Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ήρθε σήμερα το τάμπλετ που είχα παραγγείλει από Geekbuying. Πρόκειται για αυτό εδώ.

http://www.geekbuying.com/item/Nextway-F9X-9-7-inch-Android-4-1-A31-Quad-Core-Tablet-PC-Retina-Screen-2048-1536-2G-RAM-HDMI-Silver-314562.html

Έχω όμως πρόβλημα... Δεν ανοίγει με τίποτα. Από την πρώτη φορά που πάτησα το power μου βγάζει την εικόνα της μπαταρίας με ένα πορτοκαλί τρίγωνο με θαυμαστικό μέσα και μετά από λίγο σβήνει και αυτό...

Το βάζω να φορτίσει αλλά τίποτα... Δεν πρέπει να φορτίζει, δεν βγάζει καμία ένδειξη στην οθόνη...

Μήπως είναι κάτι που με διαφεύγει ρε παιδιά? Ή έπεσα σε ελαττωματικό?

Edited by de_thymamai
Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει έναν τέτοιον

http://www.ebay.com/itm/3-5mm-AC-Power-Adapter-for-HUB-DC-5V-Output-Supply-/190603479035

Μου έστελε και ένα ανταπτοράκι για τη πρίζα μας...

Παρόλα αυτά δεν θα έπρεπε να ανοίγει? Μισογεμάτο δεν τα στέλνουν? Τουλάχιστον όσα τηλέφωνα έχω πάρει έτσι είναι... Αυτό μου βγάζει το θαυμαστικό από την πρώτη φορά που πάτησα το power.

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Δες μηπως δεν κανει επαφη ο ανταπτορας. Στο δικο μου ειναι πολυ φαρδυς και δεν κουμπωνει καλα στις επαφες
Link to comment
Share on other sites

Και μια επισημανση και δωστε ιδιαιτερη προσοχη .

Το πακετο το επιστρεφουμε στη διευθυνση που θα μας δωσει το paypal οταν κανουμε dispute και claim για να μην την πατησετε οπως κι εγω με το dealsprime που μου εδωσαν αλλη διευθυνση αποστολης και μετα ισχυριζονταν οτι δεν το παρελαβαν ποτε. To paypal εκλεισε το claim εις βαρος μου , λεγοντας οτι δεν μπορεσαν να διαπιστωσουν delivery χωρις να δινει παραπανω λεπτομερειες παρ'ολες τις διαμαρτυριες μου. Ειχα στειλει ακομα και screenshot της επικοινωνιας με το dealsprime μεσω mail που ζητουσαν να επιστραφει στη συγκεκριμενη διευθυνση.

Τελικα η τραπεζα εδωσε γρηγορη λυση (μεσα σε 10 μερες) στελνοντας αιτημα chargeback στο paypal και πιστωνοντας πισω στην καρτα μου το ποσο της αγορας .

 

Λοιπόν αυτό που λες είναι πολύ ενδιαφέρον. Έφαγα κι εγώ πόρτα από το paypal. Παραθέτω την ιστορία μου συνοπτικά παρακάτω:

 

- Παραγγελία από Delasprime στις 11/10/2013

- Παραλαβή από εμένα 1/11/2013 - Ταμπλέτα ελλατωματική

- Επιστρέφω στις 7/11 σε διεύθυνση που μου έδωσαν και ανοίγω dispute και claim στα αντίστοιχα χρονικά όρια.

- Το Paypal δεν μου δίνει λεφτά πίσω γιατί δεν έχω φωτογραφία του πακέτου που έστειλα.

- Ο DealsPrime παραλαμβάνει το δέμα στις 29/11 και δεν απαντάει πλέον στα e-mail μου.

 

Πιστεύεις ότι μπορώ να ακυρώσω τη συναλλαγή που έχω κάνει με κάρτα visa από Eurobank?

Υπάρχει χρονικό περιθώριο;

 

Επισης έχω παραγγήλει ξανά την ίδια ταμπλέτα και έχει κολλήσει στο ταχυδρομείο εδώ και 20 μέρες στη Σιγκαπούρη και μου κάνουν επίσης τον Κινέζο. Πιστεύεις μπορώ να ακυρώσω τη χρέωση σε κάρτα της Alpha?

 

Γενικά από DealsPrime είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό που λες είναι πολύ ενδιαφέρον. Έφαγα κι εγώ πόρτα από το paypal. Παραθέτω την ιστορία μου συνοπτικά παρακάτω:

 

- Παραγγελία από Delasprime στις 11/10/2013

- Παραλαβή από εμένα 1/11/2013 - Ταμπλέτα ελλατωματική

- Επιστρέφω στις 7/11 σε διεύθυνση που μου έδωσαν και ανοίγω dispute και claim στα αντίστοιχα χρονικά όρια.

