Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και στην επιλογη προγραμματιστων εχω απενεργοποιημενες τις αυτοματες ενημερωσεις, παρόλα αυτα ηρθε ειδοποιηση για αναβαθμιση σε andoid 11 πρις 2-3 μερες. (αυτη η διορθωμενη, οχι αυτη που το μπρικαρε)

 

Η ειδοποιηση ηθελε συγκαταθεση για ληψη απο το ιντερνετ παροχου για αυτο και δεν κατεβαινε.

Ευτυχως που δεν ειχα ανοιχτο το wifi, γιατι κατα το παρελθον οταν το ανοιγα, οι οποιες ενημερωσεις κατεβαιναν χωρις συγκαταθεση.

 

Δεν ξερω πως να το αποτρεψω να την κατεβασει σε περιπτωση που κατα λαθος ανοιξει το wifi.

Βεβαια δεν θυμαμαι αν την εγκαθιστα κι ολας ή αναμενει για εγκριση, επειδη στις επιλογες προτγαμματιστων υπαρχει η αποτροπη στο On.

 

Δεν θελω να εγκατασταθει το andoid 11 στην συσκευη ουδεποτε, με καλυπτει το 10 που λειτουργει σωστα.

Υπαρχει τροπος να το εμποδισω αυτο ή θα πρεπει να ανεχομαι συνεχως τις ειδοποιησεις ενημερωσης;. ?

Βάλε και εξοικονόμηση μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Το πως να ορισω το wifi ως δικτυο με ογκοχρεωση, δεν το βρηκα πουθενα στις ρυθμισεις.

Ενεργοποιησα μονιμα την εξοικονομιση μπαταριας.

Αν και αναφερει πως περιοριζει ή απενεργοποιει εντελως καποιες δραστηριοτητες παρασκηνιου.

Το κινητο το εχω δωσει στον πατερα μου και δεν θελω να παθει κανενα απο τα αναφερομενα bugs που αναφερθηκαν στην νεα εκδοση αναβαθμισης android 11, που ισως καταστησει την συσκευη του προβληματικη.

Αν με το καλο βγαλουν κι αλλο update που να τα διορθωνει, ισως την βαλω αν και δεν την χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Το πως να ορισω το wifi ως δικτυο με ογκοχρεωση, δεν το βρηκα πουθενα στις ρυθμισεις.

Ενεργοποιησα μονιμα την εξοικονομιση μπαταριας.

Αν και αναφερει πως περιοριζει ή απενεργοποιει εντελως καποιες δραστηριοτητες παρασκηνιου.

Το κινητο το εχω δωσει στον πατερα μου και δεν θελω να παθει κανενα απο τα αναφερομενα bugs που αναφερθηκαν στην νεα εκδοση αναβαθμισης android 11, που ισως καταστησει την συσκευη του προβληματικη.

Αν με το καλο βγαλουν κι αλλο update που να τα διορθωνει, ισως την βαλω αν και δεν την χρειαζεται.

Η εξοικονόμηση δεν επηρεάζει καμία ειδοποίηση οπότε δεν υπάρχει φόβος να χάσεις κάποια

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην επιλογη προγραμματιστων εχω απενεργοποιημενες τις αυτοματες ενημερωσεις, παρόλα αυτα ηρθε ειδοποιηση για αναβαθμιση σε andoid 11 πρις 2-3 μερες. (αυτη η διορθωμενη, οχι αυτη που το μπρικαρε)

 

Η ειδοποιηση ηθελε συγκαταθεση για ληψη απο το ιντερνετ παροχου για αυτο και δεν κατεβαινε.

Ευτυχως που δεν ειχα ανοιχτο το wifi, γιατι κατα το παρελθον οταν το ανοιγα, οι οποιες ενημερωσεις κατεβαιναν χωρις συγκαταθεση.

 

Δεν ξερω πως να το αποτρεψω να την κατεβασει σε περιπτωση που κατα λαθος ανοιξει το wifi.

Βεβαια δεν θυμαμαι αν την εγκαθιστα κι ολας ή αναμενει για εγκριση, επειδη στις επιλογες προτγαμματιστων υπαρχει η αποτροπη στο On.

 

Δεν θελω να εγκατασταθει το andoid 11 στην συσκευη ουδεποτε, με καλυπτει το 10 που λειτουργει σωστα.

