Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς προσπαθούσα να κάνω, να μεταφέρω απλώς τα δεδομένα των φωτογραφιών στον extra χώρο.

Δεν είχα καμία πρόθεση να την κάνω επέκταση του εσωτερικού, δεν επέλεξα κάποια σχετική διαδικασία...

Επίσης, εξαρχής δεν την εμφάνιζε ούτε στην καμερα ουτε στα files, αν την εμφάνιζε θα είχα κάνει την μεταφορά που λες και δεν θα έψαχνα να βρω πως μεταφέρονται, ώστε να καταλήξω να τα κάνω κουβάρι όπως λες...

Να είσαι καλά!

 

Αν δεν έκανες επέκταση, τότε βγάλε την κάρτα και με ανταπτοράκι σύνδεσέ τη σε pc. Λογικά θα φανούν τα αρχεία και αντέγραψέ τα στον υπολογιστή.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Θα προσπαθήσω το βράδυ, που θα έχω διαθέσιμο ανταπτορακι, να τη συνδέσω στο pc και θα επανέλθω!

Σε περίπτωση που δεν τη διαβάζει τι προτείνετε;

Προσπαθώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί να σου επιτρέπει να μεταφέρεις δεδομένα σε μια κάρτα SD αλλά μετά να μην βλέπεις πουθενά τα δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

Η επέκταση είναι χρήσιμη μόνο αν δε χωράνε οι εφαρμογές στο κινητό σου.

Κυρίως σε κινητά με εσωτερικό χώρο 16 gb

Αλλιώς βάζεις την sd σαν εξωτερικό χώρο και μεταφέρεις εκεί φώτο βίντεο mp3 κλπ ώστε να μπορείς να τα μεταφέρεις εύκολα στο pc ή σε άλλο κινητό αν αλλάξεις ή σου χαλάσει.

Επίσης μπορείς να κάνεις ανάκτηση από την sd μέσω pc αν έσβησες κάτι κατά λάθος. Ενώ από την εσωτερική δεν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από την αναβάθμιση σε 11.

Επιτέλους φεύγουν οι προτάσεις από τις ρυθμίσεις. Επίσης έχω την εντύπωση ότι το proximity δουλεύει καλύτερα ( πάντα αντιμετώπιζα πρόβλημα με αυτό). Η μπαταρία στα ίδια επίπεδα. Κάτι αρνητικό ακόμα δεν βρίσκω, οπότε μάλλον όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα στην 11 είναι ότι μου δούλεψε το hotspot. Άνοιγε μόνο σε wifi 5 και δεν συνδέονταν όλες οι συσκευές πχ αυτοκίνητο. Τώρα δουλεύει.

Προσπαθώ να συνδέσω ασύρματα το Android auto αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα στην 11 είναι ότι μου δούλεψε το hotspot. Άνοιγε μόνο σε wifi 5 και δεν συνδέονταν όλες οι συσκευές πχ αυτοκίνητο. Τώρα δουλεύει.

 

Προσπαθώ να συνδέσω ασύρματα το Android auto αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα.

για να συνδεθεί ασύρματα το Android auto πρέπει και του αμαξιού το σύστημα να είναι Android 11 η λέω μπαρούφες;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντυπώσεις από την αναβάθμιση σε 11.

 

Επιτέλους φεύγουν οι προτάσεις από τις ρυθμίσεις. Επίσης έχω την εντύπωση ότι το proximity δουλεύει καλύτερα ( πάντα αντιμετώπιζα πρόβλημα με αυτό). Η μπαταρία στα ίδια επίπεδα. Κάτι αρνητικό ακόμα δεν βρίσκω, οπότε μάλλον όλα καλά!

και εμένα μια χαρά είναι. ένα όμως βασικό πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερα για το ότι σε DO NOT DISTURB mode δεν ακούγεται ήχος από τις επιτρεπομενες επαφές! μεγάλο πρόβλημα. (για μένα τουλάχιστον που χρησιμοποιω αυτή την υπηρεσία κατά κόρον

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι πρέπει να είναι συμβατές οι συσκευές και να υποστηρίζουν wifi 5

Θα κάνω κι άλλες δοκιμές

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι πρέπει να είναι συμβατές οι συσκευές και να υποστηρίζουν wifi 5

 

Θα κάνω κι άλλες δοκιμές

εμένα με την 9 δεν δούλευε το hotspot 5ghz με την 10αρα έφτιαξε.

αλλά με την 11 έχει φτιάξει κατά πολύ ότι δεν κάνει παράσιτα στο ακουστικό bt όταν ανοίγω wifi/hotspot! πριν δεν μπορούσες να μιλήσεις! βελτίωση είδα και να την απενεργοποιηση του WiFi hardware tethering στα developer options

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως ξέρει κανείς εάν γίνεται να έχω home screen rotation; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Θα προσπαθήσω το βράδυ, που θα έχω διαθέσιμο ανταπτορακι, να τη συνδέσω στο pc και θα επανέλθω!

Σε περίπτωση που δεν τη διαβάζει τι προτείνετε;

Προσπαθώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί να σου επιτρέπει να μεταφέρεις δεδομένα σε μια κάρτα SD αλλά μετά να μην βλέπεις πουθενά τα δεδομένα...

