Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν ψωνιζουμε απο κινα εν γνωση μας περνουνε το ρισκο οτι σε περιπτωση χαλασμενου να βγουμε χαμενοι.

Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις φτιαχνουμε μονοι μας τη ζημια.

Ας πουμε το να αλλαξεις μια οθονη η μια μητρικη δεν ειναι ακατορθωτο ακομα και για καποιον που δεν ειναι τεχνικος.

Σε καθε περιπτωση οσοι ασχολουντε με επισκευες laptop (και δεν εννοω τα μαγαζια τυπου πλαισιο αυτοι δεν εχουνε ιδεα)

μπορουνε να επισκευασουνε το οποιδηποτε tablet δεν ειναι αναγκη να πηγαινει πισω κινα.

Μερικες φορες η επισκευη κοστιζει πολυ λιγο αλλες φορες κοστιζει πολλα οπως στην περιπτωση χαλασμενης οθονης.

Edited by ziji
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

έχει κανείς το συγκεκριμένο Tablet να μου έλεγε αν είναι ευχαριστημένος?

Ενδιαφέρομαι να το κάνω δώρο σε άτομο που το θέλει κατά κύριο λόγο για να παίζει παιχνίδια σε Online σελίδες (παιχνίδια τύπου πασιέντζας και bubble bubble, μη φανταστείτε τίποτα πιο εξεζητημένο), να βλέπει βιντεάκια σε Youtube και να μιλάει με κάποια εφαρμογή (πχ skype).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε, όπως και η ανάλυση των καμερών που είναι μόλις 0.3ΜΡ και οι δύο.

 

Στα 60$ το είχα πάρει.

 

Αν το παραλάβετε, τραβήξτε βίντεο. Το δικό μου δεν ήρθε με την εργοστασιακή μεμβράνη οθόνης. Μόλις σήμερα το σκέφτηκα και είδα λείπει.

 

Επίσης πρόσεξα ότι καταπίνει την μπαταρία όταν είναι κλειστό. Το βράδυ το έκλεισα με πάνω από 30% και το μεσημέρι δεν άνοιγε καν.

Τουλάχιστον φορτίζεται ταχύτατα με τον φορτιστή του.

 

Επεξεργασία:

Ε δεν το πιστεύω! Η ταμπλέτα ήρθε με συσκευασία από H7 Leap, αλλά είναι το Η701...

Είδα διαφορές στις κάμερες και είπα «δεν μπορεί κι εδώ λάθος» και το έψαξα παραπέρα. Έτσι, είδα ότι οι φωτογραφίες του μενού πληροφοριών είναι διαφορετικές και πρόκειται για λίγο διαφορετικές ταμπλέτες.

Επίσης, το δικό μου δεν εμφανίζει κατά την εκκίνηση το λογότυπο της Huu, αλλά τέσσερις πιγκουίνους.

Άντε να βρω τώρα νέα ρομ...

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Για $60 μια χαρά είναι παρά τα προβλήματά του.

Είναι RK3188T, για ROM δες στο Freaktab.com, ίσως υπάρχει κάποια generic που να δουλεύει (ο Linux penguin στην εκκίνηση υποδηλώνει generic ROM) και να υποστηρίζει deep sleep (ο λόγος που "τρώει" τη μπαταρία).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Frontier, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Δεν το απενεργοποίησα από το χάραμα και βλέπω ότι δεν έχει πέσει καθόλου η μπαταρία. Οπότε ή... πάγωσε η ένδειξη ή προτιμάει να μένει ενεργό, κάτι που βολεύει περισσότερο.

 

Η οθόνη έχει καλό touch, δουλεύει και με πολύ απαλή επαφή.

 

Δεν βρήκα που έχουν ρομ. Αλλά αρχικά πρέπει να βρω πως θα κάνω αντίγραφο την δική του πριν αρχίσω τους πειραματισμούς.

Κάτι βρήκα εδώ για το backup, αλλά πρέπει να μάθω πως βάλω την ταμπλέτα σε flash mode.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

χρειάζομαι για επαγγελματική χρήση, για να δείχνω ιστοσελίδες σε πελάτες, ένα πολύ οικονομικό, με όσο μεγαλύτερη οθόνη γίνετε, και φυσικά αξιόπιστο.

 

Το θέλω πολύ οικονομικό, γιατί θα το δώσω σε άλλον να το χειρίζεται, και όχι για προσωπική χρήση.

 

Αν είναι διαθέσιμο και απο vickmall, ακόμη καλύτερα.

 

Έχετε κάτι καλό να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Can anyone help me with a flash file for Bitmore TAB746 ?

Thanks !