- Το Paypal δεν μου δίνει λεφτά πίσω γιατί δεν έχω φωτογραφία του πακέτου που έστειλα.

- Ο DealsPrime παραλαμβάνει το δέμα στις 29/11 και δεν απαντάει πλέον στα e-mail μου.

 

Πιστεύεις ότι μπορώ να ακυρώσω τη συναλλαγή που έχω κάνει με κάρτα visa από Eurobank?

Υπάρχει χρονικό περιθώριο;

 

Επισης έχω παραγγήλει ξανά την ίδια ταμπλέτα και έχει κολλήσει στο ταχυδρομείο εδώ και 20 μέρες στη Σιγκαπούρη και μου κάνουν επίσης τον Κινέζο. Πιστεύεις μπορώ να ακυρώσω τη χρέωση σε κάρτα της Alpha?

 

Γενικά από DealsPrime είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ.

 

Τοσο καιρο φωναζω σε ολα τα threads "ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ DEALSPRIME" μηπως και γλυτωσουν υποψηφιοι αγοραστες .

Νομιζω οτι μπορεις να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης μεχρι 60 μερες μετα , αλλα γι' αυτο ρωτα την τραπεζα για σιγουρια.

Εννοειται πως θα πας αμεσα να κανεις αμφισβητηση για το πρωτο . Για το 2ο κανε για αρχη claim στο paypal αν δεν εχεις κανει και αν εχει περασει πολυς χρονος και αμφισβητηση στην αλφα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχετε screenshots απο την συνομιλία που ειχατε με το dealsprime που να φαινεται σε ποια διευθηνση σας ειπαν να το στειλετε?

Γιατι δεν παιρνετε τηλεφωνο στο paypal για να μιλησετε μαζι τους?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα το τάμπλετ που είχα παραγγείλει από Geekbuying. Πρόκειται για αυτό εδώ.

http://www.geekbuying.com/item/Nextway-F9X-9-7-inch-Android-4-1-A31-Quad-Core-Tablet-PC-Retina-Screen-2048-1536-2G-RAM-HDMI-Silver-314562.html

Έχω όμως πρόβλημα... Δεν ανοίγει με τίποτα. Από την πρώτη φορά που πάτησα το power μου βγάζει την εικόνα της μπαταρίας με ένα πορτοκαλί τρίγωνο με θαυμαστικό μέσα και μετά από λίγο σβήνει και αυτό...

Το βάζω να φορτίσει αλλά τίποτα... Δεν πρέπει να φορτίζει, δεν βγάζει καμία ένδειξη στην οθόνη...

Μήπως είναι κάτι που με διαφεύγει ρε παιδιά? Ή έπεσα σε ελαττωματικό?

Τι έκανες τελικά? Άφησε το στη πρίζα πολλές ώρες, κι αν δεν κάνει τίποτα, καλύτερα άνοιξε dispute και στείλτο αμεσως πίσω

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχετε screenshots απο την συνομιλία που ειχατε με το dealsprime που να φαινεται σε ποια διευθηνση σας ειπαν να το στειλετε?

Γιατι δεν παιρνετε τηλεφωνο στο paypal για να μιλησετε μαζι τους?

 

Και screenshots απο τα mails και φωτογραφιες του πακετου με τα τρακινγκ ναμπερς και ολα τους ειχα στειλει . Στο τηλεφωνο ειπαν οτι δεν μπορουν να επιβεβαιωσουν την αποστολη γιατι πηγε σε αλλη διευθυνση και παραληπτη απο αυτον που μου δηλωσαν αυτοι (και αφου το dealsprime δεν επιβεβαιωνε παραλαβη).

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα tablet editab2 edision πως το κανουμε ROOT ειναι κινεζικο ειναι ιδιο με το Telechip-TCC8923-PD10

 

FreeLander PD10 ειναι ιδιο

 

και αν εχει καποιος την ROM τις EDISION για το EDITAB2

Edited by dimiservice
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα tablet editab2 edision πως το κανουμε ROOT ειναι κινεζικο ειναι ιδιο με το Telechip-TCC8923-PD10

 

FreeLander PD10 ειναι ιδιο

 

και αν εχει καποιος την ROM τις EDISION για το EDITAB2

 

Υπάρχει ήδη νήμα για το συγκεκριμένο tablet.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο.

Εστειλες το δεμα στην διευθηνση που σου ειχαν πει στο μειλ και αυτο παραδόθηκε κανονικα?Το βλεπεις στο τρακινγκ παραδομένο?

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει και η ελληνικη εκδοση του Clempad 7 με το μεταφρασμενο software

Μου φαινεται πολυ ενδιαφερον ,αλλα για να πω την αληθεια θα προτιμουσα να ειχα το software του ..παρα το ιδιο το tablet ,το οποιο εχει περιορισμους μεγαλους (οπως πχ δεν εχει απο οσο ξερω google market)

Δε ξερω καν αν αυτο to περιβαλλον που φαινεται ..ειναι firmware ή software πανω απο το android.