Υπαρχει τροπος να το εμποδισω αυτο ή θα πρεπει να ανεχομαι συνεχως τις ειδοποιησεις ενημερωσης;. ?

 

Το ίδιο έκανε και σε εμενα.

Βαρέθηκα να κάνω workarounds και σίγουρα δεν θέλω να μου σπάει τα ...νεύρα με τις ειδοποιήσεις περι αναβάθμισης οπότε έκανα την αναβάθμιση . Έγινε σχετικά γρήγορα .

Έλυσε 2 από 3 bugs που είχα με το android 10 οπότε όλα καλά προς το παρόν .

Όποιος θέλει να δοκιμάσω κάτι μου λέει.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία θέλει κάνα δυο μέρες έλεγχο ίσως και reset για να είμαστε σίγουροι .

Προς το παρόν οσο το σκαλίζω δεν βλέπω να την ρουφάει (no pun intended)

Με ενοχλεί λίγο ότι δεν έχει το screenshot στο power button αλλά αυτό που είδα ει αινοτι πλέον στο power button μενού μου βγαζει όλες τις έξυπνες συσκευές που έχω συνδέσει στο google home . Not bad.

Α και όταν κατεβάζεις την κουρτίνα ειδοποιήσεων κάνει ένα εφέ που πάει το wallpaper πιο πίσω . Οκ και αυτό , τίποτα το σούπερ απλά ομορφο.

Τι άλλο bug υποτίθεται πως εμφανίστηκε ? Κάτι σχετικά με τα bubbles κάπου ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία θέλει κάνα δυο μέρες έλεγχο ίσως και reset για να είμαστε σίγουροι .

 

Προς το παρόν οσο το σκαλίζω δεν βλέπω να την ρουφάει (no pun intended)

 

Με ενοχλεί λίγο ότι δεν έχει το screenshot στο power button αλλά αυτό που είδα ει αινοτι πλέον στο power button μενού μου βγαζει όλες τις έξυπνες συσκευές που έχω συνδέσει στο google home . Not bad.

 

Α και όταν κατεβάζεις την κουρτίνα ειδοποιήσεων κάνει ένα εφέ που πάει το wallpaper πιο πίσω . Οκ και αυτό , τίποτα το σούπερ απλά ομορφο.

 

Τι άλλο bug υποτίθεται πως εμφανίστηκε ? Κάτι σχετικά με τα bubbles κάπου ?

εμένα αυτό που με πειράζει πολύ είναι στο DO NOT DISTURB που στις επιτρεπομενες επαφές ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΉΧΟ! μεγάλο θέμα

 

στο μενού power button εμένα έχει αυτά. έχει και άλλα;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

abdd28919c0b03d9f6444c5b546c624b.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/T0kMr46

 

εμένα στο DND όλες οι επαφές παίζουν ήχο χωρίς να ανάβει η οθόνη .

Στο viber ανάβει η οθόνη χωρίς ηχο αλλά δεν δείχνει από ποια επαφή ούτε καν ποια εφαρμογή ξύπνησε την οθόνη . Στο messenger δεν ανάβει καν η οθονη δεν έχει ήχο .

Γενικά το dnd είναι ότι να ναι αλλά δεν θυμάμαι πως ήταν στο 9 ή στο 10 να σου πω την αλήθεια δεν το είχα δουλέψει ποτέ .

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

T0kMr46

 

εμένα στο DND όλες οι επαφές παίζουν ήχο χωρίς να ανάβει η οθόνη .

Στο viber ανάβει η οθόνη χωρίς ηχο αλλά δεν δείχνει από ποια επαφή ούτε καν ποια εφαρμογή ξύπνησε την οθόνη . Στο messenger δεν ανάβει καν η οθονη δεν έχει ήχο .

Γενικά το dnd είναι ότι να ναι αλλά δεν θυμάμαι πως ήταν στο 9 ή στο 10 να σου πω την αλήθεια δεν το είχα δουλέψει ποτέ .

