Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που κατσικώθηκε μόνιμα και ξέχασα να το αναφέρω παραπάνω, είναι το εικονίδιο VoLTE στην Γραμμή κατάστασης για την Sim1 COSMOTE, είτε έχεις είτε δεν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα, είτε έχεις είτε όχι ενεργοποιημένη την επιλογή COSMOTE WiFi Calling, εκτός και αν απενεργοποιήσεις το εν λόγω εικονίδιο από τις ρυθμίσεις εμφάνισης των εικονιδίων της Γραμμής κατάστασης, χωρίς όμως έτσι να επιτυγχάνεις και την πραγματική απενεργοποίηση της εργασίας που εκτελεί και αυτό έχει να κάνει με το αμέσως παρακάτω.

Επίσης κάτι που παρατήρησα χθες κατά την διάρκεια μιας κλήσης, μετά από κάποιο διάστημα η ποιότητα της κλήσης ήταν πολύ κακή, αυτό το είχα αντιμετωπίσει παλιότερα που είχα έντονα αυτό το θέμα και πάλι στο ίδιο σημείο, με την απενεργοποίηση των δύο διαφορετικών επιλογών που είχε τότε η συσκευή VoLTE και VoWiFi, για την COSMOTE. Τώρα μετά από τα παραπάνω δυστυχώς φαίνεται να επέστρεψε το ίδιο θέμα. Θα το παρακολουθήσω όμως μήπως ήταν τυχαίο, αλλιώς πρέπει να απενεργοποιήσω το VoLTE/VoWiFi μέσω COSMOTE. Ξέρει κανείς πως γίνεται η απενεργοποίηση με SMS;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, terkos2 said:

έχεις είτε όχι ενεργοποιημένη την επιλογή COSMOTE WiFi Calling...

Αν και έχω απενεργοποιημένο το wifi-calling το ενεργοποίησα τώρα για τεστ. Επέλεξα ΜΕ wifi και όχι να γυρίσει σε αυτό όταν δεν θα υπάρχει σήμα από κεραία κινητής.

 

Το Volte έσβησε από την οθόνη και εμφανίστηκε το παρακάτω σύμβολο στην οθόνη. (δες παρακάτω screenshot)

Πράγμα που σημαίνει πως το on/off όσον αφορά το wifi συνεχίζει να δουλεύει σωστά.

Τώρα για το μόνιμο σήμα volte στην οθόνη ακόμα και με κλειστά τα data, σίγουρα χωρίς δεδομένα ανοιχτά δεν θα μπορεί να κάνει κλήση voip.

Φαντάζομαι πως το πρόβλημα όπως το τοποθετείς έγκειται στο γεγονός πως αν είσαι εκτός σπιτιού (και άρα με ανοιχτά data για να έχεις internet), κάνει όλες τις κλήσεις voip. ?

 

Κι εγώ κατά καιρούς έχω διαπιστώσει κακή συνδιάλεξη, αλλά θεωρούσα πως έφταιγε ο άλλος συνομιλητής.  Κάτι είχα διαβάσει πως αυτό είναι θέμα cosmote και δεν θυμάμαι γιατί το έκανε.

Δεν θυμάμαι επίσης το αν το μόνιμο σήμα volte στην οθόνη, είναι πλασματικό και πως αν κλήσεις από τις επιλογές το volte, ακόμα κι αν εξακολουθεί να φαίνεται, μήπως δεν είναι πραγματικά volte.  Θέλει ψάξιμο αυτό. Αν βρω κάτι θα επανέλθω.

 

edit:

Ξέχασα πως το πρόβλημα ξεκίνησε όταν στις ρυθμίσεις του κινητού εξαφανίστηκε ο διακόπτης on/off volte και άρα δεν γίνεται off. Άρα ίσως ο μόνος τρόπος για να μην δουλεύει με volte, είναι να κλείνεις τα data.

Για απενεργοποίηση που ρώτησες, στείλε END WIFICALL  στο 1333, ύστερα κλείσε όλους το διακόπτη wificall στο κινητό και κάνε του επανεκκίνηση. Λογικά θα κοπεί και το volte αφού είναι πακέτο με τo wifi call.

Για ξανά ενεργοποίηση, απλα στείλε και πάλι sms στο 1333 το: WIFICALL

 

εικόνα_Viber_2023-09-17_09-05-25-876.jpg

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2023 at 12:35 ΜΜ, dimosab said:

Παιδες καλησπερα. Εχω το IN2020 αγορασμενο απο Κινα. Τα εχει παιξει η μπαταρια. Πηρα μια aftermarket απο ali αλλα δεν επαιξε σωστα. Η ctdi δεν μου αλλαζει μπαταρια επειδη δεν ειναι ευρωπαικη η συσκευη. Ψαχνομαι να δω τι θα κανω. Προφανως πρεπει αναγκαστικα να αγορασω aftermarket γιατι απο Oneplus δεν παιζει να μου την αλλαξουν. Εχει κανεις σας αλλαξει μπαταρια με aftermarket που να του εχει δουλεψει σωστα και αν μπορειτε στειλτε μου link απο που την αγορασατε. 

