Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα δικά μου γούστα είναι ανωτέρω, καλό και το note 8 pro αλλά με mediatek εγώ δεν το ακουμπάω.

 

 

Οι λογοι για τους οποιους δεν ακουμπας mtk δεν ισχυουν εδώ. Σκέψου εχει μεγαλύτερη αυτονομία και απο το α3 που εχεις τωρα ;)

 

Το μονο του θεμα ειναι οτι δεν παιζεις με custom roms/kernels και η gcam που δεν παιζει τοσο καλα. Αλλα σε ταχυτητα, θερμοκρασιες, αυτονομια κλπ ειναι πολυ δυνατο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει εμείς Αντρέα στο tele γιαυτό διάλεξα Α3 και δεν το μετάνιωσα.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα στα €197, ελπίζω ότι δεν θα το μετανιώσω. Πιστεύω θα είναι διαστημική η αναβάθμιση συγκριτικά με το Nexus! Γενικά δεν αλλάζω συχνά κινητά, οπότε λογικά θα με βγάλει καιρό και αυτό.

 

Διάβασα πολλά περί Snapdragon vs MediaTek και είπα να δώσω μια ευκαιρία, εφόσον έχουν βελτιωθεί αρκετά...

 

Για τις διαφημίσεις εφόσον υπάρχει rootless λύση, όλα καλά.

 

Για Nano SIM να πάω σε κατάστημα Vodafone να ζητήσω νέα κάρτα; €5 χρεώνουν;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει εμείς Αντρέα στο tele γιαυτό διάλεξα Α3 και δεν το μετάνιωσα.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοείται. Πολύ το χάρηκα όσο το δουλεψα το α3. ;)

Link to comment
Share on other sites

το εχω με custom rom/ xiaomi.eu, που δεν υπαρχει νεοτερη, το κινητο εγκαταληφθηκε λογω των brick,, και σε μενα εγινε, αλλα μπορεσα και το φλασαρα. μην το πειραζεις, αστο με official firmware...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να βάλουμε 2 nano sim και SD στο 8 pro?

Το έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Τελικά διαπίστωσα ότι με το tray που έχει είναι hybrid δηλ. 2 nano sim ή 1 nano sim και 1 SD.

Δεν υπάρχει tray όπως στο απλό 8 που να τα παίρνει όλα μαζί.

Δεν έχω βρει κάτι μέχρι τώρα.

 

Με αυτόν τον SD Adapter

Τον έχω δοκιμάσει στο Honor 8 και δούλεψε μια χαρά

 

s-l500.png

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα θέμα τις τελευταίες ώρες. Ξαφνικά δε μπορώ να δεχτώ κλήσεις. Ενώ εγώ παίρνω κανονικά δε μπορούν να με καλέσουν. Έχω lte στο δίκτυο. Αλλά ότι και να βάλω δε δέχεται κλήσεις. Το πρωί ήταν οκ. Δεν είχε θέμα. Τι συμβαίνει? Ξέρει κανείς να με βοηθήσει? Να πω ότι δεν εκανα ενημέρωση ή τίποτα τέτοιο. Έγινε εντελώς ξαφνικά.

Edit: Θέμα δικτύου τελικά.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Το έκανα το βήμα και το βούτηξα το pro τελικα.

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό, το 9 lite, το 8Τ και το miA3.

To miA3 το κράτησα στα χερια μου 1 ημερα, έπαιξα μαζί του, αλλα δεν μου έκανε κλικ. Επίσης με παραξενεύει το γεγονός πως ακομα δεν πηρε το android 10 ενω τα pixel το εχουν παρει ολα. Γενικά όμως δεν μου εκατσε καλα το τηλέφωνο, οπότε απορρίφθηκε ευκολα

Το ΝΟΤΕ 8Τ ειναι απλα ενα κατώτερο τηλέφωνο, με εναν snapdragon ομως και αυτος ήταν ο ενδοιασμος μου, με ελάχιστα λιγότερα λεφτα. Τα 30€ διαφορα για τις 128GB εκδόσεις θεώρησα ότι δεν είναι τόσο σημαντικά για να μην παρω κάποιο αρκετά πιο δυνατο τηλέφωνο. Το πηρα στην κόρη, στο λευκο που ειναι υπέροχο, και θα ήδη εχω δει πως σωστά έπραξα, μιας και ειναι σημαντικές οι διαφορές τους σε ταχύτητα, οθονη, ηχο, φωτό, θερμοκρασια, μπαταρια κλπ. Οχι ότι δεν ειναι καλο το 8Τ, αλλα το pro ειναι καλυτερο, τουλάχιστον τωρα στα ξεκινηματα και των δυο συσκευών.

