Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, παθών κι εγώ για πρώτη φορά με συσκευή από Κίνα, ένα tablet Teclast, από Banggood, αξίας 82$.

 

Το παρέλαβα και το δούλεψα 2 μέρες, την 3η μέρα έπαψε να δείχνει σημεία ζωής. Έστειλα μήνυμα στο Banggood με φωτογραφίες και βίντεο από το πρόβλημα και η απάντησή του είναι:

 

Α) Να μου επιστρέψουν 25$ ως αποζημίωση επισκευής.

 

Β) Να επιστρέψω το tablet σε αυτούς, να το επισκευάσουν και να το στείλουν πίσω (αφού τους ενημερώσω πρώτα για το κόστος αποστολής).

 

Από ότι είδα, το κόστος αποστολής είναι γύρω στα 25-30€, τους το έστειλα ήδη.

 

Επειδή η αγορά έγινε εκτός PayPal, με πιστωτική, τι προτείνετε ρε παιδιά; Προσανατολισμό έχω να το επιστρέψω, μιας και μόλις 2 μέρες δούλεψε. Θα πάρω πίσω νέο tablet ή θα γίνει καπνός το 80αρι; Χαχαχαχαχα

 

Και η συνέχεια του θρίλερ.... Χαχαχαχαχα

 

Αφού τους ενημέρωσα για το κόστος αποστολής, μου απάντησαν ότι

 

Α) θα το επισκευάσουν αυτοί και το κόστος (οθόνη ή μητρική) θα το επιβαρυνθω εγώ!!

 

Β) Δεν στέλνουν καινούργιο, απλά το επισκευασμενο αυτό θα μου στείλουν πίσω.

 

Γ) θα το στείλουν με απλό Registered, εάν θέλω Priority Direct Mail, το έξτρα κόστος θα το επιβαρυνθω εγώ!

 

Και φυσικά, κουβέντα για το ποιος θα επιβαρυνθεί το κόστος αποστολής από Ελλάδα προς Κίνα.

 

Any suggestions?

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και η συνέχεια του θρίλερ.... Χαχαχαχαχα

 

Αφού τους ενημέρωσα για το κόστος αποστολής, μου απάντησαν ότι

 

Α) θα το επισκευάσουν αυτοί και το κόστος (οθόνη ή μητρική) θα το επιβαρυνθω εγώ!!

 

Β) Δεν στέλνουν καινούργιο, απλά το επισκευασμενο αυτό θα μου στείλουν πίσω.

 

Γ) θα το στείλουν με απλό Registered, εάν θέλω Priority Direct Mail, το έξτρα κόστος θα το επιβαρυνθω εγώ!

 

Και φυσικά, κουβέντα για το ποιος θα επιβαρυνθεί το κόστος αποστολής από Ελλάδα προς Κίνα.

 

Any suggestions?

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Απαράδεκτοι! Έχουν αλλάξει πολιτική προς το χειρότερο με αυτά που διαβάζω τελευταία για το Banggood. Κανονικά έπρεπε να σου στείλουν άλλο ως DOA. Φίλε, με τέτοια συμπεριφορά εγώ στη θέση σου θα έκανα άμεσα αρνητικά reviews με το περιστατικό σε διεθνή sites με reviews όπως είναι το trustpilot. Μόνο έτσι μπορεί να συγκινηθουν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, εχω μπλέξει κι εγω πηρα το elephone s7 4gb και εχει παρα πολυ αργο wifi μιλαμε πολυ αργο, εχω τραβήξει και video και τους εστειλα το video και κατι φωτογραφίες στη φορμα που ειναι για DOA γιατι χτες το παρελαβα , να πω πως εχω πληρωσει με paypal να κανω καμια κίνηση απο εκει,..

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω απο αυτους που μπορει να εχουν εμπειρία σε αυτο οταν τους στελεις αυτα τα βιντεο και τα λοιπα στην φοραμα για DOA, σου έρχεται καποιο email μετα αυτοματο ή κατι τετοιο γιατι δεν μου ηρθε τπτ και δεν ξερω αν το ελαβαν ή οχι .