Επισης αν καποιος εχει αλλαξει μπαταρια κατευθειαν σε καποιο service καταστημα Αθηνα και εχει καλη εμπειρια ας μου πει να το παω, το προτιμω απ το να αγορασω απ εξω. 

Καλησπερα και παλι. Κανεις εδω σε μη Ευρωπαικο OnePlus 8 pro δεν εχει αλλαξει μπαταρια? 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimosab said:

Καλησπερα και παλι. Κανεις εδω σε μη Ευρωπαικο OnePlus 8 pro δεν εχει αλλαξει μπαταρια? 

Μάλλον όχι, κανείς... Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το ίδιο ζήτημα. 

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα γκούγκλαρα από περιέργεια και βρήκα πως στην Ελλάδα υπάρχουν καταστήματα που αλλάζουν μπαταρία στο op8.

Μάλιστα ένα από αυτά αναφέρει πως διαθέτει πως διαθέτει και τα OEM ανταλλακτικά.

Δυστυχώς 2-3 που τα κοίταξα δεν αναφέρουν κόστος, πρέπει να πάρεις τηλέφωνο.

Δείτε παρακάτω:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=oneplus+8+αλλαγη+μπαταριας+ελλαδα

Μια απορία μου. Με ποια έμπιστη εφαρμογή να ελέγξω και τη δική μπαταρία ώστε να δω την υγεία της και να κρίνω εάν χρειάζεται αντικατάσταση. ? Και με τι ποσοστό υγείας χρήζει αντικατάστασης ?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, nemaki said:

Μόλις τώρα γκούγκλαρα από περιέργεια και βρήκα πως στην Ελλάδα υπάρχουν καταστήματα που αλλάζουν μπαταρία στο op8.

Μάλιστα ένα από αυτά αναφέρει πως διαθέτει πως διαθέτει και τα OEM ανταλλακτικά.

Δυστυχώς 2-3 που τα κοίταξα δεν αναφέρουν κόστος, πρέπει να πάρεις τηλέφωνο.

Δείτε παρακάτω:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=oneplus+8+αλλαγη+μπαταριας+ελλαδα

Μια απορία μου. Με ποια έμπιστη εφαρμογή να ελέγξω και τη δική μπαταρία ώστε να δω την υγεία της και να κρίνω εάν χρειάζεται αντικατάσταση. ? Και με τι ποσοστό υγείας χρήζει αντικατάστασης ?

Δυστυχως μονο με root μπορεις να δεις με ακριβεια το battery health του OP8 Pro.
Σαν εναλλακτικη με σχετικα ακριβεις ειναι το accubattery app. 
 

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αναβαθμιση απο Android 11 σε 13? Τοσο καιρο το εχω σε 11 γιατι μολις ειχε βγει το 12 το περασα και ηταν τοσο χαλια που καπακια το γυρισα σε 11 και απο τοτε εχω παραμεινει σε αυτο πολυ ευχαριστημενος. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2023 at 2:51 ΜΜ, dimosab said:

Καλησπερα και παλι. Κανεις εδω σε μη Ευρωπαικο OnePlus 8 pro δεν εχει αλλαξει μπαταρια? 

Κοιτούσα χθες αυτή εδώ 

https://oneplus.sparepartservice.shop/eshopmvc/device?manstr=ONEPLUS&pfad=8PRO5G&g7=1341676N&na=GeFindA&suchbg=8PRO5G&modselect=2826559

Είναι και από το site της OnePlus απλά βγαίνει ένα 50αρικο με μεταφορικά για Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Geodask said:

Κοιτούσα χθες αυτή εδώ 

https://oneplus.sparepartservice.shop/eshopmvc/device?manstr=ONEPLUS&pfad=8PRO5G&g7=1341676N&na=GeFindA&suchbg=8PRO5G&modselect=2826559

Είναι και από το site της OnePlus απλά βγαίνει ένα 50αρικο με μεταφορικά για Ελλάδα

Φιλαρακι εισαι πρωτος. Εγω που το κοιταγα δεν βρηκα οτι η OP δεινει ανταλλακτικα γι αυτο και ακολουθησα την ροτα να το στειλω Πολωνια με ολα τα επακολουθα. Δυστυχως σημερα το παραλαμβανω με aftermarket μπαταρια που εβαλα στο παρακατω μαγαζι για οποιον ενδιαφερεται:

https://www.cell-phones.gr/mpataria-blp759-oneplus-8-pro-original-bulk

Θα το τεσταρω και αν μου κανει νουμερα τοτε θα παραγγειλω απο OP που ποσταρες. Και παλι σε ευχαριστουμε πολυ για το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Geodask said:

Είναι και από το site της OnePlus απλά βγαίνει ένα 50αρικο με μεταφορικά για Ελλάδα

Δεν είναι απ το σαιτ της ΟΡ, ένα μαγαζί με ανταλλακτικα στην Γερμανία είναι...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, asot said:

Δεν είναι απ το σαιτ της ΟΡ, ένα μαγαζί με ανταλλακτικα στην Γερμανία είναι...