βάλε μια επαφή στις αγαπημένες και ρύθμισε το DND να επιτρέπει μόνο αυτές ΧΩΡΙΣ να ανάβει η οθόνη για τις μπλοκαρισμενες! . και δοκίμασε. πρέπει και να ανάβει η οθόνη και να έχει ήχο!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως απενεργοποιειται η επιλογή για τις φούσκες /conversations;

 

οκ το βρήκα

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

βάλε μια επαφή στις αγαπημένες και ρύθμισε το DND να επιτρέπει μόνο αυτές ΧΩΡΙΣ να ανάβει η οθόνη για τις μπλοκαρισμενες! . και δοκίμασε. πρέπει και να ανάβει η οθόνη και να έχει ήχο!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Έχει πρόβλημα η νέα αναβάθμιση σε αυτό

(Εγώ ανέκαθεν δουλεύω με dnd και starred contacts)

 

Εμένα ανάβει η οθόνη αλλά δεν παίζει ήχο, σαλάτα τα έκαναν οι Κινέζοι..

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της φωτεινότητας, έκανα εκκαθάριση δεδομένων στο device health services, και στις δύο επιλογές, και προς το παρόν δείχνει να δουλεύει καλά. Δεν έχω κάνει επανεκκίνηση ακόμα αλλά σε σκοτεινό περιβάλλον κρατάει τη ρύθμιση. Θα δείξει.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της φωτεινότητας, έκανα εκκαθάριση δεδομένων στο device health services, και στις δύο επιλογές, και προς το παρόν δείχνει να δουλεύει καλά. Δεν έχω κάνει επανεκκίνηση ακόμα αλλά σε σκοτεινό περιβάλλον κρατάει τη ρύθμιση. Θα δείξει.
α και εσένα όταν πήγαινες σε σκοτεινό δωμάτιο έπεφτε στο 0 η φωτεινότητα;

εγώ αυτήν την έχω disabled γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι βοηθάει αλλά στην φωτεινότητα τα ίδια!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

α και εσένα όταν πήγαινες σε σκοτεινό δωμάτιο έπεφτε στο 0 η φωτεινότητα;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Ναι μου το έκανε συνέχεια.

Μετά την εκκαθάριση δείχνει να δουλεύει σωστά. Τουλάχιστον προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το έκανε συνέχεια.

 

Μετά την εκκαθάριση δείχνει να δουλεύει σωστά. Τουλάχιστον προς το παρόν.

μην χαίρεσαι. θα στο ξανά κάνει! εγώ την έχω στο disabled και μου το κάνει!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μην χαίρεσαι. θα στο ξανά κάνει! εγώ την έχω στο disabled και μου το κάνει!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Α οκ

Τζάμπα χάρηκα :(

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος με την 11!

 

έφτιαξε ότι τα widget δεν κάνανε γρήγορα refresh όταν ερχόταν πχ email το εικονίδιο στην μπάρα επάνω φαινόταν και στο widget μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

 

έφτιαξε όταν άνοιγα το WiFi η ειδικά το hotspot έκανε τρελά παράσιτα στο ακουστικό bt! δεν μπορούσες να μιλήσεις.

 

όταν μπαίνεις πλέον στις εφαρμογές όλες αμέσως μπορείς να σκρολαρεις στην λίστα πριν κολλούσε μέχρι να φορτώσει όλα τα apps!

 

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α οκ

 

Τζάμπα χάρηκα :(

την έκανα πάλι enabled πήρε ένα update από το play store και την κρατάει τελικά όπως λες!!!! για να δούμε!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το bluetooth το παρατήρησα και εγώ σήμερα ο ήχος ακουγόταν χωρίς το παραμικρό παράσιτο.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για τη μπαταρία .

Το έβγαλα από την πρίζα το πρωί.

Τώρα 1:45 μεσάνυχτα είμαι στο 55% με 4,30 ώρες οθόνη.

Νομίζω μια χαρά η μπαταρία του , δεν είναι Android 9 αλλά τουλάχιστον δεν φαίνεται να έχει κάποιο battery drain ούτε χειρότερη μπαταρία από το 10. Επίσης δεν πρόσεξα πόση ώρα έκανε να φορτίσει αλλά όταν το κούμπωμα στο μαμά φορτιστή έγραψε κατευθείαν "γρήγορη φόρτιση".

 

Έφτιαξε το πρόβλημα με το κρασαρισμα στο ημερολόγιο όταν πηγαίνεις να αλλάξεις ήχο.

Έφτιαξε το πρόβλημα με το viber που δεν εστελνε screenshots.

Παραμένει το πρόβλημα που δεν αποθηκεύει τα βίντεο τραβηγμένα με Boomerang .