Σας ευχαριστω και οποια συμβουλή εχεται να μου δωσετε θα βοηθούσε πολυ

 

**τελικα μου απαντησαν και μου ζητησαν να τους στειλω παλι τα αρχεια,, να δουμε τωρα

Edited by jessegize
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι! Έχουν αλλάξει πολιτική προς το χειρότερο με αυτά που διαβάζω τελευταία για το Banggood. Κανονικά έπρεπε να σου στείλουν άλλο ως DOA. Φίλε, με τέτοια συμπεριφορά εγώ στη θέση σου θα έκανα άμεσα αρνητικά reviews με το περιστατικό σε διεθνή sites με reviews όπως είναι το trustpilot. Μόνο έτσι μπορεί να συγκινηθουν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Και τι θα καταφέρω; Το θέμα είναι να μην χάσω τα λεφτά της αγοράς....
Τεράστιο λαθος η μη πληρωμή με paypal σε αυτες τις περιπτωσεις.
Δεν έχει τρόπο πληρωμής PayPal το Banggood....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τρόπο πληρωμής PayPal το Banggood....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

τι λες φιλε μου πως δεν εχει PayPal το Banggood..?? Φυσικα και εχει :!:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σόρυ, λάθος, μπερδεύτηκα με το AliExpress....

 

Τώρα που το κοιτάζω ξανά, το προηγούμενο ίδιο ταμπλετ το είχα πληρώσει με PayPal, ήταν μια χαρά.... Αυτό το ταμπλετ από βιασύνη το πλήρωσα με πιστωτική κάρτα.... Λες γιαυτό να έστειλε προβληματικό ο Κινέζος;; Μ@λακια έκανα βέβαια κι εγώ....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα καταφέρω; Το θέμα είναι να μην χάσω τα λεφτά της αγοράς....

Οι αρνητικές κρητικές τους πονάνε σε αυτά τα site και θα σου προτείνουν καλύτερη λύση. Μοχλός πίεσης είναι.

 

Ναι, σόρυ, λάθος, μπερδεύτηκα με το AliExpress....

 

Τώρα που το κοιτάζω ξανά, το προηγούμενο ίδιο ταμπλετ το είχα πληρώσει με PayPal, ήταν μια χαρά.... Αυτό το ταμπλετ από βιασύνη το πλήρωσα με πιστωτική κάρτα.... Λες γιαυτό να έστειλε προβληματικό ο Κινέζος;; Μ@λακια έκανα βέβαια κι εγώ....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Δεν παίζει ρόλο με τι το πλήρωσες νομίζω. Και εγώ έχω αγοράσει πολλές φορές με κάρτα από Banggood και σε ανάλογες περιπτώσεις μου είχαν στείλει καινούργιο ή έπαιρνα full refund.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οι αρνητικές κρητικές τους πονάνε σε αυτά τα site και θα σου προτείνουν καλύτερη λύση. Μοχλός πίεσης είναι.

 

 

Δεν παίζει ρόλο με τι το πλήρωσες νομίζω. Και εγώ έχω αγοράσει πολλές φορές με κάρτα από Banggood και σε ανάλογες περιπτώσεις μου είχαν στείλει καινούργιο ή έπαιρνα full refund.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Οπότε, εσύ τι προτείνεις συνολικά να κάνω για το θέμα μου;

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, εσύ τι προτείνεις συνολικά να κάνω για το θέμα μου;

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Μπες στο http://www.trustpilot.com και στο http://www.resellerratings.com και γράψε το περιστατικό και δώσε αρνητική βαθμολογία. Την αλήθεια θα πεις με ευγενικό τρόπο. Ότι δηλαδή παρόλο που ήταν DOA δεν δέχτηκαν αντικατάσταση ή full refund, κάτι αντίθετο με τους όρους εγγύησης σχετικά με τα DOΑ που έχουν στο site. Όπως επίσης ότι το έστειλες πίσω και σε αναγκάζουν να πληρώσεις τα έξοδα αποστολής τόσο για Κίνα όσο και από Κίνα. Κλείσε δηλώνοντας δυσαρεστημένος και ότι έχουν απαράδεκτο after service.

