Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας ζητήσουν από το εργοστάσιο να το κάνει αυτό γιατί έτσι πρέπει. Πάντως εγω δεν πήρα από cube - tablet για αυτό το λόγο. Όσο όμως έψαχνα δεν είχα πουθενά δει κάτι τόσο κακό για το cube u30gt....Οπότε και το προτίμησα (Από αλλού βέβαια)

 

 

Δεν γίνονται αυτά που ζητάτε ρε παιδιά... Τέλος πάντων,εγώ ένα είδα έως τώρα.Οτι είναι δύσκολο να εμπιστευθώ κάποια κινέζικη μάρκα για το λόγο ότι αλλάζουν σπεκς έτσι στα ξαφνικά.Ασε που βλέπω οτι αρχίζουν και τα ακριβαίνουν κ ολας....

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατά την γνώμη μου την ευθύνη την έχει το κατάστημα και μόνο αυτό. Αφενός μεν γιατί με αυτό κάνεις την συναλλαγή, αφετέρου γιατί είσαι ξεκάθαρος απέναντι του και είσαι σαφής σε αυτό που ζητάς. Τι ποιο απλό απο το να τους γράψεις "Ξέρω την κατάσταση που επικρατεί και θα κάνω την πληρωμή μονάχα αν φροντίσεις να στείλεις το καινούριο μοντέλο και τίποτα διαφορετικό". Ε όταν σου απαντάει "Off course I will ship you the new model with new wifi/speaker" και στην συνέχεια σου στέλνει κάτι τελείως διαφορετικό, τότε το λιγότερο που μπορείς να πεις είναι ότι είναι απατεώνας...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το εν λόγω κατάστημα , απλά αγοράστε από αλλού που εσείς θεωρείτε πιο αξιόπιστο.Εγώ στο mail που τους έστειλα τους ζήτησα να μου στείλουν το νέο μοντέλο όπως και το έκαναν.Μην έχετε όμως την ψευδαίσθηση οτι και τα άλλα καταστήματα πάνε πίσω.Ένα απλό search στα διάφορα forum θα σας πείσει.

Στην τελική αγοράστε από καταστήματα που υποστηρίζουν την υπηρεσία escrow όπου πρώτα παραλαμβάνεις και εαν όλα είναι οκ τότε και μόνο τότε δίνεις εντολή να αποδεσμευτούν τα χρήματα και να τα πάρει ο πωλητής.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση, πιστεύω ότι ξεκάθαρα φταίει η Cube, γιατί το κατάστημα αυτό από τη στιγμή που κάνει dropshipping, δεν εκτελεί το ίδιο τη διαδικασία αποστολής, αλλά το ίδιο το εργοστάσιο. Βέβαια, είναι κάπως δύσκολο να το "χωνέψει" κανείς να παραγγέλνει άλλο πράγμα και να του έρχεται άλλο, αλλά όποιος αποφασίζει να αγοράσει Κινέζικο επιβάλλεται να ασχοληθεί αρκετά και να διαβάσει ακόμα περισσότερα πράγματα, πριν αποφασίσει. Η Κινεζική αγορά - γιατί για αυτήν απευθύνονται ΟΛΑ αυτά τα tablets, όχι για τους Δυτικούς - λειτουργεί εντελώς διαφορετικά απ'ότι στο Δυτικό κόσμο, διότι το after-sales support εκεί είναι πάμφθηνο (σε αντίθεση με οπουδήποτε αλλού), οπότε είναι αποδεκτό για αυτούς ένα προϊόν να πωλείται με ατέλειες, προβληματάκια, ακόμα και με ασαφή/υποδεέστερα specs.

