Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν λέω περιμένω να βγει εννοώ να δω hands-on review , να δω πως θα τα πάει, εαν έχει τυχών θεματάκια , τι custom ROM θα παίρνει, εαν θα έχει υποστήριξη κλπ.Δεν δίνω έτσι απλά 200άρια και μάλιστα σε κινέζους.

Πάντως σαν specs και μόνο η ταμπλέτα κωλολέει

 

Εννοείται ότι δεν αγοράζουμε ποτέ πριν δούμε πολλά reviews και μάθουμε τι υποστήριξη έχει απ'το community.

Αλλά έρχονται πολλά νέα tablets π.χ η SmartQ (που είναι κορυφή) κυκλοφορεί τον Οκτώβρη 7-αρι με OMAP επεξεργαστή νεώτερο του Kindle Fire.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

7άρα ταμπλέτα δεν κοιτάζω καθόλου πλέον μιας και στο μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης που θα κάνω θα είναι για διάβασμα βιβλίων και θέαση ταινιών.(και σερφάρισμα 3ο)

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

7άρα ταμπλέτα δεν κοιτάζω καθόλου πλέον μιας και στο μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης που θα κάνω θα είναι για διάβασμα βιβλίων και θέαση ταινιών.(και σερφάρισμα 3ο)

 

Ενταξει, γουστα ειναι αυτα.. π.χ. εμενα δεν θα με χαλουσε και 7αρα αντι να κανω σερφινγκ απ το κινητο...

 

Send from my Atrix using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά γούστα είναι αυτά, αλλά και διαφορετικές ανάγκες. Είχα 7" και είμουν ικανοποιημένος εκτός από ένα βασικότατο θέμα, διάβασμα σκαναρισμένων PDF. Σε αυτή την περίπτωση οι 9,7" είναι άψογες - έχουν και την σωστή αναλογία πλευρών...
Link to comment
Share on other sites

Σωστά γούστα είναι αυτά, αλλά και διαφορετικές ανάγκες. Είχα 7" και είμουν ικανοποιημένος εκτός από ένα βασικότατο θέμα, διάβασμα σκαναρισμένων PDF. Σε αυτή την περίπτωση οι 9,7" είναι άψογες - έχουν και την σωστή αναλογία πλευρών...

 

Οι 10,1 δηλαδή δεν κάνουν για διάβασμα pdf; Επειδή διαβάζω αρκετά περιοδικά σκαναρισμένα σε pdf.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα 9,7" έχουν αναλογία πλευρών 4:3 αντί 16:9 οπότε στο "όρθιο" διαβάζεις με σχετική άνεση όλη την σελίδα. Τα 10,1" είναι καταλληλότερα για προβολή ταινιών, είναι λοιπόν θέμα προτεραιοτήτων του καθενός.
Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα μοντέλα της Ramos όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής είναι σε καλύτερη μοίρα από τα υπόλοιπα κινέζικα ή μια από τα ίδια;

Έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία από κάποιο άλλο μοντέλο της Ramos να μας παραθέσει τις εντυπώσεις του;

Επίσης από ROMs θα ήθελα να μάθω εαν υπάρχει υποστήριξη στις ταμπλέτες της Ramos.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα μοντέλα της Ramos όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής είναι σε καλύτερη μοίρα από τα υπόλοιπα κινέζικα ή μια από τα ίδια;

Έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία από κάποιο άλλο μοντέλο της Ramos να μας παραθέσει τις εντυπώσεις του;

Επίσης από ROMs θα ήθελα να μάθω εαν υπάρχει υποστήριξη στις ταμπλέτες της Ramos.

 

Δεν θα το έλεγα ότι είχαν την καλύτερη υποστήριξη, ειδικά στο hardware ο συγκεκριμένος κατασκευαστής ήταν ο τελευταίος που υιοθέτησε χρήση οθονών IPS και συγκεκριμένα στο αναμενόμενο W30 Quad (όλα τα Ramos tabs ΔΕΝ έχουν IPS).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Κυκλοφορεί εδω στην πορτογαλία αυτό το tablet της bq (ισπανική εταιρεια) και εχει γενικα πολυ καλα χαρακτηριστικά και πολύ καλή τιμή (200 ευρω) και λεω να το χτυπησω...τι λετε?αν καποιος εχει μια καλυτερη αποψη για τα χαρακτηριστικα του (αν ειναι καλα η οχι) θα μου ηταν πολυ χρησιμο.

 

http://www.bqreaders.com/gb/products/edison.html

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος τι ειναι το Marketplace ; εχει τωρα προσφορα το e-shop το OMEGA MID7005 INTERNET TABLET 7'' 8GB ANDROID 4.0(εχει google play); .περιμενω απο αντικατασταση το MODECOM FREETAB 2099 INTERNET TABLET 7'' 4GB ANDROID 4.0 . μηπως ειναι καλυτερο το omega να αλλαξω την παραγγελια αν γινεται;εχει 1 χρονο εγγυηση ενω το αλλο 2.το πρωτο εχει κουμπια για χαμηλωνεις την ενταση ενω το δευτερο πρεπει να μπεις στο μενου.αν κανω κατι λαθος διορθωστε με.παρακαλω τη γνωμη σας.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση λοιπον, πηρα ενα vero 9,7 και θελω να ρωτησω τι παιζει σε αυτο και γενικα σε αυτα root και αλλα....