Λογικά θα επικοινωνήσουν μετά μαζί σου και θα προτείνουν καλύτερη λύση. Δεν ξέρω αν αυτό εν τέλει έχει κάποιο αποτέλεσμα, αλλά εφόσον δεν σου αρέσει η λύση που σου πρότειναν δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο παρά να ασκήσεις πίεση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, του έστειλα εχθές νέο μήνυμα ότι θα γράψω αρνητικές κριτικές στα site που ανέφερες.....

 

Περιμένω αντίδραση....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, του έστειλα εχθές νέο μήνυμα ότι θα γράψω αρνητικές κριτικές στα site που ανέφερες.....

 

Περιμένω αντίδραση....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

 

Έγω θα σου έλεγα μην χάνεις χρόνο, γράψε κατευθείαν τις κριτικές, δεν χρειάζεται να τους προειδοποιήσεις κιόλας, θα σε βρουν αυτοί.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο. Πρόσφατα μου έκαναν δώρο την παραπάνω ταμπλέτα που είναι dual boot. Του έβαλα και microsd 128gb και USB flash 64gb. Παρόλα αυτά δεν κάνει τα updates λόγω ελλείψεως χώρου και συνέχεια βγάζει το ανάλογο μύνημα. Επειδή έτσι κι αλλιώς δεν το χρειάζομαι το Android μήπως ξέρετε πως μπορώ να το αφαιρέσω και να έχει μόνο windows η ταμπλέτα και τα 32 gb να είναι ενιαία για αυτά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω στα χέρια μου ένα tablet της MLS που ανήκει στη μάνα μου (IQ Tab Prim 10", 2GB ram) και προσπάθησα να της εγκαταστήσω το νετφλιξ να βλέπει απ το λογαριασμό μου. Εγκαταστάθηκε η εφαρμογή κανονικά και έκανα log in πλην όμως δεν με αφήνει να δω τίποτα. όταν πατάω να streamαρει κάτι μου βγάζει error 5.10 και όταν πατάω να κατέβει το επεισόδιο(δοκίμασα να το κάνω μπας και το πρόβλημα ήταν μόνο το streaming) αυτό κατεβαίνει κανονικά, πλην όμως όταν πάω να το παίξω μου βγάζει 102.2.7 error. Ξέρει κανεις τι συμβαίνει, και αν η MLS έχει πρόβλημα γενικα με το netflix;;; Έκανα search στο google το οποιο δεν επεστρεψε κάποιο αποτέλεσμα πλην των τυποποιημένων που δεν βοηθούν πουθενά απ τη neflix την ίδια(τα οποια όμως τα έκανα), και κάποια από XDA τα οποία αφορούν rooted devices τόσο ως σφάλματα όσο και οι λύσεις αυτών(από επικοινωνία με MLS μου είπαν ότι η συσκευή τους δεν έρχεται rooted). Καμιά ιδέα για να παίξει επιτέλους;
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να στειλεις μήνυμα στο netflix για support?
Έστειλα, και η απάντηση τους ήταν να αλλάξω δίκτυο και να ανοίγω κλείσω το tablet και να κάνω reinstall το αππ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενημέρωση για το θέμα της επιστροφής του ταμπλετ μου στο Banggood:

 

Έφτασε Κίνα και παρελήφθη προχθές Δευτέρα, αναγνώρισαν το πρόβλημα και απεφάνθησαν την επιστροφή όλου του ποσού αγοράς + των εξόδων αποστολής του στην Κίνα (17€).

 

Αναμένω την εμφάνιση όλου του ποσού στην πιστωτική μου κάρτα τώρα.

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Το Alfawise Tab εφτασε στα χερια μου πριν λιγο καιρο αν και λιγο καθυστερημενα αλλα καλλιο αργα παρα ποτε.

Η πρωτη αισθηση ανοιγοντας το κουτι και περνοντας το ταμπλετακι στα χερια μου ηταν περιεργη.

Γιατι ηταν περιεργη? Περιμενα κατι σε πιο κινεζια , ειχα πληροφορηθει και ότι η Alfawise θα λειτουργουσε σαν Housebrand της Gearbest και για να πω την αληθεια λιγο με ανησυχουσε αυτό.

Όλα καλα όμως , περνοντας λοιπον το ταμπλετ στα χερια μου και καθως η πισω πλευρα είναι ένα metal unibody δηλαδη ένα ενιαιο μεταλλικο σωμα διαπιστωσα ότι εδώ εχουμε να κανουμε με μια στιβαρη κατασκευη.