Θα μπορουσε να μπει σε αλλο tablet ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

@swatsquadgr

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάω αύριο το πρωί στη Eurobank να κάνω αμφισβήτηση της συναλλαγής, μπας και το σώσω.

 

@evmenis

Φίλε μου μη νομίζεις ότι στο Paypal είναι άγγελοι. Κι εγώ τους έστειλα και το tracking number και screenshot με το e-mail που λένε να το στείλω στην συγκεκριμένη διεύθυνση, και φαίνεται κιόλας ότι το πακέτο έχει παραληφθεί, αλλά αυτοί θέλουν να ξέρουν ότι το πακέτο έγραφε πάνω τη σωστή διεύθυνση.

 

Εγώ τώρα αναρωτιέμαι, αν είχα πάρει φωτό το πακέτο όπως θέλει το paypal και είχα βάλει μέσα στο πακέτο μια βρώμικη κάλτσα αντί για την ταμπλέτα, θα μου τα δίναν τα λεφτά πίσω; Μπορεί και ναι... έχουν μια διαδικασία που την ακολουθούν αυστηρά (ή έτσι νομίζω) και ας είναι τρύπια από 100 μεριές.

 

Όσο για να τους μιλήσω στο τηλεφωνο... ξέχασε το. Στο τηλέφωνο του Paypal δεν απαντάει κανένας. Σε βγάζει σε έναν τηλεφωνητή που λέει να αφήσεις μήνυμα στον "Receptionist". Δηλαδή και με την τηλεφωνήτρια να θες να μιλήσεις, πρέπει να της αφήσεις πρώτα μήνυμα στο τηλεφωνητή. Φέξε μου και γλίστρησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα τη βοήθεια σας στην αγορά tablet.Είμαι ανάμεσα στα εξής

1)PIPO TABLET M1 PRO, 9.7" TFT IPS (M1 PRO) http://www.skroutz.gr/s/41...Max-M1pro.html

2)VERO Tablet A9724 9.7'' http://www.skroutz.gr/s/26...9724-16GB.html

3)Ainol Novo9 Spark http://www.skroutz.gr/s/30...park-16GB.html

Το Ainol μάλλον θα απορριφθεί λόγω κακού wifi σήματος και γενικών κολλημάτων απ'ότι διάβασα εκτός εάν κανω λάθος. Γενικά απο αυτά που διάβασα συμπέρανα οτι δεν αξιζει τα λεφτά του παρ'όλο που τα χαρακτηριστικά του ειναι ασύγκριτα με τα άλλα δύο. Θα ήθελα να μου μου πείτε ποιό είναι value for money απο τα τρία και εάν κάποιος έχει στην κατοχή του κάποιο άλλο στις 9.7 ίντσες που να πιστεύει οτι ειναι καλύτερο να το προτείνει. Εάν κάποιος εχει κάνει προσωπικά και χρήση ακόμα καλύτερα!Σημειωτέων θα το αγοράσω απο Ελλάδα γιατί το βιάζομαι.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειμαι στο paypal εδω και 10 χρονια ,εχω κανει (κυριολεκτο) πανω απο 2000 συναλλαγες ,dispute 10δες φορες και ποτε δεν εχασα χρηματα.

Ουτε μια φορα.

 

Ειναι πολυ σοβαροι σε αυτο που κανουν και ειναι οπως το λες ακολουθουν τις πολιτικες τους με θρησκευτικη ευλαβεια αλλα αυτο ειναι λογικο αν σκεφτεις ποσες συναλλαγες εχουν να διαχειριστουν αν το αφηναν ποιο φλου θα χανανε την μπαλα.

 

Αυτη η πολιτικη παντως ειναι σχετικα καινουργια ,μαλλον θα παραπονεθηκαν τα μαγαζια οτι τους κοροιδευαν οι αγοραστες σε θεματα επιστροφων και το αλλαξαν.

 

Φωτογραφια του δεματος που να φαινετε ο παραληπτης και το τρακινγκ ναμπερ απο εδω και περα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως γίνεται Reset? και πως θα γίνει Root στο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χέρια μου ενα PIPO Ultra-U2 και δε μπορώ να εγκαταστήσω το πρόγραμμα οδήγησης συσκευής. Δοκίμασα με τους drivers που αναφέρονται εδώ χωρίς επιτυχία. Το ίδιο ανεπιτυχής ήταν και η προσπάθεια εγκατάστασης των drivers από εδώ. Προσπαθώ να το συνδέσω στο PC μέσω Moborobo αλλά δε το βλέπει και δε μπορεί το ίδιο να βρει drivers. Πριν είχα ένα PIPO U1 pro με το οποίο δε είχα παρόμοιο πρόβλημα. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα ενα ταμπλετ για Κινα στις 02-12-2013.

