Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια διευκρινηση απο τους κατοχους παρακαλω. Στο νημα που συζητουν για το Mi 9T Pro αναφερουν οτι το μοντελο ερχεται με google dialer. Να φανταστω οτι στο απλο Mi 9T ερχεται με MIUI dialer με δυνατοτητα ηχογραφησης, σωστα?

 

Ειμαι κατοχος mi 9t pro, και πριν ειχα το απλο mi 9t. Το pro εχει google dialer. Το απλο mi dialer με native δυνατοτητα ηχογραφησης.

Οσο και αν προσπαθησα να βρω τροπο να περασω το call recording στο pro, δεν βρηκα τροπο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν εχει το dialer της Google προεγκατεστημένο, αλλα μπορει να εγκατασταθεί.

...το εξαιρετικο callx καλυπτει καθε σχετικη αναγκη ηχογράφησης, αυτοματης και μη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενεργοποιώ την συσκευή δεν ανοίγει με το δακτυλικό αποτύπωμα.

Πρέπει την πρώτη φορά να βάλω το κωδικό μου.

Υπάρχει τρόπος να μην γίνεται αυτό και να ανοίγει από την αρχή με το αποτύπωμα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενεργοποιώ την συσκευή δεν ανοίγει με το δακτυλικό αποτύπωμα.

Πρέπει την πρώτη φορά να βάλω το κωδικό μου.

Υπάρχει τρόπος να μην γίνεται αυτό και να ανοίγει από την αρχή με το αποτύπωμα;

 

Tι εννοεις ακριβως φιλε?

Οταν κανεις επαν/ση?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις ακριβως φιλε?

Οταν κανεις επαν/ση?

Λογικά ναι. Εκεί όντως ζητάει
Ναι αυτό λέω.

Όταν κάνω επανεκκίνηση η το πρωί που ενεργοποιω την συσκευή.

Πχ στο κινητό που έχω πλέον ως δεύτερο δεν χρειάζεται να βάλω κωδικό η κάτι άλλο για να ανοίξει η συσκευή.

Το κάνω απλώς με το αποτύπωμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω.

Όταν κάνω επανεκκίνηση η το πρωί που ενεργοποιω την συσκευή.

Πχ στο κινητό που έχω πλέον ως δεύτερο δεν χρειάζεται να βάλω κωδικό η κάτι άλλο για να ανοίξει η συσκευή.

Το κάνω απλώς με το αποτύπωμα

 

Σε αυτό που έχεις και σε πολλά άλλα νέα μοντέλα το ζητά πλέον για θέμα ασφάλειας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν πω πως πιάνω το σκεπτικό οπου η ασφάλεια με το μοτίβο ή με τον κωδικό είναι καλύτερη από ότι με το αποτύπωμα , ψέματα θα πω.

Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει χαμός και έχουν γίνει σοβαρές προσπάθειες για να γίνει το αποτυπωμα ο πιο ασφαλής τρόπος, και ξαφνικά αποφασίζουν πως αυτός ο τρόπος ( που είναι και ο κύριος τρόπος χρήσης ξεκλειδωματος σε καθημερινή βάση) κατά την Google είναι δεύτερος σε προτεραιότητα.

Άντε βγάλε άκρη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης παρατηρώ πως αν το πρωί δεν έχω προλάβει να ενεργοποιήσω την συσκευή με τον κωδικό , τότε δεν υπάρχει αναγνώριση κλήσεων.

 

Δηλαδή βγαίνει μεν ο αριθμός αλλά όχι τον όνομα της επαφής.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν πω πως πιάνω το σκεπτικό οπου η ασφάλεια με το μοτίβο ή με τον κωδικό είναι καλύτερη από ότι με το αποτύπωμα , ψέματα θα πω.

Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει χαμός και έχουν γίνει σοβαρές προσπάθειες για να γίνει το αποτυπωμα ο πιο ασφαλής τρόπος, και ξαφνικά αποφασίζουν πως αυτός ο τρόπος ( που είναι και ο κύριος τρόπος χρήσης ξεκλειδωματος σε καθημερινή βάση) κατά την Google είναι δεύτερος σε προτεραιότητα.

Άντε βγάλε άκρη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης παρατηρώ πως αν το πρωί δεν έχω προλάβει να ενεργοποιήσω την συσκευή με τον κωδικό , τότε δεν υπάρχει αναγνώριση κλήσεων.

 

Δηλαδή βγαίνει μεν ο αριθμός αλλά όχι τον όνομα της επαφής.

