Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λειτουργεί όπως ο ιός της γρίπης. Τον ίδιο δεν τον κολλάς, μια που έχεις αποκτήσει αντισώματα. Ο ιός όμως μεταλλάσσεται, οπότε τον επόμενο χρόνο μπορεί να τον ξανακολλήσεις, αν έχει μεταλλαχθεί και δεν βρεθεί εμβόλιο. Γι' αυτό ο φόβος είναι αν θα γίνει ενδημικός.
Σίγουρο δεν είναι τίποτα ακόμα, με τα μέχρι τώρα στοιχεία μπορεί η ανοσία που αφήνει να είναι μικρή, για περιορισμένο χρονικό διάστημα δηλαδή...τονίζω το μικρή. Δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση ακόμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λειτουργεί όπως ο ιός της γρίπης. Τον ίδιο δεν τον κολλάς, μια που έχεις αποκτήσει αντισώματα. Ο ιός όμως μεταλλάσσεται, οπότε τον επόμενο χρόνο μπορεί να τον ξανακολλήσεις, αν έχει μεταλλαχθεί και δεν βρεθεί εμβόλιο. Γι' αυτό ο φόβος είναι αν θα γίνει ενδημικός.

 

ακουγεται οτι στην Ιταλια ειναι ηδη μεταλλαγμενος και για αυτο εχει χαθει η μπαλα.

Αυτα ομως καθως και τα εμβολια θελουν μηνες ερευνων.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ακούγονται, πρέπει να διαβάζουμε προσεκτικά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι μπορεί να το ξανακολλησεις.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ντάξει θα πεθάνουμε όλοι.Γειά.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα πεθάνουν από τον ιό όσοι πεθάνουν, οι υπόλοιποι θα ζήσουν ώσπου να πεθάνουν και αυτοί.

Κάθε μέρα, αν η Ιταλία έχει 60εκ πληθυσμό, πεθαίνουν τουλάχιστον 2050 άτομα αν υποθέσουμε ότι ζούν 80 έτη.

Τώρα βλέπουμε μία αύξηση κατά 30%, που θα μετατραπεί σε αντίστοιχη μείωση αργότερα.

Η λύση είναι στα μαθηματικά πάντα, ακόμα και στον έρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πεθάνουν από τον ιό όσοι πεθάνουν, οι υπόλοιποι θα ζήσουν ώσπου να πεθάνουν και αυτοί.

Κάθε μέρα, αν η Ιταλία έχει 60εκ πληθυσμό, πεθαίνουν τουλάχιστον 2050 άτομα αν υποθέσουμε ότι ζούν 80 έτη.

Τώρα βλέπουμε μία αύξηση κατά 30%, που θα μετατραπεί σε αντίστοιχη μείωση αργότερα.

Η λύση είναι στα μαθηματικά πάντα, ακόμα και στον έρωτα.

 

η μειωση θα ερθει σε σαραντα μερες.

Χθες η Ιταλια ειχε 793 νεκρους. Συντομα θα φτασει σε τετραψηφιο νουμερο και θα αγγιξει τα 2χιλ.

Μεγαλο προβλημα ειναι και οι χωρες που κινουνται με ρυθμους Ιταλιας οπως το Ηνωμενο Βασιλειο και η Ολλανδια. Κρατη που υποτιθεται ειναι πιο οργανωμενοι απο εμας. Σε εμας το προβλημα ειναι οτι εχουμε λιγες ΜΕΘ και αυτες δεν αυξανονται απλα με χειροκροτηματα και "α τι ηθικος ο Τσιοδρας". Χρειαζονται ιατρους και εξοπλισμο.

90245723_2600977060172173_1211865635777150976_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=sWKnOTB3464AX-J2f_f&_nc_ht=scontent-amt2-1.xx&_nc_tp=14&oh=371243166e7aa8b28273d9b572975433&oe=5E9C4425

Link to comment
Share on other sites

Aπό τις πολύ αναπτυγμένες χώρες, οι 2 που φαίνεται να αντέχουν καλά (όσον αφορά τον αριθμό νεκρών) παρά τα πολλά κρούσματα που έχουν είναι οι ΗΠΑ και η Γερμανία... Δε γνωρίζω αν έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο πληθυσμός είναι λιγότερο γερασμένος (αν είναι δεν το ξέρω) ή με το αν έχουν ετοιμαστεί καλύτερα στα νοσοκομεία κλπ... Απλά βλέπω διαφορά στα νούμερα για αυτό το αναφέρω...