 

Λοιπόν, έβγαλα την SD από το κινητό, την έβαλα σε ανταπτορακι, το έβαλα στο pc και δεν τη διάβαζε.

Την έβαλα ξανά στο κινητό και ενώ πριν έλεγε στον αποθηκευτικό χώρο ότι από την SD είναι σε χρήση 6,82GB, τώρα λέει 2,89GB (τα οποία είναι όλα του συστήματος της κάρτας μάλλον) και τα 3,9GB που εμφάνιζε ως χρησιμοποιούμενα σε εφαρμογές (που λογικά ήταν οι φωτογραφίες που είχαν μεταφερθεί) έχουν πλέον μηδενιστεί.

Να υποθέσω ότι μόλις αφαίρεσα την κάρτα από το κινητό διαγράφηκαν όλα τα δεδομένα;

Υπάρχει περίπτωση ανάκτησης ή να κάνω format της κάρτας και να το πάω από την αρχή;

 

Να πάω: Αποθηκευτικός χώρος --> κάρτα SD --> τρεις τελιτσες πάνω δεξιά --> Διαμόρφωση ως φορητής;

Γιατί αυτήν τη στιγμή μου την εμφανίζει ακριβώς κάτω από τον εσωτερικό χώρο, χωρίς να τη διαχωρίζει ως "φορητό αποθηκευτικό χώρο"

Edited by Amazf1t
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως ξέρει κανείς εάν γίνεται να έχω home screen rotation; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόνο με άλλο launcher nova πχ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με άλλο launcher nova πχ
Και στον μάνα γίνεται.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς ψάχνω τόση ώρα και δεν βρίσκω τον τρόπο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένα πάνω στην αρχική οθόνη και πας ρύθμιση αρχικής οθόνης.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τι περισσοτερη αναλυση χρειαζεσαι απο αυτο?

https://docs.google.com/document/u/0/d/1CbIhdB14-kVzTulNpKBJjB1-R4y1hD3AlGZ5nGlkgik/mobilebasic

 

Πηγαινετο βημα βημα.

Το ανερτησα και στο xda το δοκιμασαν και λενε οτι δουλευει μια χαρα.

 

 

Τελικα δεν με θελει με τιποτα.....Καταφερα να κανω ολα τα βηματα αλλα στο τελευταιο που λεει φτανοντας στο fastboot logo να τρεξεις το flash_all.bat script μου βγαζει error και δεν το φλασαρει...

 

C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3>fastboot flash crclist "C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3\images\crclist.txt"

target reported max download size of 804261888 bytes

sending 'crclist' (0 KB)...

OKAY [ 0.011s]

writing 'crclist'...

OKAY [ 0.008s]

finished. total time: 0.023s

 

C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3>fastboot flash sparsecrclist "C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3\images\sparsecrclist.txt"

target reported max download size of 804261888 bytes

sending 'sparsecrclist' (0 KB)...

OKAY [ 0.006s]

writing 'sparsecrclist'...

OKAY [ 0.005s]

finished. total time: 0.013s

 

C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3>fastboot flash tz_a "C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3\images\tz.mbn" ||

target reported max download size of 804261888 bytes

sending 'tz_a' (1960 KB)...

OKAY [ 0.047s]

writing 'tz_a'...

FAILED (remote: Flashing is not allowed in Lock State)

finished. total time: 0.055s

"Flash tz_a error"

 

C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3>pause

Press any key to continue . . .

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν με θελει με τιποτα.....Καταφερα να κανω ολα τα βηματα αλλα στο τελευταιο που λεει φτανοντας στο fastboot logo να τρεξεις το flash_all.bat script μου βγαζει error και δεν το φλασαρει...

 

C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3>fastboot flash crclist "C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3\images\crclist.txt"

target reported max download size of 804261888 bytes

sending 'crclist' (0 KB)...

OKAY [ 0.011s]

writing 'crclist'...

OKAY [ 0.008s]

finished. total time: 0.023s

 

C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3>fastboot flash sparsecrclist "C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3\images\sparsecrclist.txt"

target reported max download size of 804261888 bytes

sending 'sparsecrclist' (0 KB)...

OKAY [ 0.006s]

writing 'sparsecrclist'...

OKAY [ 0.005s]

finished. total time: 0.013s

 

C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3>fastboot flash tz_a "C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3\images\tz.mbn" ||

target reported max download size of 804261888 bytes

sending 'tz_a' (1960 KB)...

OKAY [ 0.047s]

writing 'tz_a'...

FAILED (remote: Flashing is not allowed in Lock State)

finished. total time: 0.055s

"Flash tz_a error"

 

C:\Users\magak\Downloads\Rom apo my phone\Α3>pause

Press any key to continue . . .