2/3 κάτι είναι και αυτό.:)

 

Στα άσχημα έχω προσέξει ένα μικρό lag εδώ και εκεί πχ στον chrome όταν πατάς τις 3 τελιτσες και εμφανίζεται το μενού , μετά πατάς άλλου για να φύγει το μενού και μοιαζει το εφέ που εξαφανίζεται να λαγκαρει κάπως .

Το dnd πιστεύω δεν ξέρουν πως θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά ίσως φτιαχτεί σε κάποιο update.

Αυτό που δεν θα φτιαχτεί είναι η αυτόματη φωτεινότητα . Παιδιά δεν το έχουν με το hardware ? Με τους drivers? Δεν νομίζω ότι θα δουλέψει ποτέ 100%

 

Σε γενικές γραμμές πάντως και με δεδομένο το προηγούμενο απανωτο φιάσκο με το 10 νομίζω είμαι ευχαριστημένος με την αναβάθμιση σε 11 περισσότερο από ότι ήμουν με την αναβάθμιση από 9->10

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για τη μπαταρία .

 

Το έβγαλα από την πρίζα το πρωί.

 

Τώρα 1:45 μεσάνυχτα είμαι στο 55% με 4,30 ώρες οθόνη.

 

Νομίζω μια χαρά η μπαταρία του , δεν είναι Android 9 αλλά τουλάχιστον δεν φαίνεται να έχει κάποιο battery drain ούτε χειρότερη μπαταρία από το 10. Επίσης δεν πρόσεξα πόση ώρα έκανε να φορτίσει αλλά όταν το κούμπωμα στο μαμά φορτιστή έγραψε κατευθείαν "γρήγορη φόρτιση".

 

 

 

Έφτιαξε το πρόβλημα με το κρασαρισμα στο ημερολόγιο όταν πηγαίνεις να αλλάξεις ήχο.

 

Έφτιαξε το πρόβλημα με το viber που δεν εστελνε screenshots.

 

Παραμένει το πρόβλημα που δεν αποθηκεύει τα βίντεο τραβηγμένα με Boomerang .

 

2/3 κάτι είναι και αυτό.:)

 

 

 

Στα άσχημα έχω προσέξει ένα μικρό lag εδώ και εκεί πχ στον chrome όταν πατάς τις 3 τελιτσες και εμφανίζεται το μενού , μετά πατάς άλλου για να φύγει το μενού και μοιαζει το εφέ που εξαφανίζεται να λαγκαρει κάπως .

 

Το dnd πιστεύω δεν ξέρουν πως θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά ίσως φτιαχτεί σε κάποιο update.

 

Αυτό που δεν θα φτιαχτεί είναι η αυτόματη φωτεινότητα . Παιδιά δεν το έχουν με το hardware ? Με τους drivers? Δεν νομίζω ότι θα δουλέψει ποτέ 100%

 

 

 

Σε γενικές γραμμές πάντως και με δεδομένο το προηγούμενο απανωτο φιάσκο με το 10 νομίζω είμαι ευχαριστημένος με την αναβάθμιση σε 11 περισσότερο από ότι ήμουν με την αναβάθμιση από 9->10

η αυτόματη φωτεινότητα έφτιαξε!

 

εμένα το μόνο που μένει είναι το DND! είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό. πρώτη φορά μετά από χρόνια που δεν βιάζομαι να αλλάξω κινητό!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντε παμε ενα νέο συγκεντρωτικό gcam.

Πριν περάσετε τις ρυθμίσεις, κάντε clear data της εφαρμογής για να φύγουν τα κατάλοιπα των προηγούμενων gcam.

 

1.α. Περισσότερη φυσικότητα ή πρόσωπα (xcam):

Έκδοση gcam (android 10): https://drive.google.com/file/d/1-_F6TTUVDzBfsmdDhSvELPddlG3h9k7I/view?usp=sharing

Ρυθμισεις xml: https://drive.google.com/open?id=1ek7OE0xMssHPrDbrT8qy2BXdG0pPoNKO

 

Για να περάσετε xml πρέπει μεσω file manager στην αρχική του αποθηκευτικού να δημιουργήσετε ενα φάκελο Gcam/Configs και μέσα να βάλετε το xml που κατεβάσατε. Ενα τρικ για να αποφύγετε την δημιουργια φακέλων είναι να μπειτε στις ρυθμίσεις της gcam και κατω κατω στις γενικές να επιλέξετε save settings και να γραψετε κατι της μορφης delete. Με αυτό το τρόπο θα δημιουργηθούν αυτόματα οι φάκελοι.

