Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογική απάντηση ακούγεται εδώ δεν έχει δώσει καμία απάντηση οφισιαλ η σιαομι ούτε στο community πουθενά για να δουμε
Από το επίσημο κανάλι τους στο Telegram:

"Hello Mi Fans,

It has come to our notice that few users of Mi A3 are facing issues with the recent OTA update of Android 11. While the rollout has been stopped already at our end, our teams are working towards resolving the issue at the earliest. Customer experience is our top most priority and we regret the inconvenience caused. We will keep all users updated on the next steps."

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Λεγεται οτι ο λογος που το Mi a3 δεν εχει auto bost brightness κατω απο τον ηλιο, ειναι γιατι το android one δεν υποστηριζει την λειτουργια boost και οχι γιατι η οθονη δεν ειναι ικανη να δωσει για λιγο χρονο Boost φωτεινοτητας.

 

 

 

Παντα σκεφτομουν αν καποιος περασει MIUI, αν οντως αποκτησει Boost κατω απο πολυ φως.

 

Δωσε ενα feedback περι αυτου, μηπως ενδιαφερονται κι αλλοι αν τελικα γινεται, να αποκτησουν κι αυτοι αν το εχουν αναγκη, με μια εγκατασταση miui. :)

 

Η οθόνη φαίνεται πιο φωτεινή, δεν δοκίμασα σε ήλιο γιατί 2 μέρες τώρα βρέχει. Μου φαίνεται ότι στο miui η αυτόματη φωτεινότητα είναι λιγότερο ευέλικτη. Δλδ δεν ανταποκρίνεται άμεσα στις αλλαγές του φωτός στον χώρο. Αλλά είναι.. οκ.

 

Πέρασα την miui stable eu και δεν έχω συναντήσει ούτε ένα bug μέχρι τώρα. Την ίδια μέρα σεταρα και ένα redmi 9 pro και μου φάνηκε ίδια η εμπειρία σαν να κρατάς μια κανονική συσκευή με miui.

Ακόμη συνηθίζω τα gestures καθώς δεν τα χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα.

Με λίγα λόγια, μια χαρά σταθερή είναι η rom αρκεί να διαλέξεις την stable.

Ακολούθησα τις οδηγίες από το telegram κανάλι κυρίως.

 

 

Στάλθηκε από το MI A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε τις αυτόματες ενημερώσεις από το μενού προγραμματιστών8d60089a4090f9f5a08a685c949d6c58.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα,δλδ; Μπορείς να μου πεις τα βήματα; (Δεν εννοώ τις αυτόματες ενημερώσεις των εφαρμογών μέσω του play store)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις τέρμα κάτω Σύστημα μετά συνθέτες και από εκεί πάτησε επιλογές για προγραμματιστές και κάπου στην μέση της οθόνης θα δεις επιλογή αυτόματες ενημερώσεις συστήματος: πάτησε να γίνει απενεργοποίηση.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

https://paste.pics/3d549c0a0c24e5e0630697b330c775b4

Αυτά βλέπω αν βοηθάει καθόλου

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ παιδιά το βρήκα μέσω της χειροκίνητης αναζήτησης. Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις τέρμα κάτω Σύστημα μετά συνθέτες και από εκεί πάτησε επιλογές για προγραμματιστές και κάπου στην μέση της οθόνης θα δεις επιλογή αυτόματες ενημερώσεις συστήματος: πάτησε να γίνει απενεργοποίηση.

 

Η επιλογη αυτη ειναι απενεργοποιημενη απο την μανα του ομως μολις ερθει ενημερωση την κατεβαζει και σου ζηταει restart απο οτι φαινεται.

Δηλαδη ειναι επικυνδυνη και σε αυτη την περιπτωση.

Εμενα την κατεβασε οντωως απενεργοποιημενη αυτη η επιλογη και μου ζηταγε ρεσταρτ για εγκατασταση.

Εβαλα λοιπον στα recent την καρτελα του update πατησα με παρατεταμενο το εικονιδιο στην κορυφη της καρτελας πηγαι στις πληροφοριες εγαρμογης εκανα καθαρισμα σε ολα τα δεδομενα και cache και μετα πηγα ρυθμισεις συστημα επαναφορα και εκαν εργοστασιακες ρυθμισεις με διαγραφη ολων των δεδομενων.

Μολις ξεκινησε σεταρισα απο την αρχη καθαρο χωρις το κατεβασμενο αρχειο της αναβαθμισης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://paste.pics/3d549c0a0c24e5e0630697b330c775b4

Αυτά βλέπω αν βοηθάει καθόλου

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ παιδιά το βρήκα μέσω της χειροκίνητης αναζήτησης. Σας ευχαριστώ

 

Εδω φιλε μου...