Ο πραγματικός μου προβληματισμός ήταν με το mi 9 lite. Amoled οθονη αντι για mediatek, το Mi 9 lite φοράει snapdragon. Κατώτερο μεν, αλλα snapdragon. Μεσα σε όλα αυτα έμαθα και πως η xiaomi. eu σταμάτησε την υποστήριξη στο pro, εξαιτίας του επεξεργαστή του.

Κατι με ετρωγε ομως. Κατι τα χαρακτηριστικά του για μόλις 235€ και 128GB/6 RAM, κάτι ότι οι πωλήσεις του εχουν εκτοξευτεί, κάτι ότι η mediatek αν δεν πετυχει εδω πολύ δύσκολα θα επανέλθει, μετα θα πρεπει να φτιαχνει μονη της κινητα και δεν θα τα παιρνει κανεις, κατι ότι η επίλογη mediatek ειναι στοιχημα και για την Xiaomi, στην Κινα τρέχει ήδη σε beta το android 10, αρα η Xiaomi όντως θέλει να το υποστηρίξει και θα το παλέψει πραγματικά το θέμα, όλα αυτα με έκαναν να παω στο Redmi Note 8 Pro.

 

Πραγματικά γρήγορο, δεν εχει ανεβάσει πάνω απο 35 βαθμους θερμοκρασια με 1 ωρα MCOC, καλη διαρκεια μπαταριας, αρκετα ωραίες φωτο και συμπαθητικό βίντεο (εδω να πω πως για καλές φωτογραφίες και κάλο βίντεο ΔΕΝ χρησιμοποιώ το κινητό αλλά φωτογραφική μηχανή και βιντεοκαμερα, το κινητό ειναι για την έκτακτη φάση μονο) με την 64MB καμερα στο φως της ημερας να ειναι παρα πολυ καλη και θεωρώ ότι για 235€ εχεις για τις έκτακτες στιγμες σου μια πολυ καλη εναλακτικη. Παρόλο που δεν βλέπω το VoWiFi με το *#*#4636#*#* βλέπεις ότι υπάρχει αλλα ειναι απενεργοποιημένο. Πατωντας λοιπόν *#*#869434#*#* ενεργοποιείς το VOWiFi (στο δειχνει πάλι απενεργοποιημενο αλλα σου βγαινει μηνυμα VoWiFi enable) και συνδεθηκα επιτέλους στην εφαρμογη της Vodafone. Προσοχή, η εφαρμογη εχει θεμα και όχι το κινητο, γιατι ποτε δουλευει και ποτε όχι. Με τον ιδιο τροπο την απενεργοποιεις. Οποιος θελει VoLTE απλα *#*#86583#*#*. Δεν το εχω δοκιμασει αυτο, αλλα αφου δουλευε το ενα θα δουλευει και το αλλο λογικα.

Ωραίο ηχείο, λιγο προβληματική η αυτοματη φωτεινότητα, αφου αργει να προσαρμοστει και ειναι πιο σκοτεινη απο ότι πρεπει, πολυ γρηγορο ξεκλείφωμα το δαχτυλικο αποτύπωμα, δουλευει καλα η αναγνώριση προσώπου (ακομα και στην νυχτα ξεκλείδωσε απο τον φωτισμο της οθόνης στο πρόσωπο μου) αλλα θέλω να κανω και αλλα τεστ ασφαλείας για αυτο.

Ειναι αρκετα που δεν εχω τσεκαρει ακομα, αλλα μεχρι στιγμης ολα πανε καλα.Φυσικά και με αγχώνει το θέμα του mediatek αλλα απο την αλλη εχω και εμπιστοσύνη στην Xiaomi. O χρόνος θα δειξει μεν, αλλα 5 μηνες στην κυκλοφορια θα ειχαν φανεί κάποια σοβαρά θέματα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε όλα αυτα έμαθα και πως η xiaomi. eu σταμάτησε την υποστήριξη στο pro, εξαιτίας του επεξεργαστή του.

 

:rolleyes:

δηλαδη;:worry:

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Το έκανα το βήμα και το βούτηξα το pro τελικα.

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό, το 9 lite, το 8Τ και το miA3.