Αρχιζοντας από το σωμα θα βρουμε στην πανω πλευρα την υποδοχη για τα ακουστικα μας 3,5χιλ audio και το Power button δηλαδη το κουμπι για να ανοιγοκλεινει το Alfawise tab.

Επισης στην πανω πλευρα εχουμε μια ξεχωριστη γραμμη που διαχωριζει το backcase με την οθονη, αυτή η γραμμη συγκεκριμενα είναι για το ασυρματο ιντερνετ και το Bluetooth.

Στην δεξια πλευρα θα βρουμε τα κουμπια αυξομειωσης ηχου φωτεινοτητας κτλπ τα οποια είναι και αυτά μεταλλικα και short distanced , ενώ στην αριστερη πλευρα θα βρουμε μονο μια οπη αυτή είναι για το μικροφωνο .

Στην πισω πλευρα του Alfawise Tab θα βρουμε ακομη μια οπη μικροφωνου και την 8mp καμερα.

Δεν θα βρουμε καποιο Flash που να συνοδευει το μικροφωνο για αυτό μην περιμενετε πολλα από την καμερα αυτή σε καταστασεις περιορισμενου φωτος.

 

http://i64.tinypic.com/2h6etyv.jpg

 

Πιο συγκεκριμενα η φωτογραφιες που βγαζει είναι μετριες ισα ισα να κανουμε την δουλεια μας.

Στην κατω πλευρα θα βρουμε τις γνωστες γρυλιες που εχουμε και στα κινητα μας με την διαφορα ότι εδώ δεν είναι μια για το μικροφωνο και μια το ηχειο.

Είναι και οι 2 γρυλιες για ηχο και πιο συγκεκριμενα εχει 2 ηχεια. Δεν το περιμενα…

Ο ηχος είναι αρκετα δυνατος λογικο αυτό λογω των 2 ηχειων και η ποιοτητα του ηχου θα ελεγα είναι στο 8-8,5/10.

Αναμεσα στις γρυλιες θα βρουμε την εισοδο Usb 2.0 δυστυχως δεν εχουμε Type-c κατι που θα το περιμεναμε στις μερες μας , Ετσι η φορτιση δεν είναι quick Charging αντιθετως φορτιζει με 5volt και 2Αmperes και για μια πληρη φορτιση εκανε περιπου 4 ωρες και 20 λεπτα.

Στο μπροστινο μερος θα βρουμε την καμερα 5 megapixel και τα μεγαλουτσικα Bezel καθως μην ξεχναμε το ταμπλετ δεν είναι καινουριο.

Βεβαια καμμια φορα χρειαζονται και λιγα bezel δεξια αριστερα για να μπορουμε να κρατησουμε το ταμπλετ χωρις να πατιεται κατι ολη την ωρα.

Επισης διπλα από την καμερα θα βρουμε τον Ambient light σενσορα ο οποιος είναι υπευθυνος για να ρυθμιζει αυτοματα την φωτεινοτητα της οθονης.

Κατω από την οθονη θα βρουμε τα κουμπια περιηγησης τα οποια ολο και περισσοτερο δεν τα βλεπουμε στα κινητα καθως οι εταιρειες θελουν να παραξουν οσο μεγαλυτερο screen to bady Ratio. Βεβαια εδώ μιλαμε για ταμπλετ !

Ναι ενταξει σιγουρα ειμαστε στο 2018 και καμμια φορα η μοδα μας επιτασσει καποια πραγματα, αλλα ξερω πολλους που θελουν τα κουμπια να είναι ξεχωριστα από την οθονη οποτε ….περι ορεξεως…

Οσον αφορα τα αντερα του Alfawise Tab κατω από το καπο θα βρουμε τον ΜΤΚ8173 της Mediatek 4πυρηνο οπου οι 2 πυρηνες είναι οι Arm Cortex-A72 χρονισμενοι στα 2Ghz και οι αλλοι 2 πυρηνες είναι οι Arm Cortex-A53 χρονισμενοι στα 1.6Ghz.

Στο antutu test μας εδειξε συνολικο σκορ 73915 διολου ευκαταφρονητο για ένα budget Tablet !!!

