Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη Χρονια.

 

Το Clempad 6+ με Code: 13008 - 13663 / Made in China, ειναι πολυ απλο, καλο για παιδια αλλα δεν εχει

υποστήριξη για αναβάθμιση ή επαναφορα του firmware του απο την επισημη σελιδα της Clementoni δυστυχως. :(

Αν καποιος το εχει και ειναι ευκολο, μηπως μπορει να κανει ενα backup τη ROM του και να την ανεβασει ή

αν μπορει να τη βρει καπου και να μας ενημερωσει; Σιγουρα το hardware του θα ταιριαζει με καποιο

κινεζικο. Εχω κανει δοκιμες με το firmware του Denver-TAC-70072 και του MID721 και φορτωνει κανονικα το

Andorid αλλα δεν λειτουργει η οθονη αφης. Τα firmware ανεβαινουν μονο με το Rockchip_Batch_Tool. Εχω

βρει μια πληροφορια εδω: http://clempad.clementoni.it/clemhome/site/procedura_firmware.pdf

http://clempad.clementoni.it/clemhome/site/firmware.zip :!:

 

αλλα ειναι παλια και δεν λειτουργει η αναβαθμιση που προτείνει, το LiveSuit δεν βλεπει καθολου το

ταμπλετ. Ουτε το .img αρχειο που αποσυμπιεσα απο το παραπανω firmware αναγνωριζεται απο το

Rockchip_Batch_Tool.

Οποιος μπορει να βοηθησει να βρεθει το εργοστασιακο firmware για το Clempad 6+ ή καποιο που θα το κανει

να λειτουργει και το touch panel ας βοηθησει. Ειχες εκδοση λογισμικου:

RK292X_ANDROID4.1.1-SDK-v1.00.01 rk2928sdk-eng4.1.1

 

Καλη Χρονια σε ολους, Χρονια Πολλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Ψάχνω για τάμπλετ (7" ή και 8") γύρω στα 80€ περίπου και θα ήθελα τα φώτα σας.

Βασικά το χρειάζομαι για internet, να βλέπω καμιά ταινία και λιγότερο για παιχνίδια, φυσικά θα ήθελα να μπορώ να κατεβάσω από goole play εφαρμογές (νομίζω σε κάποια δεν μπορείς, δεν είναι συμβατά.)

Βρίσκω τάμπλετ με 512 RAM αλλά και με 1Gb.

Αυτά με 512 μπορούν να παίξουν ταινίες HD ή και παιχνίδια με λίγο αξιοπρέπεια? Υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτά με 512 από αυτά με 1Gb?

Υπάρχει κάποια προτίμηση σε επεξεργαστή που πρέπει να διαλέξω, εταιρία κ.λ.π ?

Όσο αφορά φωτογραφίες, ξέρω ότι με 2ΜΡ δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά για να πας σε μεγαλύτερη ανάλυση χρειάζεται να ξοδέψεις περισσότερα χρήματα. Τέλος πάντων.

Κάθε πρόταση (προσωπική εμπειρία) ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αlbiz , γιατι και γω στην ιδια μοιρα βρισκομαι..στα 512mb ram για ιντερνετ και ταινιες δεν θα εχεις θεμα..αλλα αν αρχισεις να κατεβαζεις εφαρμογες και παιχνιδια μετα απο ενα σημειο θα αρχιζει να κρασαρει το ιντερνετ και να σου σπαει τα νευρα..εγω προτεινω τουλαχιστον 1GB για σιγουρια...Τωρα οσον αφορα την καμερα η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν χρειαζεται πολυ..Αμα θες κοιτα ακριβως απο πανω το Ποστ που εκανα εψαχνα αρκετο καιρο και κατεληξα σε αυτες τις 2 επιλογες (ειναι πολυ καλα και τα 2) απλα το μονο που δεν γνωριζω με σιγουρια ειναι η καρτα γραφικων..Οπως και να χει δεν χρειαζεται και παρα πολυ...εγω περισσοτερο θα προτιμουσα την λυση των 100 ευρω που προσφερει και θηκη με πληκτρολογιο δωρακι..επισης εχουν και 4πυρηνου επεξεργαστες..συγκρινε και διαλεξε :)
Follow me on youtube ----->https://www.youtube.com/user/MrStylorTV
Link to comment
Share on other sites

Μου το εκαναν δωρο εχω μεινει σε γενικες γραμμες ευχαριστημενη ομως δεν μπορω να βρω πως εναλλασονται οι γλωσσες μεταξυ τους στα γραπτα. Ριξτε τα φωτα σας εχω σκασει.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!

