Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πανδαιμια θελει γιατρους και εξοπλισμο.

:up::up::up::up:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και υπακοη στις εντολές: μένουμε σπίτι λέμε. Τι δεν καταλαβαίνει ο κόσμος????????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Ευρωπαϊκή αλληλεγγύη για άλλη μια φορά πάει περίπατο.

Η Γερμανία αρνήθηκε να βοηθήσει την Ιταλία και την Ισπανία σε ιατρικό υλικό. Πάλι καλά που υπάρχουν οι Κινέζοι οι οποίοι έστειλαν ιατρικές προμήθειες σε Ελλάδα, Ιταλία και Σερβία. Η Κούβα έστειλε γιατρούς σε Ισπανία και Ιταλία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ριξτε μια ματια σε αυτο το βιντεο,λεει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα σχετικα με την πιθανη εξελειξη της πανδημιας:

Στο καναλι του Μπλετσα εχει και αλλα ενδιαφεροντα βιντεακια σχετικα με τον κορονοϊο,και τα εξηγει με απλο και κατανοητο τροπο

Link to comment
Share on other sites

Ριξτε μια ματια σε αυτο το βιντεο,λεει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα σχετικα με την πιθανη εξελειξη της πανδημιας:

Στο καναλι του Μπλετσα εχει και αλλα ενδιαφεροντα βιντεακια σχετικα με τον κορονοϊο,και τα εξηγει με απλο και κατανοητο τροπο

 

 

Σιγά ρε φίλε ο Ευτυχης θα σου πει πως θα εξελιχθεί και θα τελειώσει το όλο θέμα... Μάλιστα..

Καλύτερα να κάτσει να σου πει που θα φας στο Καζακστάν παρά να κάνει τον ειδικό.. Έλεος δηλαδή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ Ευτύχη, δεν λέει πως θα εξελιχθεί κλπ.

Τα γεγονότα μας αναφέρει και ότι ήδη γνωρίζουμε.

Δε θυμάμαι κάποιο σημείο να το παίζει ειδικός

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα από τα testing kit για τον κορωνοϊό στην Ελλάδα

 

https://www.techgear.gr/ayto-einai-ena-apo-ta-testing-kit-gia-ton-koronoio-stin-ellada-26734

 

 

Ο αριθμός των κρουσμάτων που ανακοινώνει επίσημα καθημερινά η κάθε χώρα εξαρτάται, όπως αντιλαμβάνεστε, από τον αριθμό των τεστ που έχουν πραγματοποιηθεί. Όσο περισσότεροι άνθρωποι ελέγχονται, τόσο πιο εκθετική είναι η αύξηση του αριθμού, κάτι που δυστυχώς δεν καταλάβαινε πολύς κόσμος στην Ελλάδα και συνέχισε κανονικά τις “διακόπες” του τις προηγούμενες ημέρες, με αποτέλεσμα από σήμερα να έχει εφαρμοστεί η απαγόρευση κυκλοφορίας.

 

 

Τα νούμερα που ακούγαμε μέχρι χτες για τη χώρα μας αναμένεται ότι θα ανέβουν δραματικά τις επόμενες ημέρες, σύμφωνα με όσα δηλώνει καθημερινά ο κ. Τσιόδρας, και σε αυτό θα “βοηθήσει” το γεγονός ότι έφτασαν στη χώρα μας τα νέα testing kit της Zhejiang Orient Gene Biotech που βγάζουν αποτέλεσμα μέσα σε μόλις 10 λεπτά. Δεν γνωρίζουμε εάν τα συγκεκριμένα kits έφτασαν στην Ελλάδα ως μέρος της ιατρικής βοήθειας που απέστειλε η Κίνα, αλλά αυτό που μετράει είναι ότι υπάρχουν διαθέσιμα σε κάποια διαγνωστικά κέντρα.

 

covid-19-testkit.jpg

Οι φωτογραφίες που βλέπετε μας έχουν έρθει αποκλειστικά και σε αυτές βλέπουμε το κουτί του testing kit.

