Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το tablet το κάνω απενεργοποιηση κλείνει και μετά ξανα ανοίγει

μόνο του σε δευτερόλεπτα, καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ?

 

??????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε τι θα μετανιωνα αν αγοραζα 7 ιντσες ταμπλετ και σε τι θα μετανιωνα αν επερνα 10?

Ενταξει το 10αρι ειναι πιο ακριβο αλλα αν ειναι να παρω εφταρι και να μετανιωσω τοτε ας περιμενω λιγο και να παρω 10αρι.

Το οικονομικο ειναι σοβαρος παραγοντας αλλα και καθοτι μεσηλικας ισω με το 7αρι και αρκετης ωρας χρησης μηπως στραβωθω?

Πεστε καμια γνωμη ρε παιδια για να ξερω που να επικεντρωσω την προσοχη μου στην αναζητηση.

Ευχαριστω.

 

Δεν ξέρω για τί χρήση ακριβώς το θες και πόσο χρόνο θα ξοδεύεις πάνω του αλλά θα σου πρότεινα το 10άρι.

Έποιασα στα χέρια μου πρόσφατα 10αρι και μου φάνηκε μικρούλα η οθόνη του οπότε η 7αρα ταμπλέτα που είχα στο μυαλό μου να πάρω απορίφθηκε εκείνη τη στιγμή.Δεν έχω πάρει ακόμα ταμπλέτα αλλά σίγουρα θα πάω σε 10άρα μιας και η κύρια χρήση του θα είναι το διάβασμα βιβλίων και (αρκετά) δευτερευόντως το σερφάρισμα και οι ταινίες.

Επειδή όμως η άποψη του καθενός είναι υποκειμενική και ίσως και να μπορείς να κάνεις άνετα και τη δουλειά σου με κανένα 7άρι, η καλύτερη λύση είναι να πας σε ένα κατάστημα να το δεις από κοντά και το ένα και το άλλο για να αποφασίσεις ποιο σου ταιριάζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με κάποια από τα προηγούμενα σχόλια. Η επιλογή είναι σίγουρα υποκειμενικό θέμα. Έχω δουλέψει στα χέρια μου και το ipad2 και το ainol fire 7 και το onda v711. Τα 7ράκια είναι σαφώς προτιμότερα για χαβαλέ, για φορητότητα, για... ευκολία. Δίχως υπερβολή, χωράνε παντού και κάνουν ό,τι και τα μεγάλα. Όμως η παρατεταμένη χρήση θα μου επιτρέψετε να πω πως ΔΕΝ παλεύεται. Όπως σου βγαίνουν τα μάτια σε ένα κινητό 4,3" έτσι θέλοντας και μη μετά από 1 ώρα σερφάρισμα θα νιώσεις την ταλαιπωρία και στο 7άρι. Το 10άρι είναι σαφώς πιο ξεκούραστο για τα μάτια σε πολύωρη χρήση, αλλά κουραστικό για τα χέρια. Αλλά αν μιλάμε για ατελείωτες ώρες παλουκώσου καλύτερα μπροστά στο λάπτοπ ή το desktop και πάψε να ασχολείσαι με το τάμπλετ.

 

Συμπέρασμά μου; Αν δεν έχεις άλλη λύση για φορητό ίντερνετ πάρε 10άρι. Αν όμως έχεις και σε τρώει να έχεις ακόμα πιο φορητό τότε πάρε ένα 7άρι για να το παίρνεις μαζί σου παντού.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με κάποια από τα προηγούμενα σχόλια. Η επιλογή είναι σίγουρα υποκειμενικό θέμα. Έχω δουλέψει στα χέρια μου και το ipad2 και το ainol fire 7 και το onda v711. Τα 7ράκια είναι σαφώς προτιμότερα για χαβαλέ, για φορητότητα, για... ευκολία. Δίχως υπερβολή, χωράνε παντού και κάνουν ό,τι και τα μεγάλα. Όμως η παρατεταμένη χρήση θα μου επιτρέψετε να πω πως ΔΕΝ παλεύεται. Όπως σου βγαίνουν τα μάτια σε ένα κινητό 4,3" έτσι θέλοντας και μη μετά από 1 ώρα σερφάρισμα θα νιώσεις την ταλαιπωρία και στο 7άρι. Το 10άρι είναι σαφώς πιο ξεκούραστο για τα μάτια σε πολύωρη χρήση, αλλά κουραστικό για τα χέρια. Αλλά αν μιλάμε για ατελείωτες ώρες παλουκώσου καλύτερα μπροστά στο λάπτοπ ή το desktop και πάψε να ασχολείσαι με το τάμπλετ.

 

Συμπέρασμά μου; Αν δεν έχεις άλλη λύση για φορητό ίντερνετ πάρε 10άρι. Αν όμως έχεις και σε τρώει να έχεις ακόμα πιο φορητό τότε πάρε ένα 7άρι για να το παίρνεις μαζί σου παντού.

 

Πολύ σωστά.

