Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω αν έχετε συναντήσει κάποιο παρόμοια πρόβλημα. Στο κινητό του αδερφού μου εμφανίστηκαν κάτι μπάρες σκιές στην οθόνη, οι οποίες έχουν μείνει από ότι καταλάβαμε από το παιχνίδι call of duty που δείχνουν το επίπεδο ζωής των συμπαικτών. Αυτές έχουν μείνει μόνιμα εκεί, σαν να έπαθε η οθόνη screen burn, όπως οι παλιές plasma tv, δοκίμασα να του κάνω επανεκκίνηση, να το αφήσω κλειστό για πολύ ώρα, του έβαλα πρόγραμμα που ξεκολλάει και καλά τα πίξελ παίζοντας συνεχώς άλλα χρώματα στην οθόνη, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι και αν διορθώνεται;

 

ΥΓ: Καθώς δεν είναι δική μου η συσκευή διάβασα τις τελευταίες 10-15 σελίδες, οπότε δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί πιο πριν κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ πολύ

Απ ότι καταλαβαίνω πας για οθόνη. Από που το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

για επαναφορά είναι λίγο δύσκολο για την ώρα, αν και δεν νομίζω ότι θα κάνει κάτι γιατί το βγάζει κ στο recovery menu.

 

το αγόρασε από σκρουτζομαγαζο της Αθήνας, έχει έξι μήνες. Αν και η συσκευή είναι στην πένα δεν έχω ελπίδες για εγγύηση, από εμπειρίες γνωστών... πάντα λένε ότι πήρε υγρασία, έπεσε ή άλλες δικαιολογίες και δεν μπορείς να βρεις το δίκιο σου.

 

από ότι κατάλαβα και οι amoled έχουν το ίδιο θέμα με τις παλιές plasma TV, με το αν παίζουν την ίδια εικόνα συνεχόμενα.

 

προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφία αλλά δεν τα κατάφερα αν και το αρχείο ήταν πιο μικρό και στις διαστάσεις και στο μέγεθος.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

για επαναφορά είναι λίγο δύσκολο για την ώρα, αν και δεν νομίζω ότι θα κάνει κάτι γιατί το βγάζει κ στο recovery menu.

 

το αγόρασε από σκρουτζομαγαζο της Αθήνας, έχει έξι μήνες. Αν και η συσκευή είναι στην πένα δεν έχω ελπίδες για εγγύηση, από εμπειρίες γνωστών... πάντα λένε ότι πήρε υγρασία, έπεσε ή άλλες δικαιολογίες και δεν μπορείς να βρεις το δίκιο σου.

 

από ότι κατάλαβα και οι amoled έχουν το ίδιο θέμα με τις παλιές plasma TV, με το αν παίζουν την ίδια εικόνα συνεχόμενα.

 

προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφία αλλά δεν τα κατάφερα αν και το αρχείο ήταν πιο μικρό και στις διαστάσεις και στο μέγεθος.

 

ευχαριστώ

Μάλλον έφαγε το λεγόμενο amoled ghosting ένα από τα προβλήματα που μπορεί να βγάλουν οι amoled οθόνες, αν ψάξεις στο νετ έχει κάτι ¨κ'όλπα¨και καλά για να διορθωθεί , αλλά με ένα μεγάλο ποσοστό αστοχίας, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

για επαναφορά είναι λίγο δύσκολο για την ώρα, αν και δεν νομίζω ότι θα κάνει κάτι γιατί το βγάζει κ στο recovery menu.

 

το αγόρασε από σκρουτζομαγαζο της Αθήνας, έχει έξι μήνες. Αν και η συσκευή είναι στην πένα δεν έχω ελπίδες για εγγύηση, από εμπειρίες γνωστών... πάντα λένε ότι πήρε υγρασία, έπεσε ή άλλες δικαιολογίες και δεν μπορείς να βρεις το δίκιο σου.

 

από ότι κατάλαβα και οι amoled έχουν το ίδιο θέμα με τις παλιές plasma TV, με το αν παίζουν την ίδια εικόνα συνεχόμενα.

 

προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφία αλλά δεν τα κατάφερα αν και το αρχείο ήταν πιο μικρό και στις διαστάσεις και στο μέγεθος.

