Jump to content

Huawei Nova 5T


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

huawei-nova-5t-2.jpg

 

huawei-nova-5t-3.jpg

 

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

Launch Announced 2019, August

Status Available. Released 2019, September

Body Dimensions 154.3 x 74 x 7.8 mm (6.07 x 2.91 x 0.31 in)

Weight 174 g (6.14 oz)

Build Front/back glass, aluminum frame

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Display Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density)

Platform OS Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1

Chipset HiSilicon Kirin 980 (7 nm)

CPU Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55)

GPU Mali-G76 MP10

Memory Card slot No

Internal 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM

Main Camera Quad 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF

16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.1"

2 MP, f/2.4, 27mm (wide), dedicated macro camera

2 MP, f/2.4, depth sensor

Features LED flash, HDR, panorama

Video 2160p@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS

Selfie camera Single 32 MP, f/2.0, 0.8µm

Features HDR

Video 1080p@30fps, gyro-EIS

Sound Loudspeaker Yes

3.5mm jack No

Active noise cancellation with dedicated mic

32-bit/192kHz audio

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE

GPS Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS

NFC Yes

Radio No

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go

Features Sensors Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass

Battery Non-removable Li-Po 3750 mAh battery

Charging Fast battery charging 22.5W (50% in 24 min)

Misc Colors Black, Crush Blue, Midsummer Purple

Models YAL-L21

Price $ 376.74 / £ 314.52 / € 419.99

 

https://consumer.huawei.com/gr/phones/nova-5t/

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα παρει και αναβαθμιση στο Android 10 με EMUI 10.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχει κανείς το κινητό;Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά με το πακέτο που υπάρχει τώρα σαν προσφορά (ρολόι και y5 2018).Αξίζει σαν κινητό;Έχω ένα πολύ φθηνότερο αυτή τη στιγμή οπότε θα είναι σίγουρα αναβάθμιση αλλά εσείς που το έχετε είστε ευχαριστημένοι;
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χθες με τη γνωστή προσφορά που τρέχει αυτές τις μέρες. Έχω ένα θεματάκι. Δεν μου αποθηκεύει ο Chrome κωδικό πρόσβασης σε μια σελίδα που με ενδιαφέρει. Μέχρι στιγμής, (εννοώ μέχρι και το προηγούμενο τηλέφωνο) είχα κάνει συντόμευση του λινκ, και απλά πατούσα σύνδεση. Τα στοιχεία τα είχε εισάγει μόνο του. Φαινόταν δηλαδή το όνομα χρήστη, και αστεράκια στον κωδικό πρόσβασης. Σήμερα χρειάστηκε να αλλάξω κωδικό στη συγκεκριμένη σελίδα, άλλαξα το τελευταίο ψηφίο, αλλά δεν μου πρότεινε *ενημέρωση* όπως γινόταν πριν. Εν κατακλείδι, δε αποθηκεύει κωδικούς, και δεν ενημερώνει αν αλλάξω κωδικό. Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν λίγες ημέρες. Είναι πολύ καλό. Είχα τα P30 pro & Note 10. Πήρα αυτό σε αναμονή των P40 pro ή S11. Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτή την τιμή. Αν υπολογίσουμε και τα δώρα, τότε είναι ευκαιρία. Στον καθημερινό χειρισμό, δεν νιώθω να υστερεί αισθητά από τις ναυαρχίδες.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν λίγες ημέρες. Είναι πολύ καλό. Είχα τα P30 pro & Note 10. Πήρα αυτό σε αναμονή των P40 pro ή S11. Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτή την τιμή. Αν υπολογίσουμε και τα δώρα, τότε είναι ευκαιρία. Στον καθημερινό χειρισμό, δεν νιώθω να υστερεί αισθητά από τις ναυαρχίδες.

 

ε αυτο έλειπε.. τον 980 φοράει αφου όπως το p30 pro!

 

δειγματα απο την κάμερα μπορεί να ανεβάσει καποιος κάτοχος;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μεταξύ nova 5t & honor 20 διαφορές υπάρχουν;

 

Για όποιον δεν τον ενδιαφέρουν τα δώρα το δεύτερο είναι ακόμα πιο φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μεταξύ nova 5t & honor 20 διαφορές υπάρχουν;

 

Για όποιον δεν τον ενδιαφέρουν τα δώρα το δεύτερο είναι ακόμα πιο φθηνό.