Ναι αλλά αν δεις στο πετάει μόλις μπεις στο site της OnePlus και πατήσεις spare parts άρα σημαίνει ότι είναι η αυθεντική 

Link to comment
Share on other sites

5 γιγα ενημέρωση για ασφάλεια ....ναι καλά ...άστο χωρίς ενημέρωση .

Στάλθηκε από το IN2021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2023 at 12:51 ΜΜ, Geodask said:

Ναι αλλά αν δεις στο πετάει μόλις μπεις στο site της OnePlus και πατήσεις spare parts άρα σημαίνει ότι είναι η αυθεντική 

Εχει μέσα στο oneplus.com, σύνδεσμο να σε "πετάει" στο Γερμανικό μαγαζί sparepartservice.shop????

Που?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, asot said:

Εχει μέσα στο oneplus.com, σύνδεσμο να σε "πετάει" στο Γερμανικό μαγαζί sparepartservice.shop????

Που?

Οχι, τελικα δεν ειναι της OnePlus. Ειναι αυτονομο site. Το domain του ειναι το sparepartservice.shop απλα εχει subdomain το oneplus.sparepartservice.shop το οποιο μπερδευει. Εχει επισης το επισημο logo της OnePlus και παραπλανει επισης. Τελος αν πατησεις πανω στο logo σε κανει re-direct στο oneplus.com γι αυτο μαλλον μπερδευτηκε και ο φιλος και νομιζε οτι ειναι επισημο. Μπορει και να ειναι δεν ξερουμε τι deal μπορει να εχει κανει με OnePlus. Το πιθανοτερο παντως ειναι να μην ειναι μιας και οσο και να εχω ψαξει η OnePlus δεν δινει ανταλλακτικα εκτος OnePlus. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimosab said:

Οχι, τελικα δεν ειναι της OnePlus. Ειναι αυτονομο site. Το domain του ειναι το sparepartservice.shop απλα εχει subdomain το oneplus.sparepartservice.shop το οποιο μπερδευει. Εχει επισης το επισημο logo της OnePlus και παραπλανει επισης. Τελος αν πατησεις πανω στο logo σε κανει re-direct στο oneplus.com γι αυτο μαλλον μπερδευτηκε και ο φιλος και νομιζε οτι ειναι επισημο. Μπορει και να ειναι δεν ξερουμε τι deal μπορει να εχει κανει με OnePlus. Το πιθανοτερο παντως ειναι να μην ειναι μιας και οσο και να εχω ψαξει η OnePlus δεν δινει ανταλλακτικα εκτος OnePlus. 

Official partner λέει μέσα στο site της OnePlus μόλις μπεις στο repair 

Screenshot_2023-09-22-12-57-48-66_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Screenshot_2023-09-22-12-58-09-40_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα στο να στείλει κάποιος στο εξωτερικό το κινητό για αλλαγή μπαταρίας. ?

Γιατί υπάρχουν και κάποια καταστήματα στην Ελλάδα που αναφέρουν πως αλλάζουν την μπαταρία στο κινητό.

Είναι θέμα τιμολόγησης. ? Γνήσιας μπαταρίας. ? Κάτι άλλο. ?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nemaki said:

Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα στο να στείλει κάποιος στο εξωτερικό το κινητό για αλλαγή μπαταρίας. ?

Γιατί υπάρχουν και κάποια καταστήματα στην Ελλάδα που αναφέρουν πως αλλάζουν την μπαταρία στο κινητό.

Είναι θέμα τιμολόγησης. ? Γνήσιας μπαταρίας. ? Κάτι άλλο. ?

Το μονο που ισως να γινεται αλλα δεν ειμαι σιγουρος ειναι να ξανακανουν αδιαβροχοποιηση για το ip το οποιο εδω δεν γινεται και εννοειται η γνησιοτητα της μπαταριας.  Αλλα λιγα ποστ πιο πανω ενας φιλος εδωσε ενα site το οποιο ειναι επισημος συνεργατης της OP και πουλαει γνησια ανταλλακτικα της. Ισως τωρα με την διαμαχη που εχει η OP με την Nokia να ετοιμαζεται να βγει εντελως απ την Ευρωπη και να εδωσε ανταλλακτικα σε καποιον συνεργατη για να καλυψει τους υπαρχοντες πελατες της. 

