Jump to content

Huawei Nova 5T


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ την πέρασα μόλις ήρθε πριν από λίγο δεν βλέπω καμία διαφορά.

 

γιατί στις αναβαθμίσεις των άλλων κινητών android βλέπουν οι χρήστες καμία διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλά το σχόλιο μου ήταν και από την άποψη ότι δεν βλέπω και καμιά δυσλειτουργια κάτι το οποίο κάτοχοι άλλων κινητών βλέπουν από αναβάθμιση σε αναβάθμιση και μετά ψάχνουν downgrade.

Όπως και να χει μια χαρά δουλεύει αν και νέος κάτοχος

είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ρουτ για το κινητό μας υπάρχει;

Και αν υπάρχει είναι μόνο για την Android 10 ή έχει βγει και για την 11;

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρουτ για το κινητό μας υπάρχει;

Και αν υπάρχει είναι μόνο για την Android 10 ή έχει βγει και για την 11;

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Android 11 δεν θα πάρει ποτέ (δεν έχει άδεια η huawei) root δεν υπάρχει από τότε που η huawei (και όχι μόνο αυτή) κλείδωσε το bootloader τέτοια τα ξεχνάμε γενικός αν θέλεις root πας σε κάποιο one plus η xiaomi με την κλασσική διαδικασία ξεκλείδωματος bl
Link to comment
Share on other sites

Android 11 δεν θα πάρει ποτέ (δεν έχει άδεια η huawei) root δεν υπάρχει από τότε που η huawei (και όχι μόνο αυτή) κλείδωσε το bootloader τέτοια τα ξεχνάμε γενικός αν θέλεις root πας σε κάποιο one plus η xiaomi με την κλασσική διαδικασία ξεκλείδωματος bl

 

Μικρή σημασία έχει (το σημαντικό είναι ότι όντως δεν θα πάρει 11), αλλά απλά για την ιστορία, από ότι φαίνεται η Huawei έχει πρόσβαση στο open-source (πλέον) κώδικα του Android 11 (από τον Σεπτέμβριο του 2020), και για μοντέλα όπως το Nova 5T και τη σειρά P30 έχει και άδεια για google services. Θα μπορούσε λοιπόν έστω και καθυστερημένα να κυκλοφορήσει EMUI βασισμένο εξ' ολοκλήρου στο Android 11, αλλά είναι επιλογή της να μην το κάνει (και αντ' αυτού να προτιμήσει να στρέψει την προσοχή και τα resources της στο development του Harmony OS και σε ένα πετσοκομμένο EMUI 11 που δεν παύει να είναι ένα δήθεν βελτιωμένο Android 10, με τις "βελτιώσεις" να είναι αστείες). Κι αυτό ακριβώς είναι το μεγάλο γ@μωτο σε όλη την ιστορία.

Κατ' εμέ, στα μοντέλα που κυκλοφόρησαν με Android 9 θα έπρεπε να τηρήσει αυτό που όλοι περίμεναν όταν τα πρωτοαγόρασαν, 2 major Android updates και να δώσει την επιλογή, ώστε να μπορούμε να επιλέξουμε είτε Android 11 είτε Harmony OS. Τώρα εμείς που δεν θέλουμε πειράματα με το Harmony OS, θα πρέπει απλά να κάνουμε σύντομα disable τα updates για να το αποφύγουμε. Και λόγω του disable του update σε Harmony OS προφανώς τέλος και για απλά security updates.

 

Πηγή 1, Πηγή 2

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Μικρή σημασία έχει (το σημαντικό είναι ότι όντως δεν θα πάρει 11), αλλά απλά για την ιστορία, από ότι φαίνεται η Huawei έχει πρόσβαση στο open-source (πλέον) κώδικα του Android 11 (από τον Σεπτέμβριο του 2020), και για μοντέλα όπως το Nova 5T και τη σειρά P30 έχει και άδεια για google services. Θα μπορούσε λοιπόν έστω και καθυστερημένα να κυκλοφορήσει EMUI βασισμένο εξ' ολοκλήρου στο Android 11, αλλά είναι επιλογή της να μην το κάνει (και αντ' αυτού να προτιμήσει να στρέψει την προσοχή και τα resources της στο development του Harmony OS και σε ένα πετσοκομμένο EMUI 11 που δεν παύει να είναι ένα δήθεν βελτιωμένο Android 10, με τις "βελτιώσεις" να είναι αστείες). Κι αυτό ακριβώς είναι το μεγάλο γ@μωτο σε όλη την ιστορία.

