Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, περιμένω σε λίγες μέρες 8 Pro 8GB / 128GB :) Μερικές γρήγορες ερωτήσεις επειδή 2.5 χρόνια με P20 Pro τα ξέχασα :p :

 

Ξεκλειδώνει πλήρως; δηλαδή bootloader, kernel (και ROM προφανώς) αλλάζουμε κανονικά;

 

Γενικότερα, αν και αυτό είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό, υπάρχει "ανάγκη" customαρίσματος για να δουλέψει σωστά ή έρχεται στημμένο καλά; Η αλήθεια είναι ότι πλέον δεν έχω το χρόνο για πολύ σκάλισμα όπως παλιότερα, και αυτός είναι και ο λόγος που προτίμησα Oxygen OS

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα επτάμηνο περίπου με 7 Pro είμαι πολύ ευχαριστημένος, νομίζω ότι κι εσύ το ίδιο θα μείνεις... ουσιαστικά θα έχεις στα χέρια σου την τρέχουσα ναυαρχίδα της εταιρείας...με το καλό να παραλάβεις κ να το χαρείς ✌️
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πείτε κανένα καλό full screen protector για το 8 pro . Να πιάνει όλη την οθόνη όχι σαν κάτι κινεζιες που μεγαλώνουν τα bezel.... Edited by chrispolo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, περιμένω σε λίγες μέρες 8 Pro 8GB / 128GB :) Μερικές γρήγορες ερωτήσεις επειδή 2.5 χρόνια με P20 Pro τα ξέχασα :p :

 

Ξεκλειδώνει πλήρως; δηλαδή bootloader, kernel (και ROM προφανώς) αλλάζουμε κανονικά;

 

Γενικότερα, αν και αυτό είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό, υπάρχει "ανάγκη" customαρίσματος για να δουλέψει σωστά ή έρχεται στημμένο καλά; Η αλήθεια είναι ότι πλέον δεν έχω το χρόνο για πολύ σκάλισμα όπως παλιότερα, και αυτός είναι και ο λόγος που προτίμησα Oxygen OS

 

βασικός λόγος αγοράς oneplus για πολλούς ... Είναι λίγο παίδεμα το ροοτ , αλλά με προσοχή γίνεται κι αυτό. καλό είναι να έχεις κατεβάσει το msm unbrick tool για παν ενδεχόμενο (φέρνει το κινητό σε αρχική κατάσταση σχεδόν από οτιδήποτε).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, περιμένω σε λίγες μέρες 8 Pro 8GB / 128GB :) Μερικές γρήγορες ερωτήσεις επειδή 2.5 χρόνια με P20 Pro τα ξέχασα :p :

 

Ξεκλειδώνει πλήρως; δηλαδή bootloader, kernel (και ROM προφανώς) αλλάζουμε κανονικά;

 

Γενικότερα, αν και αυτό είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό, υπάρχει "ανάγκη" customαρίσματος για να δουλέψει σωστά ή έρχεται στημμένο καλά; Η αλήθεια είναι ότι πλέον δεν έχω το χρόνο για πολύ σκάλισμα όπως παλιότερα, και αυτός είναι και ο λόγος που προτίμησα Oxygen OS

 

Μπορεί να μην υπάρχει τόσο η ανάγκη τροποποιημένων ρομ πλέον στο android και ειδικά στο oxygen, αλλά η ανάγκη για ρουτ παραμένει

 

Μια πιο απλή προσέγγιση στις τροποποποιημένες ρομ είναι αυτές που μπαίνουν ως ένα Magisk Module, οι οποίες απλά προσθέτουν κάποιες δυνατότητες και μπαίνουν πάνω σε οποιαδήποτε στοκ έκδοση oxygen έχεις, και μπορείς να συνεχίζεις να λαμβάνεις αναβαθμίσεις ΟΤΑ της στοκ ρομ. Όπως αυτή:

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-8/oneplus-8--8-pro-cross-device-development/magisk-rom-xxx-nolimits-11-0-speed-ram-t4088609

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό που σίγουρα θέλω να διώξω είναι οι διαφημίσεις από παντού, είναι και ο λόγος που ήθελα να συνεχίσω με customisable Android και όχι να παω σε iPhone οπότε από εκεί θέλω να ξεκινήσω και για περισσότερες αλλαγές το βλέπω ανάλογα με το πως θα μου φανεί.
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εσκασε update για το Oneplus 8 (v11.0.1.1.IN21BA) :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό που σίγουρα θέλω να διώξω είναι οι διαφημίσεις από παντού, είναι και ο λόγος που ήθελα να συνεχίσω με customisable Android και όχι να παω σε iPhone οπότε από εκεί θέλω να ξεκινήσω και για περισσότερες αλλαγές το βλέπω ανάλογα με το πως θα μου φανεί.

 

Βάζεις dns dns.adguard.com και ξεμπέρδεψες

Link to comment
Share on other sites

Έκανε πατάτα η oneplus σε ορισμένους με open beta 3... τους έστειλε την καινούργια stable που τους έκανε full wipe.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εκανα μαλάκια επέλεξα reboot αντί του full wipe και το κινητό είναι μια χαρά μόνο στις φωτογραφίες βγαζει ξανά αυτό το ληψη αρχειου επεκτασης με wifi και δεν κανει τίποτε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εκανα μαλάκια επέλεξα reboot αντί του full wipe και το κινητό είναι μια χαρά μόνο στις φωτογραφίες βγαζει ξανά αυτό το ληψη αρχειου επεκτασης με wifi και δεν κανει τίποτε.

