Jump to content

Huawei Nova 5T


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις πριν δυο μερες μου ηρθε κάποιο security patch της google και υποψιάζομαι πως αυτό είναι η αιτια που πλεον εχω πρόβλημα στο android auto .

Το προβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι πλεον στις φωνητικές εντολες δεν μου μιλα ελληνικα αλλα αλαμπουρνέζικα ( ακούγονται σαν αγγλικά που προφέρονται αναποδα)

Δεν ξερω τι αλλαγές προκάλεσε το τελευταίο patch αλλα το θεμα ειναι αν μπορω να γυρισω λιγο πιο πισω την αναβάθμιση.

Υπαρχει τροπος να επανέλθω στην πρωτη αναβάθμιση του android 10;

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν δυο μερες μου ηρθε κάποιο security patch της google και υποψιάζομαι πως αυτό είναι η αιτια που πλεον εχω πρόβλημα στο android auto .

Το προβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι πλεον στις φωνητικές εντολες δεν μου μιλα ελληνικα αλλα αλαμπουρνέζικα ( ακούγονται σαν αγγλικά που προφέρονται αναποδα)

Δεν ξερω τι αλλαγές προκάλεσε το τελευταίο patch αλλα το θεμα ειναι αν μπορω να γυρισω λιγο πιο πισω την αναβάθμιση.

Υπαρχει τροπος να επανέλθω στην πρωτη αναβάθμιση του android 10;

 

Αν γυρισεις στην 9.1 και ψαξεις για ενημερωσεις τοτε θα σε παει στην πρωτη εκδοση της 10.

Επειτα αν ψαξεις θα σε παει στην τελευταια διαθεσιμη για την συσκευη σου εκδοση της 10.

Κοιτα μηπως το θεμα δεν εινια στην εκδοση firmware αλλα στην εκδοση Android Auto ή TTS.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αν γυρισεις στην 9.1 και ψαξεις για ενημερωσεις τοτε θα σε παει στην πρωτη εκδοση της 10.

Επειτα αν ψαξεις θα σε παει στην τελευταια διαθεσιμη για την συσκευη σου εκδοση της 10.

Κοιτα μηπως το θεμα δεν εινια στην εκδοση firmware αλλα στην εκδοση Android Auto ή TTS.

Και πως μπορω να παω στην 9,1?

Υπαρχει καποιος οδηγος ;

 

Δοκιμες με την εφαρμογη android auto εχω κανει χωρις αποτελεσμα.

Το ΤΤS δεν το εχω πειραξει.

Αλήθεια το TTS στο κινητο μας το ονομάζει Μηχανη κειμενου σε ομιλια google;

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον χρησιμοποιώντας το Hisuite πηγα απο την 10,1 στην 10 και αυριο θα δω αν τελικα ηταν αυτη η αιτια του προβληματος η εκανα τσαμπα την διαδικασια
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορω να παω στην 9,1?

Υπαρχει καποιος οδηγος ;

 

Δοκιμες με την εφαρμογη android auto εχω κανει χωρις αποτελεσμα.

Το ΤΤS δεν το εχω πειραξει.

Αλήθεια το TTS στο κινητο μας το ονομάζει Μηχανη κειμενου σε ομιλια google;

 

Για να πας σε προηγούμενη emui μέσα στο hisuite κάνεις έλεγχο για ενημερώσεις και όταν σου βγάλει πως έχεις την τελευταία έκδοση πατάς στα μπλε γράμματα που λέει για προηγούμενη έκδοση. Θα σου γράψει κιόλας σε ποια θα σε πάει.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος να τρέξει το hisuite κανονικά σε Linux, και αν ναι πως?

Με wine που δοκίμασα, δε βρίσκει το κινητό

 

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να πας σε προηγούμενη emui μέσα στο hisuite κάνεις έλεγχο για ενημερώσεις και όταν σου βγάλει πως έχεις την τελευταία έκδοση πατάς στα μπλε γράμματα που λέει για προηγούμενη έκδοση. Θα σου γράψει κιόλας σε ποια θα σε πάει.
Στο hisuite μου δίνει μόνο την επιλογή να πάω από την 10.1 στην 10.