 

Ε να μπουταρει κιολας.....:)Ανοιξε το ριξε ενα κατουριμα και μετα ολα μελι γαλα.:p

Πολυ γρηγορος εισαι φιλε,δεν σε προλαβαινει η συσκευη.:lol:

Τεσπα περα απο την πλακα κοιτα να το χαρεις καθως ειναι ενα εξαιρετικο κινητο απο ολες της αποψεις.

Εαν παλι βλεπεις οτι δεν σε καλυπτη δωστο και παρε κατι πιο σβελτο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το έχω περίπου 20 μέρες το κινητό.

Με φωτεινότητα στη μέση και με χρήση WiFi και 4g βγαζω σχεδόν κάθε φορά 5 ώρες οθόνη μέχρι να πάει το κινητό στο 5%.

Βλεπω ότι πρώτη εφαρμογή σε κατανάλωση είναι το Facebook ενώ δεν το χρησιμοποιώ πολύ.

Γενικά ευχαριστημένος από το κινητό αλλά η μπαταρία είναι απλά καλή, ούτε φοβερή, ούτε και μέτρια.

Μία μέρα την βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω περίπου 20 μέρες το κινητό.

Με φωτεινότητα στη μέση και με χρήση WiFi και 4g βγαζω σχεδόν κάθε φορά 5 ώρες οθόνη μέχρι να πάει το κινητό στο 5%.

Βλεπω ότι πρώτη εφαρμογή σε κατανάλωση είναι το Facebook ενώ δεν το χρησιμοποιώ πολύ.

Γενικά ευχαριστημένος από το κινητό αλλά η μπαταρία είναι απλά καλή, ούτε φοβερή, ούτε και μέτρια.

Μία μέρα την βγάζεις.

 

Δεν το έχεις καλά ρυθμισμένο, κατ' εμέ...ίσως πολλές εφαρμογές αχρείαστα επικοινωνούν με το διαδίκτυο, σε πολλές η αναφορά στατιστικών είναι ενεργοποιημένη εξορισμού και θέλει παρέμβαση για να αλλάξει (κι εργοστασιακές έχουν τέτοια ρύθμιση).

 

Σε μένα 6 ώρες οθόνη βγάζει αν δεν το χρησιμοποιώ πολύ και εξαντλείται η μπαταρία λίγο-λίγο σε idle κατά τη διάρκεια ημερών.

 

...και πάλι μιλάμε για 6 ώρες με μπαταρία στο 20-25%, οπότε και το φορτίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ε να μπουταρει κιολας.....:)Ανοιξε το ριξε ενα κατουριμα και μετα ολα μελι γαλα.:p

 

Πολυ γρηγορος εισαι φιλε,δεν σε προλαβαινει η συσκευη.:lol:

 

Τεσπα περα απο την πλακα κοιτα να το χαρεις καθως ειναι ενα εξαιρετικο κινητο απο ολες της αποψεις.

 

Εαν παλι βλεπεις οτι δεν σε καλυπτη δωστο και παρε κατι πιο σβελτο.

Κοίτα το κινητό σε γενικές γραμμές είναι καλό αλλά η miui έχει κάποιες ατασθαλίες αδικαιολόγητες για τα χρόνια που αναπτύσσεται ως περιβάλλον χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα θέμα στο Instagram από τότε που μπήκε το dark mode. Αν μπω στην κάμερα του Instagram και βγω και μπω σε ένα story και βγω η Pop up camera ανοίγει ενώ είμαι στην αρχική. Το έχει κανείς άλλος αυτό το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Το έχω περίπου 20 μέρες το κινητό.

Με φωτεινότητα στη μέση και με χρήση WiFi και 4g βγαζω σχεδόν κάθε φορά 5 ώρες οθόνη μέχρι να πάει το κινητό στο 5%.

Βλεπω ότι πρώτη εφαρμογή σε κατανάλωση είναι το Facebook ενώ δεν το χρησιμοποιώ πολύ.

Γενικά ευχαριστημένος από το κινητό αλλά η μπαταρία είναι απλά καλή, ούτε φοβερή, ούτε και μέτρια.

Μία μέρα την βγάζεις.

 

Φίλε κι εμένα στα ίδια επίπεδα είναι, το μεγαλύτερο που έχω πετύχει είναι 6 ώρες. Κάτι συμβαίνει, δεν δικαιολογείται, μόνο λόγω ενεργοβορων εφαρμογών να πέφτει η απόδοση της μπαταρίας κατά 50% σχεδόν. Στο φόρουμ του xda, έβλεπα κάτι sot κοντά στις 12 ώρες! Κι εγώ απογοητεύτηκα γιατί ένας απ' τους κύριους λόγους που πήρα το τηλέφωνο ήταν η αυτονομία του και τώρα κάθε φορά που επιστρέφω στο σπίτι πρέπει να έχω το νου μου να το φορτίσω γιατί μπορεί να μην μου βγάλει την μέρα αν αργήσω να γυρίσω.

