Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το βράδυ το βάζω να κοιμηθεί μαζί μου κανένα 8ωρο και το πολύ να καταναλώσει 5%.

Στο 24ωρο το 50% μου φαίνεται πααααρα πολύ.

αυτό εξαρτάτε λογικά από το hw.

 

το ίδιο έχουν και κάποια κλασικά laptops.

 

συνήθως σε μια 6άρα μπαταρία 2% ανά ώρα πάει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Όχι αποκλειστικά από το hardware, στην ουσία το sleep mode είναι μια κατάσταση πολύ χαμηλής κατανάλωσης. Κάθε λειτουργικό έχει διαφορετικό management οπότε θα έχει και διαφορετική κατανάλωση. Πιστεύω πάντως ότι τα βίστα έχουν βελτιωθεί πολύ σε αυτό τον τομέα, αλλά δεν πιάνουν ακόμα το OS X.

Με OS X 5 μέρες σε sleep και είχε γύρω στο 40-45%.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

mia pou piasate bre paidia to thema tou sleep mode de mou lete kai mena giati den "peftei gia upno" pia automata???manually mpainei se sleep mode xwris problimata...(sorry gia ta greeklish...)
Link to comment
Share on other sites

mia pou piasate bre paidia to thema tou sleep mode de mou lete kai mena giati den "peftei gia upno" pia automata???manually mpainei se sleep mode xwris problimata...(sorry gia ta greeklish...)

Για "ρίξε" μια ματιά εδώ : (http://discussions.apple.com/message.jspa?messageID=8552064#8552064)

μήπως βγάλεις άκρη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

mia pou piasate bre paidia to thema tou sleep mode de mou lete kai mena giati den "peftei gia upno" pia automata???manually mpainei se sleep mode xwris problimata...(sorry gia ta greeklish...)

 

Επειδή το ίδιο κάνει και ο δικός μου, νομίζω ότι φταίει το mail.app που το έχω βάλει να κοιτάει για νέα emails ανά 2 mins ...

 

Για ψάξτο από εκεί ... λογικά κάτι δεν το αφήνει να "κοιμηθεί" ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

μα εδώ ο ένας λέει μέσα σε μια μέρα χάνει 50% και ο άλλος σε 8 ώρες μόλις 5%.

 

μπορεί κάποιος να απαντήσει πλήρως? είναι βασικό θέμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μα εδώ ο ένας λέει μέσα σε μια μέρα χάνει 50% και ο άλλος σε 8 ώρες μόλις 5%.

 

μπορεί κάποιος να απαντήσει πλήρως? είναι βασικό θέμα.

 

Γιατί να έχουν διαφορά τα unibody από τα απλά; Η κατανάλωση στο sleep του OSX είναι μηδαμινή.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

βρε πάλι δε με κατάλαβες.

 

κάποιος έγραψε 24 ώρες -50%.

 

εσύ γράφεις μηδενική δλδ 1% την ώρα όπως κάποια τα περισσότερα ULV c2d.

 

τι από τα δύο είναι?

 

ρωτάω γιατί είναι ένα θέμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται αδύνατο να τρώει σε sleep 50% μέσα σε μια μέρα. Εδώ το iBook μου και κρατάει μέρες με τη μπαταρία στο 75%...
Link to comment
Share on other sites

ρε παλιοφιλε ακομα δεν βρηκες λυση σε αυτο ε;

:(

 

δυστυχως οχι...:(

 

Για "ρίξε" μια ματιά εδώ : (http://discussions.apple.com/message.jspa?messageID=8552064#8552064)

μήπως βγάλεις άκρη.

 

τα διαβασα ολα αυτα και δεν εβγαλα ακρη...

 

Επειδή το ίδιο κάνει και ο δικός μου, νομίζω ότι φταίει το mail.app που το έχω βάλει να κοιτάει για νέα emails ανά 2 mins ...

 

Για ψάξτο από εκεί ... λογικά κάτι δεν το αφήνει να "κοιμηθεί" ...

 

 

εχω δοκιμασει πολλα, οπως fixing permissions, reset PRAM, reset SMC και αλλα...μεχρι και clean install του mac os x εκανα και παλι τιποτα...

 

εκανα και το hardware test και μου εβγαλε μηνυμα οτι ολα ειναι ενταξει..

 

εχω απογοητευει, δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει το HardWare και αυτό το θεωρώ δεδομένο. Κάνε το εξής test. Κάντον restart και άστον στη LogOn Screen. Θα δεις ότι εδώ δουλεύει το Sleep στο χρόνο που του είπες ... Όταν μπεις σε κάποιο account δε δουλεύει ... άρα προφανώς φταίει κάποιο app ... εεε εγώ απομονώνοντας ένα-ένα τα δικά μου, καταλήγω ότι μάλλον φταίει το mail.app αν και το Microsoft Messenger κάνει κάποια κουλά ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει το HardWare και αυτό το θεωρώ δεδομένο. Κάνε το εξής test. Κάντον restart και άστον στη LogOn Screen. Θα δεις ότι εδώ δουλεύει το Sleep στο χρόνο που του είπες ... Όταν μπεις σε κάποιο account δε δουλεύει ... άρα προφανώς φταίει κάποιο app ... εεε εγώ απομονώνοντας ένα-ένα τα δικά μου, καταλήγω ότι μάλλον φταίει το mail.app αν και το Microsoft Messenger κάνει κάποια κουλά ...