Μπορω να βρω από κάπου την 9?

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο hisuite μου δίνει μόνο την επιλογή να πάω από την 10.1 στην 10.

Μπορω να βρω από κάπου την 9?

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε πάει σταδιακά. Από 10.1 σε 10,απο 10 σε 9.1, από 9.1 σε 9.

Απλά αν η συσκευή είχε ως αρχικό το 10 δεν πρόκειται να πάει στο 9.1

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το led ειδοποιησεων δουλευει καθολου για κλησεις,μηνυματα,κλπ? Εμενα δεν μου δουλεψε ποτε,υπαρχει περιπτωση να ευθυνονται οι νεες ενημερωσεις?

Κατα τα αλλα,το κινητο ειναι θηριο. Και εντελως vfm.

Link to comment
Share on other sites

Το led ειδοποιησεων δουλευει καθολου για κλησεις,μηνυματα,κλπ? Εμενα δεν μου δουλεψε ποτε,υπαρχει περιπτωση να ευθυνονται οι νεες ενημερωσεις?

Κατα τα αλλα,το κινητο ειναι θηριο. Και εντελως vfm.

 

Εμένα απόν την αρχή μου δούλευαν τα πάντα και του έχω κάνει από τον Ιούλιο που το έχω πάρει 4 αναβαθμίσεις. Καλά το κινητό τα σπάει δεν το συζητάμε!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση και δεν νομίζω πως είναι λάθος πως η κάμερα είχε δυνατότητα σκαναρισματος qr codes. Παρόλα αυτά πλέον δεν βλέπω τέτοια επιλογή.

Την έχω χάσει με κάποιο τρόπο η την πήγαν κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Το led ειδοποιησεων δουλευει καθολου για κλησεις,μηνυματα,κλπ? Εμενα δεν μου δουλεψε ποτε,υπαρχει περιπτωση να ευθυνονται οι νεες ενημερωσεις?

Κατα τα αλλα,το κινητο ειναι θηριο. Και εντελως vfm.

 

το led δουλευει μια χαρα κ φαντασου εχω βγαλει μεσω adb πολυ πραγμα απο το λειτουργικο

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω την αίσθηση και δεν νομίζω πως είναι λάθος πως η κάμερα είχε δυνατότητα σκαναρισματος qr codes. Παρόλα αυτά πλέον δεν βλέπω τέτοια επιλογή.

Την έχω χάσει με κάποιο τρόπο η την πήγαν κάπου αλλού;

 

κ εγω την ιδια εντυπωση εχω

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση και δεν νομίζω πως είναι λάθος πως η κάμερα είχε δυνατότητα σκαναρισματος qr codes. Παρόλα αυτά πλέον δεν βλέπω τέτοια επιλογή.

Την έχω χάσει με κάποιο τρόπο η την πήγαν κάπου αλλού;

 

Στην φωτογραφική μηχανή πάνω αριστερά έχει ένα εικονίδιο με την ονομασία αυτόματη ανίχνευση. Μέσα εκεί έχει επιλογές και μια απο αυτές είναι ο σαρωτής κωδικών.

Δεν ξέρω που την είχαν πριν γιατι μόλις το πήραμε έκανε πολλές αναβαθμίσεις και δεν προλάβαμε να το ψάξουμε πρίν ώστε να ξέρω αν ήταν σε άλλη θέση.

 

Επίσης να αναφέρω οτι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι απο το κινητό, ιδιαίτερα απο την καθαρότητα του ήχου στην κλήση αλλά και από την εναλλαγή μεταξύ wifi και δικτύου στο θέμα της κλήσης(Vodafone).

Edited by islanderfi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διάβασα όλο το θέμα και έχω κάποιες απορίες:

 

1) από μπαταρία τι λέει μετά από καιρό που το έχετε ?