 

http://i65.tinypic.com/swwf1l.jpg http://i66.tinypic.com/2rlygeh.jpg http://i65.tinypic.com/ou5bi8.jpg

 

Σε χαλαρες λειτουργιες λειτουργει μονο ο ένας πυρηνας ξεκινωντας από τα 507 Mhz-2Ghz, ενώ οι αλλοι 3 πυρηνες βρισκονται σε sleeping mode.

Όπως καταλαβαινεται αυτό είναι πολύ καλο οσον αφορα την καταναλωση ενεργειας.

H μνημη Ram που χρησιμοποιει είναι μεγεθους 4GB τυπου LPDDR3 double channel χρονισμενη στα 900Mhz, αρκετη για τις καθημερινες μας ασχολιες και ο τυπος της μπορει να μην είναι ο κορυφαιος αλλα μιλαμε για ένα budget Tablet οποτε και εδώ κανενα παραπονο.

Η Gpu του Alfawise Tab είναι η IMG GX6250 εφοδιασμενη με 2 Gpu cores και χρονισμενη στα 700Mhz.

Χωρις να αποτελει την αιχμη της τεχνολογιας η Gpu μπορει να παιξει ανετα απλα παιχνιδια αλλα στα πιο βαρια θα δουμε σπασιματα (lags) στην εικονα.

 

http://i65.tinypic.com/2wmqfko.jpg http://i66.tinypic.com/2320bc.jpg

 

Ο αποθηκευτικος χωρος του Alfawise Tab είναι μεγεθους 64GB Emmc 4.5 και δυστυχως δεν υπαρχει υποδοχη για καρτα SD προκειμενου να μεγαλωσουμε τον αποθηκευτικο μας χωρο.

Από επιδοσεις οι μετρησεις εγιναν στο Androbench και οι ταχυτητες που ειδαμε είναι : Sequential Read :147.77 ΜB/s και Sequential Write : 86.18 ΜB/s.

Μετρια πραγματα και εδώ από πλευρας ταχυτητας.

 

http://i66.tinypic.com/ddj61h.jpg

 

Η Οθονη του ταμπλετ είναι από τα δυνατα σημεια του Alfawise Tab καθως η εικονα είναι αρκετα ζωηρη ισως με λιγο oversharpening , Fully laminated με pixel density 326ppi. To aspect ratio είναι 4:3 και το βαθος χρωματος είναι 24bit.

Στην πραξη μια πολύ καλη οθονη για ένα budget tablet !!!!

Από θεμα Tracking Gps ειδα μια αποκλιση στα 3-4 μετρα , το οποιο είναι αμελητεο.

 

http://i63.tinypic.com/a1jr9.jpg

 

Στο θεμα αυτονομιας σε Stress test αντεξε 8 ωρες και δεδομενου ότι το προγραμμα που στρεσαρε το ταμπλετ σταματαει όταν η μπαταρια φτασει στο 10 % , μπορω να πω με ασφαλεια ότι θα βγαλει ανετα μια ολοκληρη μερα ισως και 1,5 αναλογα το τι κανει ο καθενας και τις ρυθμισεις του.

 

http://i66.tinypic.com/2dinepc.jpg

 

Συμπερασμα

 

Το Alfawise Tab είναι ένα μετριο ταμπλετ καλο για τον χρηστη που δεν απαιτει πολλα από ένα ταμπλετ όπως βαρια παιχνιδια ή εφαρμογες .

 

Στα θετικα

 

Stock Android (οκ είναι Android 6 )

Καλη αυτονομια μπαταριας

Μικρο μεγεθος

Δυνατος ηχος που δεν παραμορφωνει στο 100%

Ευδιακριτη Οθονη

4 GB Ram

Μεταλλικη κατασκευη

 

Στα αρνητικα

 

Android 6 που εως τωρα δεν εχει παρει update

Δεν εχει υποδοχη για SD καρτα

Καμερες μετριες ισα ισα για Skype

 

 

Το συμπερασμα πεφτει στον αγοραστη αναλογα το τι ζηταει από ένα ταμπλετ και αν τα αρνητικα του στοιχεια δεν τον επηρρεαζουν.