Πηρα το ταμπλετ πριν απο περιπου ενα μηνα.Στην αρχη κατεβαζα κανονικα διαφορες εφαρμογες,αλλα ξαφνικα εδω και 1 βδομαδα δεν μπορω να μπω καν στο Mobile Market ενω μπαινω κανονικα στο ιντερνετ και σερφαρω.Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μετά από 3 μήνες ταλαιπωρίας επιτέλους μου έκαναν refund από το banggood για το tablet που είχα πάρει από εκεί.

τέλος καλό όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα με το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιείς. Συνήθως αυτό της google έχει μία υδρόγειο δίπλα στο space. Το πατάς και αλλάζει γλώσσα. Προϋποθέτει φυσικά να έχεις επιλέξει από τις ρυθμίσεις τις γλώσσες που σε ενδιαφέρει.

Κάποια άλλα πληκτρολόγια αλλάζουν γλώσσα με παρατεταμένη πίεση του πλήκτρου space, ή σε κάποια άλλα εμφανίζετε η επιλογή με τα αρχικά γράμματα της γλώσσας ανάλογα με το τι έχεις ορίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με το σπεις τιποτα,διπλα απο το σπεις εχει ενα εικονιδιακι με "επιλογες εισοδου" που ουσιαστικα αλλαζεις χειροκινητα γλωσσα. Στη μπαρα ειδοποιησεων εμφανιζει κατι σαν πληκτρολογιο και αλλαζω απο εκει

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... έχω ένα Cube Talk 79 και μου βγάζει για update εκτός από το flash player και κάτι άλλα κινέζικα... να τα κάνω ή θα τα κάνει όλα κινέζικα και θα ψάχνομαι μετά;
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με το σπεις τιποτα,διπλα απο το σπεις εχει ενα εικονιδιακι με "επιλογες εισοδου" που ουσιαστικα αλλαζεις χειροκινητα γλωσσα. Στη μπαρα ειδοποιησεων εμφανιζει κατι σαν πληκτρολογιο και αλλαζω απο εκει

 

Mε το εικονίδιο που λες ,αλλάζεις πληκτρολόγιο.Ίσως σε αυτό που βάζεις να έχει προεπιλεγμένα τα ελληνικά. Πήγαινε ρυθμίσεις -γλώσσα και εισαγωγή και διαχειρίσου από εκεί τα πληκτρολόγια και τις γλώσσες.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με το σπεις τιποτα,διπλα απο το σπεις εχει ενα εικονιδιακι με "επιλογες εισοδου" που ουσιαστικα αλλαζεις χειροκινητα γλωσσα. Στη μπαρα ειδοποιησεων εμφανιζει κατι σαν πληκτρολογιο και αλλαζω απο εκει

 

Υπάρχουν τόσα πληκτρολόγια στο play store όπου μπορείς να δοκιμάσεις ποιο σε βολεύει καλύτερα. Υπάρχει σχετικό θέμα για τα πληκτρολόγια για ότι χρειαστείς:

Android - Εφαρμογές: Πληκτρολόγια & Εισαγωγή Κειμένου

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα κι εγώ λεφτά πίσω, αφού έφαγα ήττα από το paypal. Πήγα στη Eurobank και κατήγγειλα τη συναλλαγή και μου έκαναν επιστροφή του ποσού στην κάρτα μου, αλλά μου είπαν επίσης ότι η συγκεκριμένη κάρτα πρέπει να ακυρωθεί. Αυτό σημαίνει επανέκδοση της κάρτας με το ίδιο όριο και χωρίς να δώσω στην Τράπεζα νέα πιστοποιητικά εισοδήματος, αλλά με διαφορετικό αριθμό κάρτας. Άρα θα πρέπει να δηλώσω ξανά όλες τις πάγιες εντολές που είχα βάλει να εξοφλούνται αυτόματα στη συγκεκριμένη κάρτα.