Έχω και 7αρι και 10αρι και παρόλο που το 7αρι είναι 3ετιας και πολύ πιο αργό από το 10αρι, ακόμα το δουλεύω που και που στο σπίτι γιατί κουβαλιεται πιο εύκολα παντού.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το θελω για σερφαρισμα μεσα στο σπιτι.Μου αρεσει η φορητοτητα του και η ευκολια του στη χρηση.Εχω 2 λαπτοπ και επιδη αρχιζουν και αλλοι να τα θελουν δεν μπορω να πηγαινω στο pc.Οποτε θα ειναι κατα κυριο λογο αντικαταστατης του λαπτοπ.Σιγουρα το 10 ειναι καλυτερο και εκει θα επικεντρωσω την προσοζη μου.Αν ειναι να παρω 7αρι μονο το fire θα επερνα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους μια ερώτηση αν κάποιος ξέρει έχω αυτό το tablet carrefour ct1002

και μου έχει σπάσει το digitizer έχει ραγίσει βέβαια δουλεύει ακόμη, αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα που μπορώ να βρω ανταλλακτικό , στο ebay δε βρήκα τίποτα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις γιατι δεν μπορω να συγχρονισω τον λογαριασμο μου στο ταμπλετ?εχω ics και στο κινητο jb.με αποτελεσμα να μην ''βλεπει'' το googleplay την ταμπλετα και αν παταω εγκατασταση απο το pc μου σε καποια εφαρμογη να παει στο tablet δεν κατεβαινει.στους λογαριασμους λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα με τον συγχρονισμο.φωτογραφια δεν μπορω να ανεβασω απο το tablet γιατι μπαινω στο φορουμ με dolfin και μου δειχνει τα γραμματα ασπρα και δεν μπορω να διαβασω καν .σε αυτο δεν βρηκα τιποτα στις ρυθμισεις του dolfin
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Το έχω εγώ κ είναι απτοβληματιστο...το έχω βέβαια για συγκεκριμένες "δουλειές"βλέπω ματσακια ονλαιν,φεις κτλ...το play store είναι smooth..τα υλικά συναρμολογησης ειναι καλά για τα 99€
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!ειμαι καινουργιο μελος .ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει αναβαθμιση γι αυτο εδω το tablet το m80005w!!σας ευχαριστω πολυ!!
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως κάτι θα υπάρχει, όπως το PT115m - Watch DVB-T TV on Android Tablet/Pad σε USB θύρα.

Επίσης υπάρχει TV tuner (δώρο) για το Samsung Galaxy Tab 2 από το Πλαίσιο χωρίς να δίνει λεπτομέρειες... :ninja:

Τεριάζει μόνο στην υποδοχή της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δίνει το Πλαίσιο είναι της Anymod το DVB-T Dongle αλλά όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω είναι μόνο για tablet της Samsung

 

Ψάχνοντας λίγο για την προέλευση του βρήκα τον κατασκευαστή του που είναι η Tivizen η οποία έχει διάφορες λύσεις για να δεις TV σε tablet αλλα και κινητα όπως μέσω wifi streaming αλλά και με Usb Tοgle.

Edited by dkat
Link to comment
Share on other sites

εγω το τσιμπησα μολις απο tinydeal. για 180ε και τη ταχυτητα του τελευταιου ipad, δε πιστευω να εκανα λαθος.
Link to comment
Share on other sites

βγαλε καμια φωτο, κανα review ντε

το μαγαζι τι λεει?

η τιμη ειναι καλη, ενα 50αρι πανω απο τα λοιπα 7αρια σκουπιδοtablet

και εχει καλυτερη cpu, gpu, gps, ram, radio

 

ταχυτητα τελευταιου ipad δεν εχει και δε χρειαζεται να εχει με 1280 οθονη

καλη αυτονομια πρεπει να εχει λογω 4200 μπαταριας και Omap

ο πρωτος αξιος αντιπαλος του nexus 7. αυτο ναι μου αρεσει :P

 

ομορφο δε το λες, πολυ πλαισιο δεξια και αριστερα αλλα αυτο βολεψει ισως το πιασιμο. σε αυτο το σασι ανετα χωρουσε και 8inch που θα το κανε το απολυτο tablet

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

βγαλε καμια φωτο, κανα review ντε

το μαγαζι τι λεει?

η τιμη ειναι καλη, ενα 50αρι πανω απο τα λοιπα 7αρια σκουπιδοtablet

και εχει καλυτερη cpu, gpu, gps, ram, radio

 

Το μαγαζί ειναι οκ μιλησα με live chat και η παραγγελια εχει ολοκληρωθει αν και δεν εχει αποσταλει ακομα. αλλα τι να κανεις Κινα ειναι αυτη, φανταζομαι τι παραγγελιες φευγουν καθε ωρα. σχετικα με το τελωνειο μου παν οτι δηλωνουν μικρη αξια ωστε αν σε πιασουν να πληρωσεις 20ε μεγιστο :X

Τα θετικα του ειναι 1.οθονη 2.chipset 3.ram 4.μπαταρια τα αρνητικα του 5.gps 6.ενα ηχειο:mad:

1. καλυτερα 1200 αναλυση σε 7' παρα 1080 σε 10'. φορητοτητα;) αλλα χωρις led:down:

2. το δυνατο του χαρτι -ενα μοντελο καλυτερη cpu/gpu απ αυτη του psp vita!! αλλα διπυρηνη cpu/μονοπυρηνη gpu αντι για 4πυρηνα του psp vita.