 

Αυτό που λέω σε όσους θέλουν να αγοράσουν Κινέζικο tablet/κινητό, είναι να καθίσουν ήρεμα και να σκεφτούν τι ακριβώς θέλουν και εάν είναι διατεθειμένοι να δεχτούν κατασκευαστικές ατέλειες στο προϊόν (οι περισσότερες στο software, αλλά δεν αποκλείονται και στο hardware). Εγώ εάν βρω ένα Κινέζικο προϊόν είναι μέχρι το 1/3 φθηνότερο της τιμής του αντίστοιχου "επώνυμου", κρίνω ότι δεν πρέπει να ασχοληθώ μαζί του και αγοράζω το "επώνυμο" (για να έχω Ευρωπαϊκή εγγύηση, σωστά specs και να μη τρώω το χρόνο μου να ψάχνω λύσεις σε προβλήματα που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν εξαρχής).

 

Αυτό με το Escrow δεν το έχω δει να δουλεύει και για την ακρίβεια να το έχει χρησιμοποιήσει κανείς εδώ. Λογικά όμως, αν κάτι δεν ικανοποιεί τον πελάτη - διότι τα χρήματα τα παρακρατεί το Aliexpress - θα πρέπει ο πελάτης να το στείλει πίσω (με ό,τι έξοδα συνεπάγεται αυτό), κάτι το οποίο - απ'όσο έχω διαβάσει στο Slatedroid - πάλι δεν λειτουργεί προς το συμφέρον του αγοραστή, διότι υπάρχουν προθεσμίες και κυρίως γιατί το Aliexpress - σε αντίθεση με το Paypal - τις περισσότερες φορές παίρνει το μέρος του πωλητή.

 

Γενικότερα τα Κινέζικα είναι συνειδητοποιημένες αγορές.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

άρα πιος φταιει? Αυτός που ενώ το είδε αγόρασε και ρίσκαρε...ετσι ειναι.Δεν ειναι δυνατών να πάνε να διαλέγουν ενα ενα τα καινούρια από το εργοστάσιο...

 

Την οποία εξαπάτηση γίνεται δεν την κάνει το μαγαζί, αλλά το εργοστάσιο.Το μαγαζί δεν φέρει ευθύνες για αυτά που στέλνει το εργοστάσιο.Άρα δεν μπορεί κανείς να αποκαλέσει απατεώνες τα μαγαζιά για κάτι που δεν έχουν ευθύνη.

 

Τι δουλειά έχει το μαγαζί για να μην πληρωθεί,το μαγαζί έφερε αυτό που παρήγγειλες.

 

Γνωρίζεις εσύ κάποιο κατάστημα και Ελλάδα που να ανοίγει τα προϊόντα του?Τι παραλογισμός είναι αυτος?

 

Να θυμίσω λίγο τα γεγονότα γιατί κάποιοι φαίνεται έχουν πρόβλημα κατανόησης της πραγματικότητας, να μη πώ της Ελληνικής γλώσσας.

Το cube-tablet διαφημίζει (μόνο αυτό από όλα τα μαγαζιά) ότι στέλνει το καινούργιο μοντέλο του cube u30gt και τελικά στέλνει το παλιό.

Το cube-tablet διαβεβαιώνει και εμένα αλλά και πολλούς άλλους ακόμη (δείτε στο site τους) ότι αυτοί στέλνουν μόνο το καινούργιο cube u30gt

Το cube-tablet αποδέχθηκε μια συναλλαγή μέσω paypal στην οποία αναφέρεται φαρδιά πλατιά (σχόλιο στη πληρωμή του paypal) ότι αφορά αποκλειστικά το καινούργιο cube u30gt.

Τελικά και παρά όλα τα παραπάνω το cube-tablet μου έστειλε το παλιό μοντέλο ή τουλάχιστον ένα μοντέλο με πολύ κακό ηχείο.

 

Ελπίζω λοιπόν να ξεκαθαρίστηκε τουλάχιστον αυτό το σημείο σύγχυσης: ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ.