 

Έπειτα πάτε στη κάμερα, κάνετε διπλό ταπ κατω απο το κουμπι του κλείστρου και θα σας βγάλει να το επιλέξετε. Αν τυχόν ακολουθήσατε το τρικ, προφανώς μπορείτε να σβήσετε το delete.xml που δημιουργησατε ;)

 

Επεξήγηση των xml:

- Night μαυρίζει τον ουρανό και τις σκιες οπότε και "κρυβει" τον θορυβο χωρις να χρειαστεί πολύ noise reduction. Διατηρεί, δηλαδή, υψηλή λεπτομέρια με κόστος dynamic range.

- Το night-lc εχει πιο φυσικό αποτέλεσμα με χαμηλότερο contrast και πιο ανοιγμένες σκιές (την καθιστά και πιο all around πχ μπορει να*αρεσει και μερα ή προσωπα αν και λιγο "άγριες") αλλα δυστυχώς θα εμφανίσει θόρυβο στον ουρανό (ανοίγει μαζί με τις υπόλοιπες σκιες). Έχει, δηλαδή, εξίσου υψηλή λεπτομέρια, με καλύτερο dynamic range αλλά με κόστος θορυβο στις σκιές

- Το night-lc-cleaner είναι σαν την Night-lc αλλά με λίγο πιο επιθετικό noise reduction στα υψηλότερα iso. Δηλαδή όταν είναι αρκετά σκοτεινά θα έχει λιγότερο θόρυβο αλλά και λιγότερη λεπτομέρεια σε σχέση με night-lc. Αυτή ήταν και η προσωπική αγαπημένη.

* Και στα 3 xml ειναι ενα κλικ κατω το saturation/κορεσμος (δηλαδη λιγότερο εντονα τα χρώματα)

 

1.β. Εναλλακτική της xcam => (hyper):

Αν θέλετε κάτι νεότερο από την xcam δείτε την hyper με το xml sharper.

Αφου το περάσετε θα χρειαστεί να ριξετε saturation σε 1.2 και 1.9

Ακολουθεί copy paste από το 1+7 όπου και σεταρίστηκε. Αφήνω και τα άλλα μην τυχον τα προτιμήσετε

 

Link: http://t.me/hellasmobiles/66992

Επεξήγηση xml

- sharper ή (detail): εστιάζει στη λεπτομέρεια & οξύτητα (προτεινόμενο για a3)

- cleaner: εστιάζει στη καθαρή φωτογραφία από θόρυβο (κόστος χαμηλότερη λεπτομέρεια)

- balanced: κάτι ανάμεσα στα παραπάνω δυο

 

2. Νυχτερινά τοπία (urnyx):

Αν και σε τυχον ακραία σκοτάδια θέλει λιγο πιο σταθερά χέρια, το αποτέλεσμα σε νυχτερινά τοπία είναι εξαιρετικά (ακόμα και αν βάλει ίδιο shutter). Μιλάω πάντα για νυχτερινές και hdr+ enhanced (δεξιοτερη επιλογή στο hdr+) και όχι night sight (δεν το συνιστώ άλλωστε για κινητό χωρίς ois). Δηλαδή για νυχτερινά τοπία είναι η καλύτερη αλλά δυστυχώς χάνει στα πρόσωπα.

 

Εδώ η έκδοση και ρυθμίσεις: https://t.me/hellasmobiles/40607

 

Υπόψιν έχει ενα bug το Lib patcher όπου αν πειραξεις το wavelet μετα "κολλαει" σε κάποιες από αυτές φαίνεται να μην αλλάζουν μετά (δηλάδη τις αλλάζεις σαν νουμερο αλλα δεν αλλάζει το αποτέλεσμα). Αν θελετε μετα να τις ξαναπειραξετε θα πρεπει να κάνετε clear data την εφαρμογη. Οποτε τις ρυθμισεις τις βαζετε ολες μαζι μια και καλη και όχι σε δόσεις. Διαφορετικά θα χρειαστεί clear data της εφαρμογής και περασμα απο την αρχή. Υπόψιν, στο a3 η wide δουλεύει μόνο με root και αλλαγη του selinux. Δεν είναι όπως πχ στο Mi9 που δουλεύει απευθείας με απλή ενεργοποίηση της ρύθμισης στη gcam.