Καμία διαφορά. Μόνο στο πίσω μέρος σχεδιαστικά. Μιλάμε για δύο ολόιδια κινητά.

 

Γενικά συμπαθητικό κινητό αλλά μάλλον θα ξεχαστεί γρήγορα, και ίσως να μην έχει μελλοντικά την υποστήριξη που κάποιος mid user θα ήθελε.

Ανασταλτικός παράγοντας για την αγορά του, το πλαϊνό κουμπί που είναι ο σαρωτής των αποτυπωμάτων και κόβει σαν λεπίδα (ακριβώς όπως και το h20).

Τι σκεφτόντουσαν άραγε όταν τα έβγαζαν στην παραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα αλλά μάλλον δεν θα με καλύψει και αποφάσισα να το δώσω πριν το ανοίξω αν το ζητήσει κανείς.Είναι ίσως ακριβο για μένα από τη στιγμή που τώρα είμαι με το Redmi 7a.Θα προτιμήσω κάτι φθηνότερο όταν το δώσω.
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα αλλά μάλλον δεν θα με καλύψει και αποφάσισα να το δώσω πριν το ανοίξω αν το ζητήσει κανείς.Είναι ίσως ακριβο για μένα από τη στιγμή που τώρα είμαι με το Redmi 7a.Θα προτιμήσω κάτι φθηνότερο όταν το δώσω.

 

Ρε συ george δεν θέλω να γίνω περίεργος αλλα αυτό δεν έπρεπε να το χες σκεφτεί νωρίτερα ; Ηδη εχεις σκάσει λεφτά για ακόμη πιο ακριβές συσκευές που τις έδωσες στο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά. Μόνο στο πίσω μέρος σχεδιαστικά. Μιλάμε για δύο ολόιδια κινητά.

 

Γενικά συμπαθητικό κινητό αλλά μάλλον θα ξεχαστεί γρήγορα, και ίσως να μην έχει μελλοντικά την υποστήριξη που κάποιος mid user θα ήθελε.

Ανασταλτικός παράγοντας για την αγορά του, το πλαϊνό κουμπί που είναι ο σαρωτής των αποτυπωμάτων και κόβει σαν λεπίδα (ακριβώς όπως και το h20).

Τι σκεφτόντουσαν άραγε όταν τα έβγαζαν στην παραγωγή;

 

Είναι θέμα προτιμήσεων. Εμένα ο πλαϊνός σαρωτής με βόλεψε περισσότερο από της οθόνης των note 10 & p30 pro που είχα. Είναι και πιο γρήγορος. Συμφωνώ ότι θα ξεχαστεί γρήγορα, όπως κάθε mid συσκευή. Όμως αυτό είναι το καλύτερο value for money. Κάποιος που δεν είναι κολλημένος με τις ναυαρχίδες όπως εγώ, θα μείνει ικανοποιημένος για πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά στο πρωτο ποστ στις φωτογραφίες η μια πλάτη έχει το λογότυπο huawei και η άλλη nova πλαγιαστά.. με ποια απο τις δυο θα έρθει Ευρωπη; ελπίζω με την πρώτη
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά στο πρωτο ποστ στις φωτογραφίες η μια πλάτη έχει το λογότυπο huawei και η άλλη nova πλαγιαστά.. με ποια απο τις δυο θα έρθει Ευρωπη; ελπίζω με την πρώτη

 

Εμένα (επίσημη εισαγωγή) γράφει Huawei

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ george δεν θέλω να γίνω περίεργος αλλα αυτό δεν έπρεπε να το χες σκεφτεί νωρίτερα ; Ηδη εχεις σκάσει λεφτά για ακόμη πιο ακριβές συσκευές που τις έδωσες στο μήνα.