 

ευχαριστώ

 

Κανε μια προσπάθεια... Από πλευράς εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εν τω μεταξύ με τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχει βελτιωθεί και το πρόβλημα που είχαν ορισμένα κινητά με τον proximity sensor. Πλέον δεν αναβοσβήνει τόσο συχνα η οθόνη εάν δεν το κρατάς σε συγκεκριμένη γωνία.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Απλά περιμένουμε τη 12 πλέον.

 

Με το καλό να τη λάβετε, και αναμένουμε εντυπώσεις! Τι σας άρεσε, ή πιθανά (που το απεύχομαι φυσικά) bugs.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά ακριβώς version MIUI φοράει η συσκευή μας?

Θέλω τον ακριβή κωδικό για να την κατεβάσω και να την εγκαταστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά ακριβώς version MIUI φοράει η συσκευή μας?

Θέλω τον ακριβή κωδικό για να την κατεβάσω και να την εγκαταστήσω.

 

Εμένα φοράει την 11.0.3.0 QFCEUXM

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά ακριβώς version MIUI φοράει η συσκευή μας?

Θέλω τον ακριβή κωδικό για να την κατεβάσω και να την εγκαταστήσω.

 

Μπορώ να σου πω ακριβώς ποια θα κατεβάσεις. Αλλά εάν δεν γνωρίζω εάν έχει περασμένη το κινητό σου την EU ή την Global, πώς θα σου προτείνω και την ανάλογη; ανέβασε εάν το επιθυμείς ένα screenshot με την rom που τρέχει η συσκευή σου Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->MIUI έκδοση.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω ακριβώς ποια θα κατεβάσεις. Αλλά εάν δεν γνωρίζω εάν έχει περασμένη το κινητό σου την EU ή την Global, πώς θα σου προτείνω και την ανάλογη; ανέβασε εάν το επιθυμείς ένα screenshot με την rom που τρέχει η συσκευή σου Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->MIUI έκδοση.

Δίκιο έχεις, αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, καθώς έχω ξεκλειδώσει bootloader, έχω περάσει TWRP και φοράω την rom από την Ελληνική κοινότητα Xiaomi.

Τώρα θέλω να περάσω την μαμά και να κλειδώσω τον bootloader, για λόγους ασφαλείας, μετά τα τελευταία που διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, καθώς έχω ξεκλειδώσει bootloader, έχω περάσει TWRP και φοράω την rom από την Ελληνική κοινότητα Xiaomi.

Τώρα θέλω να περάσω την μαμά και να κλειδώσω τον bootloader, για λόγους ασφαλείας, μετά τα τελευταία που διαβάζω.

 

Δηλαδή τι έχεις διαβάσει γιά προβλήματα ασφάλειας; Τι θέμα υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι έχεις διαβάσει γιά προβλήματα ασφάλειας; Τι θέμα υπάρχει;

Το ότι το ξεκλείδωμα του bootloader και το root, αποτελούν τρύπα ασφαλείας, το έχω ακούσει από αρκετούς, σαν φήμη μόνο. Τώρα που έκανα ένα ψάξιμο στο Google δεν Βρήκα κάτι τεκμηριωμένο και αξιόπιστο

. Δεν ξέρω αν οι εταιρείες έχουν λόγο να διακινούν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι έχεις διαβάσει γιά προβλήματα ασφάλειας; Τι θέμα υπάρχει;

 

Υπάρχει θέμα ασφάλειας, αλλά όχι ας μου επιτραπεί η λέξη <<ουρανοκατέβατο>>, αλλά με ξεκλείδωτο bootloader μπορεί κάποιος να κάνει root, να φλασάρει μία custom rom, εκεί έγκειται το κενό ασφαλείας, όπου κάλλιστα μπορεί κάποιος που κατασκεύασε μια custom rom και εσύ την πέρασες να σου υποκλέψει τα πάντα απο το κινητό σου.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα ασφάλειας, αλλά όχι ας μου επιτραπεί η λέξη <<ουρανοκατέβατο>>, αλλά με ξεκλείδωτο bootloader μπορεί κάποιος να κάνει root, να φλασάρει μία custom rom, εκεί έγκειται το κενό ασφαλείας, όπου κάλλιστα μπορεί κάποιος που κατασκεύασε μια custom rom και εσύ την πέρασες να σου υποκλέψει τα πάντα απο το κινητό σου.