 

αφου σου λεω δεν δουλεψε ουτε μετα απο CLEAN INSTALL του software...και το δοκιμασα καθαροτατο χωρις τιποτα επανω...ουτε 3rd party apps ουτε τιποτα μα τιποτα...στεγνο, οπως την πρωτη μερα που το πηρα...τι μου λες τωρα???

Link to comment
Share on other sites

αφου σου λεω δεν δουλεψε ουτε μετα απο CLEAN INSTALL του software...και το δοκιμασα καθαροτατο χωρις τιποτα επανω...ουτε 3rd party apps ουτε τιποτα μα τιποτα...στεγνο, οπως την πρωτη μερα που το πηρα...τι μου λες τωρα???

 

Eσυ μία μέρα θα μας στείλεις αδιάβαστους...

 

Το θέμα είναι παράξενο και που ρώτησα δεν βγάλαμε άκρη τι μπορεί να φταίει, το ψάχνουμε όμως..

 

Ακομα και σε καθαρό λειτουργικό στο κάνει πάλι?? Μήπως είναι Hardware αλλά τι??

 

Εγώ μόλις άλλαξα σκληρούς στο laptop και στον MacMini + Μνήμες και έχω ζαλιστεί...:wacko:

 

Πάλι καλά δουλέυουν μία χαρά!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

αφου σου λεω δεν δουλεψε ουτε μετα απο CLEAN INSTALL του software...και το δοκιμασα καθαροτατο χωρις τιποτα επανω...ουτε 3rd party apps ουτε τιποτα μα τιποτα...στεγνο, οπως την πρωτη μερα που το πηρα...τι μου λες τωρα???

 

Χαλάρωσε μεγάλε .... χαλάρωσε !

 

Αυτό που σου λέω είναι να κάνεις το κλασικό test που ζητάει η ίδια η Apple. Ούτε να ξηλώσεις software, ούτε τίποτα. Άστο στη LogOn screen και θα δεις ότι δουλεύει ... Αν μπεις μέσα, ακόμα και καθαρό να είναι, στα περισσότερα mac ΔΕΝ παίζει ... προφανώς κάτι τρέχει ... κάποιο Application, κάποιος daemon ... κάτι !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Τονε γλίτωσες από το πρωινό lexotanil!

Σε εμένα το sleep mode δουλεύει κανονικότατα, το έχω ενεργοποιήσει μόνο όταν δουλεύει με τη μπαταρία, ρυθμισμένο στα 5 λεπτά. Κάθε 5 λεπτά κλείνει, απαρέγκλιτα. Ούτε mail.app το επηρεάζει ούτε τίποτα.

 

kospilot1, σε πιστεύω, δεν φταις εσύ, κάτι με το μακ παίζει. Σε εμένα δεν μπορεί να βρει στο spotlight όλες τι επαφές που είναι γραμμένες στα ελληνικά. Βρίσκει μόνο κάποιες, ελάχιστες. Έγραψα τα πάντα στο μακ στα ελληνικά από την αρχή, τίποτα!! Έστειλα bug report στην apple και μου απάντησαν ότι είναι γνωστό bug και το δουλεύουν. Υπόψιν ότι το έχω από το 10.4 και τώρα που έχω 10.5.6 δεν έχει διορθωθεί. ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος φίλος με μακ δεν το έχει. Τι είμαι τρελός;; Το κουφό είναι ότι βρίσκει το όνομα μέσα σε οποιοδήποτε κείμενο όπως και στο address book, αλλά ΟΧΙ στο spotlight.

 

BTW, κυκλοφόρησε το iLife '09.:)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

BTW, κυκλοφόρησε το iLife '09.:)

Ναι, αυτή τη στιγμή εγκαθίσταται

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή τη στιγμή εγκαθίσταται

:)

 

Γκουχου γκουχου ειναι ασφαλες αυτο που βαζεις???:confused:

 

Περιμενουμε εντυπωσεις απο το ilife 09 εεε???:p

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω χωρίς το trojan :p

Κι εγώ LOL!

 

edit:

Πρώτες εντυπώσεις: Αν και δεν πρόλαβα να το δω πολύ, το iPhoto μοιάζει πιο γρήγορο και τα slideshows τα οποία κάνει και export σε format που μπορούν να παίξουν τα iPods και το iPhone είναι πολύ όμορφα. Περισσότερα το απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Θά θελα να ξερα από που ψωνίζεις; Εγώ από χθες περιμένω να έρθει η παραγγελία μου αλλά έχω πολλούς στο que!

 

Το trojan εβρέθει σε αρχεία του iwork και όχι του iLife, μεγάλη χαζομάρα όποιος το κατέβασε από τορεντ, υπάρχει διαθέσιμη η trial (για 30 μέρες) στο site της apple.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ LOL!

 

edit:

Πρώτες εντυπώσεις: Αν και δεν πρόλαβα να το δω πολύ, το iPhoto μοιάζει πιο γρήγορο και τα slideshows τα οποία κάνει και export σε format που μπορούν να παίξουν τα iPods και το iPhone είναι πολύ όμορφα. Περισσότερα το απόγευμα!

 

Περιμενουμε με αγωνια...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...