 

Link to comment
Share on other sites

Στο telegram https://t.me/mia3_miui_updates

 

υπάρχει ανάρτηση όπου μπορεί να επικοινωνησει οποίος έχει bricked κινητό μετά την τελευταία αναβάθμιση, ώστε να το επαναφέρει σε λειτουργία.

Δεν γνωρίζω αλλά υποθέτω ότι είναι επί πληρωμή...

 

Πέραν αυτών, μήνες τώρα χρησιμοποιώ την MIUI, το μόνο που έχω να πω ότι παρόλο έχει μικρότερη διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με την ONE, στα υπόλοιπα απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

Με την MIUI έχεις ένα ολοκληρωμένο smartphone, είναι μια υπερπλήρης ROM...

Link to comment
Share on other sites

Στο telegram https://t.me/mia3_miui_updates

 

υπάρχει ανάρτηση όπου μπορεί να επικοινωνησει οποίος έχει bricked κινητό μετά την τελευταία αναβάθμιση, ώστε να το επαναφέρει σε λειτουργία.

Δεν γνωρίζω αλλά υποθέτω ότι είναι επί πληρωμή...

 

Πέραν αυτών, μήνες τώρα χρησιμοποιώ την MIUI, το μόνο που έχω να πω ότι παρόλο έχει μικρότερη διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με την ONE, στα υπόλοιπα απλά δεν υπάρχει σύγκριση.

Με την MIUI έχεις ένα ολοκληρωμένο smartphone, είναι μια υπερπλήρης ROM...

Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς γράφει είτε copy paste

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει κάποιες οδηγίες

 

Στάλθηκε από το MI A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Πηρε το ματι μου καποια βίντεο που το φλασαρουν (EDL -

) και φαίνεται μετά να δουλεύει.... Ισως δεν χρειαστεί αλλαγή μητρικής. Απαράδεκτοι γενικά και αν και τη γλύτωσα στο τσακ (ευχαριστώ πολυ τα παιδιά εδω! υπόχρεος!) δεν σκοπεύω να ξανα αγοράσω κατι απο τη συγκεκριμένη εταιρεία. Λυπάμαι πολύ γιατι ειναι καλη συσκευή για τα λεφτα της αλλα με τις πατάτες απο το 10 και το αποκορύφωμα του 11 παραμονή Πρωτοχρονιάς 2020 ειναι απαράδεκτοι. Λυπάμαι πολύ.

 

Για οσους ενδιαφέρονται υπάρχει και αυτό

 

https://www.change.org/p/xiaomi-global-we-would-want-either-replacement-or-free-fix-for-mia3-devices-crashed-due-to-a11-update?recruiter=1171468297&recruited_by_id=692841a0-4b68-11eb-a135-07e34863b532&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=petition_dashboard

 

Εύχομαι να καλύψουν και εκείνους που το πηραν εκτός infoquest.

Edited by SiliconManC
Link to comment
Share on other sites

Ο νομος στην ΕΕ λεει οτι καθε αγιρα εντος ΕΕ εχει δυο χρονια εγγυηση ανεξαρτητα το ποσο λεει το καταστημα της αγορας.

Κατα συνεπεια αν εχει αγοραστει απο σκρουτζ πχ ισχυει το ιδιο οτι και να λεει ο πωλητης.

Το πως θα το επιβαλει ο καταναλωτης ειναι ενα θεμα αφου ουτε δικαιοσυνη εχουμε ουτε κρατος,αφου ειμαστε ενα αθλιο προντεκτορατο μαφιοζων.

Με τις υγειες μας.

Το "ειδικά από Κίνα" το είδες; Οταν αγοράζει κανείς από Κίνα, δεν προστατεύεται από την νομοθεσία της ΕΕ....

Και από το skroutz, αρκετά μαγαζιά που το πούλαγαν έχουν πια κλείσει. (Αφού εφαγαν χρήμα από τον κόσμο και δεν απέδιδαν ΦΠΑ κλπ κλπ)

Εκεί τι κάνεις; Από ποιον θα ζητήσεις την εγγύηση;

 

Σε αυτές τις συσκευές αναφέρομαι, που πολύ φοβάμαι ότι θα μείνουν ξεκρέμαστοι οι ιδιοκτήτες τους.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με info-quest για να στείλω το κινητό μου για επισκευή λόγω αναβάθμισης σε android 11 που δεν ξανά άναψε ποτέ!