 

Το paypal τώρα μου έχει βάλει limitation στον λογαριασμό μου, γιατί η ακύρωση της συναλλαγής έγινε με το δικαιολογητικό ότι δεν ενέκρινα εγώ τη συναλλαγη, άρα πρέπει να βεβαιώσουν ότι εγώ είμαι κάτοχος της κάρτας και άλλα τέτοια. Για να βγει το limitation πρέπει να ακολουθήσω κάποια βήματα στο resolution center. Το θέμα είναι ότι στο resolution center δεν γράφει πουθενά κάτι σχετικό. Το μόνο που γράφει είναι ότι έχει ενημερωθεί ο πωλητής και περιμένουμε την αντίδραση του!

 

Δεν είναι σαφές το τι περιλαμβάνει αυτό το limitation ,δηλαδή τι δεν μπορώ να κάνω.

 

Μήπως αν αφαιρέσω τελείως την κάρτα (που έτσι και αλλιώς έχει ακυρωθεί ) λύσω το πρόβλημα; Αν όχι αυτό, πως μπορώ να λύσω το limitation το οποίο μάλλον θα μου δημιουργήσει κάποια στιγμή πρόβλημα;

 

Είχε κανένας ποτέ παροιμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Χλομο το βλεπω να κανεις συναλλαγη στο paypal ξανα ,ουσιαστικα τους ειπες απατεωνες οταν λες οτι τραβηξαν χρηματα απο την πιστωτικη σου χωρις να τους εξουσιοδοτησεις.

Βεβαια εσυ πηρες τα λεφτα σου πισω και αυτο εχει σημασια αλλα αν το σκεφτεις απο την δικια τους μερια ,υπαρχει προβλημα.

 

ΥΓ πιθανοτατα στην eurobank δεν εχουν καταλαβει τι εχουν κανει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επιδόσεις σε antutu

RK3188 19.000 (pipo s1pro / window n90)

A31S 12.000 (colorfly e708 q2)

ATM7029 7.000 (nextway q10)

 

Οι διαφορές είναι σημαντικές, τουλάχιστον στα tablet που πέρασαν απ' τα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα u8 για μένα και είχε θέμα με το κουμπί esc το οποίο ήταν πατημένο μέσα χωρίς να κάνει ήχο κλικ και δεν δούλευε ουσιαστικά. Με τα πολλά πήρ μια μικρή έκπτωση 12 δολάρια.

Στη συνέχεια παραγγέλνω ένα όμοιο για τον κουμπάρο και τους εφιστώ την προσοχή στα κουμπιά. Μας έρχεται ταμπλετάκι που κανένα από τα 2 κουμπιά δεν κάνει κλικ (είναι σαν να είναι μονίμως πατημένα) αλλά ευτυχώς λειτουργο΄ν. Το θέμα όμως είναι ότι επειδή το κουμπί ΟΝ-OFF είναι πολύ χρήσιμο και σημαντικό ΚΑΙ κατά την εκκίνηση αλλ΄ά και για να "ξυπνήσει" η ταμπλέτα όταν είναι απλώς σβηστή η οθόνηη κατά τη λειτουργία, μετά από 2-3 μέρες χρήσης ο κουμπάρος μου είπε ότι δεν μπορεί να το εκκινήσει. Δεν μπορεί να το πατήσει σωστά το κουμπί.Έτσι η ταμπλέτα παραμένει πολλές φορές "κοιμισμένη" και αναγκάζεται να βάζει τον φορτιστή για να ξυπνήσει την οθόνη. Μερικές φορές κάνει και reset. Αυτό σημαίνει ότι είτε απλώς το κουμπί έχει μη σωστή επαφή ή ακόμα ακόμα μπορεί η ταμπλέτα να έχει θέμα με τ η λειτουργία ύπνου.

Δεν ξέρω τι παίζει.

Το θέμα ε΄ίναι ΄ότι ο κουμπάρος δε θέλει να την κρατήσει ( και δικα΄ίως) διότι του κάνει τη ζωή δύσκολη.