 

Και τέλος στις πολλές αναφορές ότι δεν φταίει το μαγαζί (θυμίζω το μόνο μαγαζί που διαφήμιζε το νέο μοντέλο) αλλά το εργοστάσιο, και ότι ακόμη και στην Ελλάδα έτσι γίνεται, γιατί δεν κάθεται το μαγαζί να ελέγξει ένα ένα αυτά που πουλάει, να απαντήσω ότι αν στην Ελλάδα πάρω ένα κουτί και μέσα στο κουτί βρίσκεται άλλο από αυτό που λέει απέξω, το μαγαζί θα μου κάνει τούμπες. Αν μάλιστα αυτό το κάτι έχει να κάνει με τρόφιμα, τότε έκανα τη τύχη μου. Κι ας το 'χει βάλει μέσα στο κουτί ο θεός ο ίδιος. Ας μη συγκρίνουμε λοιπόν τις π.....ες με τις βούρτσες.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω λίγο τα γεγονότα γιατί κάποιοι φαίνεται έχουν πρόβλημα κατανόησης της πραγματικότητας, να μη πώ της Ελληνικής γλώσσας.

Το cube-tablet διαφημίζει (μόνο αυτό από όλα τα μαγαζιά) ότι στέλνει το καινούργιο μοντέλο του cube u30gt και τελικά στέλνει το παλιό.

Το cube-tablet διαβεβαιώνει και εμένα αλλά και πολλούς άλλους ακόμη (δείτε στο site τους) ότι αυτοί στέλνουν μόνο το καινούργιο cube u30gt

Το cube-tablet αποδέχθηκε μια συναλλαγή μέσω paypal στην οποία αναφέρεται φαρδιά πλατιά (σχόλιο στη πληρωμή του paypal) ότι αφορά αποκλειστικά το καινούργιο cube u30gt.

Τελικά και παρά όλα τα παραπάνω το cube-tablet μου έστειλε το παλιό μοντέλο ή τουλάχιστον ένα μοντέλο με πολύ κακό ηχείο.

 

Ελπίζω λοιπόν να ξεκαθαρίστηκε τουλάχιστον αυτό το σημείο σύγχυσης: ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ.

 

 

 

Και τέλος στις πολλές αναφορές ότι δεν φταίει το μαγαζί (θυμίζω το μόνο μαγαζί που διαφήμιζε το νέο μοντέλο) αλλά το εργοστάσιο, και ότι ακόμη και στην Ελλάδα έτσι γίνεται, γιατί δεν κάθεται το μαγαζί να ελέγξει ένα ένα αυτά που πουλάει, να απαντήσω ότι αν στην Ελλάδα πάρω ένα κουτί και μέσα στο κουτί βρίσκεται άλλο από αυτό που λέει απέξω, το μαγαζί θα μου κάνει τούμπες. Αν μάλιστα αυτό το κάτι έχει να κάνει με τρόφιμα, τότε έκανα τη τύχη μου. Κι ας το 'χει βάλει μέσα στο κουτί ο θεός ο ίδιος. Ας μη συγκρίνουμε λοιπόν τις π.....ες με τις βούρτσες.

 

 

Πρωτον οπως ειπε και ο φροντιερ ΔΕΝ τα στέλνει κανενα σιτε αλλα κατευθείαν το εργοστασιο...Ασ το παρακάμψουμε όμως.

 

Και ας θυμηθούμε λιγάκι τα γεγονότα όπως λες..Νομίζω ότι το τώρα με το τότε είναι πολύ διαφορετικό.Αν θυμάμαι καλα τοτε το σιτε έγραφε "if you are lucky you might be able to get the new model) η κατι παρόμοιο..αυτο εχει αναφερθεί αν θυμαμαι καλα απο πολλα ατομα εδω.Δεν ειναι ετσι? απάντησε πρώτα σε αυτό και μετά πάμε και παρακάτω...Ασε που δεν υπάρχει και παρακάτω ετσι και αλλιώς γιατι ΔΕΝ τα στέλνει το μαγαζι.Τωρα το αν δεχτεί να σου κανει την αλλαγή αυτό είναι αλλο...Αλλα το να αποκαλείς απατεώνες κάποιους με τοση ευκολία,εισαι μάλλον τυχερός που δεν το έκανες Ελλαδα...Και καλο θα ηταν να διαβάσεις αυτα που λεει ο φροντιερ για να μην ξανακάνεις τουλάχιστον τα ιδια λαθη που έκανες εδω..

