Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@vfragos ευχαριστώ. Ομολογώ ότι η μπαταρία είναι τόσο καλή προς το παρόν που δεν μπορώ να το πιστέψω. Και μάλιστα το στήσιμο του τηλεφώνου έγινε μέσω cloud και ακριβώς ίδιο με το s10 + προς το παρόν άνετα βλέπω ένα 20% θα επανέλθω μετά από μερικές φορτίσεις. Αλλά όπως και να έχει είναι τρομερό.

Γιάννη @tsiglas όχι κάτι γίνεται στο s10+ 7 μήνες μετά το πέρασμα των δακτυλικών δούλευε άψογα ίσα που το ακουμπουσα και ξεκλειδωνε. Κάτι γίνεται.

 

Λάζαρος..

Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι το δαχτυλικο αποτυπωμα εγινε ποιο γρηγορο.Δεν ειχα προβλημα πριν το update,μια χαρα ηταν, απλα εγινε καλυτερο.Απο θεμα μπαταριας οκ....δεν ανησυχω πλεον καθολου,το φορτιζω περιπου μεχρι το 90% και απο τις 6 το πρωι μεχρι 11 το βραδυ με βγαζει με υπολοιπο 20%!! Τι να λεμε τωρα, με το note 8 ειχα θεμα, τωρα κομπλε!! Edited by jtgiannis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την έχω λατρέψει την συσκευή, ότι πιο ολοκληρωμένο. Η επόμενη μου θα είναι μάλλον το Galaxy Note Fold!!

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δακτυλικό έγινε πιο γρήγορο ή είναι η ιδέα μου ; Θέλω να πιστεύω ότι δεν κάνω λάθος μιας και το ανοίγω μηχανικά χωρίς να κοιτάζω την ένδειξη στην οθόνη.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μάλλον έγινε πιο γρήγορο.

Επίσης, βρήκα τον τρόπο που θέλει ώστε να ανοίξει αστραπιαία.

Δεν θέλει συνεχόμενη και παρατεταμένη επαφή, όπως γράφει ο tsiglas. Θέλει ένα ελαφρύ αλλά καλό ζούληγμα στην οθόνη και σηκώνεις άμεσα το δάχτυλο από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι με μια πρώτη μέρα σκληρής χρήσης όπως κάνω αλώστε σε όλα μου τα smartphone.

1)Οθόνη ότι καλύτερο έχω δει. Καλύτερη από s10+ ποιο φωτεινή και ομορφότερη, μικρή κάμερα στη μέση που είναι σαν να μην υπάρχει.

2)Ηχος ωραίος, καθαρός και δυνατός αλλά ένα κλικ κάτω από s10+ σε ένταση

3)Πενα και air gestures εδώ φυσικά δεν υπάρχει άλλο τηλέφωνο με τέτοιες λειτουργίες. Επιτέλους η πένα που μου είχε λείψει από τον Μάρτιο πάλι στο χέρι μου και μάλιστα ακόμη καλύτερη. Τα gestures φανταστικά και πολύ χρήσιμα σε διάφορες περιπτώσεις.

4)Εμφάνιση, εδώ πραγματικά δεν έχω λόγια αισθάνομαι σα να κρατάω μια οθόνη τεράστια και τπτ άλλο 0 bezel και πανέμορφη συσκευή. Απίστευτο τι έφτιαξαν. Να μην αναφέρω το πανέμορφο aura glow που δείχνει πανέμορφο και πολύχρωμο μέσα από την διαφανή θήκη.

5) Κράτημα, εδώ έδωσε ρέστα και με εντυπωσίασε τρομερά η Samsung. Είναι για μένα το υπέρτατο σημείο τις συσκευής. Άψογο πανεύκολο κράτημα και χρήση με το ένα χέρι που δένει αρμονικά με το τέλειο βάρος της συσκευής . Fingerprint sensor στο σωστό σημείο που δουλεύει 100% κάθε φορά.

6)Μπαταρία μετά μόλις την πρώτη φόρτιση με έχει εκπλήξει θετικά. Συνδεδεμένο με watch active 2, car Bluetooth, airpods, ανοιχτά μόνιμα 4g, GPS, 2 σιμ με σήμα που λόγο δουλειάς είναι αλλά νταλον λόγο του ότι μετακινούμε συνεχώς, ομιλία κάνα 2ωρο και συνέχιση του στησίματος από χτες έχω 55% μπαταρία και 3:30 ώρες οθόνη. Εννοείται 2k ανάλυση και λευκό θέμα. Τα πάει πολύ καλύτερα σε standby σε σχέση με το s10+ που μετά από τέτοια χρήση θα ήμουν γύρω στο 40% μπαταρία . Εύκολα μπορώ να προβλέψω ότι είναι άνετα 20% πάνω από s10+. Και είμαι μόλις πρώτη φόρτιση. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα με τίποτα.