Τι να κάνω όμως; H dealsprime γιανα δώσει επιστροφή χρημάτων θέλει να πάρει πρώτα το αντικείμενο. Το μεγάλο προβλημα είναι ότι έχει τη φήμη ότι κάνει .... τον κινέζο στις επιστροφές. Έχουν καταγραφει περιπτώσεις που ενώ το τρακινγκ λέει ότι παραλάβανε επιστραφέν αντικείμενοο αυτοί ισχυρίζονταν ότι δεν παρέλαβαν.

Τι κάνουμε λοιπόν πέραν τουυ ανοίγματος claim στην Paypal;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω παρει απο κει που πήρες εσυ ακου τι θα έκανα εγω στη θέση σου.

1.Claim στο Paypal.

2.Σου λένε που να στειλεις το δέμα.

3.Το στελνεις και βγαζεις φωτο μαζι με το κωδικο αποστολής.

4.Περιμένεις και μολις παει εκει που σου εγραψαν παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

 

Η Paypal αν εχεις φωτο του δεματος , κωδικο αποστολής , και το στειλεις οπου σου ειπαν μεσα απο το claim θα σου δώσει τα λεφτά πίσω 100%.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από PayPal και αν πετύχει, δεν υπάρχει άλλη λύση. Τα παρακάλια σπάνια να φέρουν αποτέλεσμα.

Για να πάρεις λεφτά πίσω χλωμό το βλέπω. Αλλαγή με κάτι άλλο ναι.

Και οι αγορές από Κίνα έχουν αυτό το ρίσκο.

Κι εσύ αδερφέ, βλέπεις ότι σου στέλνουν ελαττωματικό, εκεί να ξαναψωνίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... έχω ένα Cube Talk 79 και μου βγάζει για update εκτός από το flash player και κάτι άλλα κινέζικα... να τα κάνω ή θα τα κάνει όλα κινέζικα και θα ψάχνομαι μετά;

 

η Cube ειναι κινεζικη εταιρια..και λογικα να σου βγαζει update στα κινεζικα..

εγω προσωπικα δεν θα το διακινδυνευα..αν και τα android δεν εχουν γλωσσικα θεματα..ασχετως ενημερωσεων

Follow me on youtube ----->https://www.youtube.com/user/MrStylorTV
Link to comment
Share on other sites

Η Paypal αν εχεις φωτο του δεματος , κωδικο αποστολής , και το στειλεις οπου σου ειπαν μεσα απο το claim θα σου δώσει τα λεφτά πίσω 100%.

 

μην πέρνεις και όρκο γι'αυτο.

εγώ από εχτές έχασα πάσα ιδέα για το paypal...

λίγη ώρα μετά που μου έκαναν refund απο το banggood μου έστειλαν email από το paypal λέγοντάς μου ότι τα στοιχεία που τους έδωσα δεν είναι ακριβή και ότι δεν μπορούσαν να τσεκάρουν το πακέτο και γι'αυτό το λόγο μου έκλεισαν το dispute.

με συμβούλεψαν μάλιστα να μιλήσω απευθείας με τον πωλητή για να βρω λύση μόνος μου!!!

όταν εγώ είχα πάρει ήδη τα χρήματά μου πίσω....

αυτή μάλλον είναι η ασφάλεια που πολυδιαφημίζουν ότι μας παρέχουν...!!!!

και το μόνο που μου είχαν ζητήσει όταν έκανα το claim ήταν trucking number του πακέτου και site για να τσεκάρουν τίποτα άλλο.

αντίθετα στον πωλητή είχα στείλει και τις φωτογραφίες.

γι'αυτό κι εγώ τους στόλισα καταλλήλως λέγοντας αφενώς ότι θα πρέπει να μας προστατεύουν από τους απατεώνες (αφού έτσι κι αλλιώς αυτό λένε ότι κάνουν!!!) και αφετέρου ότι όποια απόφαση και να πέρνουν δεν μπορώ εγώ να περιμένω περισσότερο από 2 μήνες για να καταλείξουν!!!

και φανταστείτε ότι η περίπτωση μου ήταν από της πιο απλές και ξεκάθαρες...

κανένα δικό μου λάθος...

ο πωλητής έστειλε λάθος προϊόν, του το έστειλα πίσω και απλά περίμενα την επιστροφή και των χρημάτων μου...

τί πιο απλό δηλαδή???