Edited by akisthess
Link to comment
Share on other sites

Φίλε κι εμένα στα ίδια επίπεδα είναι, το μεγαλύτερο που έχω πετύχει είναι 6 ώρες. Κάτι συμβαίνει, δεν δικαιολογείται, μόνο λόγω ενεργοβορων εφαρμογών να πέφτει η απόδοση της μπαταρίας κατά 50% σχεδόν. Στο φόρουμ του xda, έβλεπα κάτι sot κοντά στις 12 ώρες! Κι εγώ απογοητεύτηκα γιατί ένας απ' τους κύριους λόγους που πήρα το τηλέφωνο ήταν η αυτονομία του και τώρα κάθε φορά που επιστρέφω στο σπίτι πρέπει να έχω το νου μου να το φορτίσω γιατί μπορεί να μην μου βγάλει την μέρα αν αργήσω να γυρίσω.

κλείσε τον συγχρονισμό και άνοιγε τον όταν τον χρειάζεσαι

επισης στις ρυθμισεις του λογαριασμού google άφησε ανοιχτές για συγχρονισμό μόνο τις απαραίτητες οτι δεν χρησιμοποιεις ξετικαρε το

εμενα με 3 φορτίσεις που του εχω κανει μου βγάζει πάνω από 9 ώρες οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κι εμένα στα ίδια επίπεδα είναι, το μεγαλύτερο που έχω πετύχει είναι 6 ώρες. Κάτι συμβαίνει, δεν δικαιολογείται, μόνο λόγω ενεργοβορων εφαρμογών να πέφτει η απόδοση της μπαταρίας κατά 50% σχεδόν. Στο φόρουμ του xda, έβλεπα κάτι sot κοντά στις 12 ώρες! Κι εγώ απογοητεύτηκα γιατί ένας απ' τους κύριους λόγους που πήρα το τηλέφωνο ήταν η αυτονομία του και τώρα κάθε φορά που επιστρέφω στο σπίτι πρέπει να έχω το νου μου να το φορτίσω γιατί μπορεί να μην μου βγάλει την μέρα αν αργήσω να γυρίσω.

 

Εγω που το εχω 2 μηνες θα το παω λιγο αναποδα το θεμα με την αυτονομια. Με την χρηση που του κανω που ειναι μετρια με 3 περιπου ωρες sot , βγαζει με το ζορι 48 ωρες.Ουτε παιχνιδια, καθολου social media , spotify 1 ωρα και σερφαρισμα.Τραγικο....Πιστευω πως εχω πεσει σε ελλατωματικο προιον , καθως εχω κακιστη ληψη σε δυσκολα σημεια οπως μετρο, την ωρα που βλεπω διπλα μου αλλους να chatάρουν και το δικο μου με μηδεν ληψη (cosmote) Προβλημα και με το bluetooth καθως δεν συνεργαζεται σωστα με 200 ευρω ακουστικα Bose. Tι να πω σκεφτομαι να το σκοτωσω οσο οσο καθως αυτα τα λιγα που θελω να κανω δεν μπορω να τα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το εχω 2 μηνες θα το παω λιγο αναποδα το θεμα με την αυτονομια. Με την χρηση που του κανω που ειναι μετρια με 3 περιπου ωρες sot , βγαζει με το ζορι 48 ωρες.Ουτε παιχνιδια, καθολου social media , spotify 1 ωρα και σερφαρισμα.Τραγικο....Πιστευω πως εχω πεσει σε ελλατωματικο προιον , καθως εχω κακιστη ληψη σε δυσκολα σημεια οπως μετρο, την ωρα που βλεπω διπλα μου αλλους να chatάρουν και το δικο μου με μηδεν ληψη (cosmote) Προβλημα και με το bluetooth καθως δεν συνεργαζεται σωστα με 200 ευρω ακουστικα Bose. Tι να πω σκεφτομαι να το σκοτωσω οσο οσο καθως αυτα τα λιγα που θελω να κανω δεν μπορω να τα εχω.

 

Έχεις το mi9t ή το k20? Γιατι αν ειναι το δευτερο τότε η ελλειψη 800ρας ισως ζορίζει το σημα και εχεις μεγαλύτερο drain.