Η Ισπανία φαίνεται να ανεβαίνει επικίνδυνα με χιλιάδες νέα κρούσματα και 344 θανάτους μόνο σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Aπό τις πολύ αναπτυγμένες χώρες, οι 2 που φαίνεται να αντέχουν καλά (όσον αφορά τον αριθμό νεκρών) παρά τα πολλά κρούσματα που έχουν είναι οι ΗΠΑ και η Γερμανία... Δε γνωρίζω αν έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο πληθυσμός είναι λιγότερο γερασμένος (αν είναι δεν το ξέρω) ή με το αν έχουν ετοιμαστεί καλύτερα στα νοσοκομεία κλπ... Απλά βλέπω διαφορά στα νούμερα για αυτό το αναφέρω...

Η Ισπανία φαίνεται να ανεβαίνει επικίνδυνα με χιλιάδες νέα κρούσματα και 344 θανάτους μόνο σήμερα...

Οφείλεται στον τεράστιο αριθμό ΜΕΘ που έχουν και δύο χώρες σε σχέση με τους υπόλοιπους. Για αυτό προσπαθούμε να μην έχουμε πολλά κρούσματα μαζί, γεμίζουν οι ΜΕΘ καταρρέει το σύστημα και και αρχίζουν να χάνονται άνθρωποι ενώ θα μπορούσαν να σωθούν.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα επρεπε να ειναι αποφαση ανα περιοχη αναλογα με τα κρουσματα και την κατασταση που επικρατει...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aπό τις πολύ αναπτυγμένες χώρες, οι 2 που φαίνεται να αντέχουν καλά (όσον αφορά τον αριθμό νεκρών) παρά τα πολλά κρούσματα που έχουν είναι οι ΗΠΑ και η Γερμανία... Δε γνωρίζω αν έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο πληθυσμός είναι λιγότερο γερασμένος (αν είναι δεν το ξέρω) ή με το αν έχουν ετοιμαστεί καλύτερα στα νοσοκομεία κλπ... Απλά βλέπω διαφορά στα νούμερα για αυτό το αναφέρω...

Η Ισπανία φαίνεται να ανεβαίνει επικίνδυνα με χιλιάδες νέα κρούσματα και 344 θανάτους μόνο σήμερα...

 

 

Γερμανικα 30 κρεβάτια ΜΕΘ ανα 100.000 κατοίκους.

Ελλάδα 6 κρεβ ΜΕΘ ανα 100.000 κατοίκους.

 

Τι να σχολιάσεις άλλο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

είμαστε προ των πυλών της καθολικής απαγόρευσης κυκλοφορίας.. είστε υπερ ή κατά;

 

Εγω ειμαι κατα.Εφοσον η κυβερνηση πηρε τα καταληλλα μετρα εγκαιρως και αρκετα νωριτερα απο τις υπολοιπες ευρωπαϊκες χωρες και η κατασταση σε μας ειναι ακομα ελεγχομενη με σταθερη αυξηση των κρουσματων ανα 30-40 την ημερα δεν υπαρχει λογος για τοσο ακραια μετρα ακομη.Αν αρχισουν να ξεφευγουν τα πραγματα,αρχισει δηλ.να υπαρχει εκθετικη αυξηση των κρουσματων και στην Ελλαδα τοτε θα πρεπει υποχρεωτικα να εφαρμοστει.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικα 30 κρεβάτια ΜΕΘ ανα 100.000 κατοίκους.

Ελλάδα 6 κρεβ ΜΕΘ ανα 100.000 κατοίκους.

 

Τι να σχολιάσεις άλλο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Ναι απλά δεν έκανα σύγκριση με την Ελλάδα, αλλά με την Ιταλία πχ ή την Ισπανία οπου η διαφορά των νεκρών αναλογικά είναι επίσης πολύ μεγάλη...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα υπήρχαν ακόμα ανοιχτές εκκλησίες. Κλειδώθηκαν μέσα οι πιστοί για να κάνουν τη θεία λειτουργεία.

Κάποιοι απλά δεν καταλαβαίνουν.

