Jump to content

Huawei Nova 5T


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, για θήκες και tempered glass να ψάχνετε για Honor 20 και Honor 20 pro, τα ίδια είναι. Αν ψάχνετε αποκλειστικά για nova 5t θα δείτε ότι δεν έχει ποικιλία.

Εγώ έβαλα αυτό το φθηνό tempered glass, το οποίο αν και αφήνει δαχτυλιές, κατά τα άλλα είναι μια χαρά.

Παρήγγειλα όμως κι αυτό, επειδή είναι βαμμένο μαύρο περιμετρικά και το οποίο αν και κόβει ελάχιστα δέκατα από την οθόνη, εν τούτοις επειδή η οθόνη είναι λίγο κυρτή γύρω γύρω, κρύβει αυτήν ακριβώς την "ασπρίλα" περιμετρικά της οθόνης, εκεί που δεν πατάει το τζαμάκι λόγω κυρτότητας.

Πήρα και μερικές θήκες από τις οποίες αυτή μου άρεσε πολύ και το προστατεύει επίσης αποτελεσματικά. Βέβαια την πήρα από ελληνικό κατάστημα πριν 2-3 μέρες γύρω στα 10 ευρώ , είναι ένα από τα παραπάνω αλλά τώρα βλέπω δεν την έχει.

Πήρα και μια μεβράνη για τις κάμερες, αν και η παραπάνω θήκη που ανέφερα καλύπτει πλήρως το εξόγκωμα από τις κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή και ψάξε θήκες για honor 20 pro είναι ακριβώς ίδιες

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones-gps/mobile-phones/thikes-kiniton-tilefonon/206227-huawei-pc-protective-cover-nova-5t-black

Ωραία η θηκούλα μπαίνει στα υπόψιν.

 

Πληροφοριακά πάντως κοιτώντας συγκριτικό στο gsmarena το 5Τ είναι σχεδόν ίδιο σε διαστάσεις με το Honor 20 και όχι το Pro.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9710&idPhone2=9803&idPhone3=9615

 

Κοιτάζοντας αρχικά για Spigen βρήκα αυτή στο Amazon.de:

https://www.amazon.de/Spigen-Kompatibel-ACS00590-Handyh%C3%BClle-Schutzh%C3%BClle-RA-Schwarz/dp/B07ZQ5YP73/ref=sr_1_5?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&keywords=nova+5t+spigen&qid=1583868599&sr=8-5

 

Διαβάζοντας όμως τα σχόλια:

Unfortunately, I can only give 2 stars because the proximity sensor and the notification LED are covered and therefore have no function. Listening to WhatsApp messages is therefore not possible by just holding the cell phone to your ear and making phone calls, since the cell phone then also spins.

 

Οπότε έχω μια επιφύλαξη για την συμβατότητα των θηκών για Honor 20. :worry:

Edited by TR909
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως όταν σβήνω την συσκευή και την βάζω το βράδυ για φόρτιση με το που κουμπωνω το usb η συσκευή ξανά μπουταρει.

Κανονικά δεν θα έπρεπε.

Για να μπορέσω να έχω κλειστεί την συσκευή κατά την φόρτιση πρέπει να έχω εξ αρχής συνδεμένο τον φορτιστή και μετά να την απενεργοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως όταν σβήνω την συσκευή και την βάζω το βράδυ για φόρτιση με το που κουμπωνω το usb η συσκευή ξανά μπουταρει.

Κανονικά δεν θα έπρεπε.

Για να μπορέσω να έχω κλειστεί την συσκευή κατά την φόρτιση πρέπει να έχω εξ αρχής συνδεμένο τον φορτιστή και μετά να την απενεργοποιησω.

 

Δεν έχω ακόμα το κινητό. Αλλά γνωρίζω από τα προηγούμενα μου ότι είναι λογο kirin επεξεργαστή. Δεν γίνεται να είναι σβηστό και να φορτίζει ταυτόχρονα. Που σημαίνει ότι είναι φυσιολογικό για το τηλ σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμα το κινητό. Αλλά γνωρίζω από τα προηγούμενα μου ότι είναι λογο kirin επεξεργαστή. Δεν γίνεται να είναι σβηστό και να φορτίζει ταυτόχρονα. Που σημαίνει ότι είναι φυσιολογικό για το τηλ σου.

 

Γενικά γίνεται σε Kirin. Στο 980 μπορεί να μη γίνεται.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά Huawei και είναι η πρώτη φορά που έχω συσκευή που ανοίγει επειδή το βάζω στην φόρτιση.

Μάλλον κάτι έχουν αλλάξει ή τους έχει ξεφύγει.

Σε honor 6, honor 8, p9 lite και p30 lite δεν είχα ποτέ τετοιο θέμα και όλα αυτά ως γνωστόν φοράνε kirin.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά γίνεται σε Kirin. Στο 980 μπορεί να μη γίνεται.

 

Σε δύο διαφορετικά που είχα δεν γινόταν. Αλλά δεν αντιλέγω ίσως γίνεται για να το λες. Όμως στο συγκεκριμένο και αυτό είναι που μας ενδιαφέρει μάλλον δεν γίνεται. Κάποιος που έχει το τηλ ας μας πει για πιο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ois δεν εχει αλλα εχει EIS. Και αυτό κανει την δουλειά του. Οσο για την αγορα μπορείς να το βρεις σε αγγελίες σφραγισμένο σε πολυ καλη τιμη.