Σιγουρα υπαρχουν πιο ακριβα ταμπλετ που είναι πολύ καλυτερα από το Alfawise Tab .

Το συγκεκριμενο ταμπλετ το ειχα αγορασει στα 130 ευρω από εδώ : https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_796724.html

Και καπου εκει είναι αξια του 130-140 ευρω.

Αν το βρειτε με εκπτωση ή καποιο κουπονι αξιζει τον κοπο μιας που προκειται για ποιοτικο budget Tablet , αν παλι αντεχει η τσεπη για κατι πιο ακριβο καλο θα ηταν να κοιταξετε καποιο άλλο καλυτερο από το Alfawise Tab.

 

http://i66.tinypic.com/6r249t.jpg http://i68.tinypic.com/syl5ky.jpg

Edited by lefthedef2000
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα, ενημέρωση για το θέμα της επιστροφής του ταμπλετ μου στο Banggood:

 

Έφτασε Κίνα και παρελήφθη προχθές Δευτέρα, αναγνώρισαν το πρόβλημα και απεφάνθησαν την επιστροφή όλου του ποσού αγοράς + των εξόδων αποστολής του στην Κίνα (17€).

 

Αναμένω την εμφάνιση όλου του ποσού στην πιστωτική μου κάρτα τώρα.

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Καλησπέρα, έπειτα από 2 μήνες λοιπόν, μπήκαν τα λεφτά πίσω στο λογαριασμό, από το Banggood.... Πολύ ταλαιπωρία βέβαια.... Άλλη φορά μόνο PayPal πληρωμή....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα, και η απάντηση τους ήταν να αλλάξω δίκτυο και να ανοίγω κλείσω το tablet και να κάνω reinstall το αππ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το netflix και mls iqt826.

Απο οτι φαινεται το netflix για καποιο λογο το αντεμετωπιζει σαν rooted device τα mls . Αυτο που δουλευει ειναι να βρεις καποιο παλιο apk του netflix και ναι το εγκαταστησεις απενεργοποιωντας τις ενημερωσεις.

Αλλιως απο οτι ειδα οταν κατεβασεις κατι παιζει σε offline mode στο netflix

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το netflix και mls iqt826.

Απο οτι φαινεται το netflix για καποιο λογο το αντεμετωπιζει σαν rooted device τα mls . Αυτο που δουλευει ειναι να βρεις καποιο παλιο apk του netflix και ναι το εγκαταστησεις απενεργοποιωντας τις ενημερωσεις.

Αλλιως απο οτι ειδα οταν κατεβασεις κατι παιζει σε offline mode στο netflix

Φίλε μου σε μένα δεν παίζει ούτε το offline. Μάλλον τα αντιμετωπίζει σαν rooted και πρέπει να έχουν σχέση τα δικαιώματα που δίνουν στις δικές τους εφαρμογές. Ξέρουμε από ποια έκδοση και πίσω το νετφλιξ έπαιζε σε rooted;;;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σταλθηκε το ταμπλετ που γραφω τωρα απο αρχες ιουνιου στην κινα στο banggood ειχε καψει κατι κατα την διαρκεια φορτισης εμεινε ως μεσα οκτωμβριου και μονο αφου τους απειλησα οτι θα τους κραξω σε ολα τα φορουμ μου επεστρεψαν ενα αλλο ιδιο μοντελο μετα απο 5 μηνες και απειρη κοροιδια...

 

Στάλθηκε από το X80 Pro(E6E9) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα

μήπως γνωρίζει κανείς τις διαστάσεις της μπαταριας; Η δική του φούσκωσε και λέω να πάρω μια απο Ebay. βασικά το πάχος με ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θελω να παρω το συγκεκριμενο ταμπλετ .

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-alldocube-m5x

 

απο χαρακτηριστικα φαινεται τουμπανο σε ολα . (για την τιμη του βεβαια ...)

εχει καποιος προσωπικη εμπειρια με το συγκεκριμενο να πει μια γνωμη ?

εαν ποτε του βαλω σιμ θα ειναι win ή Q . απο οτι βλεπω εχει συμβατοτητα .

υπαρχει κατι αλλο να προσεξω ?

σε αυτα τα χρηματα εχει δει καποιος κατι καλυτερο ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...