Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση, δεν εχω ασχοληθει καθολου με ταβλετς. Μιλατε για σερφαρισμα, παιχνιδια αλλα και ταινιες. Ειναι τοσο "δυνατα" που μπορουν να κανουν ολα αυτα? Βασικα αναρωτιεμαι για τη προβολη βιντεο, ταινιων κλπ. Απο διαρκεια μπαταριας εχουν αρκετο χρονο?
θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση, δεν εχω ασχοληθει καθολου με ταβλετς. Μιλατε για σερφαρισμα, παιχνιδια αλλα και ταινιες. Ειναι τοσο "δυνατα" που μπορουν να κανουν ολα αυτα? Βασικα αναρωτιεμαι για τη προβολη βιντεο, ταινιων κλπ. Απο διαρκεια μπαταριας εχουν αρκετο χρονο?

καθε σύγχρονο διπυρηνο cortex A9, και με 1GB RAM όπως σχεδόν όλα, τα κάνει άνετα. Η μπαταρία ανάλογα πόση είναι

Link to comment
Share on other sites

τοτε εγω με το netbook aspire της acer που δυσκολευομαι να κανω ολα αυτα εχω μεινει πίσω...
θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

τοτε εγω με το netbook aspire της acer που δυσκολευομαι να κανω ολα αυτα εχω μεινει πίσω...
συγκρίνεις android με windows. Λογικό το android να ναι κατα πολύ ταχύτερο, και τα ταμπλετ γενικά καλύτερα απ τα netbooks σε εμπειρία χρήσης
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν γίνομαι κουραστικός με τις ερωτήσεις, αλλά έχω ψιλοαποφασίσει για Χ900 και περιμένοντας να περάσει από 18 του μηνα για να παραγγείλω, κοιτάζω λίγο τι άλλο υπάρχει. Έχει ειπωθεί ότι τα κινέζικα ρετίνα δεν δουλεύουν πολύ καλά (δηλαδή λαγκάρουν) λόγω κάρτας γραφικών (συγκεκριμένα συνηθίζεται να έχουν όλα την mali 400 τετραπύρηνη). Όμως ο akalos πιο πάνω αναφέρει την οκταπύρηνη Power VR SGX544MP2 8 Core, και μου δημιουργήθηκε η απορία αν αυτή είναι αρκετή για να υποστηρίξει μία οθόνη με ανάλυση ρετίνα. Συγκεκριμένα βρήκα με google search ότι την κάρτα αυτή έχει το Onda V972 και αναρωτιόμουν επίσης αν ξέρετε κάτι γι αυτό, πως δουλεύει δηλαδη κλπ. Το οποίο επίσης έχει και 2G ram και τετραπύρηνο cpu. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε γνώμη/πληροφορία πάνω σ αυτά που ρωτάω.:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

συγκρίνεις android με windows. Λογικό το android να ναι κατα πολύ ταχύτερο, και τα ταμπλετ γενικά καλύτερα απ τα netbooks σε εμπειρία χρήσης

Σωστα, αυτο με το android και το win δεν το ειχα σκεφτει. Οσο να ναι το android ειναι ποιο "ελαφρυ" και λογω διαφορετικης λειτουργιας μαλλον μπορει να ειναι ποιο αποδοτικο σε τετοιες εφαρμογες.

θες δε θες, θα γινει ο πολος σου κιοφτες
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν γίνομαι κουραστικός με τις ερωτήσεις, αλλά έχω ψιλοαποφασίσει για Χ900 και περιμένοντας να περάσει από 18 του μηνα για να παραγγείλω, κοιτάζω λίγο τι άλλο υπάρχει. Έχει ειπωθεί ότι τα κινέζικα ρετίνα δεν δουλεύουν πολύ καλά (δηλαδή λαγκάρουν) λόγω κάρτας γραφικών (συγκεκριμένα συνηθίζεται να έχουν όλα την mali 400 τετραπύρηνη). Όμως ο akalos πιο πάνω αναφέρει την οκταπύρηνη Power VR SGX544MP2 8 Core, και μου δημιουργήθηκε η απορία αν αυτή είναι αρκετή για να υποστηρίξει μία οθόνη με ανάλυση ρετίνα. Συγκεκριμένα βρήκα με google search ότι την κάρτα αυτή έχει το Onda V972 και αναρωτιόμουν επίσης αν ξέρετε κάτι γι αυτό, πως δουλεύει δηλαδη κλπ. Το οποίο επίσης έχει και 2G ram και τετραπύρηνο cpu. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε γνώμη/πληροφορία πάνω σ αυτά που ρωτάω.:rolleyes:

