Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πείρα ένα tablet από το dx και δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες για πληκτρολόγηση. Πως μπορώ να εγκαταστήσω; Έχετε καμία ιδέα;

 

Θα βρεις στο market , πατα ελληνικο πληκτρολογιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για χρήση 95% ίντερνετ Ainol Novo9 Spark ή Ainol Novo 10 Hero II ;;;;

budget 200€ με μεταφορικα.το Spark ειναι ισα ισα,ενω το Hero II εχει και ρεστα για θηκη και ζελατινα!!

Γνωμες;

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

για χρήση 95% ίντερνετ Ainol Novo9 Spark ή Ainol Novo 10 Hero II ;;;;

budget 200€ με μεταφορικα.το Spark ειναι ισα ισα,ενω το Hero II εχει και ρεστα για θηκη και ζελατινα!!

Γνωμες;

Για όσους θέλουν και bluetooth, το Hero.

Το spark δεν έχει.Για ιντερνέτ, δε, είναι υπεραρκετό και με ένα bluetooth mouse, είναι απόλαυση.

Link to comment
Share on other sites

για χρήση 95% ίντερνετ Ainol Novo9 Spark ή Ainol Novo 10 Hero II ;;;;

budget 200€ με μεταφορικα.το Spark ειναι ισα ισα,ενω το Hero II εχει και ρεστα για θηκη και ζελατινα!!

Γνωμες;

 

για internet πάντως νομίζω η 4:3 αναλογία είναι το καλύτερο , γιατί σκέψου πως θα είναι και τα δυο σε portrait mode και δες και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος πλέον (ψυχολογικά :p) και αποφασισμένος να παραγείλω το Hyundai X900 :)

Μιας και είναι η πρώτη μου αγορά από κίνα, έχω κάποιες απορίες (προετοιμαστείτε για βομβαρδισμό ερωτήσεων :lol:): τα πιο γνωστά σάιτ για κινέζικα τάμπλετς έχω καταλάβει ότι είναι τα merimobiles, ipadalternative, pandawill, aliexpress. Από ποιο να προτιμήσω να αγοράσω το τάμπλετ, αφού όλα κιόλας το έχουν σε παρόμοια τιμή? Κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω για την παραγγελία? Πρέπει να γράψω κάτι στα σχόλια παραγγελίας (πχ να γράφει πάνω gift)? Στο ipadalternative (επειδή από κει το πήρε και ο Frontier) που προχώρησα λίγο την φόρμα παραγγελίας για να δω τι παίζει, έχει τρεις επιλογές για τρόπο αποστολής:

 

1)Registered Post (14-18 Days) Free!

2)Singapore Post with tracking (6-9 Days) *RECOMMENDED* 9 € incl.

3)DHL Express with tracking (3-5 Days) 27 € incl.

 

Είναι πραγματικοί οι χρόνοι που αναφέρει? Ποιο επιλέγω (για αποφυγή τελωνείων κλπ)? Επίσης δεν με ρώτησε ποτέ για το χρώμα που το θέλω. Να το γράψω στα order comments? Ή έχουν μόνο ένα χρώμα?

 

Αυτά τα touch pen/stylus που δίνουν κάποια αξίζουν? Έχει νόημα να πάρω και κάποιο τέτοιο extra? Τα leather cases? Θέλω μια τέτοια θήκη, που να λειτουργεί και σαν σταντ, αλλά θα ταιριάζει συγκεκριμένα στο Χ900 αυτή που βάζουν (να μην κρύβει κουμπιά, ηχεία κλπ)? Μήπως να πάρω από καπου εδώ όταν έρθει η ταμπλέτα για να μπορώ να κρίνω τι με βολεύει? Ή στο ebay ασπούμε παίζει να βρω κάτι καλύτερο? Υπάρχει περίπτωση κάποιο μαγαζί να μην έχει μέσα στο κουτί τα βασικά accesorries (φορτιστή, usb καλώδιο κλπ) και να πρέπει να τα αγοράσω extra?

 

Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις, ευχαριστώ τον οποιοδήποτε για την απάντησή του εκ των προτέρων, και, αν έχετε και κάποια άλλη σημαντική πληροφορία για τις αγορές, την οποία δεν έχω ρωτήσει, μην διστάσετε να με ενημερώσετε :p.