I see you tried to reach help in many places on internet. :)

 

I think Manta MID704 is very similar to your tablet, have a look at it ;)

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ybqzek24I90J:www.manta.info.pl/forum/mid704-firmware/mid704-firmware/+&cd=4&hl=en&ct=clnk&gl=gr

 

I believe it will be fine with this rom. If I am right, let us know the Android version of this rom and what is better or worse than the original. :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω tablet μου προτειναν Tablet Bitmore WTab1001 10.1'' 32GB Black το θελω για παιχνιδι fb και office θέλω να έχει θυρα usb επέκταση μνήμης . Το πληκτρολόγιο είναι στην συσκευασία ή το αγοραζω εξτρα? Σαν ταμπλετ ειναι ξαλο? Δεν θέλω να κολλάει
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια θήκη για ένα ταμπλετ από aliexpress.com και μου έδωσε Tracking Number αυτό RE109426927EN σας έχει τύχη ξανά τέτοιος αριθμός;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δν βρηκα θεμα σε ταβλετ mls οποτε το εβαλα εδώ οσοι εχουν αυτο το mls ας βαλουν το kingoroot :) αν δν συνδεετε ι συσκευή θα σας βάλω ενα λινκ με drivers που βοηθησαν εμενα
http://www.kingoapp.com

Link to comment
Share on other sites

I see you tried to reach help in many places on internet. :)

 

I think Manta MID704 is very similar to your tablet, have a look at it ;)

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ybqzek24I90J:www.manta.info.pl/forum/mid704-firmware/mid704-firmware/+&cd=4&hl=en&ct=clnk&gl=gr

 

I believe it will be fine with this rom. If I am right, let us know the Android version of this rom and what is better or worse than the original. :)

 

I tried that ROM but it doesn't work .

I saw that my tablet is sold in Greece .

Maybe I will find someone here that can make a backup .

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Bitmore 1022Q με εκδοση 4.2.2 Jelly Bean.

Βλεπω οτι υπαρχουν πολλα θεματα εδω με τα Bitmore αλλα πιστευω κανενα δεν μπορει

να μου εγγυηθει ακριβως 100% επιτυχια.

Το προβλημα μου ειναι οτι το ταμπλετ ειναι καινουργιο.

Θελω να εγκαταστησω την 4.4.4 ΚιτΚατ ειτε επισημη ειτε custom.

Δεν με ενδιαφερει να κανω ρουτ και δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο.

Θελω απλα να αναβαθμιζεται κανονικα (εφοσον γινεται) και να μην χασω την εγγυηση σε περιπτωση

που υπαρξει προβλημα. (Αν δεν ζηταω πολλα)!

Θα ηθελα παρακαλω αν μπορει καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα την ολη διαδικασια με λινκς κλπ

ωστε να αποφυγω καποιο μη επιθυμητο και μη ανατρεψιμο λαθος.

Επισης να αναφερω οτι η υπαρχουσα εκδοση android που εχει, οταν το βαζω να κανει ελεγχο

για ενημερωσεις...απλα δεν κανει. Ολη μερα να το αφησω θα ψαχνει μονο και τιποτα αλλο!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο που αναφέρεστε είναι το giant? Θα το δοκιμάσω πάντως και αυτό σήμερα.

 http://www.mls.gr/?pid=165&la=1&itmID=302 

Για αυτο μιλαω αλλά μπορει να πετυχει κι στο giant

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Αγόρασα πριν από λίγο καιρο το εν λόγω ταμπλετάκι για τα πιτσιρίκια.Κάποια στιγμή αποφάσισα να το ρουτάρω και χρησιμιποίησα τον οδηγό του XDA για το HP Slate.Το τάμπλετ έγινε ρουτ κανονικά αλλά ανακάλυψα αργότερα ότι σε κάθε επανεκκίνηση χάνει ολες τις ρυθμίσεις και μπουτάρει πάντα με factory settings.Προσπάθησα να επαναφέρω το stock image αλλα όταν μπουτάρει σε stock recovery στη μεν εσωτερική μνήμη έχει ήδη σβήσει το update.zip στη δε sdcard για κάποιο λόγο δεν το βλέπει (ενώ σε κατάσταση λειτουργίας το βλέπει).Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα tablet τηw E-Star εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εκεινη την ωρα που εκανε επαναφορα μου εσβησε απο μπαταρια και τωρα μου βαζει το λογοτυπω E-Star και μετα η οθονη γινεται μπλε και δεν ανοιγει το tablet..... τι μπορω να κανω ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ποιό μοντέλο ακριβώς έχεις ώστε να σε παραπέμψουμε στο θέμα της συσκευής σου για να βοηθηθείς καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Απο τα Public που το πηρα μου ειπανε να κανω το εξης : Να πατησω το power button και το κουμπι αυξησης φωνης αλλα δεν κανει τιποτα ..... εκανα και το αλλο πατησα το power button και το κουμπι μειωσης φωνης και παλι δεν εκανε τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Απο τα Public που το πηρα μου ειπανε να κανω το εξης : Να πατησω το power button και το κουμπι αυξησης φωνης αλλα δεν κανει τιποτα ..... εκανα και το αλλο πατησα το power button και το κουμπι μειωσης φωνης και παλι δεν εκανε τιποτα

προφανώς πρέπει να είναι σβηστή η συσκευή σου... (μάλλον είναι συνδυασμός για recovery ..για να κανεις από εκεί wipe data factory reset ...)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία άλλη λύση γιατί δεν βλέπω σωτηρία με αυτό ?

φίλε μου υπάρχουν 3 λύσεις!! 1: αυτή με το recovery (είναι πολύ εύκολη ...) 2: να περάσεις καινούργια rom (πολύ δύσκολα θα βρεις για το ταβλετ που έχεις ...) 3: εφόσον έχεις εγγύηση το πας πίσω και τους λες ότι σου έκανε επανεκκίνηση και σου εμφανίζει ....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...