 

Το test της Zhejiang Orient Gene Biotech έχει λάβει έγκριση CE από την Ευρωπαϊκή Ένωση και ήδη κατοχύρωσε τα δικαιώματα διανομής του στις ΗΠΑ μια φαρμακευτική εταιρεία (Aytu BioScience). Το COVID-19 IgG/IgM Rapid Test πραγματοποιεί ανοσοχρωματογραφική ανάλυση στερεάς φάσης για γρήγορη, ποιοτική και διαφορική ανίχνευση αντισωμάτων IgG / IgM (ανοσοσφαιρίνες G και M αντίστοιχα) του SARS-CoV-2 στο αίμα, τον ορό ή το πλάσμα. Έχει δοκιμαστεί κλινικά σε 113 ασθενείς στην Κίνα.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχουμε μάθει πόσο θα κοστίζει η εξέταση, αλλά θα ενημερώσουμε το άρθρο μόλις έχουμε κάτι επίσημο.

 

δειτε εδω πως γινεται το τεστ https://vimeo.com/397856411

καλα παταει τοσο πολυ την βελονα! ακομα και τεστ ζαχαρου που κανουμε δεν μπαινει για τοσα δευτερολεπτα η βελονα μεσα... φρικτη αυτη η βελονα..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τεστ απ'οτι καταλαβα ανιχνευει τα αντισωματα και οχι τον ιδιο τον ιο.Αρα το να βγει θετικο σημαινει ειτε οτι το ατομο νοσει ειτε οτι εχει περασει τον ιο ασυμπτωματικα και εχει πλεον ανοσια.
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα ρεπο και δεν εχω χαρτι. το πρωι πως θα παω στη δουλεια ;
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα ρεπο και δεν εχω χαρτι. το πρωι πως θα παω στη δουλεια ;

 

 

Θα επρεπε ο εργοδότης να στο ετοιμάσει να στο στειλει σαν pdf πχ να το εκτυπώσεις απο το μειλ σου και εισαι μια χαρά.

Ακόμα και αυτό αν είναι τόσο περίπλοκο ξυπνας στελνεις sms στο 13033 2 κενο ονοματεπωνυμο διευθυνση και αν σε σταματήσουν τους λες οτι πας στο σουπερ μαρκετ.Μονο να εχεις ταυτότητα μαζί.

Τόσο απλο

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να κρατήσεις μια σημείωση στο κινητό τον προορισμό που πας για δουλειά και κατευθείαν να το δείξεις σε έλεγχο

Με το μήνυμα για σούπερ μαρκετ αν πέσεις σε ψείρα θα σε ζαλίσει γιατί πρέπει να αλλάζεις περιοχή για σούπερ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κάποιος αυτές τις μέρες από σύνορα Γερμανία - Αυστρία - Ουγγαρία - Σερβία - Σκόπια - Ελλάδα με τη σειρά που τα γράφω;

Αυτά με αυτοκίνητο με κόκκινα νούμερα γερμανικά με ημερομηνία λήξης ή και με ελληνικά.

Επίσης εκτός αυτού έχω ένα διαβατήριο που δυστυχώς έληξε αρχές Μαρτίου και την ταυτότητα μου που την έχω απο το 2002 όπου και έχουν περάσει χρόνια και έχω αλλάξει στην φάτσα, θα αντιμετώπισω σοβαρό πρόβλημα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παντως και ο μπορισ εφαρμοσε το ιδιο μετρο. https://uk.yahoo.com/news/coronavirus-lockdown-boris-johnson-new-measures-203638323.html η διαφορα? δε χρειαζεται να στελνεισ μυνημα αν θεσ να πασ στο σουπερμαρκετ:(
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Να χαίρονται την υποτιθέμενη "ευρωπαϊκή αλληλεγγύη" ορισμένοι εδώ μέσα που πίνουν νερό στο όνομα των φίλων τους των γερμανών.

Συνεπείς στο ποινικό μητρώο τους οι γερμανοί, συνεχίζουν την κλεψιά προϊόντων που δεν τους ανήκουν:

https://www.google.com/search?hl=el-GR&ie=UTF-8&source=android-browser&q=%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1+%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9+%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C&gws_rd=ssl

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ακόμα χειρότερο, γιατί άλλο το δεν σου πουλάω, το οποίο δεν είναι και ηθικό, και άλλο σε κατάσχω-κλέβω.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ακόμα χειρότερο, γιατί άλλο το δεν σου πουλάω, το οποίο δεν είναι και ηθικό, και άλλο σε κατάσχω-κλέβω.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απλά καθόμαστε όλοι οι υπόλοιποι και τους κοιτάμε...Δεν μπορεί να το χωρέσει το κεφάλι μου...