2) @evankouros @xakou -->βρήκατε κάποιο τρόπο για ηχογράφηση κλήσεων ? σε emui 10. ?

3) @Redsift --> αξίζει να φύγω τα bloatware θα κερδίσω σε επιδόσεις ? εσείς ποια app σβήσατε ?

4) wipe system cache partition θα πετύχω κάτι σε ταχύτητα ?

 

 

σε χρώμα τώρα το μωβ σας αρέσει ? ( για πείτε γνώμη ) δεν ξέρω την χρώμα να πάρω. υποκειμενικό αυτό αλλά θα ήθελα μια άποψη

 

και μια θήκη καλή που να μην γλιστρά με να προστατεύει

https://www.amazon.de/Spigen-Kompatibel-ACS00590-Handyh%C3%BClle-Schutzh%C3%BClle-RA-Schwarz/dp/B07ZQ5YP73/

αυτή ?

από alliexress έχετε κάποια δοκιμασμένη ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφική μηχανή πάνω αριστερά έχει ένα εικονίδιο με την ονομασία αυτόματη ανίχνευση. Μέσα εκεί έχει επιλογές και μια απο αυτές είναι ο σαρωτής κωδικών.

Δεν ξέρω που την είχαν πριν γιατι μόλις το πήραμε έκανε πολλές αναβαθμίσεις και δεν προλάβαμε να το ψάξουμε πρίν ώστε να ξέρω αν ήταν σε άλλη θέση.

 

Επίσης να αναφέρω οτι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι απο το κινητό, ιδιαίτερα απο την καθαρότητα του ήχου στην κλήση αλλά και από την εναλλαγή μεταξύ wifi και δικτύου στο θέμα της κλήσης(Vodafone).

Πάνω αριστερά και εγω θυμόμουν κάποιο εικονίδιο αλλά τώρα έχει φύγει.

Συμβαίνει και σε άλλους;

9c4d85e36f1f1815db15f2376545541d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διάβασα όλο το θέμα και έχω κάποιες απορίες:

 

1) από μπαταρία τι λέει μετά από καιρό που το έχετε ?

2) @evankouros @xakou -->βρήκατε κάποιο τρόπο για ηχογράφηση κλήσεων ? σε emui 10. ?

3) @Redsift --> αξίζει να φύγω τα bloatware θα κερδίσω σε επιδόσεις ? εσείς ποια app σβήσατε ?

4) wipe system cache partition θα πετύχω κάτι σε ταχύτητα ?

 

 

σε χρώμα τώρα το μωβ σας αρέσει ? ( για πείτε γνώμη ) δεν ξέρω την χρώμα να πάρω. υποκειμενικό αυτό αλλά θα ήθελα μια άποψη

 

και μια θήκη καλή που να μην γλιστρά με να προστατεύει

https://www.amazon.de/Spigen-Kompatibel-ACS00590-Handyh%C3%BClle-Schutzh%C3%BClle-RA-Schwarz/dp/B07ZQ5YP73/

αυτή ?

από alliexress έχετε κάποια δοκιμασμένη ?

ευχαριστώ

 

k σε μπαταρια κ σε επιδοσεις κερδιζεις καμποσο ,εγω εχω βγαλει οχι μονο apps αλλα k services της huawei αλλα κ του android που δεν χρησιμοποιω

 

αυτα τα πραγματα δεν ειναι τυφλοσουρτης ,παιρνεις την λιστα απο το κινητο βλεπεις το excel κ γκουγκλαρεις κιολας,δες την υπογραφη μου

 

ναι το κινητο αξιζει κ ειναι κ αρκετα future proof ,τωρα δεν ξερω τι θα γινει με τις αναβαθμισεις σε νεωτερες εκδοσεις android ,απο apps κ αναβαθμισεις σε εφαρμογες ειμαστε ενταξει αν εχω καταλαβει καλα

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω για το led,λειτουργει κανονικα. Απλα ειχα την εντυπωση οτι θα αναβοσβηνει η μπροστινη καμερα,για αυτο δεν το ειχα παρατηρησει εκει που ειναι!
Link to comment
Share on other sites

Πάνω αριστερά και εγω θυμόμουν κάποιο εικονίδιο αλλά τώρα έχει φύγει.