Edited by Edmont_Dantes
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος πλέον (ψυχολογικά :p) και αποφασισμένος να παραγείλω το Hyundai X900 :)

πάρτο απ το merimobiles με singapore post. Εννοείται ότι οι χρόνοι δεν ισχύουν, ειδικά για ελλάδα. υπολόγισε 10-20 ημέρες με singapore post. An βιάζεσαι, πάρτο με EMS από merimobiles

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι βιάζομαι, οπότε δεν με ενδιαφέρουν πολύ οι χρόνοι (ντάξει μην έρθει και σε τρεις μήνες ε) αλλά αυτό που έχω θέμα είναι μη γίνει καμιά μλκια στο τελωνείο και έχω ακούσει ότι ο πιο ασφαλής τρόπος είναι singapore post. Γιατί merimobiles συγκεκριμένα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι βιάζομαι, οπότε δεν με ενδιαφέρουν πολύ οι χρόνοι (ντάξει μην έρθει και σε τρεις μήνες ε) αλλά αυτό που έχω θέμα είναι μη γίνει καμιά μλκια στο τελωνείο και έχω ακούσει ότι ο πιο ασφαλής τρόπος είναι singapore post. Γιατί merimobiles συγκεκριμένα?

όχι, το αργότερο να σου κανει κάνα μήνα να ρθει. Τελωνείο δεν πληρώνεις με ταχυδρομείο ή EMS.

απ αυτά που πες, στο merimobiles βγαίνει φθηνότερα κι ειν πιο αξιόπιστο. Το pandawill απορώ πώς πουλάει, ότι έχω ζητήσει, τελικά δεν έχουν στοκ, ή αν έχουν, αργούν πολύ να στείλουν. το aliexpress δεν ειναι κατάστημα, ειναι σαν το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραγγειλει κανεις απο το site της Ainol;

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραγγειλει κανεις απο το site της Ainol;

Δεν υπάρχει site της ainol. εννοεις το ainol-novo.com? αν ναι, από κει πήρα το Fire τον δεκεμβρη. Αν ενδιαφέρεσε, υπόψιν να τους απαιτήσεις (οχι ζητήσεις, ρίξε κ μια απειλή) να στείλουν με singapore post

Link to comment
Share on other sites

οχι λεει μονο wlan0 up και κατι αλλα ασχετα! root το εχω κανει! με lsusb το βλεπει απλά δεν ειναι φορτωμενο το module στον kernel! συμφωνα με τις οδηγίες του υποστηρίζει android αλλα ειναι μανουρα μεγάλη.
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που μου δουλεύει είναι ακριβώς ίδιος στην όψη αλλά είναι no name. Δουλεύει και με ανταπτοράκι που μετατρέπει micro sd σε κανονικού μεγέθους sd. Εδώ να δεις. Έχω 4-5 τέτοια ανταπτοράκια (περιλαμβάνονται στη συσκευασία των micro sd) αλλά δουλεύει μόνο με ένα από αυτά μάρκας Lexar.

 

τελικά κατάφερα και βρήκα reader που να δουλεύει και τον πήρα από τα jumbo με 2 ευρω!!:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει site της ainol. εννοεις το ainol-novo.com? αν ναι, από κει πήρα το Fire τον δεκεμβρη. Αν ενδιαφέρεσε, υπόψιν να τους απαιτήσεις (οχι ζητήσεις, ρίξε κ μια απειλή) να στείλουν με singapore post

Ευχαριστω για την πληροφορια.Αλλά γιατι;

Στο καλαθι μου βγαζει Registered Airmail.

Ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω απο κινα και δεν εχω ιδεα!

Edited by jyonu

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορια.Αλλά γιατι;

Στο καλαθι μου βγαζει Registered Airmail.

Ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω απο κινα και δεν εχω ιδεα!