 

==================

*ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ*

==================

 

Ποια από τις τρείς;

Θα χρησιμοποιείται την urnyx για νυχτερινά τοπία και την xcam για πρόσωπα (ή και μέρα αν σας αρέσει). Μπαίνουν ταυτόχρονα. Εναλλακτική της xcam είναι η hyper αλλα δεν μπαίνει ταυτόχρονα με xcam (θα χρειαστεί να σβήσετε την πρώτη ή να κάνετε κλώνο). Αν δεν θέλετε να μπλέκετε με πολλαπλές δείτε ποια σας αρέσει περισσότερο. Ισως λιγο πιο all around η xcam με night-lc-cleaner (ή την εναλλακτική της δηλαδή hyper αλλα δεν εχει πολυτεσταριστεί)

 

Μέρα ίσως προτιμήσετε τη στοκ. Από gcam, πιο φυσική για μέρα ειναι η xcam ή hyper (σε σχέση με urnyx). Καλυτερη οξύτητα βέβαια η urnyx.

 

Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur

Αν σας νοιάζει η ποιότητα, να τραβάτε με την δεξιότερη επιλογή του hdr+ (δηλαδη την enhanced). Ειδικα νυχτα ή σε κόντρα ήλιο κάνει διαφορά. Αν ομως σας νοιάζει η ταχύτητα χρησιμοποιείτε την μεσαία επιλογή όπου ενεργοποιεί το zsl και τραβαει αστραπιαία (μηδενικο shutter lag). Προσοχή σε χαμηλό φωτισμό, με zsl μπορεί να υπάρξει camera shake αν "κοπανάτε" τη συσκευή καθώς πατάτε το κλείστρο

 

Παρόλα αυτά το hdr+ enhanced συγχωρεί περισσότερο motion blur. Το zsl είναι αυστηρά για να προλάβετε την στιγμη (πχ για λιγο σας κοιτάει ο μπομπιρας σας και μετα απο μισο δευτερολεπτο κοιτάει αλλου) και όχι για περιορισμό Motion blur. Πιο αργή όλων με hdr+ enhanced τη νύχτα είναι η urnyx.

 

Αν είχατε άλλη gcam πριν από αυτές

Για να δουλέψει απροβλημάτιστα η εφαρμογή, μετά την εγκατάσταση κάντε ένα clear το data της εφαρμογής. Διαφορετικά ίσως έχετε bugs.

 

Παιδιά βοηθεια.εκανα ενημερωση σε Android 11 κ δε μπορω να κανω εγκατάσταση την παραπανω gcam με τις ρυθμισεις του Antretng.

Έκδοση gcam (android 10): https://drive.google.com/file/d/1-_F6TTUVDzBfsmdDhSvELPddlG3h9k7I/view?usp=sharing

Ρυθμισεις xml: https://drive.google.com/open?id=1ek7OE0xMssHPrDbrT8qy2BXdG0pPoNKO

ειναι ο βασικος λογος που κραταω το Mi A3!τωρα με την 11 τι κανουμε?

Αντρεα βοηθεια!

Edited by dubio
Link to comment
Share on other sites

Skiathos88

Δημοσιεύθηκε: Σήμερα, 10:31

mia3

δεν ξερω το λογο που δεν μπορω να απαντησω στο forum αλλα η λυση ειναι να κατεβασεις την νεοτερη εκδοση της xcam απο το port τις gcam https://www.celsoazevedo.c...era/dev-xtrme/

και περνα το xml που εδιναν πριν το παλιο που ειχες στην xcam11 ετσι εκανα και ειναι κομπλε αν μπορεις γραψε το στο forum ως απαντηση στα παιδια να εχουν την λυση και καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όσους είπαν για τη μπαταρία ευπρόσδεκτες κιαλλες παρατηρήσεις για τη μπαταρία

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σήμερα βλέπω την φωτεινότητα πάλι στο μηδέν γμτ σε σκοτεινό μέρος. την ξανά ρύθμισα την κρατάει. ίσως θέλει κάποιες μέρες να μάθει

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...