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Το cube-tablet

στο tabletrepublic τους εχουν βαλει σε Blacklisted Sellers

http://www .ramos-tablet com

 

Registrar: GODADDY.COM

Creation Date: 2012-02-06

Registrant: ljmni kjiuy

Administrative Contact: kjiuy, ljmni chutian1987@gmail.com

Name Servers: ns55.domaincontrol.com

 

 

 

http://www .cube-tablet com

 

 

Registrar: GODADDY.COM

Creation Date: 2012-02-06

Registrant: cubetablet cubetablet

Administrative Contact: cubetablet, cubetablet gdliuping@gmail.com

Name Servers: ns55.domaincontrol.com

 

 

http://www .ainol-novo com

 

 

Registrar: GODADDY.COM

Creation Date: 2012-02-03

Registrant: chutian mic

Administrative Contact: mic, chutian chutian3498@gmail.com

Name Servers: ns55.domaincontrol.com

 

 

http://www .onda-tablet com

 

Registrar: GODADDY.COM

Creation Date: 2012-02-03

Registrant: joshon chu

Administrative Contact: chu, joshon chutian3498@gmail.com

Name Servers: ns55.domaincontrol.com

 

 

http://www .iandroidbox com

 

Registrar: GODADDY.COM

Creation Date: 2012-02-14

Registrant: androidwind androidwind

Administrative Contact: androidwind, androidwind gdliuping@gmail.com

Name Servers: ns55.domaincontrol.com

 

PLOYER - TABLET . COM

Link to comment
Share on other sites

στο tabletrepublic τους εχουν βαλει σε Blacklisted Sellers

 

Τους έχουν Blacklisted γιατί εμφανίζονται ως επίσημοι αντιπρόσωποι του εκάστοτε εργοστασίου, κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

While cleaning spam i have noticed that there are few sellers that use spam on daily basis.

 

I have contacted the stores and asked them to stop.

What i found out is that they are outsourcing the spamming on other companies and the posts are made by humans not bots, which makes it impossible to stop.

 

So i decided to post the bad sellers here in order to warn potential buyers not to purchase from them.

 

τι αλλο θελω,μου αρκει!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο σερλοκ Χολμς...ειναι :lol:

Όπως έχω ξαναγράψει σε άλλη περίσταση, η βλακεία και η αγένεια πάνε πακέτο

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναγράψει σε άλλη περίσταση, η βλακεία και η αγένεια πάνε πακέτο

 

Καλά τα λες ;) Στην ερώτηση που σου έκανα όμως δεν απάντησες...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Οπότε λένε οτι είναι επίσημοι προμηθευτές του cube και δεν είναι. Λένε οτι θα σου στείλω σίγουρα το νέο μοντέλο και στέλνουν οτι να ναι και κατα τ αλλα φταεί ο PANKAN? Ε έλεος,,,, όταν τύχει σε κάποιον από μας να δούμε αν θα είμαστε το ίδιο άνετοι...
Link to comment
Share on other sites

Οπότε λένε οτι είναι επίσημοι προμηθευτές του cube και δεν είναι. Λένε οτι θα σου στείλω σίγουρα το νέο μοντέλο και στέλνουν οτι να ναι και κατα τ αλλα φταεί ο PANKAN? Ε έλεος,,,, όταν τύχει σε κάποιον από μας να δούμε αν θα είμαστε το ίδιο άνετοι...