Κατ' εμέ, στα μοντέλα που κυκλοφόρησαν με Android 9 θα έπρεπε να τηρήσει αυτό που όλοι περίμεναν όταν τα πρωτοαγόρασαν, 2 major Android updates και να δώσει την επιλογή, ώστε να μπορούμε να επιλέξουμε είτε Android 11 είτε Harmony OS. Τώρα εμείς που δεν θέλουμε πειράματα με το Harmony OS, θα πρέπει απλά να κάνουμε σύντομα disable τα updates για να το αποφύγουμε. Και λόγω του disable του update σε Harmony OS προφανώς τέλος και για απλά security updates.

 

Πηγή 1, Πηγή 2

 

 

ε προφανώς τα εχω δει όλα αυτά δεν αποτελούν κάποια έκπληξη γιατι προσπαθεί να οδεψει σε άλλο δρόμο καθώς τον ίσιο της το κόψανε το κακό με την υπόθεση ειναι ότι όλος ο κόσμος σχεδον εξολοκλήρου ειναι βασισμένος στο gaaps και καποιες υπηρεσίες του και όσο καλό και να ειναι το harmony απο την στηγμη που δεν συνεργάζεται με της υπηρεσίες της google (που ακομη και καρακλειδομενο Iphone συνεργάζεται με της περισσότερες το ξέρω καθώς το εχω και κάνω data sharing ανάμεσα στο android Μου με αυτό) απλά θα πέσει και θα χαθεί όπως πολλές άλλες εταιρείες...... δυστιχος

Link to comment
Share on other sites

Να επανελθω και να απευθυνθω λιγο στους παλιους χρηστες του nova. Ειναι ενταξει το κινητο απο αποψη ταχυτητας δακτυλικου κτλ με το emui11 η μηπως στην αρχικη του εκδοση με android 9 ειναι μια χαρα και δεν χρειαζεται αναβαθμιση? Εγω κανω απλη χρηση απλα θελω να ρωτησω σε ποια εκδοση λειτουργει καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

Να επανελθω και να απευθυνθω λιγο στους παλιους χρηστες του nova. Ειναι ενταξει το κινητο απο αποψη ταχυτητας δακτυλικου κτλ με το emui11 η μηπως στην αρχικη του εκδοση με android 9 ειναι μια χαρα και δεν χρειαζεται αναβαθμιση? Εγω κανω απλη χρηση απλα θελω να ρωτησω σε ποια εκδοση λειτουργει καλυτερα

 

σε ολες παιζει μια χαρα μονο στην 9 εχει καλυτερη camera

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γρήγορο είναι το αποτύπωμα.

 

Αν οπωσδήποτε θες να αναβαθμίσεις από 9, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε emui11. Μέχρι emui10 καλά είναι.

 

Για κάμερα στο 9 δεν έχω άποψη, αφού έκανα update αμέσως σε 10.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

σε ολες παιζει μια χαρα μονο στην 9 εχει καλυτερη camera
Υπάρχει πρόβλημα με την κάμερα στην 11 η στην προηγούμενη την 10?

Σε τι ήταν καλύτερη στην 9?

 

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ένα θεματάκι που έχω και θέλω τη γνώμη σας. Δεν μου φορτωνει gifs ή δεν μπορω να στειλω φωτος (τις επιλεγω και δεν τις φορτωνει ποτε) στο viber οσο ειμαι σε λειτουργια δεδομενων ενω μηνυματα στελνω/λαμβανω κανονικα. Το ιδιο μου κανει και στην εφαρμογη του twitter (δεν φορτωνει τις φωτο προφιλ ή και αλλες φωτος) ενω τα μηνυματα τα βλεπω κανονικα οσο κανω scroll up/down. Δεν ξερω αν εχει συμβει σε αλλους, προσωπικα το εχω παρατηρησει σε αυτες τις 2 εφαρμογες οπως σε κανα 2 ακομα (πχ. stoiximan, flashscore) που δεν ανοιγουν καν. Να σημειωσω πως οποια εφαρμογη εχει δυνατοτηα να εισελθεις απο browser, δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα (προφανως στο viber παραμενει αλυτο το προβλημα).