η οκταπύρηνη Power VR SGX544MP2 8 Core ειναι πιο δυνατη απο την mali mp4 σε 3d αλλα σε αναλυση 1280Χ800

και μαλιστα με a31+VR SGX544MP2 ειναι καλυτερη RK3188 +mali mp4(ελαχιστα βεβαια!)

ολα αυτα σε Antutu 3.1.1

φτανει ομως αυτο για να οδηγησει την retina με ανεση?

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

η οκταπύρηνη Power VR SGX544MP2 8 Core ειναι πιο δυνατη απο την mali mp4 σε 3d αλλα σε αναλυση 1280Χ800

και μαλιστα με a31+VR SGX544MP2 ειναι καλυτερη RK3188 +mali mp4(ελαχιστα βεβαια!)

ολα αυτα σε Antutu 3.1.1

φτανει ομως αυτο για να οδηγησει την retina με ανεση?

 

O RK3188 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, εκτός εάν ασχολείστε με τα fake tests από sample units :rolleyes:

Ο Α31 είναι Α7 και η SGX544MP2 υλοποιείται με A7 set εντολών. Επίσης, ο Α31 είναι στα 40nm.

Ο RK3188 είναι Α9 και η Mali400 είναι overclocked στα 533MHz, χωρίς θέματα υπερθέρμανσης γιατί είναι στα 28nm.

Δείτε τις πληροφορίες που είχα βάλει σε αυτό το νήμα για τα συγκριτικά μεταξύ Α7 και Α9: ο Α7 πάντα θα χάνει από τον Α9.

 

Απ'όσα διαβάζω σε ξένα fora, τα Α31 έως τώρα είναι μεγάλη αποτυχία, τόσο σε επιδόσεις - ελάχιστα ταχύτερα από τα "απαρχαιωμένα" RK3066 - ενώ έχουν πολύ μεγαλύτερα θέματα ασυμβατότητας κώδικα. Τα Retina A31, είναι ακόμα χειρότερα. Όλα τα Α31 έχουν χάλια αυτονομία.

 

Τα Α31 έχουν θέση στην αγορά, αλλά όχι στις τιμές που τα πωλούν τώρα, ειδικά τα Retina δεν θα έπρεπε να κοστίζουν πάνω από $230.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

O RK3188 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, εκτός εάν ασχολείστε με τα fake tests από sample units

φεικ-ξεφεικ,αυτα ειναι

δεν μιλησα για cpu αλλα για gpu και σε 3d

οποιος δεν βιαζεται καλο ειναι να περιμενει για πραγματικα reviews

υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

φεικ-ξεφεικ,αυτα ειναι

δεν μιλησα για cpu αλλα για gpu και σε 3d

οποιος δεν βιαζεται καλο ειναι να περιμενει για πραγματικα reviews

υπομονη!

 

Όπως και να έχει, ο Α7 πάντα θα χάνει σε σχέση με τον Α9.

Η GPU χρησιμοποιεί το ίδιο instruction set με τη CPU, αφού πρόκειται για κοινή υλοποίηση στο ίδιο chip.

Επομένως, η 8-core A7 GPU πάντα θα χάνει από την Α9 GPU, πόσο μάλλον όταν η Α9 GPU χρονίζει και υψηλότερα.

Απλά πράγματα.

 

Εννοείται ότι η αγορά δεν είναι ακόμα ώριμη, ούτε για τα Α31 πόσο μάλλον για τα RK3188.