Δυστυχώς δεν είχα το emei της συσκευής επειδή έχω πετάξει το κουτί και η επίσημη απάντηση που μου έδωσαν είναι ότι δεν μπορούν να αναλάβουν την επισκευή! εφόσον επέμενα ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την xiaomi και ότι θα έπρεπε να αναλάβουν την επισκευή είτε είναι σε εγγύηση το κινητο είτε όχι μου είπαν να το στείλω με δικά μου έξοδα στην info-quest να ψάξουν να βρουν το emei της συσκευής οι ίδιοι κι αν είναι εισαγωγή από αυτούς να το επισκευάσουν αν όχι θα μου το στείλουν πίσω. Επίσης ζήτησα το ονοματεπώνυμο του κυρίου με τον οποίο μίλησα και δεν μου το δωσε ποτέ όπως και όταν τον είπα ότι θα ηχογραφήσω την κλήση εφόσον οι ίδιοι ηχογραφούν τη δικιά μου αρνήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με info-quest για να στείλω το κινητό μου για επισκευή λόγω αναβάθμισης σε android 11 που δεν ξανά άναψε ποτέ!

Δυστυχώς δεν είχα το emei της συσκευής επειδή έχω πετάξει το κουτί και η επίσημη απάντηση που μου έδωσαν είναι ότι δεν μπορούν να αναλάβουν την επισκευή! εφόσον επέμενα ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την xiaomi και ότι θα έπρεπε να αναλάβουν την επισκευή είτε είναι σε εγγύηση το κινητο είτε όχι μου είπαν να το στείλω με δικά μου έξοδα στην info-quest να ψάξουν να βρουν το emei της συσκευής οι ίδιοι κι αν είναι εισαγωγή από αυτούς να το επισκευάσουν αν όχι θα μου το στείλουν πίσω. Επίσης ζήτησα το ονοματεπώνυμο του κυρίου με τον οποίο μίλησα και δεν μου το δωσε ποτέ όπως και όταν τον είπα ότι θα ηχογραφήσω την κλήση εφόσον οι ίδιοι ηχογραφούν τη δικιά μου αρνήθηκαν.

Αν έχεις τη απόδειξη, ίσως να γράφει το imei επάνω.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω ούτε την απόδειξη! Όπως και να χει θεωρώ ότι εφόσον η ζημιά προκλήθηκε από την xiaomi θα έπρεπε να αναλάβουν η επισκευή δίχως πολλά πολλά!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω ούτε την απόδειξη! Όπως και να χει θεωρώ ότι εφόσον η ζημιά προκλήθηκε από την xiaomi θα έπρεπε να αναλάβουν η επισκευή δίχως πολλά πολλά!

Δυστυχώς η infoquest δεν λειτουργεί σαν "αντιπρόσωπος" αλλά σαν επίσημος εισαγωγέας. Δεν αναλαμβάνει την εγγύηση για συσκευές που δεν έχουν περάσει από τα δικά της χέρια.

Βάση του νόμου, αν δεν κάνω λάθος, υπεύθυνο είναι το κατάστημα που στο πούλησε. Από αυτό πρέπει να ζητήσεις την άκρη.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ούτε κουτί ούτε απόδειξη για να δεις το imei.

Πληκτρολόγησε *#06# και θα στο βγάλει στην οθόνη της συσκευής σου.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω ούτε την απόδειξη! Όπως και να χει θεωρώ ότι εφόσον η ζημιά προκλήθηκε από την xiaomi θα έπρεπε να αναλάβουν η επισκευή δίχως πολλά πολλά!

Το imei σου φαίνεται και στον πάροχο σου κάθε φορά που κάνεις κλήση η στέλνεις sms. Δες αν μπορείς να το μάθεις από κει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν χρειάζεται ούτε κουτί ούτε απόδειξη για να δεις το imei.

Πληκτρολόγησε *#06# και θα στο βγάλει στην οθόνη της συσκευής σου.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπρικαρισμενο είναι το τηλέφωνο του. Δεν ανοίγει καν για να πληκτρολογήσει. Μόνο μέσω του παρόχου θα βγάλει άκρη, εκτός αν ανοίξει την πλάτη.

Nokia 3310 - Panasonic GD67 - Siemens MC60 - Siemens M65 - Sony Ericsson K750 - Samsung U600 - Samsung F480 - Nokia E52 - Lenovo A789 - Xiaomi Redmi 3 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Mi 10 lite 5G - Oneplus Nord 3

Link to comment
Share on other sites

 

Μπρικαρισμενο είναι το τηλέφωνο του. Δεν ανοίγει καν για να πληκτρολογήσει. Μόνο μέσω του παρόχου θα βγάλει άκρη, εκτός αν ανοίξει την πλάτη.