 

Και εγω ειχα αυτο το πρόβλημα. Λογικα θελει unlocked bootloader για να φλασαριστει αλλα επειδη εγω ηθελα να κρατησω τα δεδομενα εκανα απλως ενα reboot μετα και ανοιξε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανοιξε επιτελους με το reboot και μενα ελπιζω να μην εχει θεματα...:D:D

 

Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι το widevine έπεσε απο L1 σε L3 (=bye bye HD netflix). Δυστυχως δεν εχω χρονο να κανω backup, unlock bootloader, να φλασαρω ξανα τη rom, να κανω lock το bootloader και ξανα restore τα data για να διαπιστώσω αν θα φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα αναβάθμιση και δεν μπρικαρα είμαι L1 , καλό θα είναι σε όσους μπρικαραν να γίνει μια επαναφορά μετά το unbrick.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα αναβάθμιση και δεν μπρικαρα είμαι L1 , καλό θα είναι σε όσους μπρικαραν να γίνει μια επαναφορά μετά το unbrick.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, απο την ερευνα που εχω κανει οσοι δεν μπρικαραν ειναι L1.

 

Επισης L1 ειναι οσοι μπρικαραν και εκαναν flash τη rom χάνοντας ομως τα δεδομενα τους.

 

Δεν υπάρχουν αναφορες για το αν μπορει να φτιαχτει με unlock-περασμα service rom-relock και εγω αυτη τη περιοδο δεν εχω το χρονο να το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το widevine παιδια δεν εχω ιδεα...επιρεαζει κατι στο κινητο?

 

Αν ειναι L1 μπορεις να δεις netflix HD, αν ειναι L3 μπορείς να δεις μονο SD (εως 540p).

 

Μπορείς να κατεβασεις το DRM Info απο το play και να δεις κατω κατω τι λεει σε εσενα. Λογικά θα ειναι L3.

Link to comment
Share on other sites

L3 ειμαι αλλα δεν χρησιμοποιω την συσκευη για νετφλιξ και γενικα για ταινιες οποτε μικρο το κακο...Καποια στιγμη στο μελλον θα το κανω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μηπως επανελθει στο L1
Link to comment
Share on other sites

Αν και στην επιλογη προγραμματιστων εχω απενεργοποιημενες τις αυτοματες ενημερωσεις, παρόλα αυτα ηρθε ειδοποιηση για αναβαθμιση σε andoid 11 πρις 2-3 μερες. (αυτη η διορθωμενη, οχι αυτη που το μπρικαρε)

 

Η ειδοποιηση ηθελε συγκαταθεση για ληψη απο το ιντερνετ παροχου για αυτο και δεν κατεβαινε.

Ευτυχως που δεν ειχα ανοιχτο το wifi, γιατι κατα το παρελθον οταν το ανοιγα, οι οποιες ενημερωσεις κατεβαιναν χωρις συγκαταθεση.

 

Δεν ξερω πως να το αποτρεψω να την κατεβασει σε περιπτωση που κατα λαθος ανοιξει το wifi.

Βεβαια δεν θυμαμαι αν την εγκαθιστα κι ολας ή αναμενει για εγκριση, επειδη στις επιλογες προτγαμματιστων υπαρχει η αποτροπη στο On.

 

Δεν θελω να εγκατασταθει το andoid 11 στην συσκευη ουδεποτε, με καλυπτει το 10 που λειτουργει σωστα.

Υπαρχει τροπος να το εμποδισω αυτο ή θα πρεπει να ανεχομαι συνεχως τις ειδοποιησεις ενημερωσης;. ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην επιλογη προγραμματιστων εχω απενεργοποιημενες τις αυτοματες ενημερωσεις, παρόλα αυτα ηρθε ειδοποιηση για αναβαθμιση σε andoid 11 πρις 2-3 μερες. (αυτη η διορθωμενη, οχι αυτη που το μπρικαρε)

 

Η ειδοποιηση ηθελε συγκαταθεση για ληψη απο το ιντερνετ παροχου για αυτο και δεν κατεβαινε.

Ευτυχως που δεν ειχα ανοιχτο το wifi, γιατι κατα το παρελθον οταν το ανοιγα, οι οποιες ενημερωσεις κατεβαιναν χωρις συγκαταθεση.

 

Δεν ξερω πως να το αποτρεψω να την κατεβασει σε περιπτωση που κατα λαθος ανοιξει το wifi.

Βεβαια δεν θυμαμαι αν την εγκαθιστα κι ολας ή αναμενει για εγκριση, επειδη στις επιλογες προτγαμματιστων υπαρχει η αποτροπη στο On.

 

Δεν θελω να εγκατασταθει το andoid 11 στην συσκευη ουδεποτε, με καλυπτει το 10 που λειτουργει σωστα.

Υπαρχει τροπος να το εμποδισω αυτο ή θα πρεπει να ανεχομαι συνεχως τις ειδοποιησεις ενημερωσης;. ?

 

Την λήψη μπορεί να τις κάνει αυτόματα εάν είσαι σε WiFi (με δεδομένα θια θεωρεί ότι είναι σύνδεση ογκοχρέωσης και δεν θα κατεβάσει). Αλλά αν δεν κάνω λάθος, δεν την εγκαθιστά χωρίς την εγκρισή σου. Ρύθμισε το WiFi σου από τις ρυθμίσεις WiFi του κινητού σου να το αναγνωρίζει ως σύνδεση ογκοχρέωσης.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...