 

Να σου πω την αλήθεια μου αρέσει να αλλάζω συσκευές να τις δοκιμάζω κλπ απλά τώρα ήθελα μια συσκευή γιατί το δικό μου κινητό έχει ένα γερό σπάσιμο και καμιά φορά δεν πιάνει καλά η αφή.Οποτε είπα να πάρω αυτό το πακέτο στα 499€ με δόσεις να το δοκιμάσω και να το δώσω... Απλα δεν θα το ανοίξω καθόλου,ίσως έπρεπε να πάρω ένα κινητό πιο φθηνό να το κρατήσω καθαρά για μένα και όχι για το χόμπι μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα προτιμήσεων. Εμένα ο πλαϊνός σαρωτής με βόλεψε περισσότερο από της οθόνης των note 10 & p30 pro που είχα. Είναι και πιο γρήγορος. Συμφωνώ ότι θα ξεχαστεί γρήγορα, όπως κάθε mid συσκευή. Όμως αυτό είναι το καλύτερο value for money. Κάποιος που δεν είναι κολλημένος με τις ναυαρχίδες όπως εγώ, θα μείνει ικανοποιημένος για πολύ καιρό.

Εγώ το κοίταζα για αντικαταστάτη του S7 αλλά οι καταραμένες amoled έχουν το always on display. Δεν υπάρχει γυρισμός (νομίζω).

Επίσης αυτό με το πλαϊνό κουμπί, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι μπορεί να είναι πιο γρήγορος, αλλά είναι πολύ αιχμηρός ο διάολος.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Κάποιες φορές όταν με καλούν χρειάζεται να σύρω με το δάχτυλο για να απαντήσω ή απορρίψω μια κλήση, και κάποιες άλλες χρειάζεται απλά άγγιγμα. Συμβαίνει και σε άλλους;

Screenshot-20200104-135442.jpg

 

Screenshot-20200104-135500.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Κάποιες φορές όταν με καλούν χρειάζεται να σύρω με το δάχτυλο για να απαντήσω ή απορρίψω μια κλήση, και κάποιες άλλες χρειάζεται απλά άγγιγμα. Συμβαίνει και σε άλλους;

 

Screenshot-20200104-135442.jpg

 

 

 

Screenshot-20200104-135500.jpg

Χρόνια πολλά, όταν είναι κλειστή η οθόνη εμφανίζει το σύρσιμο ενώ όταν το λειτουργείς και δεχτείς κλήση εμφανίζει τα πατήματα.

Και στα iPhone έτσι γίνεται νομίζω αλλά και σε άλλους κατασκευαστές

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Κάποιες φορές όταν με καλούν χρειάζεται να σύρω με το δάχτυλο για να απαντήσω ή απορρίψω μια κλήση, και κάποιες άλλες χρειάζεται απλά άγγιγμα. Συμβαίνει και σε άλλους;

Screenshot-20200104-135442.jpg

 

Screenshot-20200104-135500.jpg

 

Όταν η οθόνη είναι κλειδωμένη, απαντάς με σύρσιμο, ενώ αν είναι ενεργή με πάτημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Χθες προσπάθησα να κάνω screen mirroring. Έβγαζε Μήνυμα στην τηλεόραση ότι το nova 5t προσπαθεί να συνδεθεί αλλά δεν συνδέθηκε ποτέ. Στην τηλεόραση είχε στο μήνυμα μόνο την επιλογή "Απόρριψη" ενώ αν θυμάμαι καλά, όταν είχα ξανακάνει screen mirroring με το προηγούμενο τηλέφωνο (xiaomi redmi note 5), έβγαζε και "Αποδοχή" δίπλα στο Απόρριψη η τηλεόραση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό τι ακριβώς κάνει; Λίγο πιο πάνω λέει ήχος κλήσης

και ουσιαστικά από εκεί ρυθμίζεται η ένταση;

Screenshot-20200128-001709.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι ακριβώς κάνει; Λίγο πιο πάνω λέει ήχος κλήσης

 

και ουσιαστικά από εκεί ρυθμίζεται η ένταση;

 

Screenshot-20200128-001709.jpg

Ρυθμίζει την ένταση του ακουστικού κατά την διάρκεια των κλήσεων

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το συγκεκριμένο είναι συμβατο με android auto;

Στο παρελθον ειχαν ακουστεί ασυμβατότητες κάποιων μοντέλων της Huawei και δεν ξερω αν εξακολουθούν ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...