Μια προσωρινη, μπακαλιστικη λυση που βρηκα ειναι στις ρυθμισεις-->δικτυο κινητης τηλφωνιας-->διαχειριση sim, να απενεργοποιω/ενεργοποιω τη sim. Συνηθως πιανει, αλλα οχι ολες τις φορες. Με wi-fi κανενα απολυτως προβλημα. Θα ηθελα μια γνωμη αν καποιος το εχει παρατηρησει, διοτι εφανιστηκε ξαφνικα πριν κανα μηνα χωρις να εχω πειραξει τπτ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για twitter και reddit μπορώ να σου πω.

 

Εικόνες, gifs και βίντεο φορτώνουν κανονικά.

 

Με το πετσοκομμένο emui 11 αυτά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με την κάμερα στην 11 η στην προηγούμενη την 10?

Σε τι ήταν καλύτερη στην 9?

 

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

με την πρώτη ματιά ειναι καλύτερες η φώτο στην 10/11 ποιο πλούσια χρώματα κλπ αλλά όταν πας να κάνεις λιγο zoom βλέπεις οτι λεπτομέρειες δεν υπάρχουν (aggressive noice reduction)

το εκαναν σε ολα τα κινιτα τους για να ειναι ποιο social media ready

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εμένα η κάμερα δεν με ενδιαφέρει και πολύ απλά να ρολαρει το κινητό με νοιάζει. Λογικά τότε σε όποια έκδοση και αν είναι πάει μπάλα να υποθέσω
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εμένα η κάμερα δεν με ενδιαφέρει και πολύ απλά να ρολαρει το κινητό με νοιάζει. Λογικά τότε σε όποια έκδοση και αν είναι πάει μπάλα να υποθέσω

 

πολυ σωστα και οτι αφορά την camera αν δεν βλεπεις φωτο στο Pc και απλα τραβας ερασιτεχνικα παλι θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση που λέτε με την κάμερα ή να του παραδείγματος χάρη δεν μπορώ να τραβήξω μία φωτογραφία σε χαμηλή ανάλυση ώστε να την ανεβάσω σε ένα φόρουμ

Τι κάνετε εσείς;;;

Ακόμα προχθές μου χρειάστηκε να τραβήξω φωτογραφία με timestamp και δεν μπόρεσα

 

Στάλθηκε από το Nova 5t μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε και πέρασα νεα αναβάθμιση 11.0.0.143(C431 Ε3R1P4) EMUI 11.0.0
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησες τπτ αξιοσημείωτο, καλό ή κακό;

Δεν κατάλαβα τίποτα....η πορεία θα δείξει

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα ψιλοατύχημα και χάλασε η εργοστασιακή ζελατίνα που είχε το κινητό.

Ευτυχώς η ζελατίνα προστάτευσε την οθόνη και δεν πάθαμε χειρότερα.

 

Το θέμα είναι ότι την αντικατέστησα με full face τζαμάκι αλλά έχεις στις άκρες του μαύρη μπορντούρα με αποτέλεσμα να καλύπτει τον proximity sensor.

Σε δοκιμή που έκανα, μόλις κάλεσα κάποιον αριθμό η οθόνη έσβησε αμέσως, σημάδι ότι ο sensor νόμισε πως το έχω κολλημένο στο αυτί μου.

Το θέμα δεν με ενοχλεί, καθώς πατώντας το κουμπί η οθόνη επανέρχεται αλλά ήθελα να ρωτήσω μήπως αυτό προκαλέσει μακροπρόθεσμα κάποιο άλλο «πρόβλημα» που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα.

 

Κάποια άποψη ;;

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγα λεπτά μου ήρθε αναβάθμιση και έκανα εγκατάσταση την EMUI 11.0.0.143 (Ενημέρωση κώδικα ασφαλείας κλπ)

Χωρίς να έχω εντοπίσει κάτι αξιοσημείωτο, έχω την εντύπωση ότι έχει γίνει ελαφρώς πιο γρήγορο το κινητό (μπορεί να είναι και ιδέα μου :D)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το κινητό είναι ακριβώς ίδιο με το Honor 20;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ολόιδιο!!!

 

Τώρα το πήρα χαμπάρι, μια απο τις τελευταίες αναβαθμίσεις μου εξαφάνισε το callRecorder που ειχα περάσει οταν είχα παρει το τηλέφωνο

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...