Με την Καμερα δεν ασχολήθηκα καθόλου.

Εν κατακλείδι το τηλέφωνο είναι αριστούργημα και εργαλείο που δεν θα σε προδώσει. Μετά από αυτή τη γεμάτη μέρα μου ξανά θυμησε το τι Μ@λακι* έκανα και έχασα 2 μήνες χρήσης. Όποιος το σκέφτεται για αγορά προτείνω να μην κοιτάξει αλλού! Ευχαριστώ παιδιά για τα καλορίζικα :D και τις συμβουλές Βασίλη @bill_viper.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν :D

 

 

Λάζαρος..

Note 10+

 

Λάζαρε, γιατί την θάβεις την συσκευή. Τόσο χάλια είναι???.... :lol: :lol:

Είπα να κρατηθώ μέχρι τις γιορτές αλλά με κάτι τέτοια post δεν με βλέπω....... :)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε, γιατί την θάβεις την συσκευή. Τόσο χάλια είναι???.... :lol: :lol:

 

Είπα να κρατηθώ μέχρι τις γιορτές αλλά με κάτι τέτοια post δεν με βλέπω....... :)

Καλημέρα Κώστα; ποια από όλες τις συσκευές θάβω; :D

Πέρα από την πλάκα μετά από τόσα χρόνια και 100αδες συσκευές που έχω δοκιμάσει δεν συνηθίζω να fanboιζω αν και το ας πούμε review μου ήταν λίγο fanboyστικο :D αλλά πραγματικά όσα γράφω τα είδα πράξει φυσικά αν τα διάβαζα από άλλο μέλος πιθανόν να πίστευα ότι υπερβάλει (το λιγότερο) :D

 

Λάζαρος..

Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα; ποια από όλες τις συσκευές θάβω; :D

Πέρα από την πλάκα μετά από τόσα χρόνια και 100αδες συσκευές που έχω δοκιμάσει δεν συνηθίζω να fanboιζω αν και το ας πούμε review μου ήταν λίγο fanboyστικο :D αλλά πραγματικά όσα γράφω τα είδα πράξει φυσικά αν τα διάβαζα από άλλο μέλος πιθανόν να πίστευα ότι υπερβάλει (το λιγότερο) :D

 

Λάζαρος..

Note 10+

Να συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω!! Αλλά το πιο σημαντικό για εμένα είναι η μπαταρία επιτέλους... Προερχόμενος απο Note 8 και πλεον δεν έχω άγχος αν με αφήσει απο μπαταρία. Εννοείται και σε ολα τα υπόλοιπα είναι ανώτερο το 10... Επιτέλους μια ολοκληρωμένη για τις ανάγκες μου συσκευή!!

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα; ποια από όλες τις συσκευές θάβω; :D

Πέρα από την πλάκα μετά από τόσα χρόνια και 100αδες συσκευές που έχω δοκιμάσει δεν συνηθίζω να fanboιζω αν και το ας πούμε review μου ήταν λίγο fanboyστικο :D αλλά πραγματικά όσα γράφω τα είδα πράξει φυσικά αν τα διάβαζα από άλλο μέλος πιθανόν να πίστευα ότι υπερβάλει (το λιγότερο) :D

 

Λάζαρος..

Note 10+

Μήπως είσαι και εσύ ένας απ αυτούς που όταν έλεγα για την αυτονομία θεωρούσαν ότι έλεγα υπερβολές;! :-D

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομια ειναι καλυτερη απο το n9 παντως.
Δεν υπάρχει σύγκριση, εννοείται.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι και εσύ ένας απ αυτούς που όταν έλεγα για την αυτονομία θεωρούσαν ότι έλεγα υπερβολές;! :-D

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε θυμάμαι να σου πω την αλήθεια αλλά παίζει κιόλας. Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν το πίστευα με την καμία. Τέτοια αναμονή σε Samsung; πλάκα κάνουμε; Βαγγέλη που χάθηκες; καιρό έχω να διαβάσω σχόλιο σου γενικά.

 

Λάζαρος..

Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι να σου πω την αλήθεια αλλά παίζει κιόλας. Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δεν το πίστευα με την καμία. Τέτοια αναμονή σε Samsung; πλάκα κάνουμε; Βαγγέλη που χάθηκες; καιρό έχω να διαβάσω σχόλιο σου γενικά.

