Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.cube-tablet.com/cube-u30gt-quad-core-rk3188-retina-tablet-pc-android-4-1-16gb.html

 

Δεν νομίζω πως στην τιμή αυτή υπάρχει κάτι καλύτερο ή πληρεστερο.

Nexus4, Xiaomi Mi4, Mi Pad, NOTE 10.1 2014 LTE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.cube-tablet.com/cube-u30gt-quad-core-rk3188-retina-tablet-pc-android-4-1-16gb.html

 

Δεν νομίζω πως στην τιμή αυτή υπάρχει κάτι καλύτερο ή πληρεστερο.

Ναι,αλλά κι αυτό,ακόμη,δεν υπάρχει.

Δυνατό φαίνεται,πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο GPS δεν έχει , κατά τα αλλά από αρχές Μάρτη που θα είναι διαθέσιμο στα 200€+shipping για μένα είναι ευκαιρία.
Nexus4, Xiaomi Mi4, Mi Pad, NOTE 10.1 2014 LTE
Link to comment
Share on other sites

http://www.ainol-novo.com/ainol-novo-7-myth-quad-core-android-tablet-pc-wifi-hd-2160p-dual-camera-hdmi-16gb.html

 

Ήρθε με 91% μπαταρία, μπήκα με wifi atm και κάνω ενα backup με titanium (15 λεπτά περίπου) και έπεσε στο 76%

Τι ισχύει περί "πρώτης φόρτισης"; Πως πρέπει να το φορτίζω;

Link to comment
Share on other sites

http://www.ainol-novo.com/ainol-novo-7-myth-quad-core-android-tablet-pc-wifi-hd-2160p-dual-camera-hdmi-16gb.html

 

Ήρθε με 91% μπαταρία, μπήκα με wifi atm και κάνω ενα backup με titanium (15 λεπτά περίπου) και έπεσε στο 76%

Τι ισχύει περί "πρώτης φόρτισης"; Πως πρέπει να το φορτίζω;

 

τις μπαταρίες λιθίου τις φορτίζουμε όπως θέλουμε όποτε θέλουμε, κι αρκεί μόνο μια πλήρη αποφόρτιση-φόρτιση ανά μήνα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Πρόβλημα (κάποιος με μάτιασε)

 

Σύνδεσα με καλώδιο OTG ένα USB flash disk 16GB. Μου έβγαλε στο tablet "Preparing USB...." και μετά έμεινε εκεί! "Αναμμένη" η οθόνη, χωρίς καμία απόκριση, ούτε τα κουμπιά volume / power αναποκρίνονται :cry: Πως θα το κλείσω/κάνω επανεκίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Πρόβλημα (κάποιος με μάτιασε)

 

Σύνδεσα με καλώδιο OTG ένα USB flash disk 16GB. Μου έβγαλε στο tablet "Preparing USB...." και μετά έμεινε εκεί! "Αναμμένη" η οθόνη, χωρίς καμία απόκριση, ούτε τα κουμπιά volume / power αναποκρίνονται :cry: Πως θα το κλείσω/κάνω επανεκίνηση;

Κάτι μου λέει οτι το φλασάκι τράβηξε περισσότερο ρεύμα απ όσο μπορούσε να δώσει το ταμπλετ, το χω πάθει, αλλά με συσκευή που όντως τραβουσε πολύ ρεύμα :blink:

Κρατώντας το power για πολύ ώρα πατημένο, θα σβήσει

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα με το power αλλά δεν κατάφερα κάτι... Μετά απο κάνα 10λεπτο που το είχα αφήσει την άκρη, έκανε επανεκκίνηση... όλα κομπλέ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θελω την βοηθεια σας......σκεφτομαι να αγορασω ενα ainol novo venus 7 quadcore.........μου αρεσει σαν εμφανιση και εχει πολυ καλα specs..........το εχει κανεις ηδη να μου πει την γνωμη του.......τι λεει εχει καλη αποδοση η να ψαχτω αλλου????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όλα τα "κινέζικα" tablet δεν έχουν reset button ?

 

Όχι όλα.

Εξαρτάται το μοντέλο

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θελω την βοηθεια σας......σκεφτομαι να αγορασω ενα ainol novo venus 7 quadcore.........μου αρεσει σαν εμφανιση και εχει πολυ καλα specs..........το εχει κανεις ηδη να μου πει την γνωμη του.......τι λεει εχει καλη αποδοση η να ψαχτω αλλου????