Εγώ είμαι υπέρ των πιο σκληρών μέτρων.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

είμαστε προ των πυλών της καθολικής απαγόρευσης κυκλοφορίας.. είστε υπερ ή κατά;

 

Eίμαστε υπέρ οποιουδήποτε μέτρου μπορεί να βοηθήσει στο να περάσουμε το κύμα όσο το δυνατόν πιο αναίμακτα... Πρακτικά για αυτούς που μένουν δεν αλλάζουν και πολλά βέβαια ακόμα και καθολική απαγόρευση να υπάρξει... Δεδομένου ότι για σούπερ και για τα αναγκαία θα μπορούμεν να βγαίνουμε και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

https://www.gazzetta.gr/plus/koinwnia/article/1458520/koronoios-iereas-stin-ilioypoli-ekane-leitoyrgia-me-pistoys-kai-kleidothikan-mesa-sto-nao-otan-pige

Ιερέας στην Ηλιούπολη έκανε λειτουργία με πιστούς και κλειδώθηκαν μέσα στο ναό όταν πήγε η αστυνομία

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

https://www.gazzetta.gr/plus/koinwnia/article/1458520/koronoios-iereas-stin-ilioypoli-ekane-leitoyrgia-me-pistoys-kai-kleidothikan-mesa-sto-nao-otan-pige

Ιερέας στην Ηλιούπολη έκανε λειτουργία με πιστούς και κλειδώθηκαν μέσα στο ναό όταν πήγε η αστυνομία

 

Είναι που είναι σοβαρά τα πράγματα με τους κάθε λογής ανεύθυνους, πρέπει να ασχολούμαστε και με ψεκασμένους, θρησκόληπτους κλπ... Απίστευτα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Και όπως είπε και ο Αρκάς 2fb2acbdf84b2cc76ae7794d88bd96f8.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά δεν έκανα σύγκριση με την Ελλάδα, αλλά με την Ιταλία πχ ή την Ισπανία οπου η διαφορά των νεκρών αναλογικά είναι επίσης πολύ μεγάλη...
Ισχύει αυτό που σου απάντησα και σε σύγκρισή με τις χώρες που αναφέρεις. Ειδικά για την Ιταλία το σύστημα είναι στα όρια κατάρρευση και πεθαίνουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να τους σώσουν.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το παρακάτω:

 

"Στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας κατέπλευσε στις 15:00 της Κυριακής το επιβατηγό οχηματαγωγό πλοίο που μεταφέρει από την Ανκόνα Έλληνες φοιτητές και εργαζόμενους.

Τα μέτρα ασφαλείας στο λιμάνι ήταν αυξημένα λόγω κορονοϊού για προληπτικούς λόγους και επετράπη η είσοδος μόνο στα συγγενικά πρόσωπα των αφιχθέντων. Οι περισσότεροι ήταν γονείς που αγωνιούσαν για τα παιδιά τους και είχαν φτάσει από νωρίς, από διάφορα μέρη της κεντρικής και βόρειας Ελλάδας."

 

Χθες σε όσους ήρθαν από χώρα μικρότερου κινδύνου (Αγγλία) έγιναν οι σχετικοί έλεγχοι και 5 βρέθηκαν θετικοί, ενώ όλοι μπήκαν σε αυστηρή υποχρεωτική καραντίνα 14 ημερών... Όλοι μάλιστα έφτασαν στην πρωτεύουσα όπου τα πράγματα είναι όπως και να το δεις πιο οργανωμένα από όλες τις απόψεις.

Σε αυτούς που έφτασαν σήμερα Ηγουμενίτσα θα γίνει κάτι ανάλογο; Επίσης λέει ότι προέρχονται από διάφορα μέρης της κεντρικής και βόρειας Ελλάδας. Ελπίζω να μη μετακινηθούν χωρίς έστω έναν πρόχειρο έλεγχο και σαφώς θα πρέπει να ισχύσει καραντίνα αυστηρή.