γιατι αλλιως θα το στειλουν με Swiss post, Που περνάει μέσω Ζυρίχης, κι ενδέχεται να καθυστερήσει πάνω από μήνα. Ενώ με Singapore post, Που θα το απαιτήσεις με email και πριν και μετά της παραγγελία δίνοντας τον αριθμό παραγγελίας κλπ, θα ρθει αμεσως Αθήνα και θα το χεις σε 10-20 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Άθλιο. Όταν το fire με διπύρηνο amlogic βγάζει 9000+, είναι τραγικό να βγάζουν τετραπύρηνο με χειρότερα χαρακτηριστικά και πολύ κατώτερες επιδόσεις στα ίδια λεφτά

 

Έχει βγει νεο firmware :

http://www.slatedroid.com/topic/43954-ainol-novo7-venus/page__st__20

 

Δεν το έχω περάσει ακόμα γτ διαβάζω ότι μερικά tablet δεν ανοίγουν.....

Link to comment
Share on other sites

...καλησπέρα. Θα ήθελα να θέσω και εγώ ορισμένες ερωτήσεις ή/και απορίες προς όποιον διαθέτει την καλή θέληση/διάθεση να ασχοληθεί/απαντήσει.

Καταρχάς, ενδιαφέρομαι για θήκη tablet 8 ιντσών που να διπλώνει και να χρησιμεύει και ως stand. Έχετε να προτείνετε κάτι αξιοπρεπές-σε λογική τιμή και αν ναι από που;

Επιπλέον,αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος αξιόπιστος σε Ευρωπαϊκή Ένωση ή Ελλάδα που να αναλαμβάνει κάτι ανάλογο του Roman στο topnotchtablets (δυστυχώς το uk τμήμα δεν έχει κάτι διαθέσιμο για την ώρα).

Γνωρίζω ότι ορισμένοι χρήστες εδώ μέσα ήδη προωθούν ανάλογα προϊόντα/υπηρεσίες και θα ήθελα να γνωρίζω ποιοι και πώς για να εξετάσω τις επιλογές μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια πηρα το tivizen nano. ειναι wifi οποτε δεν χρειαζεται να κουμπωσει πανω στο κινητο. παιζει σε android, ios και windows.

να ξερετε οτι τα tuner εχουν απαιτησεις σε hardware. αν θελετε λεπτομερειες πειτε μου.

κοστος 104 ευρω απο αμαζον uk.

Link to comment
Share on other sites

...καλησπέρα. Θα ήθελα να θέσω και εγώ ορισμένες ερωτήσεις ή/και απορίες προς όποιον διαθέτει την καλή θέληση/διάθεση να ασχοληθεί/απαντήσει.

Καταρχάς, ενδιαφέρομαι για θήκη tablet 8 ιντσών που να διπλώνει και να χρησιμεύει και ως stand. Έχετε να προτείνετε κάτι αξιοπρεπές-σε λογική τιμή και αν ναι από που;

Επιπλέον,αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος αξιόπιστος σε Ευρωπαϊκή Ένωση ή Ελλάδα που να αναλαμβάνει κάτι ανάλογο του Roman στο topnotchtablets (δυστυχώς το uk τμήμα δεν έχει κάτι διαθέσιμο για την ώρα).

Γνωρίζω ότι ορισμένοι χρήστες εδώ μέσα ήδη προωθούν ανάλογα προϊόντα/υπηρεσίες και θα ήθελα να γνωρίζω ποιοι και πώς για να εξετάσω τις επιλογές μου.

Ευχαριστώ.

 

ebay ή geekbuying (μου ηρθε σε χρονο ρεκορ την εχω τη θηκη που λες 2 μηνες πριν το ταμπλετ :p και παντα με Singapore Post)

 

 

 

Εχει παρει κανεις αυτα τα πληκτρολογια/θηκη? Βασικα δεν θελω θηκη γιατι εχω αλλα δουλευουν? Εχετε να προτεινετε κανενα αλλο που εχετε δοκιμασει? Πχ εχω δει καποια απο τζελ που διπλωνουν κλπ.. Τα πολυ μικρα δεν νομιζω να χρησιμευουν..

 

Και ηχεια/μικροφωνα αν εχει δοκιμασει κανεις και ποια.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια πηρα το tivizen nano. ειναι wifi οποτε δεν χρειαζεται να κουμπωσει πανω στο κινητο. παιζει σε android, ios και windows.