3. καλυτερα 2gb low volt ddr2 παρα 1bg ddr3.

4. πολυ γερη συμφωνα με ξενα φορα. παιζουν ρόλο σιγουρα οι νεες τεχνολογιες εξοικονομησης στο chipset.

5. το gps του ειναι σχεδον αχρηστο απ οτι διαβασα στα φορα, αλλα κυκλοφορει softmod που το βελτιωνει αρκετα-(απο 4 δορ. βρισκει 12) αλλα δε με νοιαζει μιας κ εχω εξωτερικο Bt-gps.

6. το mono ηχειο μ εξοργιζει. ποτε επιτελους θα δωσουν λιγη σημασια και στα αυτια μας εκτος απ τα ματια μας? δηλ πρεπει να το συνδεω με ξεχωριστα ηχεια για να μην ακουγεται οπως οι ηχογραφησεις της ροζα εσκεναζυ?

ισως το fm receiver με συνδυασμο με το ηχειακι το χουν για να θυμουνται πως ξεκινησαν την τεχνολογικη τους αναπτυξη οι κινεζοι- με ραδιοφωνακια...

αυτααα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Μια βοήθεια παρακαλώ.Γίνεται να κάνω κάποιο είδους format σε κινέζικο tablet (MID PD 10) ώστε να μην εμφανίζονται τα κινέζικα (στην έναρξη και στις εφαρμογές) και αντιστοίχως να εγκαταστήσω πάλι το λειτουργικό Android με ελληνικούς ή αγγλικούς χαρακτήρες και λέξεις? Πώς δηλαδή τα tablet που αγοράζονται απο Ελλάδα,παρόλο που είναι κινέζων κατασκευαστών και εταιρειών,δεν εμφανίζουν καθόλου κινέζικα?Ευχαριστώ εκ των προτέρον.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί περιέχουν την ελληνική γλώσσα, ενώ το δικό σου μάλλον όχι. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις το MoreLocale2. Έτσι θα μεταφραστούν όσες εφαρμογές υποστηρίζουν ελληνικά ενώ το μενού σου θα είναι στα αγγλικά. Δοκίμασέ το.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Μια βοήθεια παρακαλώ.Γίνεται να κάνω κάποιο είδους format σε κινέζικο tablet (MID PD 10) ώστε να μην εμφανίζονται τα κινέζικα (στην έναρξη και στις εφαρμογές) και αντιστοίχως να εγκαταστήσω πάλι το λειτουργικό Android με ελληνικούς ή αγγλικούς χαρακτήρες και λέξεις? Πώς δηλαδή τα tablet που αγοράζονται απο Ελλάδα,παρόλο που είναι κινέζων κατασκευαστών και εταιρειών,δεν εμφανίζουν καθόλου κινέζικα?Ευχαριστώ εκ των προτέρον.

 

Ή τσεκάρεις αν υπάρχει καμία άλλη Rom που να έχει την γλώσσα που θες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αναμενεται η κυκλοφορια του Next week

 

http://forum.oktabit.gr/files/vero_tab_a8826_box_1024.jpg

 

Μερικά σπεκς

Cortex A9 Dual Core επεξεργαστή με συχνότητα λειτουργίας 1.5GHz,

1GB μνήμη

8GB αποθηκευτικό χώρο.

8" οθόνη με ανάλυση 1024x768 (δεν είναι IPS.)

USB, HDMI, Bluetooth 2 κάμερες

Πλάτη από αλουμίνιο

 

Τιμη

Απο την επόμενη εβδομάδα μαζί με τη διάθεση του

 

 

Πηγή

Edited by Sapadak
I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

οπότε άντε μέχρι και 100-120 ευρώ θα πρέπει να κάνει το ταμπλετάκι αλλιώς δεν έχει νόημα ...(για να μην πω για τα 2 χρόνια εγγύηση που θα πρέπει να έχει εφόσον πουλιέται στην Ελλάδα )
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω για την εγγυηση. εφοσον πουλιεται και υπαρχει υποστηριξη και σερβις στην ελλαδα επρεπε να ειναι 2 τα χρονια εγγυησης.ας το δουν οι υπευθυνοι.

κατα αλλα χαιρομαι που μεγαλωνει η γκαμα και μαλιστα με καλα χαρακτηριστηκα αλλα και καλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

100-120??

Πιστευω κανα 120-140 θα εχει

 

Εγώ λέω 170 ακατεβατα

 

200 euro κάνει το 9.7 με IPS μεγαλύτερη μπαταρία κτλ ,άσε που δεν μας λένε και τι CPU- GPU ακριβός φοράει :confused:

 

για να μην αναφέρω ότι κινέζικα με ίδια χαρακτηριστικά ξεκινούν από τα 80 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...