Για να μην παραξηγηθώ σαφώς αντιλαμβάνομαι την αγωνία των γονιών και την ανάγκη των συμπατριωτών να επιστρέψουν από την Ιταλία, αλλά νομίζω το θέμα θέλει μεγάλη προσοχή από όλους τους εμπλεκόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι κατα.Εφοσον η κυβερνηση πηρε τα καταληλλα μετρα εγκαιρως και αρκετα νωριτερα απο τις υπολοιπες ευρωπαϊκες χωρες και η κατασταση σε μας ειναι ακομα ελεγχομενη με σταθερη αυξηση των κρουσματων ανα 30-40 την ημερα δεν υπαρχει λογος για τοσο ακραια μετρα ακομη.Αν αρχισουν να ξεφευγουν τα πραγματα,αρχισει δηλ.να υπαρχει εκθετικη αυξηση των κρουσματων και στην Ελλαδα τοτε θα πρεπει υποχρεωτικα να εφαρμοστει.

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι κάνουμε εμείς 10 χιλιάδες τεστ την ημέρα; δεν υπάρχει περίπτωση. Κάνουμε 100 και αν για αυτό βρίσκουμε 40 και για αυτό ο Τσιονδρας λέει τα κρούσματα μας είναι 5000 και όχι 500.

 

Η Ιταλία βρίσκει 4-5 χιλιάδες τη μέρα γιατί προφανώς κάνει τεστ... Όχι 100 αλλά χιλιάδες

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το παρακάτω:

 

 

 

"Στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας κατέπλευσε στις 15:00 της Κυριακής το επιβατηγό οχηματαγωγό πλοίο που μεταφέρει από την Ανκόνα Έλληνες φοιτητές και εργαζόμενους.

 

Τα μέτρα ασφαλείας στο λιμάνι ήταν αυξημένα λόγω κορονοϊού για προληπτικούς λόγους και επετράπη η είσοδος μόνο στα συγγενικά πρόσωπα των αφιχθέντων. Οι περισσότεροι ήταν γονείς που αγωνιούσαν για τα παιδιά τους και είχαν φτάσει από νωρίς, από διάφορα μέρη της κεντρικής και βόρειας Ελλάδας."

 

 

 

Χθες σε όσους ήρθαν από χώρα μικρότερου κινδύνου (Αγγλία) έγιναν οι σχετικοί έλεγχοι και 5 βρέθηκαν θετικοί, ενώ όλοι μπήκαν σε αυστηρή υποχρεωτική καραντίνα 14 ημερών... Όλοι μάλιστα έφτασαν στην πρωτεύουσα όπου τα πράγματα είναι όπως και να το δεις πιο οργανωμένα από όλες τις απόψεις.

 

Σε αυτούς που έφτασαν σήμερα Ηγουμενίτσα θα γίνει κάτι ανάλογο; Επίσης λέει ότι προέρχονται από διάφορα μέρης της κεντρικής και βόρειας Ελλάδας. Ελπίζω να μη μετακινηθούν χωρίς έστω έναν πρόχειρο έλεγχο και σαφώς θα πρέπει να ισχύσει καραντίνα αυστηρή.

 

Για να μην παραξηγηθώ σαφώς αντιλαμβάνομαι την αγωνία των γονιών και την ανάγκη των συμπατριωτών να επιστρέψουν από την Ιταλία, αλλά νομίζω το θέμα θέλει μεγάλη προσοχή από όλους τους εμπλεκόμενους.

Εννοείτε ότι όλοι μπαίνουν για 14 μέρες σε καραντίνα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι κάνουμε εμείς 10 χιλιάδες τεστ την ημέρα; δεν υπάρχει περίπτωση. Κάνουμε 100 και αν για αυτό βρίσκουμε 40 και για αυτό ο Τσιονδρας λέει τα κρούσματα μας είναι 5000 και όχι 500.

 

 

 

Η Ιταλία βρίσκει 4-5 χιλιάδες τη μέρα γιατί προφανώς κάνει τεστ... Όχι 100 αλλά χιλιάδες

Συμφωνώ εν μέρει, παντού τα κρούσματα είναι πολλαπλάσια από τα επίσημα που δίνει κάθε χώρα, αυτό είναι σίγουρο.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι γέλιο έριξα με τον παππού, δεν περιγράφεται.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όσοι δεν έχουν το φόβο γελούν...

Όσοι ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου, δεν γελούν.....

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι όλοι μπαίνουν για 14 μέρες σε καραντίνα.

 

Θα πρέπει όμως να μπαίνουν επίσης και καραντίνα οι γονείς που παραλαμβάνουν τα παιδιά.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...