 

To EIS τι είναι; Απλά ρωτάω για πιο επώνυμο τζαμάκι, γιατί τα φθηνά χαλάνε πολύ γρήγορα. Επίσης συνήθως δεν καλύπτουν όλη την οθόνη.

:)
Link to comment
Share on other sites

To EIS τι είναι; Απλά ρωτάω για πιο επώνυμο τζαμάκι, γιατί τα φθηνά χαλάνε πολύ γρήγορα. Επίσης συνήθως δεν καλύπτουν όλη την οθόνη.

Electronic Image Stabilizer (αντί για Optical Image Stabilizer).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καινούριος κάτοχος. Ενώ έχει υπέρυθρες για τν δεν βρίσκω πουθενά πρόγραμμα για τηλεχειριστήριο. Έχω αναβάθμιση σε Android 10.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει υπερυθρες το κινητο. Αυτο που βλεπεις ειναι ενα αισθητηρας που, απλα λογω χωρου, δεν τον εβαλαν κατω απο την οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάω, βλέπω ότι ανοιγει το ρολοι ή ανοίγει το μενού κλπ. Το έχει παρατηρήσει άλλος?

 

Κατά τ άλλα μια χαρά. Ωραίες φωτός. Μόνο η οθόνη δεν του αρμόζει νομίζω.

 

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

το παρέλαβα σημερα απο σκρουτζομάγαζο.. ολα άψογα μέχρι στιγμής. θα ήθελα μόνο να ειχε double tap για αφύπνιση οθόνης για να μη χρειάζεται να το σηκώνω καθε φορά που θελω να δω την ωρα για παράδειγμα

 

ειμαι στη 10.0.0.184, υπαρχει και νεότερη έκδοση μήπως;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Είδες ποσο διάρκεια οθονης ειχες; Το δικό μου ειναι συν πλην στις 7 ωρες.
Φυσικά...

Δεν είδες το πρώτο screen shot ;

Ξεπέρασα τις 10 ώρες σε δύο μέρες λειτουργιας.

Βέβαια δεν είχα πολλά τηλέφωνα ( μόλις μία ώρα σε τηλέφωνα) και 4G ελάχιστο.

Αλλά και πάλι όλες αυτές τις ώρες με 18 ώρες ανοιχτό Bluetooth δεν είναι λίγο.

Σε πιο ενεργές μέρες δηλαδή με περισσότερο 4g είμαι στις 7 ώρες και εγώ, πάλι σε δύο μέρες λειτουργίας.

Σε σύγκριση με το πολύ καλό σε μπαταρια Mi9t το Nova τα πάει καλύτερα σε καταναλωση WiFi Bluetooth αλλά νομίζω πως υστερεί λόγο στην καταναλώσει 4g.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη παρεα.εχω ενα θεμα και θελω βοήθεια.οταν ακουω ενα ηχογραφημενο στο ms και ειναι μεγαλο κλειδωνει η οθονη.την αναστολη λειτουργίας την εχω 15 δευτερολεπτα. Στο προηγουμενο κινητο mate 20 lite εκει την ειχα παλι αλλα το μηνημα στο ms το ακουγα ολο χωρις να κλειδωσει
Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος της συσκευης και απολυτα ικανοποιημενος απλα εχω ενα μικρο θεματακι

Οταν προσπαθω να περασω μουσικη, μετα απο μερικα αρχεια (δευτερολεπτα) η συνδεση χανεται και απο "μεταφορα αρχειων" γυρναει σε "φορτιση μεσω usb"

Μπορει καποιος να με βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο;

Τι να σου πω εμένα μου φαίνεται αδιάφορο σχεδιαστικά.

Βέβαια από το προηγούμενο που ειχα που μεν ήταν όμορφο αλλά στερουσε σε άλλα, σίγουρα προτιμώ το Nova, αλλά όμορφο σχεδιαστικά δεν θα το λεγα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα "Ελληνικά" της προσφοράς περιλαμβάνουν την λεπτή, διάφανη θήκη στην συσκευασία;;;

 

για ποια προσφορά μιλάμε;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα "Ελληνικά" της προσφοράς περιλαμβάνουν την λεπτή, διάφανη θήκη στην συσκευασία;;;

 

Όχι δεν έχει θήκη μέσα. Μόνο φορτιστή και ακουστικά type-c .

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά. Δεν το παίρνω τότε κι ας το έχω βρεί σφραγισμένο στα 220. Δεν μπορώ να ψάχνω θήκη μέσα σ' αυτήν την αναμπουμπούλα.

 

Δηλαδη θα αποριψεις μια προσφορα εξαιτιας μιας θηκης που το κοστος ειναι 1-8 ευρω;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

ζητώ συγνωμη απο διαχείριση και συμφορουμιτες για τα χθεσινά γεγονότα.. μια φωτο στο αυτόματο με AI ON

49690322217_5868376b0b_z.jpgIMG_20200320_120714 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...