να ξερετε οτι τα tuner εχουν απαιτησεις σε hardware. αν θελετε λεπτομερειες πειτε μου.

κοστος 104 ευρω απο αμαζον uk.

 

Πες μας εντυπώσεις. Παίζει απρόσκοπτα σε android; Έχω Samsung Galaxy Nexus.

 

Λίγο τσιμπημένο όμως ε;

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει παρακαλώ: Μου έκαναν δώρο ένα tablet kindle fire αγορασμένο από την Αγγλία. Όμως δεν μπορώ να μπω στο market της amazon να κατεβάσω apps και παιχνίδια γιατί αν καταλαβαίνω καλά αυτό δεν γίνεται για την Ελλάδα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το παρακάμψουμε αυτό? Αν ναι, σας παρακαλώ όποιος θέλει να με βοηθήσει να το κάνει βήμα-βήμα γιατί είμαι εντελώς στραβάδι!!!!

Ευχαριστώ πολύ......

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα stylus-pen για να γράφω στην οθόνη του cube u30gt. Έριξα μια ματια στο ebay και το aliexpress και υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες. Τόσα πολλά που μπερδεύτηκα.

Ζητώ λοιπόν τη βοήθειά σας και ίσως τη προσωπική εμπειρία σας.

Βλέπω ότι τα περισσότερα δεν έχουν μύτη αλλά μια μαύρη σφαιρική άκρη που υποθέτω ότι με αυτή γράφουν. Είναι ακριβές αυτό το πράγμα με τη σφαίρα; Όπως το βλέπω μου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα καταλαβαίνει κανείς που γράφει. Υπάρχουν τέτοιοι στυλοί που να έχουν μύτη, και είναι ακριβέστεροι με μύτη;

Η χρήση του θα είναι από πιτσιρίκι αλλά αυτά που θα γράφει θα είναι γράμματα. Θα ήθελα λοιπόν μια σχετική ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου κλέψανε το 12" νετμπουκ που είχα και επειδή το είχα για απλή φορητή χρήση (ίντερνετ σερφάρισμα καμιά ταινία και γενικώς χαζολόγημα) σκέφτομαι να πάρω τάμπλετ τώρα γιατί είναι η μισή τιμή για αυτά που το θέλω και ακόμη πιο φορητό (και με μεγαλύτερη αυτονομία). +Ό,τι θα παίζω και κανένα χαζοπαιχνίδι (που στο νετμπουκ με amd e-450 + ati 6310 δεν έπαιζες προφανώς!).

Έχω καταλήξει ότι οι 7" είναι λίγες, οπότε σε καμιά 9"-10". Αυτά που θέλω είναι

1) άνετο/γρήγορο στο σερφάρισμα

2) να παίζει τα παιχνίδια χωρίς κολλήματα

3) δε θέλω προβλήματα ασυμβατότητος, κοινώς ναχει από τη μάνα του google play και να κατεβάζω ό,τι γουστάρω.

4) αν γίνεται να rootάρεται για να σβήνω τις όποιες κινεζιές έχει μέσα + να κάνω καμιά αναβάθμιση μετά (προς το παρόν βαριέμαι να το πειράξω, να αναβαθμίσω κτλ)

5) να μην έχει ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα με ηχεία/μικρόφωνα/ασύρματα δίκτυα και άλλα που διαβάζω σε διάφορα tablets

6) να δουλεύει το skype

Pipo MAX M1, Ainol Novo 10 Hero, Cube ???

Κάτι σε αυτά τα χρήματα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια πηρα το tivizen nano. ειναι wifi οποτε δεν χρειαζεται να κουμπωσει πανω στο κινητο. παιζει σε android, ios και windows.

να ξερετε οτι τα tuner εχουν απαιτησεις σε hardware. αν θελετε λεπτομερειες πειτε μου.

κοστος 104 ευρω απο αμαζον uk.

Σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις τάμπλετ πλέον, οπότε δεν νομίζω να αξίζει τόσο ακριβή λύση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

4πύρηνο με μπαταρία 2πύρηνου;

Και φωτό από μπροστά γιατί δεν βάζουν;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...