 

Με 4g είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το mi9t ή το k20? Γιατι αν ειναι το δευτερο τότε η ελλειψη 800ρας ισως ζορίζει το σημα και εχεις μεγαλύτερο drain.

 

Με 4g είσαι;

 

Μι9Τ 6/64 απο Bangood με την τελευταια 10.3.15 με 4G+.Κλειστα GPS, Bluetooth, συγχρονισμος. Αν η μπαταρια μαλιστα πεσει κατω απο 20% αν δεν προλαβεις να βρεις πριζα χωρις χρηση εχεις 3-4 ωρες το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

κλείσε τον συγχρονισμό και άνοιγε τον όταν τον χρειάζεσαι

επισης στις ρυθμισεις του λογαριασμού google άφησε ανοιχτές για συγχρονισμό μόνο τις απαραίτητες οτι δεν χρησιμοποιεις ξετικαρε το

εμενα με 3 φορτίσεις που του εχω κανει μου βγάζει πάνω από 9 ώρες οθόνη

 

Ο συγχρονισμός είναι απενεργοποιημένος σχεδόν επί μονίμου βάσεως. Για καθοδήγησε με λίγο με το ξετικαρισμα μπας και δω διάφορα. Χθες έκλεισα και το dual 4g. Το θετικό είναι ότι φορτίζει εξαιρετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μι9Τ 6/64 απο Bangood με την τελευταια 10.3.15 με 4G+.Κλειστα GPS, Bluetooth, συγχρονισμος. Αν η μπαταρια μαλιστα πεσει κατω απο 20% αν δεν προλαβεις να βρεις πριζα χωρις χρηση εχεις 3-4 ωρες το πολυ.

Φιλε κατι δεν παει καλα με οσα αναφερεις,γεμισε το φουλ,κανε την οποια χρηση και ανεβασε ss να σου πουμε τι τρωει την μπαταρια σου.

99.99999% καποια-ες εφαρμογη-ες στην κανουν την δουλεια,100δες φορες εχω διαβασει σχολια σαν το δικο σου σε διαφορα νηματα,και στο τελος ειδαμε ποια εφαρμογη-ες εκαναν την διαφορα.

βεβαια δεν τον δενω και κομπο οτι δεν καποιο εχεις θεμα στο hw,αλλα ειναι σπανιο σεναριο αυτο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί στις 7:30 το έβαλα από τη μπριζα.

Φωτεινότητα πάντα στη μέση. 95% χρήση WiFi ειμαι τώρα στο 50% με οθόνη 3 ώρες.

 

Αδράνεια κινητού 16%

Οθονη 14%

Πως το βλέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχεις καλά ρυθμισμένο, κατ' εμέ...ίσως πολλές εφαρμογές αχρείαστα επικοινωνούν με το διαδίκτυο, σε πολλές η αναφορά στατιστικών είναι ενεργοποιημένη εξορισμού και θέλει παρέμβαση για να αλλάξει (κι εργοστασιακές έχουν τέτοια ρύθμιση).

Ακούγεται ενδιαφέρον / υποσχόμενο!

Πού βρίσκεις τέτοιες ρυθμίσεις...;

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ενδιαφέρον / υποσχόμενο!

Πού βρίσκεις τέτοιες ρυθμίσεις...;

 

Ξεψαχνίζεις κουραστικά κι επίπονα κάθε εφαρμογή που έχεις (προ)εγκατεστημένη, ψάχνοντας για ενεργοποιημένες ρυθμίσεις για αναφορά/υποβολή στατιστικών, για "προτάσεις" κρυμμένες κάπου στις ρυθμίσεις

.

...πχ στον File Manager που είναι εγκατεστημένος πας Menu (top left) > Settings > About > Recommendations

ή Mi Music, Menu > Settings > Advanced Settings > Receive Recommendations

 

Αλλά σε άλλες εφαρμογές, πχ ο Nova Launcher συνήθως το έχει ενεργοποιημένο το "error & usage reporting"

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί στις 7:30 το έβαλα από τη μπριζα.

Φωτεινότητα πάντα στη μέση. 95% χρήση WiFi ειμαι τώρα στο 50% με οθόνη 3 ώρες.

 

Αδράνεια κινητού 16%

Οθονη 14%

Πως το βλέπεται;

 

Δεν είναι καλό. Εγώ εχω το προ και βγάζω 5.30 ωρες sot με μικτή χρήση wifi και 4g μέχρι το 50%. Και είναι δίκαρτο. Κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...