Σωστά! Αυτό που λέει ο @Vasileios26 μου φαίνεται πιο λογικό.

Ωστόσο εγώ έχω και έναν ακόμη λόγο, να του περάσω μαμά ρομ και να το κλειδώσω. Θα το δώσω στη κόρη μου, η οποία δεν ασχολείται καθόλου με σκάλισμα και δεν υπάρχει λόγος να είναι ξεκλείδωτο.

Οπότε ήθελα να θυμηθώ τη διαδικασία. Θα γίνει με το xiaomi flash tool. Σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Αυτό που λέει ο @Vasileios26 μου φαίνεται πιο λογικό.

Ωστόσο εγώ έχω και έναν ακόμη λόγο, να του περάσω μαμά ρομ και να το κλειδώσω. Θα το δώσω στη κόρη μου, η οποία δεν ασχολείται καθόλου με σκάλισμα και δεν υπάρχει λόγος να είναι ξεκλείδωτο.

Οπότε ήθελα να θυμηθώ τη διαδικασία. Θα γίνει με το xiaomi flash tool. Σωστά;;

 

Ακριβώς, υπάρχει φίλε μου επιλογή στο mi flash, κάτω δεξιά μέσα στην εφαρμογή, να το κλειδώσεις μαζί με το φλασάρισμα.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί κάτι για Miui 12 σε μας;

 

Καλησπέρα.

Εννοείται ότι θα την πάρει.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εννοείται ότι θα την πάρει.

 

Ευχαριστώ.

 

Υπαρχει καποια "επισημη" (οσο μπορει να ειναι) πληροφορια για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια "επισημη" (οσο μπορει να ειναι) πληροφορια για αυτο;

 

Αρχικά, η ημερομηνία κυκλοφορίας του κινητού αυτού, όπου μιλάμε για ένα περυσινό κινητό, είναι αρκετό. Το συγκεκριμένο κινητό ήδη εμπεριέχεται στο πρόγραμμα της Xiaomi για την αναβάθμιση, όπως αυτό διέρρευσε απο τις λίστες των συσκευών που θα πάρουν την αναβάθμιση και υπάρχουν στο διαδίκτυο.

Να μην ανησυχείτε εάν παρατηρείτε κάποια καθυστέρηση σε αυτό, παρά πολλές συσκευές που είναι να πάρουν την αναβάθμιση, δεν την έχουν πάρει ακόμα.

Το πώς το εννοεί ο καθένας το επίσημο, δε το γνωρίζω. Κάτι με σφραγίδα του Lei Jun δεν υπάρχει σε έγγραφο (χαριτολογώντας, καλοπροαίρετα το λέω).

Απλά λίγη υπομονή.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω διοτι διαβασα σε μια λιστα οτι το ειχε οντως και μαλιστα στη δευτερη "φουρνια" αρχες Ιουλιου.

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω διοτι διαβασα σε μια λιστα οτι το ειχε οντως και μαλιστα στη δευτερη "φουρνια" αρχες Ιουλιου.

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

Ισχύει η λίστα ως προς το ότι θα την πάρει.

Έχουν πάει πολλά κινητά πίσω με την MiUi 12. Τη δίνει στον updater η Xiaomi άλλων συσκευών (δηλαδη εμφανίζεται η αναβάθμιση ως διαθέσιμη), και πριν προλάβει κάποιος να ξεκινήσει την εγκατάσταση, τραβάει πίσω την αναβάθμιση η Xiaomi, λόγω bugs.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

Το κινητό μας τραβάει βίντεο :

-720p 30 FPS

-1080p 30 FPS

-1080p 60 FPS

- 4K 30 FPS

 

Είχα δει κάπου αλλα δεν θυμάμαι που, ότι σε κάποια απο τις παραπάνω ποιότητες βίντεο έχει και σταθεροποιητή.

Γνωρίζεται σε ποιά ???

 

Ευχαριστώ!

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...