Jump to content

Redmi 8


aftergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξιζη το 4/64 από θέμα μπαταρίας; Το θέλω για να αντικαταστήσω το xiaomi mi max 2 πουεχω

 

Τι πάει να πει αν αξίζει? 5000 mah είναι και εξαρτάται από την χρήση που κανεις. Εγώ το φορτίζω κάθε 3-3.5 μέρες. Πάντως κάτω από 10 hrs SOT δεν πέφτει. Να δούμε τι θα γίνει όταν αναβαθμιστεί σε miui 11.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλη τη μέρα,να παίζεις με το κινητό,δεν τελειώνει.....η μπαταρία είναι το δυνατό του σημείο.Αλλαξα,το προηγούμενο xiaomi, μετά από 2χρονια, γιατί είχε 4000 battery,και δεν έβγαζα 24ωρο
Link to comment
Share on other sites

6/12 έκανα αναβάθμιση σε miui 11. Αρκετές αλλαγές και κανένα πρόβλημα μέχρι τωρα. Μπαταρία στο 72% με 4 ώρες SOT!

 

Edit: 3 μέρες και κάτι (9/12) από την τελευταία φόρτιση, η μπαταρία στο 30% και 9 ώρες SOT

Edited by zenix

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμαστεί καμιά gcam?

 

Εγώ δοκίμασα αυτήν εδώ https://www.cyanogenmods.org/forums/topic/google-camera-gcam-redmi-8a/, αλλά δεν μ άρεσε καθόλου. Ίσως δεν την σεταρω σωστά. Η στοκ εφαρμογή είναι πολύ καλή.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδω https://www.chinahandys.net/xiaomi-redmi-8-testbericht/ εχει λινκ για gcam.Απ οτι λεει εδω η gcam κανει τη διαφορα στο δυναμικο ευρος ,αλλα κυριως στις βραδυνες ληψεις.Η βασικη καμερα ομως στο βιντεο δεν δουλευει, μονο η σελφοκαμερα δουλευει.Εδω https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog729/ εχει apk για gcam. Edited by forumkid
Link to comment
Share on other sites

Το τσίμπησα εδώ και καμιά βδομάδα.

Για τις ανάγκες μου είναι μια χαρά.

Η κάμερα είναι καλύτερη από ότι περίμενα και διάβαζα.

Η αυτονομία απίστευτη σε σημείο γελοιοτητας. Maps+GPS+Mobile Αθηνα-Καστορια με λιγότερο από 10% μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Έστησα το apk. Έπρεπε να απενεργοποιήσω την επιλογή Move για να μην σκάει. Κατέβασα και το gcam tool για να μεταφέρει τις φωτογραφίες στην SD.

Θα κάνω συγκριτική δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Έστησα το apk. Έπρεπε να απενεργοποιήσω την επιλογή Move για να μην σκάει. Κατέβασα και το gcam tool για να μεταφέρει τις φωτογραφίες στην SD.

Θα κάνω συγκριτική δοκιμή.

Καλή χρονιά

 

Εμένα η gcam δεν μ'αρεσε και την έσβησα. Ίσως δεν τη σεταρω σωστά. Πες μας τα αποτελέσματα της δοκιμής σου.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε.Διαβαζοντας σε διαφορα site τα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου,αλλοι γραφουν οτι εχει LED Notification και αλλοι δεν γραφουν τιποτα.Ξερει κανεις απο τους κατοχους του τηλεφωνου τι ισχυει? μ.φ.χ

 

Χρόνια Πολλά σε όλη την ομάδα. Ειμαι κάτοχος ενος Xiaomi Redmi 8. Κατέβαχα την LED Blinker Notifications Lite - Manage your lights αλλά δεν με δουλεύει. Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να έχουμε τις ειδοποιήσεις με το led.????

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλη την ομάδα. Ειμαι κάτοχος ενος Xiaomi Redmi 8. Κατέβαχα την LED Blinker Notifications Lite - Manage your lights αλλά δεν με δουλεύει. Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να έχουμε τις ειδοποιήσεις με το led.????