To miA3 το κράτησα στα χερια μου 1 ημερα, έπαιξα μαζί του, αλλα δεν μου έκανε κλικ. Επίσης με παραξενεύει το γεγονός πως ακομα δεν πηρε το android 10 ενω τα pixel το εχουν παρει ολα. Γενικά όμως δεν μου εκατσε καλα το τηλέφωνο, οπότε απορρίφθηκε ευκολα

Το ΝΟΤΕ 8Τ ειναι απλα ενα κατώτερο τηλέφωνο, με εναν snapdragon ομως και αυτος ήταν ο ενδοιασμος μου, με ελάχιστα λιγότερα λεφτα. Τα 30€ διαφορα για τις 128GB εκδόσεις θεώρησα ότι δεν είναι τόσο σημαντικά για να μην παρω κάποιο αρκετά πιο δυνατο τηλέφωνο. Το πηρα στην κόρη, στο λευκο που ειναι υπέροχο, και θα ήδη εχω δει πως σωστά έπραξα, μιας και ειναι σημαντικές οι διαφορές τους σε ταχύτητα, οθονη, ηχο, φωτό, θερμοκρασια, μπαταρια κλπ. Οχι ότι δεν ειναι καλο το 8Τ, αλλα το pro ειναι καλυτερο, τουλάχιστον τωρα στα ξεκινηματα και των δυο συσκευών.

Ο πραγματικός μου προβληματισμός ήταν με το mi 9 lite. Amoled οθονη αντι για mediatek, το Mi 9 lite φοράει snapdragon. Κατώτερο μεν, αλλα snapdragon. Μεσα σε όλα αυτα έμαθα και πως η xiaomi. eu σταμάτησε την υποστήριξη στο pro, εξαιτίας του επεξεργαστή του.

Κατι με ετρωγε ομως. Κατι τα χαρακτηριστικά του για μόλις 235€ και 128GB/6 RAM, κάτι ότι οι πωλήσεις του εχουν εκτοξευτεί, κάτι ότι η mediatek αν δεν πετυχει εδω πολύ δύσκολα θα επανέλθει, μετα θα πρεπει να φτιαχνει μονη της κινητα και δεν θα τα παιρνει κανεις, κατι ότι η επίλογη mediatek ειναι στοιχημα και για την Xiaomi, στην Κινα τρέχει ήδη σε beta το android 10, αρα η Xiaomi όντως θέλει να το υποστηρίξει και θα το παλέψει πραγματικά το θέμα, όλα αυτα με έκαναν να παω στο Redmi Note 8 Pro.

 

Πραγματικά γρήγορο, δεν εχει ανεβάσει πάνω απο 35 βαθμους θερμοκρασια με 1 ωρα MCOC, καλη διαρκεια μπαταριας, αρκετα ωραίες φωτο και συμπαθητικό βίντεο (εδω να πω πως για καλές φωτογραφίες και κάλο βίντεο ΔΕΝ χρησιμοποιώ το κινητό αλλά φωτογραφική μηχανή και βιντεοκαμερα, το κινητό ειναι για την έκτακτη φάση μονο) με την 64MB καμερα στο φως της ημερας να ειναι παρα πολυ καλη και θεωρώ ότι για 235€ εχεις για τις έκτακτες στιγμες σου μια πολυ καλη εναλακτικη. Παρόλο που δεν βλέπω το VoWiFi με το *#*#4636#*#* βλέπεις ότι υπάρχει αλλα ειναι απενεργοποιημένο. Πατωντας λοιπόν *#*#869434#*#* ενεργοποιείς το VOWiFi (στο δειχνει πάλι απενεργοποιημενο αλλα σου βγαινει μηνυμα VoWiFi enable) και συνδεθηκα επιτέλους στην εφαρμογη της Vodafone. Προσοχή, η εφαρμογη εχει θεμα και όχι το κινητο, γιατι ποτε δουλευει και ποτε όχι. Με τον ιδιο τροπο την απενεργοποιεις. Οποιος θελει VoLTE απλα *#*#86583#*#*. Δεν το εχω δοκιμασει αυτο, αλλα αφου δουλευε το ενα θα δουλευει και το αλλο λογικα.