 

Δεν φταίει ο Pankan πέραν του ότι αγνόησε κάποιες λογικές παρατηρήσεις που αφορούν τις αγορές από Κίνα (δείτε το σχετικό νήμα), αλλά δεν μπορείς να περιμένεις από μια αγορά που δε συμβαδίζει με τα δυτικά πρότυπα να αλλάξει. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να μην αγοράσεις/ασχοληθείς με Κινέζικα, να προτιμήσεις κάτι από εδώ, ώστε να είσαι ήσυχος. Και πάντα διαβάζεις αυτά που έχουν αναφέρει οι προηγούμενοι αγοραστές (έχω βαρεθεί να γράφω διαρκώς ότι δεν υπάρχουν επίσημα e-shops των Κινέζων κατασκευαστών, αλλά κανείς δε δίνει σημασία). Από εκεί και πέρα, ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του. Συνειδητοποιημένη αγορά.

 

Όπως και να έχει, το θέμα έχει "ψοφήσει" από την ανάλυση και δεν υπάρχει κάτι επιπρόσθετο να ειπωθεί.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

τρέχα γύρευε με τα κινεζακια

και μενα το m1060 kocaso ήταν να έρθει με 1γιγα ραμ και ηταν και απο τα ελαχιστα κριτήρια και εντελη ηρθε με 512 και κάτι κρατάει το σύστημα και μένουν για χρήση

τα 308

η απάντηση ήταν να το παω πισω και να περιμενω 2 μηνες την καινούρια παρτίδα

και να μου το στείλουν +1 μήνας μεταφορικά δηλαδή 3 μηνες

στο κόστος ειχαν διαφορα 3 ευρω ειπε

οπότε η το έστελνα πισω και σε 3 μήνες ο θεός ξέρει τι θα έστελνε

η θα μου επέστρεφε 3 ευρω

 

δεν του ξαναστειλα τπτ και ησυχάσαμε ας προσεχα αλλά και με 120 ευρουλακια

10ρι ταμπλετ capasitive και ολίγων τι επώνυμο δυσκολα βρίσκεις οπότε ...

ας έδινα καμια 500 ευρω για κανα επωνυμο αλλα δεν ειχα εχουμε και αλλες αναγκες

γιαυτό και τους κάνουμε μάγκες με τα ωραία ευρουλακια μας

 

ευτυχώς δεν εχω θέμα με ηχεία και wifi..

 

και ρε παιδιά εγω αναγκαστικα να το ανοιξω γιατι μου εσπασε τα κουμπια ο γιος μου

και το ηχείο να βγει και να μπει άλλο καλύτερο όσοι έχουν πρόβλημα δεν ειναι κατι τραγικό..

Link to comment
Share on other sites

τρέχα γύρευε με τα κινεζακια

και μενα το m1060 kocaso ήταν να έρθει με 1γιγα ραμ και ηταν και απο τα ελαχιστα κριτήρια και εντελη ηρθε με 512 και κάτι κρατάει το σύστημα και μένουν για χρήση

τα 308

η απάντηση ήταν να το παω πισω και να περιμενω 2 μηνες την καινούρια παρτίδα

και να μου το στείλουν +1 μήνας μεταφορικά δηλαδή 3 μηνες

στο κόστος ειχαν διαφορα 3 ευρω ειπε

οπότε η το έστελνα πισω και σε 3 μήνες ο θεός ξέρει τι θα έστελνε

η θα μου επέστρεφε 3 ευρω

 

δεν του ξαναστειλα τπτ και ησυχάσαμε ας προσεχα αλλά και με 120 ευρουλακια

10ρι ταμπλετ capasitive και ολίγων τι επώνυμο δυσκολα βρίσκεις οπότε ...

ας έδινα καμια 500 ευρω για κανα επωνυμο αλλα δεν ειχα εχουμε και αλλες αναγκες

γιαυτό και τους κάνουμε μάγκες με τα ωραία ευρουλακια μας

 

ευτυχώς δεν εχω θέμα με ηχεία και wifi..