 

Λάζαρος..

Note 10+

 

Γιατί το πίστευε κανένας μας πριν το δούμε με τα μάτια μας?

Προσωπικά θεωρούσα μια καλή αυτονομία σαν το S10 plus θα έχει.

 

Αλλά αυτό το πράγμα σε Samsung ναυαρχίδα δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη αυτονομια μπορει να εχει εν μερη γιατι η σειρα 9 εχει quad-core στα 2,7 custom που φτανει σε μεγαλες ενεργειακες απαιτησεις και τα 2,9.

Η σειρα 10 εχει dual-core στα 2,7 και οι αλλοι 2 στα 2,4.

Για τις τετραδες υψηλων συχνοτητων παντα .Στην σειρα 10 ειναι 2+2+4 .Στην σειρα 9 ειναι 4+4.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη αυτονομια μπορει να εχει εν μερη γιατι η σειρα 9 εχει quad-core στα 2,7 custom που φτανει σε μεγαλες ενεργειακες απαιτησεις και τα 2,9.

Η σειρα 10 εχει dual-core στα 2,7 και οι αλλοι 2 στα 2,4.

Για τις τετραδες υψηλων συχνοτητων παντα .Στην σειρα 10 ειναι 2+2+4 .Στην σειρα 9 ειναι 4+4.

Ειναι η τεχνολογια του chip και οχι οι συχνοτητες σε λογικους επεξεργαστες.

7nm lithography δλδ ακομα 20 τοις εκατο εξοικονομηση ενεργειας στην κεντρικη μοναδα συν μεγαλυτερη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζουν λογο οι παραπανω παραγοντες θεωρητικα .Πρακτικα Ομως ειναι οι ταχυτητες που ζητανε οι εφαρμογες .
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζουν λογο οι παραπανω παραγοντες θεωρητικα .Πρακτικα Ομως ειναι οι ταχυτητες που ζητανε οι εφαρμογες .
Εκτός όλων των υπολοίπων που μπορεί να ισχύουν, στις ίδιες συχνότητες ένας επεξεργαστής με μικρότερη λιθογραφία έχει λιγότερες ενεργειακές απαιτήσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να μειώσω την φωτεινότητα της οθόνης ώστε να μην ενοχλεί το βράδυ και να μπορώ να κοιμηθώ ευκολότερα; Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν βρίσκω λύση.. Έχω το night mode, και την αφαίρεση από το μπλε φως. Το ιδανικό για μένα είναι όπως κατεβάζουμε τον πίνακα στην αρχική οθόνη στην πρώτη φορά θα δείτε την μισή οθόνη αρκετά καλά σκοτεινή αυτό θα ήθελα και δεν μπορώ να το πετύχω με απλά την μείωση τής φωτεινότητας στο 0.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός όλων των υπολοίπων που μπορεί να ισχύουν, στις ίδιες συχνότητες ένας επεξεργαστής με μικρότερη λιθογραφία έχει λιγότερες ενεργειακές απαιτήσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπορει να βοηθησει συμφωνω .Ολο αυτο που περιγραφετε το αντικτυπο ειναι να μην ανεβαζει θερμοκρασιες η μπαταρια και εχει μεγαλυτερη καταναλωση .Απο κει και περα η αρχιτεκτονικη ενος επεξεργαστη παιζει ρολο εκει που θα ενσωματωθει το ολο περιβαλλον μεσα στην πλακετα και η αποβολη θερμοτητας. Στο τελος ειναι πολυ μικροτερα τα αποτελεσματα με αυτα της θεωριας . Ετσι φτανει να "διεκδικει" να παιρνει το πανω χερι η συχνοτητα των υψηλων core. To S7-Edge διεκδικει ακομα τις δαφνες μια και βγαζει 7ωρα σοτ λογο χαμηλων συχνοτητων .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς μπορώ να μειώσω την φωτεινότητα της οθόνης ώστε να μην ενοχλεί το βράδυ και να μπορώ να κοιμηθώ ευκολότερα; Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν βρίσκω λύση.. Έχω το night mode, και την αφαίρεση από το μπλε φως. Το ιδανικό για μένα είναι όπως κατεβάζουμε τον πίνακα στην αρχική οθόνη στην πρώτη φορά θα δείτε την μισή οθόνη αρκετά καλά σκοτεινή αυτό θα ήθελα και δεν μπορώ να το πετύχω με απλά την μείωση τής φωτεινότητας στο 0.

