Jump to content

Poco F2 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες από εχθές τι τηλέφωνο μου καθυστερεί να λάβει μυνήματα και εικόνες από το messenger αλλά και ένα redmi note 7 που έχω σαν δεύτερο.Στελνω εικόνα από το rn7 και στο poco f2 γράφει μόνο (έστειλε μια φωτογραφία) χωρίς να την βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Στις φωτός εσείς βάζετε ΑΙ? Νομίζω ότι είναι πιο έντονα τα χρώματα. Ακόμα το HDR επειδή δεν μπαίνει αυτόματα εσείς το βάζετε? Ρωτάω για να δω ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις στο αυτόματο
Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω στο θέμα της σήμανσης των ειδοποιήσεων με το κυκλάκι, επάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής.

Παρατήρησα ότι αν τα εικονίδια είναι μέσα σε φακέλους , τότε ο φάκελος εμφανίζει το κυκλάκι ειδοποίησης. Όταν μπεις μέσα στον φάκελο βέβαια, πάλι δεν έχει κυκλάκι το εικονίδιο της εφαρμογής, αλλά κάπως λαμβάνεις την ειδοποίηση.

Εγώ τλχ έβαλα τις εφαρμογές επικοινωνίας που χρησιμοποιώ σε ξεχωριστό φάκελο και έτσι έχω σήμανση για μνμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Στις φωτός εσείς βάζετε ΑΙ? Νομίζω ότι είναι πιο έντονα τα χρώματα. Ακόμα το HDR επειδή δεν μπαίνει αυτόματα εσείς το βάζετε? Ρωτάω για να δω ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις στο αυτόματο

 

Αυτό ειναι θεμα προτίμησης. Το αν θεςπιο κορεσμένα τα χρώματα ( oversaturated ) οπως συνηθως κανει το ΑΙ ή αν θες μεγάλες αντιθέσεις ανάμεσα στα φωτεινά και σκοτεινά σημεία που κανει το HDR μόνο εσυ το ξέρεις!

 

Το αποτέλεσμα του AI μπορείς να το πετυχεις και μονος σου εκ των υστέρων. Το HDR πρακτικά είναι λήψη 3 φωτογραφιών ( μια νορμαλ, μια πιο φωτεινή και μια πιο σκοτεινή ) και η σύνθεση της απο το software της κάμερας σε 1. Πρακτικά σημαίνει οτι αργει από ελάχιστα ως αρκετα να βγει τελικό αποτέλεσμα αναλογως και τις συνθήκες φωτός άρα δεν το επιλέγουμε σε κινούμενα θέματα φωτογράφισης. Επειδή το αποτέλεσμα του HDR είναι πιο δύσκολο να το πετύχουμε μόνοι μας μετα τη ληψη απλής φωτογραφίας ( εκτός αν έχουμε τραβήξει raw αρχείο ), αν έχουμε στατικά θέματα όπως τοπίο και σχετικά αρκετό φως, τότε μπορούμε να το επιλέξουμε!

 

Πρακτικά για το λόγο που κανείς χρησιμοποιεί το hdr μπορεί να χρησιμοποιήσει και το night mode αν εχει στατικο θεμα μιας και το αποτέλεσμα θα ειναι ακομα πιο λεπτομερές - αρκει να εχει σταθερό χέρι γιατι θέλει παραπάνω ώρα να αποτυπωθεί η λήψη σε σχέση με το HDR.

 

Αυτά ειναι γενικές οδηγίες και βρίσκουν εφαρμογή σε ότι κινητο και camera app και να έχεις. Η διαφορά είναι πόσο επιτυχημένα ειναι τα τελικα effect ανάμεσα στα διαφορα μοντελα και software! αλλά πάντα ειναι και θεμα προσωπικής προτίμησης! ( συνήθως το αυτόματο hdr και το night mode της gcam ειναι ανώτερο πάντα )

Edited by elektronaut
spacing
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που βάζεις Gcam σωστά, είναι όλα οκ; Όταν την έβαλα έβγαλα μερικές φωτογραφίες κι από κάτω δεν είχε υδατογραφημα που να έλεγε taken by poco f2 μπλα μπλα μπλα. Έκανα επανεκκίνηση αργότερα και τώρα όταν τραβάω φώτο έχει το υδατογραφημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς μπορώ να τσεκάρω ότι έχω Gcam ενεργοποιημενο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που βάζεις Gcam σωστά, είναι όλα οκ; Όταν την έβαλα έβγαλα μερικές φωτογραφίες κι από κάτω δεν είχε υδατογραφημα που να έλεγε taken by poco f2 μπλα μπλα μπλα. Έκανα επανεκκίνηση αργότερα και τώρα όταν τραβάω φώτο έχει το υδατογραφημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς μπορώ να τσεκάρω ότι έχω Gcam ενεργοποιημενο.

 

Σίγουρα κάνεις κάτι λάθος... Το gcam δεν είναι εντολή για την ενεργοποίησεις. Βρίσκεις το εικονίδιο της και τραβάς από εκεί φωτογραφίες. Είναι εφαρμογή. Πρόσεχε μήπως ανοίγεις πάλι την μαμά εφαρμογή.

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε δικέ μου τι νουμπας. Νόμιζα ότι μπαίνει στην στοκ κάμερα και άνοιγα αυτήν. Πφφ ευχαριστώ ρε μαν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ω ρε δικέ μου τι νουμπας. Νόμιζα ότι μπαίνει στην στοκ κάμερα και άνοιγα αυτήν. Πφφ ευχαριστώ ρε μαν.