Ωραίο ηχείο, λιγο προβληματική η αυτοματη φωτεινότητα, αφου αργει να προσαρμοστει και ειναι πιο σκοτεινη απο ότι πρεπει, πολυ γρηγορο ξεκλείφωμα το δαχτυλικο αποτύπωμα, δουλευει καλα η αναγνώριση προσώπου (ακομα και στην νυχτα ξεκλείδωσε απο τον φωτισμο της οθόνης στο πρόσωπο μου) αλλα θέλω να κανω και αλλα τεστ ασφαλείας για αυτο.

Ειναι αρκετα που δεν εχω τσεκαρει ακομα, αλλα μεχρι στιγμης ολα πανε καλα.Φυσικά και με αγχώνει το θέμα του mediatek αλλα απο την αλλη εχω και εμπιστοσύνη στην Xiaomi. O χρόνος θα δειξει μεν, αλλα 5 μηνες στην κυκλοφορια θα ειχαν φανεί κάποια σοβαρά θέματα πιστευω.

Καλησπέρα, καλορίζικο το κινητό,και εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς είχα μέχρι που το πήρα και πήρα μόνος μου τις απαντήσεις που ήθελα, γιατί πρέπει να ξέρεις πως ο καλύτερος κριτής είσαι εσύ γιατί εσύ θα δουλεύεις το κινητό όπως θέλεις εσύ.Και εγώ έχω εμπιστοσύνη στην Xiaomi και όπως σωστά είπες και στην mediatek αν δεν κάνει τώρα κάτι δεν πρόκειται να κάνει συνεργασία με καμιά εταιρεία.Το κινητό ειμαι 100% σίγουρος πως θα το κατα ευχαριστηθει η κόρη σου ιδιαίτερα αν παίζει και παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

παιδες αν μπορει καποιος να μου πει...με τις led ειδοποιησεις (viber skype χαμενες κλησεις κτλ) και το ταιμινγκ τους δουλευει αποβληματιστα;

εγω ειμαι ακομα με το miA1 και ειμαι σουπερ ικανοποιημενος.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδες αν μπορει καποιος να μου πει...με τις led ειδοποιησεις (viber skype χαμενες κλησεις κτλ) και το ταιμινγκ τους δουλευει αποβληματιστα;

εγω ειμαι ακομα με το miA1 και ειμαι σουπερ ικανοποιημενος.

 

Σε εμένα δουλεύουν όλα άψογα

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα όλα καλά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!κάτι έγινε και όταν δέχομαι κλήση και όταν κάνω δεν είναι η εικόνα που πιάνει όλη την οθόνη αλλά το βγάζει ένα κυκλάκι στα αριστερά της οθόνης.πως διορθώνεται;
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ειναι ολη η οθονη. Αν πατησεις το home button ή μπεις σε καποια αλλη εφαρμογη ενω μιλας,ελαχιστοποιει με αυτό τον τροπο την κληση για να κανεις τη δουλεια που θες. Για να επιστρέψεις στην οθονη κλησης πατας πάλι στο κυκλακι
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση αν πάρει κάποιος και δεν θες να απαντήσεις πατάω πλαϊνά κλείνει ο ήχος το κουμπί ον.οφφ κλείνει οθόνη αλλα ανοίγει η οθόνη παλι κ δεν μπορώ να το βαλω τσέπη γιατι απαντάει μονο του καμία φορά..

Πως γίνεται να μην ανοίγει η οθόνη μόνη της???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το block this πρέπει να τρέχει συνέχεια ως app; Γίνεται να τρέχει στο background (χωρίς να βγαίνει στα tiles με τις τρέχουσες εφαρμογές);
Link to comment
Share on other sites

Αμα ξεκινησει , τρέχει διαρκως στο background. Φαινεται απο την ενδειξη vpn στη μπαρα ειδοποιησεων
Link to comment
Share on other sites

Αμα ξεκινησει , τρέχει διαρκως στο background. Φαινεται απο την ενδειξη vpn στη μπαρα ειδοποιησεων

Ναι, απλά όταν πατάω το τετράγωνο και κλείσω κατά λάθος την εφαρμογή (είτε με swipe, είτε με X για όλες), τότε σταματάει το VPN icon...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι επειδη το κλεινεις χειροκινητα ετσι. Σε οποια εφαρμογη και να το κανεις ,θα κλεισει αυτη. Μπορείς να το κλειδωσεις, ώστε οταν τις κλεινεις ολες να μην κλεινει. Στην οθονη με τα tiles,κρατα το blockthis πατημενο. Μετα πατα το λουκετο που εμφανιζεται για να το κλειδωσεις σαν εφαρμογη που δε θα κλεινει με καθαρισμο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...