 

Έχεις δίκιο...

 

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιέζω με επιπλέον emails τη xiaomi global αλλά συνεχίζουν να πουλάνε τρελίτσα..

 

Οι απαντήσεις είναι copy paste και περιμενετε κλπ, τίποτα ουσιαστικό δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Το imei σου φαίνεται και στον πάροχο σου κάθε φορά που κάνεις κλήση η στέλνεις sms. Δες αν μπορείς να το μάθεις από κει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπρικαρισμενο είναι το τηλέφωνο του. Δεν ανοίγει καν για να πληκτρολογήσει. Μόνο μέσω του παρόχου θα βγάλει άκρη, εκτός αν ανοίξει την πλάτη.

 

Μόλις επικοινώνησα και με τον πάροχο μου και με ενημέρωσαν ότι σε κάθε κλήση που κάνω μόνο το sirialnumber της κάρτας φαίνεται και όχι το emei

Τα νεύρα μου! θα το πάρω θα το πετάξω θα σε κάνα τοίχο!

Edited by troll_e3
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες εταιρείες το αναγράφουν και στο sim tray...για κάνε μια προσπάθεια μπας και....

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα και με τον πάροχο μου και με ενημέρωσαν ότι σε κάθε κλήση που κάνω μόνο το sirialnumber της κάρτας φαίνεται και όχι το emei

Τα νεύρα μου! θα το πάρω θα το πετάξω θα σε κάνα τοίχο!

Θυμάσαι από που το πήρες; Ισως το κατάστημα, να έχει αντίγραφο της απόδειξης και το ΙΜΕΙ

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το "ειδικά από Κίνα" το είδες; Οταν αγοράζει κανείς από Κίνα, δεν προστατεύεται από την νομοθεσία της ΕΕ....

Και από το skroutz, αρκετά μαγαζιά που το πούλαγαν έχουν πια κλείσει. (Αφού εφαγαν χρήμα από τον κόσμο και δεν απέδιδαν ΦΠΑ κλπ κλπ)

Εκεί τι κάνεις; Από ποιον θα ζητήσεις την εγγύηση;

 

Σε αυτές τις συσκευές αναφέρομαι, που πολύ φοβάμαι ότι θα μείνουν ξεκρέμαστοι οι ιδιοκτήτες τους.

 

Φιλε μου ειπα αγορες απο σκρουτζ οχι απο κινα.

Οτι πωλειται στην ΕΕ υποχρεουτε εγγυησης 2 ςτων.

Εγραψα ομως καθαρα οτι στην αθλια χωρα υπο κατοχη οπως ειναι η ελλαδα αντε βρες το δικιο σου.

Τι δεν καταλαβαινεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις επικοινώνησα με info-quest για να στείλω το κινητό μου για επισκευή λόγω αναβάθμισης σε android 11 που δεν ξανά άναψε ποτέ!

Δυστυχώς δεν είχα το emei της συσκευής επειδή έχω πετάξει το κουτί και η επίσημη απάντηση που μου έδωσαν είναι ότι δεν μπορούν να αναλάβουν την επισκευή! εφόσον επέμενα ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την xiaomi και ότι θα έπρεπε να αναλάβουν την επισκευή είτε είναι σε εγγύηση το κινητο είτε όχι μου είπαν να το στείλω με δικά μου έξοδα στην info-quest να ψάξουν να βρουν το emei της συσκευής οι ίδιοι κι αν είναι εισαγωγή από αυτούς να το επισκευάσουν αν όχι θα μου το στείλουν πίσω. Επίσης ζήτησα το ονοματεπώνυμο του κυρίου με τον οποίο μίλησα και δεν μου το δωσε ποτέ όπως και όταν τον είπα ότι θα ηχογραφήσω την κλήση εφόσον οι ίδιοι ηχογραφούν τη δικιά μου αρνήθηκαν.

 

Ισως μπορουν να σου πουν το imei απο την κινητη τηλεφωνια.αυτοι το ξερουν.καντους μια ερωτηση.ειδα οτι σου ειπαν οτι δεν το εχουν.σου λενε ψεμματα αφου ο νομος τους επιβαλει σε περιπτωση κλοπης να κλειδωνουν τα imei ως κλεμενη συσκευη.

Edited by papsr6
Link to comment
Share on other sites

 

It turns out the phone can be brought back from the dead. Without data loss (!)

 

Xiaomi gave service centers a new firmware (12.0.3.0 - not OTA yet) that they are using through testpoint then flashing through EDL.

 

If you have a service center in your country, bring it there so it can be done for free, even out of warranty

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...