 

και ρε παιδιά εγω αναγκαστικα να το ανοιξω γιατι μου εσπασε τα κουμπια ο γιος μου

και το ηχείο να βγει και να μπει άλλο καλύτερο όσοι έχουν πρόβλημα δεν ειναι κατι τραγικό..

Συμφωνώ απόλυτα.

Και εγώ είχα θέμα με την παραγγελία μου (U30GT-H)

αλλά εκτός του ηχείου το tablet πετάει.

Κι όπως είχα γράψει και ποιό πάνω .....

..............

Η γραμμή παραγωγής πάντος είναι πολύ απλή υπόθεση τελικά.

Ρίξτε μια ματιά

κι ΕΔΩ

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που άργησα. Είναι η 6.1 στα κινέζικα αλλά έβγαλα άκρη μ΄αυτό

 

ΟΚ, ευχαριστώ... κι εγώ μεταφραση χρησιμοποίησα για να βγάλω άκρη για κάποια άλλα tablet της εταιρίας, απλά είχα την απορία αν στο πιο καινούριο τους 7άρι τάμπλετ θα είχαν κάνει την ίδια βλακεία με τα κινέζικα... Και ναι την έκαναν. :)

Link to comment
Share on other sites

Που πρέπει να ανοίξω θέμα για πρόβλημα σε tablet; Έχω το Hyundai Rock x800 και μετά από root και πείραγμα ενός αρχείου για ανεύρεση λύσης για το deep sleep το tablet κολλάει στην οθόνη εκκίνησης. Έχω κατεβάσει ήδη το τελευταίο firmware ώστε να το περάσω αλλά δεν ξέρω τον συνδιασμό πλήκτρων για να μπώ σε boot mode ή κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που διαβαζω οτι στα ταμπλετ δεν μπορεις να κατεβασεις το playstore και θελει ολοκληρη διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

Που πρέπει να ανοίξω θέμα για πρόβλημα σε tablet; Έχω το Hyundai Rock x800 και μετά από root και πείραγμα ενός αρχείου για ανεύρεση λύσης για το deep sleep το tablet κολλάει στην οθόνη εκκίνησης. Έχω κατεβάσει ήδη το τελευταίο firmware ώστε να το περάσω αλλά δεν ξέρω τον συνδιασμό πλήκτρων για να μπώ σε boot mode ή κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ.

 

Για να βάλεις το RK3066 σε flash mode, ακολούθησε την εξής διαδικασία:

 

1. Κατέβασε το πακέτο firmware για το Χ800, μαζί με το εργαλείο flashing (RKBatchTool λογικά).

2. Σβήσε το tablet.

3. Σύνδεσε το tablet με το PC με το USB καλώδιο. Τρέξε το RKBatchTool (αν έχεις Windows 7/Vista, θα πρέπει να το εκτελέσεις ως διαχειριστής).

4. Κράτα πατημένο το VOLUME+ και το POWER και κράτα τα μέχρι το RKBatchTool να "δει" το tablet. Ίσως χρειαστεί να εγκαταστήσεις οδηγούς.

 

Για περισσότερες πληροφορίες για το RKBatchTool, δες το νήμα του X900 (το πρώτο μήνυμα) και την παραπομπή με οδηγίες χρήσης του RKBatchTool (έχω και εικόνες).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις το RK3066 σε flash mode, ακολούθησε την εξής διαδικασία:

 

1. Κατέβασε το πακέτο firmware για το Χ800, μαζί με το εργαλείο flashing (RKBatchTool λογικά).

2. Σβήσε το tablet.

3. Σύνδεσε το tablet με το PC με το USB καλώδιο. Τρέξε το RKBatchTool (αν έχεις Windows 7/Vista, θα πρέπει να το εκτελέσεις ως διαχειριστής).

4. Κράτα πατημένο το VOLUME+ και το POWER και κράτα τα μέχρι το RKBatchTool να "δει" το tablet. Ίσως χρειαστεί να εγκαταστήσεις οδηγούς.