Link to comment
Share on other sites

Μη βλέπετε γενικά τη βαθμολογία του Antutu, αλλά τα επιμέρους τμήματα (CPU - GPU).

 

Μπορεί να έχεις ένα SoC με υψηλές επιδόσεις στο υπολογιστικό κομμάτι (RK3188) ο οποίος να πετυχαίνει χαμηλότερη βαθμολογία από έναν άλλο (Α31) - πάντα μιλάμε για δοκιμές στην ίδια ανάλυση γραφικών - επειδή ο δεύτερος έχει (πολύ) πιο δυνατό υποσύστημα γραφικών.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Εχω κανει πανω απο 200 παραγγελιες και ολες με paypal. 2 φορες εστειλα πισω πραγματα και ολα οκ. Εχω ανοιξει case για αλλα θεματα κ παντα εβγαινε υπερ μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά. Εχω στη κατοχή μου το tablet q97s http://dx.com/p/q97s-9-7-hd-android-4-2-2-quad-core-tablet-pc-w-1gb-ram-8gb-rom-wi-fi-hdmi-silver-black-243278 και ξαφνικά μετά από από ένα μήνα χρήση ανοίγει και αφου βγάλει το πρωτο logo κολλάει στο δεύτερο που γραφει allwinner. Προσπάθησα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών αλλά δεν μπαινει με κανένα συνδυασμό κουμπιών. Εκανα και reset αλλά τίποτα. σύνδεσα στο καλώδιο OTG ένα στικάκι με άσχετο υλικό και είδα ότι προσπαθούσε να κάνει boot από εκέι αφού άναβε το led στο στικάκι και δεν προχωρούσε στο δεύτερο loggo όπου και κολλάει. Δεδομένου ότι οι γνώσεις μου είναι λίγες τι με συμβουλεύετε να κάνω. Σκέφτηκα να το κάνω επιστροφή αλλά το κόστος μεταφοράς ο χρόνος αλλά και η σβελτάδα των κινέζων καθώς και το κόστος κτήσης είναι ανασταλτικοί παράγοντες.Πως μπορώ να το επαναφέρω ? Και ήταν για την δουλειά του άψογο και πέρα των προσδοκιών μου μέχρι που κλάταρε. Σας ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Από dealsprime ψώνισα ξανά διότι είχα ήδη πάρει και άλλο ταμπλετάκι για φίλο και ήταν ΟΚ.

Επστροφή αντικειμένου σε dispute paypal είναι η πρώτη φορά που θα κάνω. Σε άλλες μικρότερες περιπτώσεις με υποστήριξαν και έλυσαν τα θέματα πολύ γρήγορα.Εδώ όμως εμπλέκεται το κατάστημα. Έχω ήδη ανοίξει θέμα στο paypal και ζητώ refund τη στιγμή που θα κατθέσω το δέμα ποος επιστροφή, λέγοντας ότι θα περέχω άμεσα φωτογραφίες από πακετάρισμα και κατάθεση στο ταχυδρομείο. Δεν νομίζω ότι θα δεχτούν και επειδή δεν ήθελα να κατηγορήσω ανοιχτά το κινεζομάγαζο, δεν ανάφερα το λόγο που ζητάω κάτι τέτοιο. Αυτό θα είναι το επόμενό μου επιχείρημα αν δω ότι τα γυρνάνε. Απλά δεν ξέρω τί θα έκαναν αν ήξεραν ότι είμαι διατεθειμένος να δεχτώ αντικατάσταση, αφού ο κουμπάρος θέλει τέτοιο τάμπλετ αλλ΄ά όχι ΑΥΤΟ το τάμπλετ. Θέλω να σιγουρευτώ για τα λεφτά επειδή άλλος πληρώνει. Όταν δω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τα χάσω ίσως ζητήσω απλώς αντικατάσταση. Δεν νομίζω και τρίτη φορά να κάνουν την ίδια....πατάτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν είμαι στην σωστή ενότητα , για αυτό θα ήθελα την κατανόηση σας.

Η ερώτηση μου είναι, από πού να αγοράσω οθόνη για το ziio creative 7 inch διότι λόγο ατυχήματος έχει ραγίσει. Επίσης ψάχνοντας δεν βρήκα κάτι σχετικό από πού να την προμηθευτώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...