Στο track του ελτα λέει οτι ειναι :

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 03-12-2013 18:54 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 02-12-2013 14:03 ΑΡΓΟΥΣ - ΕΛΤΑ

 

Στο china που έβαλα μου έβγαλε :

RE###GR Departure from outward office of exchange Athens, GR CN Wed, 04 Dec 2013 00:55:00 GMT

RE###GR Arrival at outward office of exchange Beijing CN Mon, 09 Dec 2013 09:30:00 GMT

RE###GR Dispatching Beijing CN Mon , 09 Dec 2013 16:09:00 GMT

 

 

Ποσο καιρό κάνει περίπου να πάει πίσω ????

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν έστειλα τη δική μου πίσω το site του ΕΛΤΑ μου έβγαλε αυτά. Δηλάδη το έστειλα 7/11, έφτασε Κίνα στις 22/11 και τελικά ο τύπος αποφάσισε να το παραλάβει στις 29/11

 

Delivered to	29-11-2013	17:31	POST
Addressee cannot be located	22-11-2013	16:32	IPS
Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ	07-11-2013	16:24	ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Item Pick Up	07-11-2013	11:40	ΠΕΥΚΗΣ - ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

15 μερες να παει + την αργοσχολία του Κινέζου.

8 εχουν περάσει απο μενα αντε...

Τελικα παραγγειλα αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904438 . Με τα λεφτα του ainol , αυτο θα παρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το tuner του και όλα δουλεύουν μια χαρά το gps δουλεύει μια χαρά με το navionics ploter !!!

αγοράστε και το car kit για τα λεφτά του είναι πολύ καλό αν μας πει και κάποιος πως θα το κάνουμε root είμαστε μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους θα ηθελα μια βοηθεια η οτι μπορει να γνωριζει.

μου κανανε δωρο το turbox hive iii 3G και θελω να του βαλω google market-play store

θελω να αλαξω και adroit. οποιοσ μπορει και θελει να κανει κατι θα το εκτημουσα

 

 

Λειτουργικό ΣύστημαAndroid 4.1 Jelly Bean

Μοντέλο ΕπεξεργαστήDual Core ARM Cortex A9

Ταχύτητα Επεξεργαστή1.5 GHz

Χωρητικότητα16 GB

Μνήμη RAM1 GB

Αριθμος μοντελου G19

Eκδοση Kernel 3.0.8+

 

ΕΥΧΑΡιΣΤΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις τι μπορω άλλο να κάνω για να τελείωνω με τους dealsprimer..;

 

Το paypal αρνήθηκε επιστροφή χρημάτων το ίδιο φυσικά και το dealsprime, άρνηση συναλλαγής μπορείς να κανεις μέχρι και ενα μήνα μετα την έκδοση του λογαριασμού στην τράπεζα που μέχρι τότε ομως υπήρχε πρόθεση απο την paypal να μου επιστρέψει τα χρήματα πίσω..

Αντιθέτως μου είπε να στειλω το tablet πίσω στο Hong Kong (με δικά μου έξοδα φυσικά) και μετα αρνήθηκε την επιστροφή χρημάτων. Ενώ απο 15/11 το tablet ειναι Hong Kong, η dealsprime αρνείται να το παραλάβει ή να παει στο ταχυδρομείο να δει τι γίνεται...

 

Στο tracking απο elta.gr μου βγάζει ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ 15/11-2013 ΠΕΡΙΟΧΗ IPS

 

Tracking number: RE294166568GR

Edited by aut3ur
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις τι μπορω άλλο να κάνω για να τελείωνω με τους dealsprimer..;

 

Το paypal αρνήθηκε επιστροφή χρημάτων το ίδιο φυσικά και το dealsprime, άρνηση συναλλαγής μπορείς να κανεις μέχρι και ενα μήνα μετα την έκδοση του λογαριασμού στην τράπεζα που μέχρι τότε ομως υπήρχε πρόθεση απο την paypal να μου επιστρέψει τα χρήματα πίσω..

Αντιθέτως μου είπε να στειλω το tablet πίσω στο Hong Kong (με δικά μου έξοδα φυσικά) και μετα αρνήθηκε την επιστροφή χρημάτων. Ενώ απο 15/11 το tablet ειναι Hong Kong, η dealsprime αρνείται να το παραλάβει ή να παει στο ταχυδρομείο να δει τι γίνεται...

 

Στο tracking απο elta.gr μου βγάζει ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ 15/11-2013 ΠΕΡΙΟΧΗ IPS

 

Tracking number: RE294166568GR

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...