 

Νομίζω ότι έκανες πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όποιος δει μία καλή προσφορά για τη συσκευή με τον black friday, ας το αναφέρει εδώ. ευχαριστώ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά όποιος δει μία καλή προσφορά για τη συσκευή με τον black friday, ας το αναφέρει εδώ. ευχαριστώ!

 

Φιλε μου επεσε το ματι μου σε προσφορα με τους κινεζους αν σε ενδιαφερει.

 

Δες Εδω https://gr.gizchina.com/2020/11/09/oneplus-8-pro-now-available-coupon-deal-op8pro-3-2/

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε update για το Oneplus 8 (v11.0.1.1.IN21BA) :)

 

 

Ήρθε και για το Pro.

 

Αν έχω καταλάβει καλά δεν υπάρχει τρόπος να πάρουμε full backup στον υπολογιστή σωστά;

Πρέπει manually να σώσουμε το φάκελο με τις φωτό και ό,τι άλλο θέλουμε σε περίπτωση που κάνουμε επαναφορά μετά την αναβάθμιση, έτσι;

Με το OnePlus switch μπορούμε backup αλλά θα το κάνει στη μνήμη του κινητού (εφόσον έχουμε χώρο) και θα πρέπει να σώσουμε μετά το αρχείο στον υπολογιστή, μετά να το αντιγράψουμε πάλι στο κινητό ώστε να το επαναφέρουμε με το ίδιο πρόγραμμα;

Είναι λίγο πρόβλημα αυτό με την έλλειψη μίας περισσότερο βολικής λύσης στο backup...

 

Χρειάζεται κάτι άλλο να προσέξουμε πριν την αναβάθμιση;

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όποιος δει μία καλή προσφορά για τη συσκευή με τον black friday, ας το αναφέρει εδώ. ευχαριστώ!

 

Αν έχεις τρόπο να το πάρεις χωρίς ΦΠΑ, το Amazon έχει το 8PRO 12/256 αυτή τη στιγμή στα

 

€801.57 + €7.65 shipping

 

Συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ 16%, άρα χωρίς ΦΠΑ θα σου βγει στα €698)

(και είναι το ευρωπαϊκό με όλες τις μπάντες, και 2ετή εγγύηση)

 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07XTBQFT7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ.

Αγόρασα πριν 3 μέρες το oneplus 8 pro από δεύτερο χέρι αλλά σε εξερετικη κατάσταση. Το κινητό είναι απίστευτο σε όλα του

Αλλά δεν μου έχει κάτσει πολύ καλά η μπαταρία του.

Βλέποντας την κατανάλωση είναι πρώτο το Android system με πάνω από 15%. Έκανα επαναφορά και το έστησα από την αρχή αλλά το ίδιο.

Είναι φυσιολογικό το ποσοστό αυτό?

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Adb command

bg-dexopt-job και ξεμπερδεψες. Κανει force optimization ολες τις εφαρμογές, κανει 1 με 2 ώρες να ολοκληρωθεί. Αλλιως περιμένεις να τις κανει μόνο του optimization, κάτι που παιρνει αρκετές μέρες, ίσως και εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Adb command

 

bg-dexopt-job και ξεμπερδεψες. Κανει force optimization ολες τις εφαρμογές, κανει 1 με 2 ώρες να ολοκληρωθεί. Αλλιως περιμένεις να τις κανει μόνο του optimization, κάτι που παιρνει αρκετές μέρες, ίσως και εβδομάδες.

Δηλαδή είναι θέμα optimization φίλε? Έχει κάποιον οδηγό να ακολουθήσω? Και κανονικά ποσό πρέπει να ειναι το Android system? Sorry αν σε ζάλισα με της ερωτήσεις μου.

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες τον οδηγό ωστε να βαλεις το adb. Αφου συνδεθείς σωστά μεσω adb στο κινητό σου δίνεις την εντολή που σου ειπα απο το command prompt του pc. Δε ξέρω ποσο πρεπει να κρατάει το system, το κινητό πρεπει να βγάζει περιπου 6 με 6.30 ώρες οθονη αναλογα τη χρήση.

 

https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/amp/

Link to comment
Share on other sites

Δες τον οδηγό ωστε να βαλεις το adb. Αφου συνδεθείς σωστά μεσω adb στο κινητό σου δίνεις την εντολή που σου ειπα απο το command prompt του pc. Δε ξέρω ποσο πρεπει να κρατάει το system, το κινητό πρεπει να βγάζει περιπου 6 με 6.30 ώρες οθονη αναλογα τη χρήση.

 

 

 

https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/amp/

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Μακάρι να δουλέψει.

Το sot δεν με πολύ νοιάζει γιατί ξέρω ότι αυτό δεν είναι στάνταρ για όλους. Πάντως τώρα με την χρήση που του κάνω δεν φτάνω το απόγευμα..

 

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ

Το απλό 8

Ερχομαι από mi10 μεμιάς μικρή στάση στο s20 plus

Χαχα καλως ηρθες Μανωλη, συνοδοιπορε σε αρκετες συσκευες ....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

MIUI 12 (πχ Mi 10T pro) vs Stock Android Experience (πχ Oneplus 8T): Σύγκριση σχεδίασης!

 

Πηγή: Κοινότητα Mi

http://translate.google.com/translate?hl=el&sl=auto&tl=el&u=https%3A%2F%2Fc.mi.com%2Fforum.php%3Fmod%3Dviewthread%26tid%3D3420504

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...