 

Για περισσότερες πληροφορίες για το RKBatchTool, δες το νήμα του X900 (το πρώτο μήνυμα) και την παραπομπή με οδηγίες χρήσης του RKBatchTool (έχω και εικόνες).

 

Σε ευχαριστώ. Μετά κόπων και βασάνων σε μηχάνημα με xp κατέβασα το τελευταίο firmware. Να βοηθήσω τους επόμενους που σαν εμένα θα τρέχουν να δουν τι συμβαίνει...

Τοποθετούμε το καλώδιο usb στο μηχάνημα μας και στον υπολογιστή. Αμέσως πατάμε πρώτα το vol+ και αμέσως μετά το power και περιμένουμε περίπου 30 δευτ. Αφήνουμε το power και το vol μετά. Η οθόνη παραμένει κατράνι (μαύρη) και στο device manager βλέπουμε να εμφανίζεται ή συσκευή rk30 και του δίνουμε manually τους οδηγούς από το αποσυμπιεσμένο rar. Όταν τελειώσει θα πρέπει να μας λέει ότο η συσκευή λειτουργεί κανονικά. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Τώρα δημιουργούμαι έναν φάκελο στην επιφάνεια εργασίας π.χ. 123και εκεί αποσυμπιέζουμε τα πάντα χύμα.Όμως θα πρέπει μέσα στον φάκελο να μεταφέρουμε αυτούσιο τον φάκελο των γλωσσών. πχ. \123\language. Τότε τρέχοντας το αρχείο RKbatchtool.exe δίνουμε το αρχείο img βλέπουμε το πράσινο κουτάκι και δίνουμε upgrade και τέλος. Ούφ τι εμπειρία και αυτή. Με πολύ διάβασμα και εργατοώρες χαμένες τελικά τα κατάφερα...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από αρχάριο: Για ένα 7άρι tablet.

Mπορούμε να το δουλεύουμε ενώ είναι στον φορτιστή; Εννοώ κάνει κακό στην μπαταρία;

Όταν το βάζουμε σε standby πόση είναι η κατανάλωση ρεύματος; (Σε κανονική χρήση κρατάει 3 ώρες). Πόσο κρατάει η μπαταρία αν το έχω σε standby, κάνει κακό στην μπαταρία να μένει έτσι ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από αρχάριο: Για ένα 7άρι tablet.

Mπορούμε να το δουλεύουμε ενώ είναι στον φορτιστή;

Εννοώ κάνει κακό στην μπαταρία;

φυσικά και όχι

Όταν το βάζουμε σε standby πόση είναι η κατανάλωση ρεύματος; (Σε κανονική χρήση κρατάει 3 ώρες). Πόσο κρατάει η μπαταρία αν το έχω σε standby, κάνει κακό στην μπαταρία να μένει έτσι ώρες;
φυσικά και όχι
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και όχι

φυσικά και όχι

 

 

Πολυλογά! :p

 

Βασικά, ένα σχόλιο-πρόταση. Καλό νομίζω είναι όλα τα προηγούμενα posts γύρω από την παραγγελία του pankan από το cube-tablet να πάνε στον στον σχολιασμό των κινεζικών καταστημάτων. Είναι περισσότερο κριτική καταστήματος και όχι της συσκευής καθεαυτής. Κλώνοι και κακοφτιαγμένα αντίγραφα υπάρχουν σε όλη την κίνα, αλλά ΔΕΝ τα πουλάνε όλα τα καταστήματα. Επίσης, με την ευκαιρία, μήπως θα ήταν χρήσιμο να δημιουργηθεί μια μικρή βάση με κριτική καταστημάτων ανά κατάστημα (με συγκεκριμένη δομή και παραμετροποιημένη αξιολόγηση) και όχι συγκεντρωμένα όλα μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που διαβαζω οτι στα ταμπλετ δεν μπορεις να κατεβασεις το playstore και θελει ολοκληρη διαδικασια?

 

το εχουν μεσα το playstore

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...