/Date & Time, το Set automatically είναι εξ'ορισμού off. Το έχεις κάνει on;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση..

Σύνδεσα τον εξωτερικό μου δίσκο μέσω firewire σε ένα macbook white και καθώς έκανα κάποιες ανακατανομές-ταξινομήσεις ταυτόχρονα με τη μετακίνηση κάποιων αρχείου σημαντικού όγκου (~4gb), μου έβγαλε "(error code -43) -The operation could not be completed because one or more files cannot be found",ενώ τα αρχεία υπάρχουν κανονικά και μάλιστα είναι playable καθότι .avi..Το θέμα είναι οτι μετά το μνμ τα αρχεία εξαφανίζονται από το δίσκο..Τι φταίει...!!????

Link to comment
Share on other sites

Είναι FAT32 ο δίσκος; Αν ναι, δεν μπορείς να γράψεις αρχεία μεγαλύτερα των 4GB. Αυτό είναι το όριο του FAT32. Αν δεν είναι FAT και είναι HFS, τότε κάνε Repair Permissions από το Disk Utility, restart και δοκίμασε πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Είναι FAT32 ο δίσκος; Αν ναι, δεν μπορείς να γράψεις αρχεία μεγαλύτερα των 4GB. Αυτό είναι το όριο του FAT32. Αν δεν είναι FAT και είναι HFS, τότε κάνε Repair Permissions από το Disk Utility, restart και δοκίμασε πάλι.

 

Τα σέβη μου και ευχαριστήρια μου!!!:D

Αυτό έκανα και όλα επανήλθαν,να 'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν πας σε αλλη χωρα δεν αλλαζει η ωρα αυτοματα??εγω για παραδειγμα που ειμαι Σουηδια τωρα δεν αλλαξε...

 

το ιδιο προβλημα εχω και με το iphone..

 

Ο υπολογιστής δεν αλλάζει αυτόματα.

 

Το Iphone θα έπρεπε να αλλάζει (βάση των δεδομένων που του στέλνει το δίκτυο). Αλλά και πάλι μην είσαι σίγουρος ότι γίνεται παντού (πάντως σε Αγγλία και Βέλγιο αλλάζει)

111s
Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής δεν αλλάζει αυτόματα.

 

Το Iphone θα έπρεπε να αλλάζει (βάση των δεδομένων που του στέλνει το δίκτυο). Αλλά και πάλι μην είσαι σίγουρος ότι γίνεται παντού (πάντως σε Αγγλία και Βέλγιο αλλάζει)

 

thanks φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...