Από την άποψη αυτή, το Χ900 είναι άριστη επιλογή διότι συνδυάζει Retina με αξιοπρεπέστατες επιδόσεις στη δοκιμασμένη πλατφόρμα RK3066.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

για τους φίλους που δεν έχει η tableta τους το play store η λύση εινε αυτό εδώ:1mobile http://www.1mobile.com/app/market/?cid=9 εινε ακριβώς το ίδιο με το playstore της ίδιες εφαρμογές ακριβώς το ίδιο παιδιά ...
:!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ το συγκεκριμένο tablet και όταν το ανοίγω εμφανίζει την οθόνη έναρξης "personal touch tablet" και μένει εκεί μέχρι να τελειώσει η μπαταρία ούτε κλείνει μέχρι να του κάνεις reset! Δεν μπορώ να μπω ούτε στο μενού πατώντας το vol + - με το power on!

Τι μπορεί να έχει πάθει?

Τα φώτα σας!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ainol novo 10 hero και πολλες εφαρμογες δεν ειναι συμβατες . Τελευταια η εφαρμογη της σουπερλιγκας :mad:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ainol novo 10 hero και πολλες εφαρμογες δεν ειναι συμβατες . Τελευταια η εφαρμογη της σουπερλιγκας :mad:

 

Εγκατέστησε τη σε συμβατό τηλέφωνο, πάρε το apk με ένα πρόγραμμα σαν το app monster και δοκίμασε το apk στο ταμπλετ. Λογικά θα σου δουλεύει.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε σήμερα το SmartQ U7H από κίνα και δυστυχώς έχει ένα καμένο pixel... Αλλά εντάξη μόνο όταν το ανοίγεις και το κλείνεις που έχει μαύρο στην οθόνη φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ, ότι το merimobiles αντικαθιστά ή κάνει refund μόνο για τις πρώτες 30 ημέρες από την παραλαβή. Παρόλ αυτά λέει ότι έχει 1 χρόνο εγγύηση. Τι εννοεί ο ποιητής? Γιατί φαντάζομαι και τα άλλα παρόμοια e-shops κάποιο αντίστοιχο καθεστώς έχουν..
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ, ότι το merimobiles αντικαθιστά ή κάνει refund μόνο για τις πρώτες 30 ημέρες από την παραλαβή. Παρόλ αυτά λέει ότι έχει 1 χρόνο εγγύηση. Τι εννοεί ο ποιητής? Γιατί φαντάζομαι και τα άλλα παρόμοια e-shops κάποιο αντίστοιχο καθεστώς έχουν..

μετά τον ένα μήνα συνήθως κάνουν επισκευή αντί για αντικατάσταση. στα περισσότερα καταστήματα. ρώταα τους για σίγουρα. εμενα το fastcardtech μου χει κάνει αντικατάσταση μετά τον ένα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Ποιο όμως?

Βλέπω ότι έχεις το Ν101, είσαι ευχαριστημένος? Χρειάζεται να πάρω 4πύρηνο ή και με το 2πυρηνο θα είμαι οκ?

Εδώ και ένα 2μηνο είχα αποφασίσει να πάρω το Ainol Novo Captain 10 άλλα διάβασα ότι η κάρτα γραφικών του δεν είναι καλή και τώρα ψάχνομαι.

 

Τώρα διάβασα και τις άλλες απαντήσεις.

Ο ξαδερφός μου έχει το U30GT και έχει αυτά τα θεματάκια με την SD που περιγράφετε. Τα Vero και Hyundai είναι στα υπ' όψιν αλλά θα προτιμούσα 10.1 από 9.7 οθόνη.

 

Εγώ και άλλος ένας φίλος που πήραμε το Ν101 με τα 2 ηχεία από διαφορετικά μαγαζιά είμαστε υπερ ευχαριστημένοι. Κάνει τα πάντα και πολύ καλά.