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ακόμα χειρότερο, γιατί άλλο το δεν σου πουλάω, το οποίο δεν είναι και ηθικό, και άλλο σε κατάσχω-κλέβω.

Έχει γίνει σάλος. Μιλάμε για έγκλημα πολέμου, εφόσον όλη αυτή η κατάσταση με τον κορονοϊό θεωρείται από πολλούς ως εμπόλεμη κατάσταση.

Το "καλό" με τέτοιες συγκυρίες είναι ότι ο καθένας βγάζει τον κρυφό εαυτό του. Όχι ότι χρειαζόμασταν αυτή τη συγκυρία για να μάθουμε το ποιον συγκεκριμένων λαών... Τεσπα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τεστ απ'οτι καταλαβα ανιχνευει τα αντισωματα και οχι τον ιδιο τον ιο.Αρα το να βγει θετικο σημαινει ειτε οτι το ατομο νοσει ειτε οτι εχει περασει τον ιο ασυμπτωματικα και εχει πλεον ανοσια.

 

εχει igG igM και pcr ανάλογα τι θα σε βγαλει

αν εχεις πχ σκέτο igG μαρκαρισμένο (η καλύτερη εξέλιξη) σημαινει οτι και τον είχες και εχεις και αντισώματα πλέον :p:p

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη η επιστήμη δεν εξελίσσεται εάν δεν υπάρξουν έρευνες με τεστ.

 

Διαβάζοντας στοιχεία από άλλες χώρες βλέπω ότι είναι απίθανο να μην έχει νοσήσει το τουλάχιστον 25% του πληθυσμού και στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πανε και οι ολυμπιακοι αγωνες

Θα μπορουσαν βεβαια αντι να πανε εναν ολοκληρο χρονο αργοτερα,αν και εφοσον το καλοκαιρι εχουν ηρεμησει τα πραγματα με τον κορονοϊο, να μεταφερθουν για το φθηνοπορο του '20,καπου Οκτωβρη-Νοεμβρη

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι μετά το καλοκαίρι θα επανέλθει ο ιός (ΑΝ φύγει ποτέ.....)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο ιος μπορει να μεινει αλλα η τρελα μετα θα φυγει. Οταν υπαρχει το εμβολιο και τα φαρμακα που θα αποφερουν τρισεκατομμυρια στις φαρμακοβιομηχανιες θα αντιμετωπιζεται οπως η γριπη. Δεν θα μας λενε νουμερα περα των νεκρων ουτε θα περνουν μετρα προστασιας....

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι εχω καταλαβει 3 ειναι τα πιθανα σεναρια:

1.(το καλυτερο σεναριο)Να εχει εξασθενησει αρκετα ο ιος μεχρι τις αρχες του καλοκαιριου και σε συνδυασμο με την ανοδο της θερμοκρασιας και την ανοσια που θα εχει πλεον ενα κομματι του πλυθησμου που θα εχει νοσησει ,σιγα-σιγα να φυγει οριστικα απο τις ζωες μας και να μην μας απασχολησει ξανα.

 

2.Να σταματησει η πανδημια το καλοκαιρι λογο της ζεστης,αλλα ο ιος να μεταλλαχτει και να επανερθει δριμυτερος απο το φθηνοπορο με νεο κυμα εξαρσης.Σε αυτη την περιπτωση πιθανον ο ιος να εμφανιζει ετησια εποχικοτητα παρομοια με την γριπη,οποτε θα πρεπει να περιμενουμε το εμβολιο για να ξεμπερδεψουμε

 

3.(το χειροτερο σεναριο)Να συνεχισει η πανδημια ακαθεκτη και το καλοκαιρι,να μην πτοηθει απο τις υψηλες θερμοκρασιες,και να σταματησει μονο οταν ενα μεγαλο μερος του πλυθησμου εχει εκτεθει στον ιο και εχει αποκτησει ανοσια(αυτο που οι επιστημονες ονομαζουν "ανοσια της αγελης")

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...