Link to comment
Share on other sites

καινούργια παλαβομάρα.

Ανοίγω google maps στο pc, δημιουργώ μια διαδρομή πλοήγησης και ύστερα τη στέλνω στο κινητό για να την εκτελέσω εκεί.

Έρχεται η ειδοποίηση στο κινητό, την πατάω και ανοίγουν οι χάρτες. Όμως καμία προσχεδιασμένη διαδρομή δεν υπάρχει για να κάνω έναρξη πλοήγησης.

Διέγραψα τη μνήμη στους χάρτες του κινητού, δοκίμασα επαναφορά google maps σε προηγούμενη έκδοση, ξανά update στην τελευταία έκδοση, όμως τίποτα.

Αν θέλει ας δοκιμάσει κάποιος για να διαπιστωθεί πως μόνο εγώ έχω θέμα ή είναι γενικευμένο.

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nemaki said:

καινούργια παλαβομάρα.

Ανοίγω google maps στο pc, δημιουργώ μια διαδρομή πλοήγησης και ύστερα τη στέλνω στο κινητό για να την εκτελέσω εκεί.

Έρχεται η ειδοποίηση στο κινητό, την πατάω και ανοίγουν οι χάρτες. Όμως καμία προσχεδιασμένη διαδρομή δεν υπάρχει για να κάνω έναρξη πλοήγησης.

Διέγραψα τη μνήμη στους χάρτες του κινητού, δοκίμασα επαναφορά google maps σε προηγούμενη έκδοση, ξανά update στην τελευταία έκδοση, όμως τίποτα.

Αν θέλει ας δοκιμάσει κάποιος για να διαπιστωθεί πως μόνο εγώ έχω θέμα ή είναι γενικευμένο.

 

Και σε μενα τα ιδια κανει ειμαι με την τελευταια εκδοση Α13. Το προβλημα δεν ειναι της συσκευης μας αλλα της google μιας και δοκιμασα αποστολη χαρτη και σε ενα Oppo με Α13 και σε αυτο και ενω ερχεται το notification δεν ανοιγει η διαδρομη παρα μονο το google maps. Εχει αναφερθει στην google λογικα θα το φτιαξουν σε καποιο update. 

https://support.google.com/maps/thread/235598439 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,ποιος θυμάται να μου πει πως απενεργοποιούμε την οθόνη της google...που είναι τέρμα αριστερά απο τις δικές μας.....

Στάλθηκε από το IN2021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,ποιος θυμάται να μου πει πως απενεργοποιούμε την οθόνη της google...που είναι τέρμα αριστερά απο τις δικές μας.....

Στάλθηκε από το IN2021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μιας και το εψαξα...αυτο που θες να σουταρεις (google discover) ειναι βασικο κομματι της εφαρμογης google (που περιεχει και την μπαρα αναζητησης)

Μια λυση λοιπον ειναι να απενεργοποιησεις την εφσρμογη google μιας και δεν δυναται να απεγκατασταθει. Ετσι θα εξαφανιστει και το discover.
Για να μην χασεις ομως την μπαρα αναζητησης google, μπορεις να κατεβασεις την εφαρμογη google go, που ειναι μια lite εκδοση της εφαρμογης google.
Αφου εγκαταστησεις την google go, πηγαινεις στα γραφικα στοιχεια της συσκευης και αν σκρολαρεις, θα δεις πως υπαρχει πλεον μπαρα αναζητησης google go να την βγαλεις στην επιφανεια εργασιας στην θεση της κανονικης google που θα εξαφανισεις (μαζι με το discovery)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εψαξα...αυτο που θες να σουταρεις (google discover) ειναι βασικο κομματι της εφαρμογης google (που περιεχει και την μπαρα αναζητησης)

Μια λυση λοιπον ειναι να απενεργοποιησεις την εφσρμογη google μιας και δεν δυναται να απεγκατασταθει. Ετσι θα εξαφανιστει και το discover.
Για να μην χασεις ομως την μπαρα αναζητησης google, μπορεις να κατεβασεις την εφαρμογη google go, που ειναι μια lite εκδοση της εφαρμογης google.
Αφου εγκαταστησεις την google go, πηγαινεις στα γραφικα στοιχεια της συσκευης και αν σκρολαρεις, θα δεις πως υπαρχει πλεον μπαρα αναζητησης google go να την βγαλεις στην επιφανεια εργασιας στην θεση της κανονικης google που θα εξαφανισεις (μαζι με το discovery)

Σε ευχαριστώ πολύ .

Στάλθηκε από το IN2021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...