Βαλτη χειροκινητα .Βγαλε τον αυτοματο φωτισμο.

Επισης Υπαρχουν και οι εχρωμοι φακοι .Πας προσβασιμοτητα / βελτιωση ορατοτητας / εχρωμοι φακοι μηπως εκει σε βοηθησει κατι για τα σκοταδια και ειναι πιο φιλικο στα ματια σου . Εχει πολλα χρωματα .Πιστευω να ειναι στο ιδιο μενου .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βοηθησει συμφωνω .Ολο αυτο που περιγραφετε το αντικτυπο ειναι να μην ανεβαζει θερμοκρασιες η μπαταρια και εχει μεγαλυτερη καταναλωση .Απο κει και περα η αρχιτεκτονικη ενος επεξεργαστη παιζει ρολο εκει που θα ενσωματωθει το ολο περιβαλλον μεσα στην πλακετα και η αποβολη θερμοτητας. Στο τελος ειναι πολυ μικροτερα τα αποτελεσματα με αυτα της θεωριας . Ετσι φτανει να "διεκδικει" να παιρνει το πανω χερι η συχνοτητα των υψηλων core. To S7-Edge διεκδικει ακομα τις δαφνες μια και βγαζει 7ωρα σοτ λογο χαμηλων συχνοτητων .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Υπαρχουν και οι εχρωμοι φακοι .Πας προσβασιμοτητα / βελτιωση ορατοτητας / εχρωμοι φακοι μηπως εκει σε βοηθησει κατι.

Εμενα πάντως η εμπειρία μου με το s7 edge από άποψη αυτονομίας δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, τυπικό samsung (ελπίζω να μην το συγκρίνεις με το S6 edge που ήταν για κλάματα), όπως και με το S8+, βελτίωση είδα στο note 9 και φυσικά τώρα με το note 10+ που πραγματικά πρώτη φορά σε Samsung που όχι απλά είμαι ικανοποιημένος αλλά ενθουσιασμένος από την πρώτη μέρα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως η εμπειρία μου με το s7 edge από άποψη αυτονομίας δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, τυπικό samsung (ελπίζω να μην το συγκρίνεις με το S6 edge που ήταν για κλάματα), όπως και με το S8+, βελτίωση είδα στο note 9 και φυσικά τώρα με το note 10+ που πραγματικά πρώτη φορά σε Samsung που όχι απλά είμαι ικανοποιημένος αλλά ενθουσιασμένος από την πρώτη μέρα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε αυτο ελειπε Βαγγελη να μην εισαι .Παντα το Note ειναι στην κορυφη .

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτο ελειπε Βαγγελη να μην εισαι .Παντα το Note ειναι στην κορυφη .
Βασίλης! :-)

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασίλης! :-)

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:pΕ συγνωμη τοσο καιρο για Βαγγελη σε ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζουν λογο οι παραπανω παραγοντες θεωρητικα .Πρακτικα Ομως ειναι οι ταχυτητες που ζητανε οι εφαρμογες .

 

οταν αναφερομαστε σε μια νεα λιθογραφια,εφεξης μικροαρχιτεκτονικη, σημαινει αλλαζουν πολλα δεδομενα,οι παραγοντες ειναι στην πραξη και οχι απλα θεωρητικα,ποιος σου ειπε οτι σε εναν επεξεργαστη 4+4 η 2+2+4 δουλευει μονο ενας λογικος επεξεργαστης;αν εχεις αυτη την εντυπωση κανεις λαθος.ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΙΚΟΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ δουλευουν συνεχως ασχετα τον ρυθμο Ghz.με απλα λογια ενας επεξεργαστης ειτε 2+2+4 ειτε αυτος που ειναι 4+4 δουλευει συνεχως.

η διαφορα ειναι στην μικροαρχιτεκτονικη απλα!ειτε θα παιζεις το pubg ειτε θα κανεις πλοηγηση με το chrome θα δουλευει η κεντρικη μοναδα με τους λογικες επεξεργαστες.στον επεξεργαστη 9810 μικροαρχιτεκτονικης 8nm θα υπαρχει καταναλωση μεγαλυτερη πολυ απλα σε σχεση με τον 9825.

 

τοποθετηκα αναλυτικα γιατι δεν μιλαμε για θεωρια αλλα για πραξη ανα λιθογραφια

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως αποθηκεύονται οι φωτογραφίες από την εφαρμογή Outlook; Πραγματικά δεν το βρίσκω!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...