Host

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχάριος, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να εγκαταστήσεις και το Google Services Framework για να μπορείς να δημιουργήσεις account
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους , θελω να αγορασω ενα tablet, απο το γνωστο κινεζικο ιντερνετομαγαζο(ipadalt.....) για να κανω αναπαραγωγη αρχειων mkv 1080 και 3d ( side by side ) σε μια LG47LW5400,

μηπως το εχει δοκιμασει καποιος απο την παρεα ? γιατι σε οποιο μεγαλοκαταστημα εχω ρωτησει, μου λενε οτι δεν αντεχει ο 1,2 επεξεργαστης που διαθετουν τα πιο πολλα του ελληνικου εμποριου, ενω τα κινεζικα τερατακια με τους 2πυρηνους 4πυρηνους μοιαζει να μπορουν να το κανουν, περιμενω την γνωμη σας.

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους , θελω να αγορασω ενα tablet, απο το γνωστο κινεζικο ιντερνετομαγαζο(ipadalt.....) για να κανω αναπαραγωγη αρχειων mkv 1080 και 3d ( side by side ) σε μια LG47LW5400,

μηπως το εχει δοκιμασει καποιος απο την παρεα ? γιατι σε οποιο μεγαλοκαταστημα εχω ρωτησει, μου λενε οτι δεν αντεχει ο 1,2 επεξεργαστης που διαθετουν τα πιο πολλα του ελληνικου εμποριου, ενω τα κινεζικα τερατακια με τους 2πυρηνους 4πυρηνους μοιαζει να μπορουν να το κανουν, περιμενω την γνωμη σας.

Ευχαριστω .

 

Σήμερα συνδεσα το pipo max m1 με hdmi τελικά στην τηλεόραση και έπαιξε χαλαρά ματροσκα ... Διπύρηνο το pipo

Edited by teopas
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το superoneclick για να κανει root αυτο το tablet; Γίνετε ευκολα γιατι είναι η πρωτη μου συσκευη android.......;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Εχω το g9 tablet και μετα απο ενα κολλημα που εφαγε οταν καταφερα και του εκανα boot, καποιες εφαρμογες δεν τρεχουν. ενω τα εικονιδια τους ειναι στην επιφανεια εργασιας οταν τα επιλεγω πεταγεται μηνυμα 'η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη'. Παω στο play store, βρισκω την εφαρμογη, πχ twitter, και επιλεγω 'εγκατασταση'. Πριν ολοκληρωθει η εγκατασταση πεταγεται μηνυμα ' μη συμβατη εφαρμογη'. Γνωριζει καποιος ναμου πει πως θα διορθωσω το προβλημα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Εχω το g9 tablet και μετα απο ενα κολλημα που εφαγε οταν καταφερα και του εκανα boot, καποιες εφαρμογες δεν τρεχουν. ενω τα εικονιδια τους ειναι στην επιφανεια εργασιας οταν τα επιλεγω πεταγεται μηνυμα 'η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη'. Παω στο play store, βρισκω την εφαρμογη, πχ twitter, και επιλεγω 'εγκατασταση'. Πριν ολοκληρωθει η εγκατασταση πεταγεται μηνυμα ' μη συμβατη εφαρμογη'. Γνωριζει καποιος ναμου πει πως θα διορθωσω το προβλημα?

ευχαριστω

 

Δοκίμασε να πάρεις backup τις εφαρμογές σου και κάνε factory reset.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους , θελω να αγορασω ενα tablet, απο το γνωστο κινεζικο ιντερνετομαγαζο(ipadalt.....) για να κανω αναπαραγωγη αρχειων mkv 1080 και 3d ( side by side ) σε μια LG47LW5400,

μηπως το εχει δοκιμασει καποιος απο την παρεα ? γιατι σε οποιο μεγαλοκαταστημα εχω ρωτησει, μου λενε οτι δεν αντεχει ο 1,2 επεξεργαστης που διαθετουν τα πιο πολλα του ελληνικου εμποριου, ενω τα κινεζικα τερατακια με τους 2πυρηνους 4πυρηνους μοιαζει να μπορουν να το κανουν, περιμενω την γνωμη σας.

Ευχαριστω .

 

λέω μήπως , λέω ντε , πιο ιδανικά για τηλεοράσεις , υπάρχουν τα pc on a stick όπως το mk808 σε συνδυασμό με tv remote - keyboard - air mouse ( ναί όλα σε ένα χιχιχι )

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

λέω μήπως , λέω ντε , πιο ιδανικά για τηλεοράσεις , υπάρχουν τα pc on a stick όπως το mk808 σε συνδυασμό με tv remote - keyboard - air mouse ( ναί όλα σε ένα χιχιχι )

 

Τα έχω δει αυτά τα μηχανάκια - κυρίως το κατά πόσο μπορούν να τρέξουν κάποια διανομή ARM Linux - αλλά όλα αν δεις έχουν κάποια προβλήματα (ειδικά αυτά που έχουν RK3066 είναι τρομερά ασταθή με προβλήματα στο WiFi και άλλες ασυμβατότητες).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πάρεις backup τις εφαρμογές σου και κάνε factory reset.

 

Σ ευχαριστω φιλε μου.ψαχνω για μια λιγοτερο 'επιπονη' λυση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή,το κουμπί της οθόνης τα παιξε και δεν μπορω να το κλεισω υπαρχει καμμια εφαρμογη να κανω τη δουλεια μεχρι να παει για service??

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...