Το έχει ένας εδώ αλλά δεν μας έχει πει ακόμη τίποτα. Γενικά τα φθηνά τετραπύρηνα δεν είναι καλά ακόμη. Το συγκεκριμένο έχει πολύ μικρή αυτονομία, και μέτριο τσιπ γραφικών. Στα ίδια λεφτά παίρνεις καλύτερο διπύρηνο

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ένας εδώ αλλά δεν μας έχει πει ακόμη τίποτα. Γενικά τα φθηνά τετραπύρηνα δεν είναι καλά ακόμη. Το συγκεκριμένο έχει πολύ μικρή αυτονομία, και μέτριο τσιπ γραφικών. Στα ίδια λεφτά παίρνεις καλύτερο διπύρηνο

 

 

Ευχαριστω Σταυρο.......τελικα αποφασισα να κινηθω σε κατι πιο φθηνο και πιο δοκιμασμενο.............pipo s1...........μια χαρα την κανει τη δουλεια που θελω.......απο οτι εχω δει σε review στο youtube..........

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θελω την βοηθεια σας......σκεφτομαι να αγορασω ενα ainol novo venus 7 quadcore.........μου αρεσει σαν εμφανιση και εχει πολυ καλα specs..........το εχει κανεις ηδη να μου πει την γνωμη του.......τι λεει εχει καλη αποδοση η να ψαχτω αλλου????

 

To έχω εγώ, το παρήγγειλα 15/1 από ainolo-novo.com, το στείλανε στις 15/01 έφτασε 01/02, 128e.

 

Χθες ασχολήθηκα λίγο τώρα θα κάτσω προς το τέλος της εβδομάδας, είναι το 1ο μου tablet, αν θέλετε γράψτε μια λίστα με πραγματα που θέλετε να δείτε να κάτσω καποια στιγμή να τα γραψω.

Link to comment
Share on other sites

To έχω εγώ, το παρήγγειλα 15/1 από ainolo-novo.com, το στείλανε στις 15/01 έφτασε 01/02, 128e.

 

Χθες ασχολήθηκα λίγο τώρα θα κάτσω προς το τέλος της εβδομάδας, είναι το 1ο μου tablet, αν θέλετε γράψτε μια λίστα με πραγματα που θέλετε να δείτε να κάτσω καποια στιγμή να τα γραψω.

Αρχικά πες μας λίγα λόγια για τη ποιότητα της συσκευής, οθόνη, ηχείο, ισχύς wifi κλπ, όπως τα βλέπεις εσύ..

Και βάλε το antutu benchmark και κάνε test, χωρίς κάρτα μνήμης, και πες μας τα detailed score. Επίσης αφού το φορτίσεις πληρως και το δουλέψεις πες μας από αυτονομία πώς τα πάει

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πες μας λίγα λόγια για τη ποιότητα της συσκευής, οθόνη, ηχείο, ισχύς wifi κλπ, όπως τα βλέπεις εσύ..

Και βάλε το antutu benchmark και κάνε test, χωρίς κάρτα μνήμης, και πες μας τα detailed score. Επίσης αφού το φορτίσεις πληρως και το δουλέψεις πες μας από αυτονομία πώς τα πάει

 

 

Ποιότητα κατασκευής: Πλαστικό με πολύ ωραία αίσθηση (καλύτερη από το ideos x5 που έχω)

Οθόνη: πολύ καλή απόκριση, τα χρώματα μου φαίνονται κάπως (το ideos x5 μου φαίνεται ότι έχει πιο "ζωντανά" χρώματα), στα αρνητικά(;), μεγάλη ευαισθησία στην περιστροφή οθόνης

Ηχείο: πολύ δυνατό, σχεδόν αντάξιο με το ideos x5 (τα έβαλα δίπλα δίπλα στο ίδιο τραγούδι)

Wifi: με το κινητό μου βρίσκω 12 δίκτυα, με το tablet 8

Antutu: τρέχει αλλά κρεμάει σε τυχαίες στιγμές (αμέσως μετά την έναρξη του τεστ, ή λίγο πριν το τέλος) -παρόμοιο ΚΑΙ στο κινητό μου ideos x5 :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις γράφτηκα στο φόρουμ. Γεια σε όλους.:)

Λοιπόν, σκέφτομαι να πάρω ένα τάμπλετ και επεξεργάζομαι έντονα την πιθανότητα να είναι κινέζικο, μιας και έχουν κλάσης ανώτερα σπεκς με πολύ χαμηλότερες τιμές από τα αντίστοιχα δυτικά. Κυρίως μου αρέσει το flytouch 10 και το ainol novo spark. Επίσης είδα τελευταία και το καινούριο cube 10.1, αλλά αργεί ακόμα να γίνει διαθέσιμο και πρόσεξα και κάποια συζήτηση εδώ μέσα για πολύ αντιεπαγγλεματική συμεριφορά του συγκεκριμένου e-shop. Αν μπορεί κάποιος που έχει εμπειρία από αυτά τα ζητήματα να με βοηθήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Λέει τίποτα το window n70 ή αυτό υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά ? Edited by spyrossss
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα κατασκευής: Πλαστικό με πολύ ωραία αίσθηση (καλύτερη από το ideos x5 που έχω)