 

Όλοι μας έτσι ξεκινήσαμε...

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια... Παρατήρησα σήμερα ότι σε κάθε επαφή μου, μου βγάζει αυτές τις δύο βλακειες από το es explorer όπως φαίνεται κ στην φώτο. Πατώντας σε οποίο απ τα δύο μου βγάζει σφάλμα. Ξέρει κανείς πως να τα βγάλω να μην υπάρχουν στην καρτέλα κάθε επαφής;; 1bce7cbea6bbca777ea74e2e83864b9b.jpg

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια... Παρατήρησα σήμερα ότι σε κάθε επαφή μου, μου βγάζει αυτές τις δύο βλακειες από το es explorer όπως φαίνεται κ στην φώτο. Πατώντας σε οποίο απ τα δύο μου βγάζει σφάλμα. Ξέρει κανείς πως να τα βγάλω να μην υπάρχουν στην καρτέλα κάθε επαφής;; 1bce7cbea6bbca777ea74e2e83864b9b.jpg

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακόμα χρησιμοποιείς αυτή την εφαρμογή;

Είχε γίνει μεγάλη φασαρία πριν μερικά χρόνια

 

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.Εδω και καμμία βδομάδα μου κάνει το εξής:Όταν περνώ τηλ το σηκώνει ο άλλος του μιλάω,με ακούει αλλά δεν τον ακούω εγώ.Του το κλείνω,τον ξαναπερνω και όλα καλά.Αυτι γίνεται 3/4 φορές τη μέρα.
Link to comment
Share on other sites

σημερα η μερα γεματη bugs! αρχειο δεν ανοιγει ουτε με αιτηση, κρασαρει ολη η μαμα εφαρμογη αρχειων, ξεκλειδωνω και για να φανουν οι εφαρμογες της αρχικης οθονης πρεπει να ανοιξω και να κλεισω συρταρι. επισης νομιζα οτι οι ειδοποιησεις δεν ερχονται λογω εξοικονομησης ενεργειας αλλα και χωρις αυτη παλι η ιδια κατασταση επικρατει, ουτε καν το λεντακι δε δουλευει. υπομονη για custom rom

Oneplus 8T - Poco F2 Pro - Redmi 8 - Redmi Note 4X - Samsung Galaxy J5 - Coolpad F1 - Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται και κολλανε τα κινητα σας......μαμα απειραχτες 2 συσκευες που εχω κανενα θεμα με οτι γραφετε,τι να πω πια.....:D

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Την 11eu android την πήραν πίσω; Δεν βλέπω τίποτα εδώ και μέρες..
Ναι είχε θέματα. Περιμένουμε την επόμενη

 

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την 11eu android την πήραν πίσω; Δεν βλέπω τίποτα εδώ και μέρες..

 

Εγω οχι με 12.0.4.0 σταθερη ειμαι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Την 11eu android την πήραν πίσω; Δεν βλέπω τίποτα εδώ και μέρες..

 

Εχει κατι μικροbugs, οπότε καλύτερα αν την πήραν πισω να τα διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα. Με το που τ ο άνοιξα μου ήρθε ή ενημέρωση για την 12.04 που και την έκανα. Αφού το δούλεψα λίγο και έπεσε η μπαταρία στο 5% το έβαλα για φόρτιση και πήγα για δουλειά. Το βράδυ που γύρισα η μπαταρία ήταν στο 1%. Υπέθεσα ότι ίσως ο φορτιστής που έχω από το Redmi Note 9 pro να μην κούμπωσε σωστά. Βγάζω το δικό του μαζί με το δικό του καλωδίο και δοκιμάζω. Στην αρχή φόρτιζε σχετικά γρήγορα μέχρι το11% όπου και κόλλησε για αρκετή ώρα. Το βγάζω από την μπριζα κάνω επανεκκίνηση και το βάζω σε άλλη μπριζα. Εκεί το κινητό δείχνει αμέσως 100% και από εκείνη την ώρα έχει κολλήσει στο 100% είναι 1 ώρα και 38 λεπτά φουλ φωτεινότητα και δεν πέφτει.

Είναι πρόβλημα? Κάνω μια επαναφορά? Ευχαριστώ

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι... Τελικά με αρκετά παιχνίδια έπεσε έπεσε στο 98%. Κρατάει τόσο πολύ ρε παιδιά?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere

 

Και οποία παρόμοια εφαρμογή, και μέτρησε όταν φορτίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apps.asterios.charger

 

Και μια ακόμη, μέτρησε το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι... Τελικά με αρκετά παιχνίδια έπεσε έπεσε στο 98%. Κρατάει τόσο πολύ ρε παιδιά?
Άσε την να ξεφορτώσει και βάλε το πάντα στον δικό του φορτιστή να πάει φουλ λογικά θα στρώσει , και φρόντιζε να μην πέφτει χαμηλά η μπαταρία μέχρι το πολύ 15% , δεν ξέρω αν έρχεσαι από κάποιο κινητό με σάπια μπαταρία αλλά γενικά ναι έχει πολύ καλή αυτονομία το τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τράβηξα αρκετά βίντεο και σε 8k έβαλα όλο το βράδυ να τα μεταφέρει μέσω Bluetooth και το πρωί είχα 68% άρα όλα καλά... Πολύ καλή μπαταρία μέχρι στιγμής....

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...