Συμβαίνει και σε άλλους;

9c4d85e36f1f1815db15f2376545541d.jpg

 

Ναι στο σημείο που δείχνεις είναι η επιλογή, σε εμένα υπάρχει. Έχω την τελευταία ενημέρωση 10.1.0.232 αν θυμάμαι καλά.

Μήπως έκανες καμιά ρύθμιση και χάθηκε το εικονίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο σημείο που δείχνεις είναι η επιλογή, σε εμένα υπάρχει. Έχω την τελευταία ενημέρωση 10.1.0.232 αν θυμάμαι καλά.

 

Μήπως έκανες καμιά ρύθμιση και χάθηκε το εικονίδιο;

Και εγώ την ίδια έκδοση έχω.

Το μόνο που είχα κάνει λόγο προβλήματος με το Android auto, ήταν επαναφορά συστήματος.

Δεν έχει λογική η εξαφάνιση του εικονιδίου.

Και εγώ το είχα το εικονίδιο και το θυμάμαι. 782a22b4e5d9e99654b9e8d884e7934e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια έκδοση έχω.

Το μόνο που είχα κάνει λόγο προβλήματος με το Android auto, ήταν επαναφορά συστήματος.

Δεν έχει λογική η εξαφάνιση του εικονιδίου.

Και εγώ το είχα το εικονίδιο και το θυμάμαι. 782a22b4e5d9e99654b9e8d884e7934e.jpg

 

Το εικονιδιο ειναι ενα extra app το οποιο πιθανον καταλαθος εγινε uninstall ή disable.

Υπαρχει το Huawei vision οπου βαζει εκει ενα εικονιδιο ωστε να κανεις αναζητηση online σχετικα με το περιεχομενο της φωτογραφιας, πχ ποσο εχουν τα παουτσια που τραβιξες φωτογραφια.

Αν κανεις disable το app απο τις εφαρμογες ή το κανει disale αλη εφαρμογη τοτε το εικονιδιο θα εξαφανιστει.

Λογικα αν κανεις επαναφορα χωρις restore καποιο backup και πας στην καμερα πριν αρχισεις το στησιμο θα το εχει.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το εικονιδιο ειναι ενα extra app το οποιο πιθανον καταλαθος εγινε uninstall ή disable.

 

.

 

Το βρήκα ευχαριστώ.

Είχα απενεργοποιησει το Ai lens

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψάχνω κ εγώ

Για όποιον ενδιαφέρεται στο πλαίσιο το τηλέφωνο βγαίνει στα 263 με επιστροφή αν έχει κάρτα eurobank. Το πληρώνεις 329ευρω κ σου επιστρέφουν τα 65,79

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το EMUI Desktop μέσω HDMI; Οχι wireless projection αλλά μέσω HDMI.

Λειτουργεί κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ψαχνω καμία νέα θήκη ητε από Ελλάδα ητε από εξωτερικό ψάχνω τύπου ringke fusion x armor φαση αλλα να είναι διαφανή στην πλάτη να φαίνεται το μπλε χρώμα.. Έχετε καμιά να πρότεινετε;; γτ δεν έχω βρει πουθενά κάποια; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ψαχνω καμία νέα θήκη ητε από Ελλάδα ητε από εξωτερικό ψάχνω τύπου ringke fusion x armor φαση αλλα να είναι διαφανή στην πλάτη να φαίνεται το μπλε χρώμα.. Έχετε καμιά να πρότεινετε;; γτ δεν έχω βρει πουθενά κάποια; Ευχαριστώ

 

Έχω παραγγείλει αυτήν με δαχτυλίδι σε μπλε, την έχει και χωρίς και σε άλλα χρώματα. Δεν έχω παραλάβει ακόμα για να σου πω λεπτομέρειες.

 

https://www.aliexpress.com/item/4000846122253.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.21567a1bsOAcn8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...