Οθόνη: πολύ καλή απόκριση, τα χρώματα μου φαίνονται κάπως (το ideos x5 μου φαίνεται ότι έχει πιο "ζωντανά" χρώματα), στα αρνητικά(;), μεγάλη ευαισθησία στην περιστροφή οθόνης

Ηχείο: πολύ δυνατό, σχεδόν αντάξιο με το ideos x5 (τα έβαλα δίπλα δίπλα στο ίδιο τραγούδι)

Wifi: με το κινητό μου βρίσκω 12 δίκτυα, με το tablet 8

Antutu: τρέχει αλλά κρεμάει σε τυχαίες στιγμές (αμέσως μετά την έναρξη του τεστ, ή λίγο πριν το τέλος) -παρόμοιο ΚΑΙ στο κινητό μου ideos x5 :worry:

Το antutu λογικό να κρεμάει λίγο κατά την διάρκεια του τεστ. Άστο να ολοκληρώσει το τεστ χωρίς να αγγίζεις το ταμπλετ και πες τα detailed scrore που βγάζει στο τέλος, αυτά μας καίνε:Ρ

Καλησπέρα, μόλις γράφτηκα στο φόρουμ. Γεια σε όλους.:)

Λοιπόν, σκέφτομαι να πάρω ένα τάμπλετ και επεξεργάζομαι έντονα την πιθανότητα να είναι κινέζικο, μιας και έχουν κλάσης ανώτερα σπεκς με πολύ χαμηλότερες τιμές από τα αντίστοιχα δυτικά. Κυρίως μου αρέσει το flytouch 10 και το ainol novo spark. Επίσης είδα τελευταία και το καινούριο cube 10.1, αλλά αργεί ακόμα να γίνει διαθέσιμο και πρόσεξα και κάποια συζήτηση εδώ μέσα για πολύ αντιεπαγγλεματική συμεριφορά του συγκεκριμένου e-shop. Αν μπορεί κάποιος που έχει εμπειρία από αυτά τα ζητήματα να με βοηθήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων:thanks:

απέφυγε τα flytouch. Επίσης απέφυγε τα νέα τετραπύρηνα, κι ειδικά τα retina. Αν και το Novo spark σε χαρακτηριστικά είναι αρκετά καλό στα χαρτιά, ωστόσο δεν ξέρουμε τι προβλήματα μπορεί να εμφανισει καθώς δεν εχει κυκλοφορήσει ακόμη.

Το Cube U30gt είναι εξαιρετική συσκευή, ωστόσο το εργοστάσιο έχει αντιεπαγγελματική συμεπριφορά (το καταστημα π λες ειναι μια χαρα, κι απ τα καλύτερα). Πλέον πάντως κυκλοφορεί το νέο μοντελο με το δυνατό ηχείο, αλλά οι νεες παρτίδες ειναι με MVA οθόνη (κατώτερη από IPS). Κατα τ άλλα δεν έχει κανένα μειονέκτημα και στο συστήνω

 

Λέει τίποτα το window n70 ή αυτό υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά ?

 

και τα 2 εξαιρετικές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 εξαιρετικές συσκευές.

Εσύ ποιο θα έπαιρνες από τα δύο από άποψη υποστηριξης,rom κτλ?
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ποιο θα έπαιρνες από τα δύο από άποψη υποστηριξης,rom κτλ?

Η μονη διαφορά τους ειναι στην ανάλυση της οθόνης και στη μπαταρία. Για 10$ διαφορα εννοείται θα έπαιρνα το HD με την καλύτερη οθόνη και μεγαλύτερη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αποφύγω τα flytouch και τα τετραπύρηνα retina? Και το καινούριο cube που λέω είναι επίσης τετραπύρηνο και retina (εδώ). Πάντως ένας από τους λόγους που σκέφτομαι κινέζικο είναι κυρίως αυτά τα χαρακτηριστικά (και ips οπωσδήποτε), αλλιώς παίρνω ένα vero 9.7 και έχω και after sales καλό με τα ίδια λεφτά (θέλω να δώσω το πολύ 200 ευρώ, αντε ελάχιστα παραπάνω). Προτάσεις άλλες? (Θέλω οπωσδήποτε μεγάλη οθόνη, κατά προτίμηση 10.1 ίντσες)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...