Εννοείς το φλας δεν δουλεύει ή κάτι άλλο?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το φλας δεν δουλεύει ή κάτι άλλο?

 

Οχι φιλε εννοω οτι δεν εχεις ειδοποιησης σε led. Κατεβσα πολλες εφαρμογες αλλα δεν βρηκα μια που να δουλευει σε ολα. Πχ εχεις μια αναπαντητη, να αναβοσβηνη το ledaki ή εχεις ενα μνμ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει η γυναίκα μου και η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου. Όταν πάω στις ρυθμίσεις και μπαταρία και πατάω να δω που καταναλώθηκε η μπαταρία βλέπω οθόνη 90% τι γίνεται ξέρει κανείς? Το άφησε με 60% το βράδυ και το πρωί είχε φτάσει στο 20% περίπου.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Edited by roxito
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι ξυπνάει την οθόνη και μένει ανοιχτή, αλλά και πάλι υπερβολικό το βρίσκω

 

Πολυ υπερβολικό θα έλεγα. Θα το βάλω το βράδυ σε airplane mode να δω χωρις δεδομένα τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ (περίπου, η κόρη το έχει), εντυπώσεις:

Μεγάλο, αλλά όμορφο και ευχάριστο στο χέρι. Σχετικά βαρύ. Ικανοποιητικά γρήγορο για απλά παιχνίδια και video. Μπαταρία πολύ καλή, σε σημείο να μην μπορείς να την τελειώσεις σε μια μέρα ακόμη και αν προσπαθήσεις. Το κόκκινο χρώμα (επιλογή κόρης) το ξεχωρίζει. Είναι πολύ όμορφο αλλά και γενικώς σαν κατασκευή πολύ ποιοτικό και ανθεκτικό. Σίγουρα δεν δείχνει την τιμή του. Οθόνη αρκετά καλή, καλό contrast, υψηλή φωτεινότητα. Σίγουρα καλύτερο από προηγούμενες γενιές (και πολύ καλύτερη του redmi 6 με το οποίο το σύγκρινα). Κάμερα ικανοποιητική (σκέτο). Περίμενα περισσότερα να πω την αλήθεια. Gcam δοκίμασα και δεν αξίζει πέραν την νυχτερινής λήψης (night mode). Το βράδυ όμως το night mode κάνει τη διαφορά. Έχω στο τέλος και φωτογραφίες.

Κατά τα λοιπά:

Μικρή διαφορά τιμής με το Redmi note 8, το οποίο έχει πολύ καλύτερο VFM. Στα λεφτά αυτά αξίζει να ανέβεις λίγο για το note 8.

 

Gcam samples:

https://m.imgur.com/a/ztd1i7C

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ (περίπου, η κόρη το έχει), εντυπώσεις:

Μεγάλο, αλλά όμορφο και ευχάριστο στο χέρι. Σχετικά βαρύ. Ικανοποιητικά γρήγορο για απλά παιχνίδια και video. Μπαταρία πολύ καλή, σε σημείο να μην μπορείς να την τελειώσεις σε μια μέρα ακόμη και αν προσπαθήσεις. Το κόκκινο χρώμα (επιλογή κόρης) το ξεχωρίζει. Είναι πολύ όμορφο αλλά και γενικώς σαν κατασκευή πολύ ποιοτικό και ανθεκτικό. Σίγουρα δεν δείχνει την τιμή του. Οθόνη αρκετά καλή, καλό contrast, υψηλή φωτεινότητα. Σίγουρα καλύτερο από προηγούμενες γενιές (και πολύ καλύτερη του redmi 6 με το οποίο το σύγκρινα). Κάμερα ικανοποιητική (σκέτο). Περίμενα περισσότερα να πω την αλήθεια. Gcam δοκίμασα και δεν αξίζει πέραν την νυχτερινής λήψης (night mode). Το βράδυ όμως το night mode κάνει τη διαφορά. Έχω στο τέλος και φωτογραφίες.