 

Στην παρούσα φάση και με τις εφαρμογές που κυκλοφορούν, δύσκολο να δεις μεγάλη διαφορά μεταξύ 2πυρηνων και 4πυρηνων, αφού τα δυνατά 2πυρηνα πάνε σφαίρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! έχω ένα tablet του e-shop από τα φτηνά και έχει τρομέρα αδύναμο wifi! ότι και αν έχω κάνει έβαλα ακόμα και AP στον ίδιο χώρο, ενίσχυση σήματος τέρμα (18db), αποσπώμενη κεραία 8db αντί 2 που είχε ακόμα και στο μισο μετρο τα pings ειναι τρελά ψηλά! πήρα ενα usb wifi στικακι της Geetek πολυ μικρο και παιζει σε linux, χτες το δοκίμασα στο debian testing. Επίσης εχει drivers που αναφερεται οτι παιζει και σε android μεχρι 4.0 αλλά εμένα έχει 4.1.1. Επισης οι οδηγίες είναι αχανής! εχει απειρες με παρα πολλες παραμετροποιήσεις! το εχει κανει κανείς πριν αρχίσω τα πειράματα και χαλάσω και το εσωτερικο wifi? να πω οτι με ενα adaptor που είχα σε ethernet παίζει μια χαρα!

το στικακι ειναι αυτο : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612223&sid=1 στην σελίδα της Realtek όπως και της Geetek έχει νεότερους drivers γιατί στο cd του είχε αρκετά παλιότερους! εδώ μέσα έχει και οδηγίες : http://www.geetek.net/images/uploads/drivers/RTL8188SU_usb_linux_v2.6.6.0.20101111.zip Το ταμπλετ μου ειναι αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909284 το ειχα παρει 119 ευρω σε προσφορά και έχει android 4.1.1 όχι 4 που λέει εκει και καταλαθος εχει χωρητικότητα 8GB αντί 4!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το ήξερα!!! θελω και εγω για το tablet! και κεραια πρεπει να συνδεθει εξωτερική? ή παίζει και καμια μικρουλα να μην θελουμε ρευμα κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! έχω ένα tablet του e-shop από τα φτηνά και έχει τρομέρα αδύναμο wifi! ότι και αν έχω κάνει έβαλα ακόμα και AP στον ίδιο χώρο, ενίσχυση σήματος τέρμα (18db), αποσπώμενη κεραία 8db αντί 2 που είχε ακόμα και στο μισο μετρο τα pings ειναι τρελά ψηλά! πήρα ενα usb wifi στικακι της Geetek πολυ μικρο και παιζει σε linux, χτες το δοκίμασα στο debian testing. Επίσης εχει drivers που αναφερεται οτι παιζει και σε android μεχρι 4.0 αλλά εμένα έχει 4.1.1. Επισης οι οδηγίες είναι αχανής! εχει απειρες με παρα πολλες παραμετροποιήσεις! το εχει κανει κανείς πριν αρχίσω τα πειράματα και χαλάσω και το εσωτερικο wifi? να πω οτι με ενα adaptor που είχα σε ethernet παίζει μια χαρα!

το στικακι ειναι αυτο : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612223&sid=1 στην σελίδα της Realtek όπως και της Geetek έχει νεότερους drivers γιατί στο cd του είχε αρκετά παλιότερους! εδώ μέσα έχει και οδηγίες : http://www.geetek.net/images/uploads/drivers/RTL8188SU_usb_linux_v2.6.6.0.20101111.zip Το ταμπλετ μου ειναι αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909284 το ειχα παρει 119 ευρω σε προσφορά και έχει android 4.1.1 όχι 4 που λέει εκει και καταλαθος εχει χωρητικότητα 8GB αντί 4!!!

 

ανοιγεις ενα τερματικο (terminal) και γραφεις netcfg αν σου βγαλει wlan0 και wlan1 τοτε το βλεπει.

Παρακατω θελει root κοιτα αυτο και πες

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ρώτησα στο Πλαίσιο παίζει και μικρή αλλά δεν το είδα σε demo οπότε μη σε πάρω στο λαιμό μου. Ρώτα καλύτερα στο Πλαίσιο...
Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Πείρα ένα tablet από το dx και δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες για πληκτρολόγηση. Πως μπορώ να εγκαταστήσω; Έχετε καμία ιδέα; Edited by bigot
Link to comment
Share on other sites

Πείρα ένα tablet από το dx και δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες για πληκτρολόγηση. Πως μπορώ να εγκαταστήσω; Έχετε καμία ιδέα;

 

Τι tablet είναι;; τι ρομ φοράς ;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...