Κατά τα λοιπά:

Μικρή διαφορά τιμής με το Redmi note 8, το οποίο έχει πολύ καλύτερο VFM. Στα λεφτά αυτά αξίζει να ανέβεις λίγο για το note 8.

 

Gcam samples:

https://m.imgur.com/a/ztd1i7C

Μικρή διαφορά? Δηλαδή πόσο ? Διότι όταν το παραγγειλα εγώ, πριν κάνα δημηνο , όλα τα μεγάλα μαγαζιά είχαν την 3/32 εκδοση 169€ και το note 8 , στα 280€.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μικρή διαφορά? Δηλαδή πόσο ? Διότι όταν το παραγγειλα εγώ, πριν κάνα δημηνο , όλα τα μεγάλα μαγαζιά είχαν την 3/32 εκδοση 169€ και το note 8 , στα 280€.

Αν δεις τιμές (σε Skroutz, δεν κοιτάω σε αλυσίδες), το redmi 8 3/32 αρχίζει απο 116 € και το redmi note 8T 4/64 (με 4 κάμερες, καλύτερο soc και περισσότερη μνήμη) έχει 151 €. Είναι διαφορά μεν αλλά μόνο η διαφορά μνήμης την υπερκαλύπτει. Νομίζω σαν VFM το redmi 8 παίρνει 8 και το Redmi note 8T παίρνει 9+. Γιαυτό λέω καλύτερα να δώσει κάποιος την διαφορά για το note. Άλλωστε, δυστυχώς, και στο XDA αν δεις δεν κινείται φύλλο στο topic του Redmi 8...

 

Απλά να προσθέσω: Οι δυνατότητες της κάμερας υποβιβάζονται με τη stock camera. Σίγουρα υπάρχει χώρος για βελτίωση και το Night sight της Gcam το δείχνει.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε καινούργιο update, δεν είδα τι ακριβώς διορθώνει και το έβαλα στο ρεύμα να κάνει update.

 

Όταν το έβγαλα από την φόρτιση από το 100% πήγε στο 0 σε μερικά λεπτά.

 

Δείτε το γράφημα. Τι διάολο έπαθε;

 

Screenshot-2020-01-18-00-09-05-977-com-miui-securitycenter.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έσβησε το αρχείο που καταγράφει το εύρος της μπαταρίας, δεν θυμάμαι πως το λένε, και μπερδευτηκε

 

Κάνε ένα restart και μια φόρτιση μέχρι το τέλος, και θα στρώσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Γιατί σχεδόν κάθε μέρα μου κολλάει όταν πάω να απαντήσω σε μια κλήση. Δεν μπορώ να καταλάβω τη φταίει. Το κινητό είναι ενημερωμένο σε όλα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη
Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Λογικά έσβησε το αρχείο που καταγράφει το εύρος της μπαταρίας, δεν θυμάμαι πως το λένε, και μπερδευτηκε

 

Κάνε ένα restart και μια φόρτιση μέχρι το τέλος, και θα στρώσει

 

Ναι πράγματι όλα καλά μετά το restart και την φόρτιση, έχει περάσει μιάμιση μέρα και 4 ώρες οθόνης και είναι στο 75% η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι μαλλον ασχετο αν ξερει κανεις?θελω να κρυψω καποιες φωτογραφιες στον κρυφο φακελο αλλα δεν με αφηνει να τις μεταφερω αν δεν ενεργοποιησω πρωτα τον λογαριασμο mui και να κανω συγχρονισμο.αυτο που θελω να ρωτησω είναι αν κανω συγχρονισμο οι φωτογραφιες θα αποθηκευτουν λογικα στο cloud του λογαριασμου?εγω δεν θελω να φαινονται πουθενα εν ολιγης.μονο στο κινητο μου.ευχαριστω
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...